Damer Division 3 (2017/18)

Gruppspel
Damer Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-30 10:30 182300003 Karlstad IBF Bredd - IBF Lesjöfors 1 - 6 Jari Marjetta, Anders Andersson Colorama Arena
2017-09-30 14:15 182300006 Åmotfors IF/Eda IF - Grums IBK 2 - 4 Leif Lillberg, Stefan Elmersson Gärdeshallen
2017-10-01 13:00 182300005 Filipstad IBK U - Hultsberg/Björkås IBF 3 - 11 Albin Ekelund-Carlsson, Robin Särén Spångbergshallen
2018-02-02 20:00 182300004 Deje IBF - IFK Heden 1 - 7 Ragnar Clarström, Adam Nilsson Deje Sporthall A
2017-10-06 19:30 182300008 IFK Heden - Nordmarkens IBF 11 - 3 Magnus Fransson, Philip Aronsson-Elffors Väse Sporthall
2017-10-07 10:30 182300009 Hultsberg/Björkås IBF - Karlstad IBF Bredd 16 - 0 Gabriel Gunnarsson, Robert Kuylenstjerna Colorama Arena
2017-10-07 13:30 182300010 Grums IBK - Deje IBF 15 - 1 Erik Jansson, Ronny Malmgren Grums Sporthall
2018-02-17 09:30 182300011 Degerfors IBK - Filipstad IBK U 8 - 6 Sebastian Falk-Asplund, Mattias Pettersson Stora Vallahallen
2017-10-13 19:30 182300015 Karlstad IBF Bredd - IFK Heden 1 - 13 Marcus Kjellström, Ronny Malmgren Colorama Arena
2017-10-14 11:30 182300014 Nordmarkens IBF - Degerfors IBK 1 - 2 Bosse Andersson, Morgan Vallberg Årjängs Sporthall A
2017-10-14 12:00 182300017 Filipstad IBK U - Grums IBK 3 - 11 Timmy Samuelsson, Jörgen Grändefors Spångbergshallen
2017-10-15 14:00 182300018 Åmotfors IF/Eda IF - Hultsberg/Björkås IBF 2 - 6 Stefan Elmersson, Leif Lillberg Gärdeshallen
2017-10-15 16:30 182300016 Deje IBF - IBF Lesjöfors 3 - 13 Olivia Kästel-Sjöman, Amanda Törner Deje Sporthall A
2017-10-18 20:00 182300024 IFK Heden - Åmotfors IF/Eda IF 3 - 2 e.förl. Marcus Kjellström, Ronny Malmgren Väse Sporthall
2017-10-19 19:00 182300023 IBF Lesjöfors - Filipstad IBK U 1 - 5 Anders Ekelund-Carlsson, Albin Ekelund-Carlsson Lesjöforshallen
2017-10-19 19:30 182300020 Grums IBK - Nordmarkens IBF 8 - 6 Magnus Fransson, Leif Pettersson Grums Sporthall
2018-02-04 16:45 182300021 Degerfors IBK - Karlstad IBF Bredd 17 - 0 Johnny Mizser, David Krantz Stora Vallahallen
2017-10-20 20:00 182300028 Deje IBF - Degerfors IBK 0 - 12 Roger Schmidt, Alfred Särnehed Deje Sporthall A
2017-10-21 14:15 182300030 Åmotfors IF/Eda IF - IBF Lesjöfors 4 - 1 Peter Berntsson, Lars Room Gärdeshallen
2017-10-21 14:30 182300026 Nordmarkens IBF - Hultsberg/Björkås IBF 4 - 3 Amanda Törner, Björn Svensson Årjängs Sporthall A
2017-10-29 13:00 182300029 Filipstad IBK U - IFK Heden 6 - 11 Jörgen Grändefors, Johnny Mizser Spångbergshallen
2017-10-28 15:00 182300036 Degerfors IBK - Åmotfors IF/Eda IF 6 - 4 Gabriel Gunnarsson, Johnny Mizser Stora Vallahallen
2017-10-29 10:30 182300034 Hultsberg/Björkås IBF - Deje IBF 17 - 2 Tomas Hane, Jari Marjetta Colorama Arena
2017-10-29 16:00 182300031 IBF Lesjöfors - Nordmarkens IBF 3 - 3 e.förl. Robin Särén, Jörgen Grändefors Lesjöforshallen
2017-10-29 16:30 182300032 Grums IBK - Karlstad IBF Bredd 14 - 2 Raimon Strömberg, Mattias Pettersson Grums Sporthall
2017-11-03 19:30 182300042 IFK Heden - Grums IBK 3 - 5 Jari Marjetta, Tomas Hane Väse Sporthall
2017-11-05 12:00 182300038 Nordmarkens IBF - Filipstad IBK U 9 - 7 Jimmy Svensson, Roger Nilsson Årjängs Sporthall A
2017-11-05 12:00 182300040 Degerfors IBK - IBF Lesjöfors 6 - 1 Marko Vujic, David Krantz Stora Vallahallen
2017-11-05 14:00 182300039 Åmotfors IF/Eda IF - Deje IBF 13 - 3 Lars Room, Morgan Vallberg Gärdeshallen
2017-11-10 19:30 182300048 IBF Lesjöfors - Grums IBK 4 - 3 Anders Ekelund-Carlsson, Albin Ekelund-Carlsson Lesjöforshallen
2017-11-11 15:30 182300046 Hultsberg/Björkås IBF - Degerfors IBK 9 - 3 Tomas Hane, Jari Marjetta Stavdal Hyrcity Arena
2017-11-11 16:00 182300045 Karlstad IBF Bredd - Åmotfors IF/Eda IF 4 - 6 Raimon Strömberg, Johan Carlsson Colorama Arena
2017-11-12 14:30 182300043 Deje IBF - Nordmarkens IBF 3 - 16 Tomas Hane, Jari Marjetta Deje Sporthall A
2017-11-17 19:30 182300053 IBF Lesjöfors - Hultsberg/Björkås IBF 3 - 7 Albin Ekelund-Carlsson, Anders Ekelund-Carlsson Lesjöforshallen
2017-11-18 11:30 182300051 Nordmarkens IBF - Åmotfors IF/Eda IF 3 - 3 e.förl. Morgan Vallberg, Bosse Andersson Årjängs Sporthall A
2017-11-18 16:00 182300052 Degerfors IBK - IFK Heden 5 - 8 Morgan Barcella, David Krantz Stora Vallahallen
2017-11-19 11:00 182300049 Karlstad IBF Bredd - Filipstad IBK U 5 - 13 Raimon Strömberg, Johan Carlsson Colorama Arena
2017-11-24 18:30 182300056 Deje IBF - Karlstad IBF Bredd 6 - 12 Björn Svensson, Erik Jansson Deje Sporthall A
2017-11-24 19:30 182300059 IFK Heden - IBF Lesjöfors 6 - 2 Ronny Malmgren, Marcus Kjellström Väse Sporthall
2017-11-25 15:30 182300060 Grums IBK - Hultsberg/Björkås IBF 5 - 6 Jari Marjetta, Tomas Hane Grums Sporthall
2017-11-26 14:00 182300057 Åmotfors IF/Eda IF - Filipstad IBK U 7 - 2 Lars Room, Peter Berntsson Gärdeshallen
2017-12-02 14:00 182300063 Filipstad IBK U - Deje IBF 23 - 0 Johnny Mizser, Gabriel Gunnarsson Spångbergshallen
2017-12-02 15:00 182300062 Karlstad IBF Bredd - Nordmarkens IBF 2 - 4 Jari Marjetta, Tomas Hane Stavdal Hyrcity Arena
2017-12-03 16:30 182300066 Hultsberg/Björkås IBF - IFK Heden 4 - 3 Nicklas Mattsson, Albin Jakobsson Klubbhuset Arena
2018-02-03 18:30 182300064 Degerfors IBK - Grums IBK 8 - 6 Morgan Barcella, Erik Wallin Stora Vallahallen
2017-12-08 19:30 182300069 IBF Lesjöfors - Karlstad IBF Bredd 5 - 2 Anders Andersson, Nicklas Johansson Lesjöforshallen
2017-12-09 15:00 182300070 IFK Heden - Deje IBF 17 - 0 David Granström, Raimon Strömberg Väse Sporthall
2017-12-09 16:30 182300072 Grums IBK - Åmotfors IF/Eda IF 6 - 5 Leif Pettersson, Christian Ragnevi Grums Sporthall
2018-03-09 19:30 182300071 Hultsberg/Björkås IBF - Filipstad IBK U WO (5 - 0) Gustav Jonsson Colorama Arena
2017-12-15 19:30 182300074 Nordmarkens IBF - IFK Heden 2 - 3 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Årjängs Sporthall A
2017-12-15 20:00 182300076 Deje IBF - Grums IBK 2 - 22 Jari Marjetta, Tomas Hane Deje Sporthall A
2017-12-16 13:00 182300077 Filipstad IBK U - Degerfors IBK 5 - 14 Johnny Mizser, Anders Andersson Spångbergshallen
2017-12-16 15:00 182300075 Karlstad IBF Bredd - Hultsberg/Björkås IBF 1 - 9 Raimon Strömberg, Erik Ejerfeldt Stavdal Hyrcity Arena
2018-01-12 19:30 182300082 IBF Lesjöfors - Deje IBF 12 - 2 Jesper Gjermandsen, Robin Särén Lesjöforshallen
2018-01-13 13:00 182300081 IFK Heden - Karlstad IBF Bredd 13 - 1 Nicklas Johansson, Tomas Hane Väse Sporthall
2018-01-13 13:30 182300084 Hultsberg/Björkås IBF - Åmotfors IF/Eda IF 11 - 4 Olof Olsson, Björn Svensson Stavdal Hyrcity Arena
2018-01-13 15:00 182300080 Degerfors IBK - Nordmarkens IBF 0 - 3 Erik Wallin, Morgan Barcella Stora Vallahallen
2018-01-14 15:30 182300083 Grums IBK - Filipstad IBK U 6 - 6 e.förl. Olof Olsson, Anders Leander Grums Sporthall
2018-01-16 19:30 182300086 Nordmarkens IBF - Grums IBK 2 - 1 Peter Berntsson, Bosse Andersson Årjängs Sporthall A
2018-01-16 19:45 182300087 Karlstad IBF Bredd - Degerfors IBK 1 - 15 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Colorama Arena
2018-01-18 20:00 182300089 Filipstad IBK U - IBF Lesjöfors 4 - 7 Jesper Gjermandsen, Anders Andersson Spångbergshallen
2018-01-18 20:00 182300090 Åmotfors IF/Eda IF - IFK Heden 1 - 4 Lars Room, Leif Lillberg Gärdeshallen
2018-01-19 19:45 182300092 Hultsberg/Björkås IBF - Nordmarkens IBF 13 - 0 Alfred Särnehed, Roger Schmidt Colorama Arena
2018-01-20 16:00 182300094 Degerfors IBK - Deje IBF 17 - 2 Gabriel Gunnarsson, Christoffer Frykestam Stora Vallahallen
2018-01-21 15:00 182300095 IFK Heden - Filipstad IBK U 11 - 10 Tomas Hane, Jari Marjetta Väse Sporthall
2018-01-21 16:00 182300096 IBF Lesjöfors - Åmotfors IF/Eda IF 1 - 4 Jesper Gjermandsen, Anders Andersson Lesjöforshallen
2018-01-26 20:00 182300102 Åmotfors IF/Eda IF - Degerfors IBK 2 - 5 Peter Berntsson, Lars Room Gärdeshallen
2018-01-28 14:00 182300097 Nordmarkens IBF - IBF Lesjöfors 9 - 5 Bosse Andersson, Jimmy Svensson Årjängs Sporthall A
2018-01-28 14:30 182300100 Deje IBF - Hultsberg/Björkås IBF 3 - 18 Robert Kuylenstjerna, Adrian Blomquist Deje Sporthall A
2018-01-28 15:00 182300098 Karlstad IBF Bredd - Grums IBK 6 - 19 Tomas Hane, Björn Svensson Stavdal Hyrcity Arena
2018-02-09 19:00 182300106 IBF Lesjöfors - Degerfors IBK 1 - 3 Anders Ekelund-Carlsson, Leif Andersson Lesjöforshallen
2018-02-10 18:30 182300108 Grums IBK - IFK Heden 8 - 5 Björn Svensson, Raimon Strömberg Grums Sporthall
2018-02-11 13:00 182300104 Filipstad IBK U - Nordmarkens IBF 4 - 1 Albin Ekelund-Carlsson, Anders Ekelund-Carlsson Spångbergshallen
2018-02-11 14:30 182300105 Deje IBF - Åmotfors IF/Eda IF 5 - 13 Ragnar Clarström, Johanna Persson Deje Sporthall A
2018-01-06 13:30 182300114 Grums IBK - IBF Lesjöfors 3 - 7 Leif Pettersson, Anders Leander Grums Sporthall
2018-02-16 19:00 182300111 Åmotfors IF/Eda IF - Karlstad IBF Bredd 12 - 5 Bosse Andersson, Morgan Vallberg Gärdeshallen
2018-02-16 19:30 182300112 Degerfors IBK - Hultsberg/Björkås IBF 3 - 6 Erik Wallin, Pierre Malmgren Stora Vallahallen
2018-02-17 11:30 182300109 Nordmarkens IBF - Deje IBF 10 - 0 Rebecca Bräck, Peter Berntsson Årjängs Sporthall A
2018-02-23 19:30 182300118 IFK Heden - Degerfors IBK 3 - 5 Alfred Särnehed, Tomas Hane Väse Sporthall
2018-02-24 14:00 182300117 Åmotfors IF/Eda IF - Nordmarkens IBF 7 - 5 Lars Room, Peter Berntsson Gärdeshallen
2018-02-24 16:00 182300119 Hultsberg/Björkås IBF - IBF Lesjöfors 12 - 2 Jari Marjetta, Tomas Hane Colorama Arena
2018-02-25 13:00 182300115 Filipstad IBK U - Karlstad IBF Bredd 12 - 6 Alfred Särnehed, Gabriel Hammarsten Spångbergshallen
2018-03-02 19:30 182300125 IBF Lesjöfors - IFK Heden 2 - 3 Albin Ekelund-Carlsson, Anders Ekelund-Carlsson Lesjöforshallen
2018-03-02 19:45 182300122 Karlstad IBF Bredd - Deje IBF 2 - 3 Jari Marjetta, Tomas Hane Stavdal Hyrcity Arena
2018-03-03 10:30 182300126 Hultsberg/Björkås IBF - Grums IBK 9 - 2 Christoffer Frykestam, Jörgen Grändefors Colorama Arena
2018-03-04 13:00 182300123 Filipstad IBK U - Åmotfors IF/Eda IF 7 - 6 e.förl. Gabriel Gunnarsson, Erik Wallin Spångbergshallen
2018-03-10 17:30 182300129 Deje IBF - Filipstad IBK U 4 - 10 Johanna Persson, Linus Bergsten Deje Sporthall A
2018-03-11 11:30 182300130 Grums IBK - Degerfors IBK 6 - 3 Amanda Törner, Olivia Kästel-Sjöman Grums Sporthall
2018-03-11 14:00 182300128 Nordmarkens IBF - Karlstad IBF Bredd 11 - 2 Bosse Andersson, Morgan Vallberg Årjängs Sporthall A
2018-03-11 14:00 182300132 IFK Heden - Hultsberg/Björkås IBF 4 - 5 Tomas Hane, Jari Marjetta Väse Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hultsberg/ Björkås IBF 18 17 0 (0) 1 167-44 123 51
2. Degerfors IBK 18 13 0 (0) 5 132-64 68 39
3. IFK Heden 18 12 1 (1) 5 128-63 65 38
4. Grums IBK 18 11 1 (0) 6 144-80 64 34
5. Nordmarkens IBF 18 9 2 (0) 7 92-77 15 29
6. Åmotfors IF/ Eda IF 18 8 3 (0) 7 97-81 16 27
7. IBF Lesjöfors 18 7 1 (0) 10 76-80 -4 22
8. Filipstad IBK U 18 6 2 (1) 10 126-123 3 21
9. Karlstad IBF Bredd 18 1 0 (0) 17 53-194 -141 3
10. Deje IBF 18 1 0 (0) 17 40-249 -209 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis