Herrar Division 3 (2009/10)

Gruppspel
Herrar Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2009-09-23 19:00 0912130004 Askersunds IBK - Kumla IBK OW (0 - 5) Lars Fridell, Marco Mustonen Närlundahallen
2009-09-25 19:00 0912130002 IBK Kopparberg - Pålsboda IBF 8 - 7 e.förl. Berndt Swärd, Håkan Mellblom Ljusnarshallen
2009-09-25 19:00 0912130006 Ekeby IF - Åsbro GOIF 2 - 3 Klas Leidö, Christoffer Lette Kumlahallen
2009-09-25 20:00 0912130005 Nora IBK - Hovsta IF 2 - 7 Lars Fridell, Marco Mustonen Idrottshuset, Nora
2009-09-27 15:00 0912130001 Örebro SK Söder - Varberga IBK 6 - 2 Klas Leidö, Christher Johansson Birgittaskolan
2009-09-27 17:30 0912130003 IBF Örebro Ungdom - WSK Lindesberg 10 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Mellringehallen
2009-09-29 19:15 0912130011 Varberga IBK - Nora IBK 5 - 4 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2009-09-30 20:00 0912130010 Åsbro GOIF - Askersunds IBK 9 - 8 Lars Fridell, Marco Mustonen Åsbrohallen
2009-10-03 10:40 0912130012 Pålsboda IBF - Ekeby IF 6 - 3 Robert Forslind Lovrencic, Henrik Zegelsson Alléhallen, Hallsberg
2009-10-03 16:00 0912130008 Kumla IBK - IBK Kopparberg 11 - 1 Kalle Eriksson, Tony Wennberg Kumlahallen
2009-10-03 16:30 0912130007 WSK Lindesberg - Örebro SK Söder 10 - 8 Berndt Swärd, Christoffer Lette Stadsskogsskolan
2009-10-04 10:45 0912130009 Hovsta IF - IBF Örebro Ungdom 7 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2009-10-06 20:00 0912130017 Nora IBK - Åsbro GOIF 3 - 8 Marco Mustonen, Nicklas Johansson Idrottshuset, Nora
2009-10-10 13:00 0912130014 IBK Kopparberg - Varberga IBK 5 - 6 Robert Forslind Lovrencic, Henrik Zegelsson Ljusnarshallen
2009-10-11 12:00 0912130018 Ekeby IF - Hovsta IF 6 - 8 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2009-10-11 17:30 0912130016 Askersunds IBK - WSK Lindesberg 7 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Närlundahallen
2009-10-11 17:45 0912130013 Örebro SK Söder - Pålsboda IBF 6 - 6 Lars Fridell, Marco Mustonen Birgittaskolan
2009-10-11 18:30 0912130015 IBF Örebro Ungdom - Kumla IBK 6 - 4 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Mellringehallen
2009-10-13 19:30 0912130021 Varberga IBK - IBF Örebro Ungdom 6 - 10 Berndt Swärd, Christoffer Lette Mellringehallen
2009-10-15 19:30 0912130020 Åsbro GOIF - IBK Kopparberg 7 - 11 Marco Mustonen, Nicklas Johansson Åsbrohallen
2009-10-15 20:00 0912130023 Nora IBK - WSK Lindesberg 5 - 11 Klas Leidö, Christher Johansson Idrottshuset, Nora
2009-10-17 10:40 0912130022 Pålsboda IBF - Askersunds IBK 6 - 7 Henrik Zegelsson, Robert Forslind Lovrencic Alléhallen, Hallsberg
2009-10-17 11:15 0912130024 Kumla IBK - Ekeby IF 5 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2009-10-18 10:30 0912130019 Hovsta IF - Örebro SK Söder 6 - 3 Berndt Swärd, Christoffer Lette Mellringehallen
2009-10-24 13:00 0912130030 Ekeby IF - WSK Lindesberg 6 - 7 e.förl. Berndt Swärd, Håkan Mellblom Kumlahallen
2009-10-24 14:00 0912130029 Nora IBK - Kumla IBK 5 - 11 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Idrottshuset, Nora
2009-10-24 15:00 0912130026 IBK Kopparberg - Hovsta IF 10 - 6 Per-Eric Brodén, Tommy Söderfalk Ljusnarshallen
2009-10-25 15:00 0912130025 Örebro SK Söder - Åsbro GOIF 6 - 3 Micael Svensson, Berndt Swärd Birgittaskolan
2009-10-25 17:30 0912130028 Askersunds IBK - Varberga IBK 11 - 2 Lars Fridell, Marco Mustonen Närlundahallen
2009-10-25 19:30 0912130027 IBF Örebro Ungdom - Pålsboda IBF 17 - 4 Fredrik Månbacke, Krister Eklund Mellringehallen
2009-10-30 20:00 0912130036 Varberga IBK - Ekeby IF 1 - 12 Berndt Swärd, Christoffer Lette Mellringehallen
2009-10-31 12:30 0912130034 Hovsta IF - Askersunds IBK 7 - 12 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2009-10-31 14:00 0912130035 Nora IBK - Pålsboda IBF 3 - 7 Berndt Swärd, Christoffer Lette Idrottshuset, Nora
2009-10-31 15:00 0912130033 Kumla IBK - Örebro SK Söder 5 - 4 Lars Fridell, Marco Mustonen Kumlahallen
2009-10-31 17:00 0912130031 WSK Lindesberg - IBK Kopparberg 9 - 10 Joakim Björnstad, Klas Leidö Stadsskogsskolan
2009-11-01 13:00 0912130032 Åsbro GOIF - IBF Örebro Ungdom 5 - 12 Henrik Zegelsson, Robert Forslind Lovrencic Åsbrohallen
2009-11-03 19:30 0912130040 Varberga IBK - WSK Lindesberg 5 - 6 Berndt Swärd, Nicklas Johansson Mellringehallen
2009-11-07 10:40 0912130041 Pålsboda IBF - Hovsta IF 4 - 3 Krister Eklund, Fredrik Månbacke Alléhallen, Hallsberg
2009-11-07 12:00 0912130039 Ekeby IF - Askersunds IBK 6 - 3 Robert Forslind Lovrencic, Christoffer Lette Kumlahallen
2009-11-07 15:30 0912130042 Kumla IBK - Åsbro GOIF 6 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2009-11-07 16:00 0912130038 IBK Kopparberg - Nora IBK 8 - 2 Nicklas Johansson, Håkan Mellblom Ljusnarshallen
2009-11-08 15:00 0912130037 Örebro SK Söder - IBF Örebro Ungdom 4 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Birgittaskolan
2009-11-13 20:00 0912130044 Nora IBK - Örebro SK Söder 4 - 3 Lars Fridell, Marco Mustonen Idrottshuset, Nora
2009-11-14 10:40 0912130047 Pålsboda IBF - Kumla IBK 6 - 10 Klas Leidö, Christher Johansson Alléhallen, Hallsberg
2009-11-14 11:15 0912130045 Ekeby IF - IBF Örebro Ungdom 6 - 7 Lars Fridell, Marco Mustonen Kumlahallen
2009-11-14 17:00 0912130048 WSK Lindesberg - Åsbro GOIF 12 - 4 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Stadsskogsskolan
2009-11-15 15:00 0912130046 Hovsta IF - Varberga IBK 15 - 3 Lars Fridell, Marco Mustonen Mellringehallen
2009-11-15 17:30 0912130043 Askersunds IBK - IBK Kopparberg 5 - 4 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Närlundahallen
2009-11-21 16:00 0912130051 IBK Kopparberg - Ekeby IF 7 - 11 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Ljusnarshallen
2009-11-21 16:00 0912130054 Åsbro GOIF - Pålsboda IBF 7 - 6 e.förl. Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Åsbrohallen
2009-11-21 19:30 0912130053 WSK Lindesberg - Hovsta IF 10 - 8 Lars Fridell, Marco Mustonen Stadsskogsskolan
2009-11-22 12:15 0912130049 IBF Örebro Ungdom - Nora IBK 16 - 3 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2009-11-22 15:00 0912130050 Örebro SK Söder - Askersunds IBK 3 - 7 Lars Fridell, Marco Mustonen Birgittaskolan
2009-11-22 17:30 0912130052 Varberga IBK - Kumla IBK 4 - 9 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Mellringehallen
2009-11-28 11:45 0912130058 Pålsboda IBF - Varberga IBK 5 - 3 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Alléhallen, Hallsberg
2009-11-28 15:00 0912130060 Åsbro GOIF - Hovsta IF 6 - 12 Lars Fridell, Marco Mustonen Åsbrohallen
2009-11-28 16:00 0912130055 IBK Kopparberg - Örebro SK Söder 11 - 10 e.förl. Tony Wennberg, Kalle Eriksson Ljusnarshallen
2009-11-28 18:30 0912130059 Kumla IBK - WSK Lindesberg 8 - 9 Nicklas Johansson, Krister Eklund Kumlahallen
2009-11-29 12:00 0912130057 Ekeby IF - Nora IBK 10 - 4 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2009-11-29 15:00 0912130056 Askersunds IBK - IBF Örebro Ungdom 4 - 3 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Närlundahallen
2009-12-04 19:30 0912130062 IBF Örebro Ungdom - IBK Kopparberg 11 - 6 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Mellringehallen
2009-12-05 11:45 0912130066 Hovsta IF - Kumla IBK 1 - 4 Lars Flink, Juha Vanninen Mellringehallen
2009-12-05 12:00 0912130063 Nora IBK - Askersunds IBK 5 - 9 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2009-12-05 17:00 0912130065 WSK Lindesberg - Pålsboda IBF 6 - 8 Lars Fridell, Marco Mustonen Stadsskogsskolan
2009-12-06 15:15 0912130061 Örebro SK Söder - Ekeby IF 5 - 10 Krister Eklund, Berndt Swärd Mellringehallen
2009-12-06 18:00 0912130064 Varberga IBK - Åsbro GOIF 6 - 8 Lars Fridell, Marco Mustonen Mellringehallen
2009-12-08 19:00 0912130067 Varberga IBK - Örebro SK Söder 4 - 7 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2009-12-09 20:00 0912130072 Åsbro GOIF - Ekeby IF 5 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Åsbrohallen
2009-12-13 12:45 0912130071 Hovsta IF - Nora IBK 8 - 1 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2009-12-13 14:00 0912130069 WSK Lindesberg - IBF Örebro Ungdom 8 - 12 Lars Fridell, Marco Mustonen Stadsskogsskolan
2009-12-13 14:30 0912130070 Kumla IBK - Askersunds IBK 8 - 5 Nicklas Johansson, Jörgen Jönsson Skogstorpskolan
2010-01-31 19:45 0912130068 Pålsboda IBF - IBK Kopparberg 5 - 6 Krister Eklund, Fredrik Månbacke Alléhallen, Hallsberg
2009-12-18 20:00 0912130077 Nora IBK - Varberga IBK 5 - 6 e.förl. Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Idrottshuset, Nora
2009-12-19 15:00 0912130074 IBK Kopparberg - Kumla IBK 4 - 10 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Ljusnarshallen
2009-12-19 16:00 0912130078 Ekeby IF - Pålsboda IBF 16 - 4 Joakim Björnstad, Christher Johansson Kumlahallen
2009-12-20 15:00 0912130076 Askersunds IBK - Åsbro GOIF 10 - 7 Lars Fridell, Henrik Zegelsson Närlundahallen
2009-12-20 17:30 0912130073 Örebro SK Söder - WSK Lindesberg 7 - 12 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2009-12-20 17:30 0912130075 IBF Örebro Ungdom - Hovsta IF 16 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-01-05 19:15 0912130080 Varberga IBK - IBK Kopparberg 6 - 6 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Mellringehallen
2010-01-09 10:40 0912130079 Pålsboda IBF - Örebro SK Söder 9 - 5 Lars Fridell, Marco Mustonen Alléhallen, Hallsberg
2010-01-09 11:15 0912130081 Kumla IBK - IBF Örebro Ungdom 6 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2010-01-09 16:00 0912130083 Åsbro GOIF - Nora IBK 9 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Åsbrohallen
2010-01-10 14:00 0912130082 WSK Lindesberg - Askersunds IBK 13 - 7 Klas Leidö, Christher Johansson Stadsskogsskolan
2010-01-10 19:30 0912130084 Hovsta IF - Ekeby IF 7 - 9 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Mellringehallen
2010-01-13 19:00 0912130090 Ekeby IF - Kumla IBK 10 - 5 Krister Eklund, Fredrik Månbacke Kumlahallen
2010-01-16 15:00 0912130086 IBK Kopparberg - Åsbro GOIF 11 - 7 Klas Leidö, Christher Johansson Ljusnarshallen
2010-01-16 15:30 0912130085 Örebro SK Söder - Hovsta IF 2 - 11 Andreas Jansson, Minal Landin Birgittaskolan
2010-01-16 18:30 0912130089 WSK Lindesberg - Nora IBK 11 - 7 Christher Johansson, Klas Leidö Stadsskogsskolan
2010-01-17 17:30 0912130088 Askersunds IBK - Pålsboda IBF 10 - 9 Lars Fridell, Christher Johansson Närlundahallen
2010-01-17 19:30 0912130087 IBF Örebro Ungdom - Varberga IBK 10 - 4 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Mellringehallen
2010-01-23 10:40 0912130093 Pålsboda IBF - IBF Örebro Ungdom 4 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Alléhallen, Hallsberg
2010-01-23 15:00 0912130095 Kumla IBK - Nora IBK 13 - 1 Tony Wennberg, Kalle Eriksson Kumlahallen
2010-01-23 16:30 0912130091 Åsbro GOIF - Örebro SK Söder 12 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Åsbrohallen
2010-01-23 17:00 0912130096 WSK Lindesberg - Ekeby IF 9 - 5 Lars Fridell, Marco Mustonen Stadsskogsskolan
2010-01-24 12:15 0912130092 Hovsta IF - IBK Kopparberg 12 - 6 Josefine Hedelind, Christher Johansson Mellringehallen
2010-01-24 17:45 0912130094 Varberga IBK - Askersunds IBK 5 - 10 Krister Eklund, Fredrik Månbacke Mellringehallen
2010-01-26 19:15 0912130102 Ekeby IF - Varberga IBK 9 - 4 Joakim Björnstad, Lars Fridell Kumlahallen
2010-01-26 19:30 0912130098 IBF Örebro Ungdom - Åsbro GOIF 10 - 4 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-01-29 19:00 0912130097 IBK Kopparberg - WSK Lindesberg 5 - 10 Oskar Adamsson, Jon Moberg Ljusnarshallen
2010-01-30 11:15 0912130101 Pålsboda IBF - Nora IBK 8 - 4 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Alléhallen, Hallsberg
2010-01-30 15:00 0912130099 Örebro SK Söder - Kumla IBK 5 - 17 Lars Fridell, Marco Mustonen Birgittaskolan
2010-01-31 17:30 0912130100 Askersunds IBK - Hovsta IF 8 - 6 Lars Fridell, Marco Mustonen Närlundahallen
2010-02-08 20:00 0912130108 Åsbro GOIF - Kumla IBK 5 - 8 Lars Fridell, Marco Mustonen Åsbrohallen
2010-02-12 20:00 0912130104 Nora IBK - IBK Kopparberg 4 - 8 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Idrottshuset, Nora
2010-02-13 17:00 0912130106 WSK Lindesberg - Varberga IBK 26 - 7 Klas Leidö, Petter Seger Undén Stadsskogsskolan
2010-02-14 15:00 0912130105 Askersunds IBK - Ekeby IF 6 - 5 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Närlundahallen
2010-02-14 17:30 0912130107 Hovsta IF - Pålsboda IBF 8 - 5 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-02-14 20:15 0912130103 IBF Örebro Ungdom - Örebro SK Söder 15 - 1 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Mellringehallen
2010-02-19 20:00 0912130112 Varberga IBK - Hovsta IF 7 - 10 Krister Eklund, Fredrik Månbacke Mellringehallen
2010-02-20 15:30 0912130110 Örebro SK Söder - Nora IBK 4 - 6 Krister Eklund, Kalle Eriksson Birgittaskolan
2010-02-20 15:30 0912130113 Kumla IBK - Pålsboda IBF 12 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Skogstorpskolan
2010-02-21 19:30 0912130111 IBF Örebro Ungdom - Ekeby IF 10 - 9 e.förl. Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-02-28 17:30 0912130109 IBK Kopparberg - Askersunds IBK 11 - 7 Klas Leidö, Christher Johansson Ljusnarshallen
2010-03-04 20:00 0912130114 Åsbro GOIF - WSK Lindesberg 6 - 14 Klas Leidö, Krister Eklund Åsbrohallen
2010-02-26 20:00 0912130115 Nora IBK - IBF Örebro Ungdom 4 - 12 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2010-02-27 10:40 0912130120 Pålsboda IBF - Åsbro GOIF WO (5 - 0) Krister Eklund, Fredrik Månbacke Alléhallen, Hallsberg
2010-02-27 11:45 0912130119 Hovsta IF - WSK Lindesberg 8 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-02-27 12:00 0912130117 Ekeby IF - IBK Kopparberg 13 - 2 Tobias Koivukorpi, Rasmus Ekelund Kumlahallen
2010-02-27 15:30 0912130118 Kumla IBK - Varberga IBK 9 - 2 Klas Leidö, Christher Johansson Kumlahallen
2010-03-03 19:00 0912130116 Askersunds IBK - Örebro SK Söder 12 - 6 Klas Leidö, Christher Johansson Närlundahallen
2010-03-05 19:30 0912130122 IBF Örebro Ungdom - Askersunds IBK 12 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Mellringehallen
2010-03-05 20:00 0912130123 Nora IBK - Ekeby IF 9 - 11 Tony Wennberg, Kalle Eriksson Idrottshuset, Nora
2010-03-06 10:45 0912130126 Hovsta IF - Åsbro GOIF 6 - 3 Klas Leidö, Mikael Åman Mellringehallen
2010-03-06 15:00 0912130121 Örebro SK Söder - IBK Kopparberg 10 - 4 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2010-03-06 17:00 0912130125 WSK Lindesberg - Kumla IBK 11 - 9 Klas Leidö, Christher Johansson Stadsskogsskolan
2010-03-07 19:45 0912130124 Varberga IBK - Pålsboda IBF 12 - 8 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Mellringehallen
2010-03-13 11:30 0912130127 Ekeby IF - Örebro SK Söder 12 - 0 Tobias Söderberg, Michael Rosenlönn Kumlahallen
2010-03-13 11:30 0912130128 IBK Kopparberg - IBF Örebro Ungdom 9 - 12 Joakim Björnstad, Petter Seger Undén Ljusnarshallen
2010-03-13 11:30 0912130129 Askersunds IBK - Nora IBK 8 - 3 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Närlundahallen
2010-03-13 11:30 0912130130 Åsbro GOIF - Varberga IBK 5 - 13 Eddie Pettersson, Mathias Olausson Åsbrohallen
2010-03-13 11:30 0912130131 Pålsboda IBF - WSK Lindesberg 5 - 15 Lars Fridell, Marco Mustonen Alléhallen, Hallsberg
2010-03-13 14:00 0912130132 Kumla IBK - Hovsta IF 10 - 5 Lars Fridell, Marco Mustonen Kumlahallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IBF Örebro Ungdom 22 18 1 (1) 3 229-123 106 56
2. WSK Lindesberg 22 16 1 (1) 5 230-157 73 50
3. Kumla IBK 21 16 1 (0) 4 180-106 74 49
4. Askersunds IBK 21 15 0 (0) 6 165-135 30 45
5. Ekeby IF 22 13 3 (0) 6 183-117 66 42
6. Hovsta IF 22 12 0 (0) 10 170-141 29 36
7. IBK Kopparberg 22 8 3 (2) 11 153-181 -28 29
8. Pålsboda IBF 21 7 3 (0) 11 129-170 -41 24
9. Åsbro GOIF 21 6 1 (1) 14 128-177 -49 20
10. Varberga IBK 22 4 2 (1) 16 113-196 -83 15
11. Örebro SK Söder 22 4 2 (0) 16 112-187 -75 14
12. Nora IBK 22 2 1 (0) 19 91-193 -102 7
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis