Herrar Division 3 (2009/10)

Gruppspel
Herrar Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2009-09-25 19:00 0919130002 IFK Rundvik - Örnsköldsvik IBF 2 - 4 Norrskenshallen
2009-09-26 11:00 0919130001 Täfteå IK - Obbola IK 5 - 10 Täftehallen
2009-09-26 11:00 0919130006 Hörnefors IF - IBK Ersboda 6 - 10 Bråvallahallen
2009-09-26 12:00 0919130003 IK SPIF Umeå - Gamla Stan IBK 3 - 4 IKSU Sport
2009-09-26 12:00 0919130004 Strands IK - IF Vildmännen 4 - 5 Hammarhallen Vännäs
2009-09-26 12:00 0919130005 Gimonäs Umeå IF - Skellefteå IBS 8 - 4 Sjöfruhallen
2009-10-02 20:30 0919130012 Örnsköldsvik IBF - Hörnefors IF 6 - 8 Jon Forsberg, Jimmy Fredin Skyttis Arena Örnsköldsvik
2009-10-03 10:00 0919130010 IBK Ersboda - Strands IK 4 - 8 Ersängshallen
2009-10-03 11:00 0919130008 IF Vildmännen - IFK Rundvik 10 - 7 Vildmannahallen
2009-10-03 13:00 0919130011 Obbola IK - Gimonäs Umeå IF 9 - 12 Olasjöhallen
2009-10-03 15:30 0919130007 Gamla Stan IBK - Täfteå IK 3 - 7 Eddahallen
2009-10-03 16:00 0919130009 Skellefteå IBS - IK SPIF Umeå 4 - 3 Lejonströmshallen
2009-10-11 11:00 0919130014 IFK Rundvik - Obbola IK 6 - 8 Jon Forsberg, Kent Eriksson Norrskenshallen
2009-10-11 11:00 0919130015 IK SPIF Umeå - IF Vildmännen 8 - 8 IKSU Sport
2009-10-11 11:00 0919130017 Gimonäs Umeå IF - IBK Ersboda 7 - 7 Sjöfruhallen
2009-10-11 14:00 0919130013 Täfteå IK - Örnsköldsvik IBF 16 - 13 Täftehallen
2009-10-11 14:00 0919130018 Hörnefors IF - Skellefteå IBS 9 - 1 Jon Forsberg, Kent Eriksson Bråvallahallen
2009-10-11 15:30 0919130016 Strands IK - Gamla Stan IBK 9 - 1 Hammarhallen Vännäs
2009-10-17 11:00 0919130020 IBK Ersboda - IFK Rundvik 10 - 4 Ersängshallen
2009-10-17 11:00 0919130024 IF Vildmännen - Hörnefors IF 9 - 3 Vildmannahallen
2009-10-17 12:00 0919130019 Skellefteå IBS - Täfteå IK 3 - 7 Lejonströmshallen
2009-10-17 12:00 0919130023 Gamla Stan IBK - Gimonäs Umeå IF 4 - 5 Campushallen
2009-10-17 14:00 0919130021 Obbola IK - IK SPIF Umeå 7 - 13 Olasjöhallen
2009-10-17 16:00 0919130022 Örnsköldsvik IBF - Strands IK 5 - 6 Jon Forsberg, Tommy Nordin Skyttis Arena Örnsköldsvik
2009-10-24 11:00 0919130025 Täfteå IK - IBK Ersboda 11 - 7 Täftehallen
2009-10-24 11:00 0919130029 Gimonäs Umeå IF - IF Vildmännen 6 - 8 Sjöfruhallen
2009-10-24 13:00 0919130030 Hörnefors IF - Gamla Stan IBK 5 - 4 Alexander Hellström, Johnnie Lundmark Bråvallahallen
2009-10-24 15:30 0919130027 IK SPIF Umeå - Örnsköldsvik IBF 12 - 11 Vildmannahallen
2009-10-24 16:00 0919130026 IFK Rundvik - Skellefteå IBS 6 - 3 Alexander Hellström, Johnnie Lundmark Norrskenshallen
2009-10-24 18:15 0919130028 Strands IK - Obbola IK 6 - 5 Hammarhallen Vännäs
2009-11-08 11:00 0919130032 IBK Ersboda - IK SPIF Umeå 10 - 6 Ersängshallen
2009-11-08 11:00 0919130035 Gimonäs Umeå IF - Örnsköldsvik IBF 11 - 4 Sjöfruhallen
2009-11-08 12:30 0919130036 Obbola IK - Hörnefors IF 8 - 5 Olasjöhallen
2009-11-08 13:30 0919130031 Gamla Stan IBK - IFK Rundvik 6 - 4 Eddahallen
2009-11-08 16:00 0919130034 Skellefteå IBS - Strands IK 10 - 5 Eddahallen
2009-11-27 19:30 0919130033 IF Vildmännen - Täfteå IK 6 - 2 Vildmannahallen
2009-11-13 19:30 0919130039 Hörnefors IF - Strands IK 8 - 7 Bråvallahallen
2009-11-14 11:00 0919130037 Täfteå IK - IK SPIF Umeå 14 - 3 Täftehallen
2009-11-14 11:00 0919130042 IF Vildmännen - IBK Ersboda 11 - 7 Vildmannahallen
2009-11-14 13:30 0919130040 Obbola IK - Gamla Stan IBK 8 - 10 Olasjöhallen
2009-11-14 14:00 0919130038 IFK Rundvik - Gimonäs Umeå IF 6 - 8 Norrskenshallen
2009-11-14 16:30 0919130041 Örnsköldsvik IBF - Skellefteå IBS 13 - 3 Göran Norberg, Jon Forsberg Skyttis Arena Örnsköldsvik
2009-11-21 10:30 0919130045 IK SPIF Umeå - Hörnefors IF 5 - 3 IKSU Sport
2009-11-21 12:00 0919130043 Strands IK - IFK Rundvik 7 - 5 Hammarhallen Vännäs
2009-11-21 13:00 0919130044 Gimonäs Umeå IF - Täfteå IK 8 - 10 Sjöfruhallen
2009-11-21 15:00 0919130046 Skellefteå IBS - Obbola IK 9 - 6 Lejonströmshallen
2009-11-21 15:00 0919130048 Gamla Stan IBK - IBK Ersboda 9 - 1 Eddahallen
2009-11-21 15:30 0919130047 Örnsköldsvik IBF - IF Vildmännen 14 - 11 Göran Edlund, Lars-Åke Norman Skyttis Arena Örnsköldsvik
2009-11-27 19:30 0919130053 Gamla Stan IBK - Skellefteå IBS 9 - 5 Eddahallen
2009-11-29 11:00 0919130049 IK SPIF Umeå - Gimonäs Umeå IF 2 - 9 Umeå Energi Arena Vatten
2009-11-29 11:00 0919130050 Täfteå IK - Strands IK 11 - 8 Täftehallen
2009-11-29 11:00 0919130052 Obbola IK - IF Vildmännen 13 - 11 Olasjöhallen
2009-11-29 11:00 0919130054 IBK Ersboda - Örnsköldsvik IBF 7 - 8 Ersängshallen
2009-11-29 12:00 0919130051 IFK Rundvik - Hörnefors IF 7 - 8 Norrskenshallen
2009-12-04 19:30 0919130057 Hörnefors IF - Gimonäs Umeå IF 8 - 2 Bråvallahallen
2009-12-05 11:00 0919130056 Strands IK - IK SPIF Umeå 7 - 6 Hammarhallen Vännäs
2009-12-05 13:30 0919130055 IFK Rundvik - Täfteå IK 6 - 5 Norrskenshallen
2009-12-05 13:30 0919130059 IF Vildmännen - Gamla Stan IBK 10 - 6 Vildmannahallen
2009-12-05 13:30 0919130060 IBK Ersboda - Skellefteå IBS 9 - 8 Ersängshallen
2009-12-05 16:30 0919130058 Örnsköldsvik IBF - Obbola IK 12 - 8 Jon Forsberg, Jonas Ulander Örnsköldsviks Sporthall
2009-12-12 11:00 0919130062 IK SPIF Umeå - IFK Rundvik 3 - 4 IKSU Sport
2009-12-12 12:30 0919130064 Obbola IK - IBK Ersboda 6 - 10 Olasjöhallen
2009-12-12 13:30 0919130061 Täfteå IK - Hörnefors IF 9 - 4 Täftehallen
2009-12-12 14:00 0919130065 Gamla Stan IBK - Örnsköldsvik IBF 9 - 6 Eddahallen
2009-12-12 14:00 0919130066 Skellefteå IBS - IF Vildmännen 8 - 7 Lejonströmshallen
2009-12-12 14:30 0919130063 Gimonäs Umeå IF - Strands IK 4 - 9 Sjöfruhallen
2009-12-18 19:30 0919130069 Gamla Stan IBK - IK SPIF Umeå 5 - 5 Eddahallen
2009-12-20 11:00 0919130070 IF Vildmännen - Strands IK 10 - 5 Vildmannahallen
2009-12-20 11:00 0919130072 IBK Ersboda - Hörnefors IF 3 - 9 Ersängshallen
2009-12-20 12:00 0919130067 Obbola IK - Täfteå IK 9 - 8 Olasjöhallen
2009-12-20 13:00 0919130068 Örnsköldsvik IBF - IFK Rundvik 7 - 7 Jon Forsberg, Jonas Ulander Örnsköldsviks Sporthall
2009-12-20 15:00 0919130071 Skellefteå IBS - Gimonäs Umeå IF 9 - 13 Lejonströmshallen
2010-01-08 19:30 0919130078 Hörnefors IF - Örnsköldsvik IBF 10 - 5 Bråvallahallen
2010-01-09 11:00 0919130073 Täfteå IK - Gamla Stan IBK 5 - 7 Täftehallen
2010-01-09 11:00 0919130075 IK SPIF Umeå - Skellefteå IBS 7 - 3 IKSU Sport
2010-01-09 11:00 0919130077 Gimonäs Umeå IF - Obbola IK 11 - 5 Sjöfruhallen
2010-01-09 15:00 0919130074 IFK Rundvik - IF Vildmännen 5 - 7 Jon Forsberg, Jonas Ulander Norrskenshallen
2010-01-09 16:00 0919130076 Strands IK - IBK Ersboda 6 - 5 Hammarhallen Vännäs
2010-01-16 11:00 0919130082 Gamla Stan IBK - Strands IK 9 - 2 Eddahallen
2010-01-16 11:00 0919130083 IBK Ersboda - Gimonäs Umeå IF 4 - 5 Ersängshallen
2010-01-16 13:00 0919130081 IF Vildmännen - IK SPIF Umeå 9 - 5 Vildmannahallen
2010-01-16 14:00 0919130084 Skellefteå IBS - Hörnefors IF 6 - 9 Lejonströmshallen
2010-01-16 15:00 0919130080 Obbola IK - IFK Rundvik 17 - 3 Olasjöhallen
2010-01-16 17:30 0919130079 Örnsköldsvik IBF - Täfteå IK 7 - 5 Göran Norberg, Jon Forsberg Skyttis Arena Örnsköldsvik
2010-01-22 19:30 0919130090 Hörnefors IF - IF Vildmännen 3 - 8 Bråvallahallen
2010-01-24 10:30 0919130087 IK SPIF Umeå - Obbola IK 10 - 7 IKSU Sport
2010-01-24 11:00 0919130088 Strands IK - Örnsköldsvik IBF 9 - 14 Hammarhallen Vännäs
2010-01-24 13:30 0919130085 Täfteå IK - Skellefteå IBS 9 - 11 Täftehallen
2010-01-24 13:30 0919130089 Gimonäs Umeå IF - Gamla Stan IBK 7 - 7 Sjöfruhallen
2010-01-24 14:00 0919130086 IFK Rundvik - IBK Ersboda 8 - 4 Jon Forsberg, Johnnie Lundmark Norrskenshallen
2010-01-30 11:00 0919130095 IF Vildmännen - Gimonäs Umeå IF 9 - 8 Vildmannahallen
2010-01-30 11:00 0919130096 Gamla Stan IBK - Hörnefors IF 7 - 5 Eddahallen
2010-01-30 11:10 0919130091 IBK Ersboda - Täfteå IK 6 - 5 Ersängshallen
2010-01-30 11:30 0919130092 Skellefteå IBS - IFK Rundvik 3 - 2 Lejonströmshallen
2010-01-30 12:30 0919130094 Obbola IK - Strands IK 5 - 8 Olasjöhallen
2010-01-30 16:30 0919130093 Örnsköldsvik IBF - IK SPIF Umeå 11 - 9 Jonas Ulander, Jimmy Fredin Skyttis Arena Örnsköldsvik
2010-02-06 11:00 0919130097 IFK Rundvik - Gamla Stan IBK 5 - 9 Norrskenshallen
2010-02-06 11:00 0919130098 IK SPIF Umeå - IBK Ersboda 8 - 5 IKSU Sport
2010-02-06 11:00 0919130099 Täfteå IK - IF Vildmännen 9 - 9 Täftehallen
2010-02-06 13:30 0919130101 Örnsköldsvik IBF - Gimonäs Umeå IF 9 - 12 Göran Norberg, Jonas Ulander Skyttis Arena Örnsköldsvik
2010-02-06 14:00 0919130102 Hörnefors IF - Obbola IK 6 - 6 Bråvallahallen
2010-02-07 18:00 0919130100 Strands IK - Skellefteå IBS 13 - 9 Hammarhallen Vännäs
2010-02-14 11:00 0919130104 Gimonäs Umeå IF - IFK Rundvik 12 - 8 Sjöfruhallen
2010-02-14 11:00 0919130108 IBK Ersboda - IF Vildmännen 10 - 14 Ersängshallen
2010-02-14 12:00 0919130105 Strands IK - Hörnefors IF 5 - 11 Hammarhallen Vännäs
2010-02-14 15:00 0919130107 Skellefteå IBS - Örnsköldsvik IBF 5 - 4 Lejonströmshallen
2010-02-14 17:00 0919130106 Gamla Stan IBK - Obbola IK 7 - 7 Eddahallen
2010-02-15 21:00 0919130103 IK SPIF Umeå - Täfteå IK 8 - 3 IKSU Sport
2010-02-20 11:00 0919130110 Täfteå IK - Gimonäs Umeå IF 5 - 11 Täftehallen
2010-02-20 11:00 0919130114 IBK Ersboda - Gamla Stan IBK 8 - 9 Sporthushallen
2010-02-20 12:00 0919130111 Hörnefors IF - IK SPIF Umeå 6 - 8 Bråvallahallen
2010-02-20 12:30 0919130112 Obbola IK - Skellefteå IBS 12 - 8 Olasjöhallen
2010-02-20 15:00 0919130109 IFK Rundvik - Strands IK 7 - 8 Norrskenshallen
2010-02-20 15:30 0919130113 IF Vildmännen - Örnsköldsvik IBF 13 - 6 Vildmannahallen
2010-02-25 20:00 0919130119 Skellefteå IBS - Gamla Stan IBK 8 - 9 Eddahallen
2010-02-26 19:30 0919130117 Hörnefors IF - IFK Rundvik 7 - 2 Bråvallahallen
2010-02-27 11:00 0919130118 IF Vildmännen - Obbola IK 6 - 8 Vildmannahallen
2010-02-27 15:30 0919130115 Gimonäs Umeå IF - IK SPIF Umeå 12 - 14 Sjöfruhallen
2010-02-28 13:30 0919130120 Örnsköldsvik IBF - IBK Ersboda 6 - 14 Anders Sandström, Jörgen Grundström Skyttis Arena Örnsköldsvik
2010-03-01 21:00 0919130116 Strands IK - Täfteå IK 7 - 4 Hammarhallen Vännäs
2010-03-07 11:00 0919130121 Täfteå IK - IFK Rundvik 15 - 8 Täftehallen
2010-03-07 11:00 0919130122 IK SPIF Umeå - Strands IK 11 - 5 IKSU Sport
2010-03-07 11:30 0919130123 Gimonäs Umeå IF - Hörnefors IF 5 - 7 Sjöfruhallen
2010-03-07 12:00 0919130125 Gamla Stan IBK - IF Vildmännen 7 - 7 Eddahallen
2010-03-07 13:00 0919130126 Skellefteå IBS - IBK Ersboda 9 - 9 Lejonströmshallen
2010-03-07 13:30 0919130124 Obbola IK - Örnsköldsvik IBF 5 - 7 Olasjöhallen
2010-03-13 11:00 0919130127 Hörnefors IF - Täfteå IK 12 - 2 Bråvallahallen
2010-03-13 11:00 0919130128 IFK Rundvik - IK SPIF Umeå 4 - 4 Johnnie Lundmark, Jon Forsberg Norrskenshallen
2010-03-13 11:00 0919130129 Strands IK - Gimonäs Umeå IF 4 - 15 Hammarhallen Vännäs
2010-03-13 11:00 0919130130 IBK Ersboda - Obbola IK 7 - 9 Ersängshallen
2010-03-13 11:00 0919130131 Örnsköldsvik IBF - Gamla Stan IBK 7 - 13 Göran Norberg, Tommy Nordin Skyttis Arena Örnsköldsvik
2010-03-13 11:00 0919130132 IF Vildmännen - Skellefteå IBS 23 - 5 Vildmannahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IF Vildmännen 22 15 3 4 211-149 62 48
2. Gamla Stan IBK 22 13 4 5 154-129 25 43
3. Gimonäs Umeå IF 22 13 2 7 191-152 39 41
4. Hörnefors IF 22 13 1 8 152-125 27 40
5. Strands IK 22 12 0 10 148-164 -16 36
6. IK SPIF Umeå 22 10 3 9 153-151 2 33
7. Obbola IK 22 9 2 11 178-180 -2 29
8. Täfteå IK 22 9 1 12 167-166 1 28
9. Örnsköldsvik IBF 22 9 1 12 179-195 -16 28
10. IBK Ersboda 22 7 2 13 157-172 -15 23
11. Skellefteå IBS 22 7 1 14 134-192 -58 22
12. IFK Rundvik 22 4 2 16 116-165 -49 14
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis