Herrar Division 2 (2013/14)

Gruppspel
Herrar Division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-18 20:00 1307120007 Halmstads IBK - Varla IBK 10 - 3 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Halmstad Arena B 1
2013-09-18 20:45 1307120005 Onsala IBK - IBK Puma 11 - 4 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Presse Idrottshall
2013-09-19 19:30 1307120006 Fyllinge IBK - Laholms IBK 3 - 1 Jan Svensson, Mats Åkesson Fyllingehallen
2013-09-19 20:00 1307120002 Capricorn IC - Träslövsläge IF 5 - 6 Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Peder Skrivares skola
2013-09-24 19:30 1307120012 IBK Puma - Halmstads IBK 1 - 17 Våxtorpshallen
2013-09-26 20:00 1307120009 Träslövsläge IF - Laholms IBK 5 - 11 Peter Särnhav, Johan Zetterlund Ankarhallen
2013-09-27 19:30 1307120008 Warberg IBF Dispens - Viskadalen IBK 4 - 10 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2013-09-27 20:00 1307120014 Varla IBK - Onsala IBK 9 - 6 Jonas Apelqvist, Axel Sagdahl Lindälvshallen
2013-10-09 19:15 1307120021 Falkenbergs IBK - Viskadalen IBK 8 - 4 Gabriel Svensson, Kent Svensson Kattegatthallen
2013-10-13 14:00 1307120015 Fyllinge IBK - Capricorn IC 5 - 4 Johan Söderberg, Jan Schön Fyllingehallen
2013-10-13 14:30 1307120020 Träslövsläge IF - IBK Puma 15 - 4 Mattias Torbiörnson, Axel Sagdahl Ankarhallen
2013-10-13 20:00 1307120018 Onsala IBK - Warberg IBF Dispens 8 - 2 Eddie Grahm-Rabe, Samuel Frick Presse Idrottshall
2013-10-15 20:00 1307120023 Halmstads IBK - Träslövsläge IF 5 - 6 Mats Åkesson, Jan Svensson Halmstad Arena B 1
2013-10-16 20:00 1307120028 Viskadalen IBK - Fyllinge IBK 10 - 14 Jonas Söderberg, Jan Svensson Horredshallen
2013-10-16 20:30 1307120024 Warberg IBF Dispens - Falkenbergs IBK 7 - 11 Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2013-10-17 20:00 1307120022 Capricorn IC - Varla IBK 3 - 10 Jonas Apelqvist, Axel Sagdahl Peder Skrivares skola
2013-10-18 19:15 1307120035 Falkenbergs IBK - Halmstads IBK 2 - 6 Gabriel Svensson, Kent Svensson Falkhallen
2013-10-18 19:15 1307120035 Falkenbergs IBK - Halmstads IBK 2 - 6 Kent Svensson, Gabriel Svensson Falkhallen
2013-10-19 16:00 1307120029 Fyllinge IBK - IBK Puma 10 - 8 Gabriel Svensson, Kent Svensson Fyllingehallen
2013-10-19 16:00 1307120034 Träslövsläge IF - Warberg IBF Dispens 13 - 9 Jan Svensson, Mats Åkesson Ankarhallen
2013-10-20 17:30 1307120033 Varla IBK - Laholms IBK 10 - 6 Jan Svensson, Mats Åkesson Lindälvshallen
2013-10-20 20:00 1307120032 Onsala IBK - Capricorn IC 5 - 5 Eddie Grahm-Rabe, Samuel Frick Presse Idrottshall
2013-10-25 19:30 1307120038 Warberg IBF Dispens - Fyllinge IBK 6 - 10 Gabriel Svensson, Kent Svensson Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2013-10-26 16:00 1307120042 IBK Puma - Falkenbergs IBK 5 - 12 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Våxtorpshallen
2013-10-27 16:00 1307120039 Laholms IBK - Onsala IBK 10 - 8 Kent Svensson, Gabriel Svensson Lagaholmshallen
2013-10-27 17:30 1307120040 Varla IBK - Viskadalen IBK 18 - 6 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Lindälvshallen
2013-11-01 19:15 1307120049 Falkenbergs IBK - Onsala IBK 6 - 3 Jan Svensson, Kent Svensson Kattegatthallen
2013-11-02 15:00 1307120046 Halmstads IBK - Laholms IBK 9 - 3 Gabriel Svensson, Kent Svensson Halmstad Arena B 1
2013-11-03 13:00 1307120043 Capricorn IC - Viskadalen IBK 3 - 5 Jonas Apelqvist, Axel Sagdahl Peder Skrivares skola
2013-11-05 19:30 1307120048 Träslövsläge IF - Varla IBK 6 - 7 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Ankarhallen
2013-11-05 20:00 1307120056 Capricorn IC - IBK Puma 10 - 9 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Peder Skrivares skola
2013-11-06 19:30 1307120052 Viskadalen IBK - Halmstads IBK 4 - 11 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Horredshallen
2013-11-06 20:30 1307120054 Warberg IBF Dispens - Varla IBK 3 - 7 Johan Zetterlund, Peter Särnhav Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2013-11-07 19:30 1307120051 Laholms IBK - Falkenbergs IBK 8 - 10 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Lagaholmshallen
2013-11-07 19:30 1307120055 Fyllinge IBK - Träslövsläge IF 5 - 9 Jan Svensson, Mattias Torbiörnson Fyllingehallen
2013-11-10 14:00 1307120058 IBK Puma - Viskadalen IBK 8 - 7 Björn Österberg, Eino Kozan Våxtorpshallen
2013-11-10 15:30 1307120059 Halmstads IBK - Capricorn IC 6 - 2 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Halmstad Arena B 1
2013-11-10 17:30 1307120061 Varla IBK - Fyllinge IBK 4 - 5 e.förl. Peter Särnhav, Johan Zetterlund Lindälvshallen
2013-11-12 20:00 1307120062 Träslövsläge IF - Onsala IBK 9 - 6 Mats Åkesson, Jan Svensson Ankarhallen
2013-11-17 15:00 1307120069 IBK Puma - Varla IBK 5 - 13 Kent Svensson, Gabriel Svensson Våxtorpshallen
2013-11-17 18:00 1307120067 Laholms IBK - Warberg IBF Dispens 11 - 9 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Lagaholmshallen
2013-12-12 19:15 1307120070 Falkenbergs IBK - Träslövsläge IF 8 - 7 e.förl. Mats Åkesson, Jan Svensson Kattegatthallen
2014-01-12 15:00 1307120066 Fyllinge IBK - Halmstads IBK 5 - 7 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Fyllingehallen
2013-11-22 19:30 1307120073 Warberg IBF Dispens - IBK Puma 11 - 4 Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2013-11-22 20:00 1307120077 Varla IBK - Falkenbergs IBK 7 - 8 Gabriel Svensson, Kent Svensson Lindälvshallen
2013-11-23 12:30 1307120071 Capricorn IC - Laholms IBK 6 - 7 e.förl. Jonas Söderberg, Johan Söderberg Peder Skrivares skola
2013-11-23 16:00 1307120076 Träslövsläge IF - Viskadalen IBK 10 - 7 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Ankarhallen
2013-11-24 16:30 1307120074 Halmstads IBK - Onsala IBK 10 - 5 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Halmstad Arena B 1
2013-11-29 19:00 1307120080 Onsala IBK - Viskadalen IBK 11 - 8 Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Presse Idrottshall
2013-11-29 19:15 1307120083 Falkenbergs IBK - Fyllinge IBK 4 - 3 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Kattegatthallen
2013-11-29 19:30 1307120084 Warberg IBF Dispens - Capricorn IC 9 - 10 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Sparbanken Wictory Center, Stadaxplanen
2013-12-01 16:00 1307120079 Laholms IBK - IBK Puma 14 - 9 Gabriel Svensson, Kent Svensson Lagaholmshallen
2013-12-06 19:00 1307120087 Viskadalen IBK - Laholms IBK 6 - 2 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Horredshallen
2013-12-07 14:00 1307120085 Capricorn IC - Falkenbergs IBK 7 - 8 e.förl. Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Peder Skrivares skola
2013-12-07 15:00 1307120090 Halmstads IBK - Warberg IBF Dispens 20 - 7 Jan Svensson, Mats Åkesson Halmstad Arena C 1
2013-12-07 15:00 1307120090 Halmstads IBK - Warberg IBF Dispens 20 - 7 Jan Svensson, Mats Åkesson Halmstad Arena A 1
2013-12-07 16:00 1307120086 Fyllinge IBK - Onsala IBK 6 - 3 Erik Gaberud, Pelle Hellberg Fyllingehallen
2013-12-12 20:15 1307120097 Laholms IBK - Fyllinge IBK 6 - 8 Peter Bergstrand, Tobias Sandblom Lagaholmshallen
2013-12-14 16:00 1307120093 Träslövsläge IF - Capricorn IC 7 - 6 Samuel Frick, Eddie Grahm-Rabe Ankarhallen
2013-12-15 13:30 1307120096 IBK Puma - Onsala IBK 6 - 8 Björn Österberg, Eino Kozan Våxtorpshallen
2013-12-15 17:30 1307120098 Varla IBK - Halmstads IBK 2 - 10 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Lindälvshallen
2013-12-17 19:30 1307120103 Halmstads IBK - IBK Puma 16 - 1 Eino Kozan, Björn Österberg Halmstad Arena B 1
2013-12-19 20:00 1307120100 Laholms IBK - Träslövsläge IF 3 - 6 Kent Svensson, Gabriel Svensson Lagaholmshallen
2013-12-20 19:00 1307120099 Viskadalen IBK - Warberg IBF Dispens 17 - 6 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Horredshallen
2014-03-14 20:00 1307120105 Onsala IBK - Varla IBK 13 - 3 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Presse Idrottshall
2014-01-07 19:30 1307120111 IBK Puma - Träslövsläge IF 5 - 13 Björn Österberg, Eino Kozan Våxtorpshallen
2014-01-09 19:00 1307120112 Viskadalen IBK - Falkenbergs IBK 7 - 10 Peter Bergstrand, Tobias Sandblom Horredshallen
2014-01-09 20:00 1307120106 Capricorn IC - Fyllinge IBK 7 - 11 Peter Särnhav, Johan Zetterlund Peder Skrivares skola
2014-03-05 19:30 1307120109 Warberg IBF Dispens - Onsala IBK 5 - 5 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2014-01-17 20:00 1307120113 Varla IBK - Capricorn IC 11 - 8 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Lindälvshallen
2014-01-17 20:00 1307120115 Falkenbergs IBK - Warberg IBF Dispens 13 - 1 Mattias Torbiörnson, Jan Schön Kattegatthallen
2014-01-18 16:00 1307120119 Fyllinge IBK - Viskadalen IBK 6 - 7 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Fyllingehallen
2014-03-11 19:45 1307120114 Träslövsläge IF - Halmstads IBK 5 - 13 Johan Zetterlund, Peter Särnhav Ankarhallen
2014-01-21 19:30 1307120120 IBK Puma - Fyllinge IBK 5 - 6 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Våxtorpshallen
2014-01-24 19:30 1307120125 Warberg IBF Dispens - Träslövsläge IF 6 - 9 Peter Bergstrand, Tobias Sandblom Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2014-01-25 15:30 1307120126 Halmstads IBK - Falkenbergs IBK 10 - 4 Mattias Torbiörnson, Roland Andersson Halmstad Arena A 2
2014-01-26 14:00 1307120123 Capricorn IC - Onsala IBK 6 - 12 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Peder Skrivares skola
2014-01-26 16:00 1307120124 Laholms IBK - Varla IBK 9 - 12 Peter Bergstrand, Tobias Sandblom Lagaholmshallen
2014-01-27 20:15 1307120133 Falkenbergs IBK - IBK Puma 7 - 6 Jan Svensson, Mats Åkesson Kattegatthallen
2014-01-29 19:30 1307120130 Onsala IBK - Laholms IBK 10 - 4 Peter Bergstrand, Tobias Sandblom Presse Idrottshall
2014-01-29 19:30 1307120131 Viskadalen IBK - Varla IBK 9 - 12 Gabriel Svensson, Kent Svensson Horredshallen
2014-01-30 19:30 1307120129 Fyllinge IBK - Warberg IBF Dispens 16 - 0 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Halmstad Arena B 1
2014-01-31 19:00 1307120134 Viskadalen IBK - Capricorn IC 9 - 5 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Horredshallen
2014-02-02 16:00 1307120137 Laholms IBK - Halmstads IBK 4 - 11 Kent Svensson, Gabriel Svensson Lagaholmshallen
2014-02-02 17:30 1307120139 Varla IBK - Träslövsläge IF 5 - 6 e.förl. Tobias Sandblom, Peter Bergstrand Lindälvshallen
2014-02-02 20:00 1307120140 Onsala IBK - Falkenbergs IBK 3 - 4 Mats Åkesson, Jan Svensson Presse Idrottshall
2014-02-07 19:15 1307120142 Falkenbergs IBK - Laholms IBK 9 - 2 Gabriel Svensson, Kent Svensson Kattegatthallen
2014-02-07 20:00 1307120145 Varla IBK - Warberg IBF Dispens 8 - 10 Johan Zetterlund, Peter Särnhav Lindälvshallen
2014-02-08 14:00 1307120147 IBK Puma - Capricorn IC 8 - 11 Björn Österberg, Eino Kozan Våxtorpshallen
2014-02-08 16:00 1307120146 Träslövsläge IF - Fyllinge IBK 7 - 8 e.förl. Jonas Söderberg, Mats Andersson Ankarhallen
2014-02-09 11:00 1307120143 Halmstads IBK - Viskadalen IBK 19 - 1 Björn Österberg, Eino Kozan Halmstad Arena C 1
2014-02-09 11:00 1307120143 Halmstads IBK - Viskadalen IBK 19 - 1 Eino Kozan, Björn Österberg Halmstad Arena A 1
2014-02-14 19:00 1307120149 Viskadalen IBK - IBK Puma 9 - 10 e.förl. Kent Svensson, Jan Svensson Horredshallen
2014-02-15 14:00 1307120150 Capricorn IC - Halmstads IBK 7 - 10 Roland Andersson, Mattias Torbiörnson Peder Skrivares skola
2014-02-15 16:00 1307120152 Fyllinge IBK - Varla IBK 9 - 3 Gabriel Svensson, Jan Svensson Fyllingehallen
2014-02-19 20:00 1307120153 Onsala IBK - Träslövsläge IF 5 - 7 Gabriel Svensson, Kent Svensson Presse Idrottshall
2014-02-21 19:30 1307120158 Warberg IBF Dispens - Laholms IBK 9 - 8 Johan Zetterlund, Peter Särnhav Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2014-02-22 15:00 1307120157 Halmstads IBK - Fyllinge IBK 8 - 7 Tony Petersson, Mårten Högblom Halmstad Arena A 1
2014-02-22 16:00 1307120161 Träslövsläge IF - Falkenbergs IBK 8 - 7 e.förl. Jonas Löfwander, Mats Andersson Ankarhallen
2014-02-22 17:00 1307120160 Varla IBK - IBK Puma 10 - 6 Kent Svensson, Jan Svensson Älvsåkershallen
2014-02-28 19:00 1307120167 Viskadalen IBK - Träslövsläge IF 8 - 11 Jonas Löfwander, Mats Andersson Horredshallen
2014-02-28 19:15 1307120168 Falkenbergs IBK - Varla IBK 15 - 1 Kent Svensson, Gabriel Svensson Kattegatthallen
2014-03-02 14:00 1307120164 IBK Puma - Warberg IBF Dispens 10 - 7 Tony Petersson, Mårten Högblom Våxtorpshallen
2014-03-02 16:00 1307120162 Laholms IBK - Capricorn IC 7 - 14 Jonas Söderberg, Johan Söderberg Lagaholmshallen
2014-03-02 20:00 1307120165 Onsala IBK - Halmstads IBK 5 - 7 Jonas Löfwander, Mats Andersson Presse Idrottshall
2014-03-07 19:00 1307120171 Viskadalen IBK - Onsala IBK 5 - 7 Mattias Torbiörnson, Jan Svensson Horredshallen
2014-03-08 16:00 1307120174 Fyllinge IBK - Falkenbergs IBK 4 - 5 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Fyllingehallen
2014-03-09 14:00 1307120175 Capricorn IC - Warberg IBF Dispens 7 - 4 Axel Sagdahl, Jonas Apelqvist Peder Skrivares skola
2014-03-09 18:00 1307120170 IBK Puma - Laholms IBK 12 - 13 e.förl. Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Våxtorpshallen
2014-03-15 12:00 1307120176 Falkenbergs IBK - Capricorn IC 8 - 5 Johan Zetterlund, Peter Särnhav Kattegatthallen
2014-03-15 12:00 1307120178 Laholms IBK - Viskadalen IBK 19 - 12 Johan Söderberg, Jonas Söderberg Lagaholmshallen
2014-03-15 16:30 1307120181 Warberg IBF Dispens - Halmstads IBK 6 - 19 Jan Svensson, Mats Åkesson Sparbanken Wictory Center, Unihocplanen
2014-03-16 20:00 1307120177 Onsala IBK - Fyllinge IBK 10 - 13 Jonas Löfwander, Mats Andersson Presse Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Halmstads IBK 23 22 0 (0) 1 269-90 179 66
2. Falkenbergs IBK 21 15 3 (2) 3 161-110 51 50
3. Träslövsläge IF 20 13 4 (2) 3 165-133 32 45
4. Fyllinge IBK 20 12 2 (2) 6 154-114 40 40
5. Varla IBK 20 11 2 (0) 7 155-153 2 35
6. Onsala IBK 20 8 2 (0) 10 144-129 15 26
7. Laholms IBK 20 5 2 (2) 13 148-178 -30 19
8. Viskadalen IBK 21 6 1 (0) 14 152-213 -61 19
9. Capricorn IC 20 5 3 (0) 12 131-157 -26 18
10. Warberg IBF Dispens 21 3 1 (0) 17 128-236 -108 10
11. IBK Puma 20 2 2 (1) 16 126-220 -94 9
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis