Herrar Division 3 (2013/14)

Gruppspel
Herrar Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-12 14:00 1316130004 Flens IBF - Trosa Edanö IBK U 5 - 5 Christian Johnsson, Josef Cakici Hammarvallen
2013-10-12 14:00 1316130005 Järna SK Hölö Järna IB - Björkviks IBK 14 - 8 Admir Brkic, Sigge Maurer Hölö Allaktivitetshall
2013-10-12 18:45 1316130002 Telge SIBK - IK Standard 3 - 6 Admir Brkic, Sigge Maurer Wasa Sporthall
2013-10-13 14:30 1316130003 Torshälla IBK U - IBK Södertälje Östra 4 - 11 Christian Johnsson, Göran Engfors Ellfolk Arena
2013-10-13 15:30 1316130001 Nykvarns IF u - Onyx IBS 5 - 5 Richard Himberg, Jonathan Varli Björkestahallen
2013-10-19 11:00 1316130007 Björkviks IBK - Flens IBF 4 - 5 Sigge Maurer, Admir Brkic Björkvikshallen
2013-10-19 12:45 1316130008 Trosa Edanö IBK U - Torshälla IBK U 10 - 2 Guy Fromholz, Mika Ristanen Hedebyhallen
2013-10-19 13:45 1316130006 Onyx IBS - Järna SK Hölö Järna IB 9 - 6 Kent Erlandsson, Peter Gustafsson Ramdalshallen
2013-10-19 14:00 1316130010 IK Standard - Nykvarns IF u 9 - 3 Arne Brattehag, Mathias Lindvall Hållstahallen
2013-10-19 18:30 1316130009 IBK Södertälje Östra - Telge SIBK 6 - 0 Richard Himberg, Jonathan Varli Hölö Allaktivitetshall
2013-10-26 15:00 1316130011 Onyx IBS - IK Standard 3 - 4 Andreas Roos, Mats Jernmo Ramdalshallen
2013-10-26 17:00 1316130015 Järna SK Hölö Järna IB - Flens IBF 9 - 8 Mika Ristanen, Guy Fromholz Hölö Allaktivitetshall
2013-10-27 12:45 1316130013 Telge SIBK - Trosa Edanö IBK U 3 - 6 Kent Erlandsson, Peter Gustafsson Wasa Sporthall
2013-10-27 13:00 1316130014 Torshälla IBK U - Björkviks IBK 7 - 11 Dennis Wagermark, Göran Engfors Ellfolk Arena
2013-10-27 14:15 1316130012 Nykvarns IF u - IBK Södertälje Östra 8 - 6 Mats Jernmo, Andreas Roos Björkestahallen
2013-11-09 11:00 1316130020 Björkviks IBK - Trosa Edanö IBK U 11 - 9 Admir Brkic, Sigge Maurer Björkvikshallen
2013-11-09 14:00 1316130018 Flens IBF - IK Standard 1 - 5 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Hälleforsnäs Sporthall
2013-11-09 14:30 1316130017 Torshälla IBK U - Nykvarns IF u 5 - 12 Christian Johnsson, Guy Fromholz Ellfolk Arena
2013-11-10 17:15 1316130016 Telge SIBK - Onyx IBS 2 - 7 Richard Himberg, Jonathan Varli Wasa Sporthall
2013-11-10 17:30 1316130019 Järna SK Hölö Järna IB - IBK Södertälje Östra 10 - 6 Andreas Roos, Mats Jernmo Hölö Allaktivitetshall
2013-11-23 14:00 1316130022 Trosa Edanö IBK U - Järna SK Hölö Järna IB 9 - 4 Mats Hällgren, Tommy Nyring Lånestahallen
2013-11-23 14:00 1316130024 IK Standard - Torshälla IBK U 6 - 4 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Hållstahallen
2013-11-23 15:45 1316130023 IBK Södertälje Östra - Flens IBF 14 - 7 Mika Ristanen, Guy Fromholz Hölö Allaktivitetshall
2013-11-23 16:30 1316130021 Nykvarns IF u - Telge SIBK 10 - 2 Göran Engfors, Jan Berg Björkestahallen
2013-11-25 19:45 1316130025 Onyx IBS - Björkviks IBK 5 - 3 Christian Johnsson, Arne Brattehag Ramdalshallen
2013-11-30 11:00 1316130029 Björkviks IBK - IK Standard 3 - 9 Arne Brattehag, Sigge Maurer Björkvikshallen
2013-11-30 13:15 1316130028 Järna SK Hölö Järna IB - Nykvarns IF u 4 - 7 Ivan Wahlström, Mathias Lindvall Hölö Allaktivitetshall
2013-11-30 13:15 1316130030 Trosa Edanö IBK U - IBK Södertälje Östra 4 - 5 Björn Landin, Henrik Ibjer Hedebyhallen
2013-11-30 14:00 1316130027 Flens IBF - Telge SIBK 8 - 3 Jan Berg, Göran Engfors Hammarvallen
2013-12-01 19:00 1316130026 Torshälla IBK U - Onyx IBS 6 - 8 Jan Berg, Göran Engfors Ellfolk Arena
2013-12-07 14:00 1316130034 IK Standard - Järna SK Hölö Järna IB 9 - 5 Andreas Roos, Jan Berg Hållstahallen
2013-12-07 15:00 1316130035 Onyx IBS - Trosa Edanö IBK U 3 - 2 Arne Brattehag, Kent Erlandsson Ramdalshallen
2013-12-07 17:15 1316130032 Telge SIBK - Torshälla IBK U 5 - 8 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Wasa Sporthall
2013-12-08 14:00 1316130033 IBK Södertälje Östra - Björkviks IBK 10 - 8 Richard Himberg, Henrik Ibjer Hölö Allaktivitetshall
2013-12-08 14:45 1316130031 Nykvarns IF u - Flens IBF 14 - 4 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Björkestahallen
2013-12-21 11:00 1316130038 Björkviks IBK - Telge SIBK 11 - 14 Arne Brattehag, Sigge Maurer Björkvikshallen
2013-12-21 14:00 1316130036 Flens IBF - Onyx IBS 8 - 8 Göran Engfors, Jan Berg Hammarvallen
2013-12-21 14:30 1316130039 Trosa Edanö IBK U - Nykvarns IF u 3 - 9 Tommy Nyring, David Nilsson Hedebyhallen
2013-12-21 17:30 1316130040 IBK Södertälje Östra - IK Standard 3 - 6 Björn Landin, Henrik Ibjer Hölö Allaktivitetshall
2014-02-19 20:45 1316130037 Järna SK Hölö Järna IB - Torshälla IBK U OW (0 - 5) Mats Jernmo, Andreas Roos Hölö Allaktivitetshall
2014-01-11 13:30 1316130045 Onyx IBS - IBK Södertälje Östra 4 - 6 Björn Landin, Henrik Ibjer Ramdalshallen
2014-01-11 14:00 1316130044 IK Standard - Trosa Edanö IBK U OW (0 - 5) Christer Avasjö, Jonas Holm Hållstahallen
2014-01-12 15:00 1316130042 Telge SIBK - Järna SK Hölö Järna IB 7 - 9 Tommy Nyring, David Nilsson Wasa Sporthall
2014-01-12 15:15 1316130041 Nykvarns IF u - Björkviks IBK 13 - 4 Christer Avasjö, Jonas Holm Björkestahallen
2014-01-12 19:00 1316130043 Torshälla IBK U - Flens IBF 7 - 4 Richard Himberg, Jonathan Varli Ellfolk Arena
2014-01-18 11:00 1316130046 Björkviks IBK - Järna SK Hölö Järna IB 4 - 8 Ivan Wahlström, Jouni Kekkonen Björkvikshallen
2014-01-18 14:00 1316130047 Trosa Edanö IBK U - Flens IBF 5 - 6 Kent Erlandsson, Peter Gustafsson Hedebyhallen
2014-01-18 14:00 1316130049 IK Standard - Telge SIBK 8 - 4 Christer Avasjö, Jonas Holm Hållstahallen
2014-01-18 15:00 1316130050 Onyx IBS - Nykvarns IF u 6 - 5 Tommy Nyring, David Nilsson Ramdalshallen
2014-01-19 13:00 1316130048 IBK Södertälje Östra - Torshälla IBK U 15 - 2 Jonas Holm, Christer Avasjö Hölö Allaktivitetshall
2014-01-25 11:45 1316130055 Järna SK Hölö Järna IB - Onyx IBS 5 - 8 Tommy Nyring, David Nilsson Hölö Allaktivitetshall
2014-01-25 17:30 1316130053 Torshälla IBK U - Trosa Edanö IBK U 8 - 2 Christian Johnsson, Göran Engfors Ellfolk Arena
2014-01-26 14:00 1316130054 Flens IBF - Björkviks IBK 10 - 7 Jan Berg, Göran Engfors Hammarvallen
2014-01-26 15:30 1316130052 Telge SIBK - IBK Södertälje Östra 1 - 8 Richard Himberg, Christian Johnsson Wasa Sporthall
2014-01-26 16:15 1316130051 Nykvarns IF u - IK Standard 4 - 3 Andreas Roos, Mats Jernmo Björkestahallen
2014-02-01 11:00 1316130057 Björkviks IBK - Torshälla IBK U 9 - 10 Peter Palmelius, Göran Engfors Björkvikshallen
2014-02-01 14:00 1316130056 Flens IBF - Järna SK Hölö Järna IB 7 - 9 Peter Palmelius, Stefan Öberg Hammarvallen
2014-02-01 14:00 1316130060 IK Standard - Onyx IBS 11 - 4 Andreas Roos, Mats Jernmo Hållstahallen
2014-02-02 13:00 1316130059 IBK Södertälje Östra - Nykvarns IF u 2 - 2 Arne Brattehag, Sigge Maurer Hölö Allaktivitetshall
2014-02-02 14:00 1316130058 Trosa Edanö IBK U - Telge SIBK 12 - 1 Peter Palmelius, Stefan Öberg Hedebyhallen
2014-02-08 14:00 1316130064 IK Standard - Flens IBF 10 - 5 Christer Avasjö, Jonas Holm Hållstahallen
2014-02-08 15:00 1316130065 Onyx IBS - Telge SIBK 6 - 2 Mikael Celik, Josef Celik Ramdalshallen
2014-02-08 16:00 1316130063 IBK Södertälje Östra - Järna SK Hölö Järna IB 11 - 5 Kent Erlandsson, Peter Gustafsson Wasa Sporthall
2014-02-08 16:15 1316130062 Trosa Edanö IBK U - Björkviks IBK 10 - 4 Tommy Nyring, David Nilsson Hedebyhallen
2014-03-08 19:45 1316130061 Nykvarns IF u - Torshälla IBK U 8 - 8 Andreas Roos, Mats Jernmo Björkestahallen
2014-02-15 11:00 1316130070 Björkviks IBK - Onyx IBS 4 - 7 Sigge Maurer, Arne Brattehag Björkvikshallen
2014-02-15 14:15 1316130069 Järna SK Hölö Järna IB - Trosa Edanö IBK U 2 - 8 Sigge Maurer, Arne Brattehag Enehallen
2014-02-16 14:00 1316130068 Flens IBF - IBK Södertälje Östra 4 - 10 Sigge Maurer, Arne Brattehag Hammarvallen
2014-02-16 16:00 1316130067 Torshälla IBK U - IK Standard 2 - 4 Jouni Kekkonen, Jonas Holm Ellfolk Arena
2014-03-09 17:45 1316130066 Telge SIBK - Nykvarns IF u 2 - 7 Björn Landin, Henrik Ibjer Wasa Sporthall
2014-02-22 14:00 1316130074 IK Standard - Björkviks IBK 15 - 6 Sigge Maurer, Arne Brattehag Hållstahallen
2014-02-22 15:00 1316130075 Onyx IBS - Torshälla IBK U 16 - 1 Richard Himberg, Jonathan Varli Ramdalshallen
2014-02-22 17:00 1316130073 IBK Södertälje Östra - Trosa Edanö IBK U 14 - 4 Andreas Roos, Peter Gustafsson Hölö Allaktivitetshall
2014-02-22 17:15 1316130072 Telge SIBK - Flens IBF 6 - 9 Tommy Nyring, Mats Jernmo Wasa Sporthall
2014-02-23 16:30 1316130071 Nykvarns IF u - Järna SK Hölö Järna IB 10 - 10 Richard Himberg, Jonathan Varli Björkestahallen
2014-03-01 11:00 1316130079 Björkviks IBK - IBK Södertälje Östra 4 - 15 Kent Erlandsson, Mats Jernmo Björkvikshallen
2014-03-01 14:00 1316130077 Flens IBF - Nykvarns IF u 7 - 8 Kent Erlandsson, Mats Jernmo Hammarvallen
2014-03-01 14:00 1316130080 Trosa Edanö IBK U - Onyx IBS 5 - 7 Björn Landin, Henrik Ibjer Hedebyhallen
2014-03-01 14:30 1316130078 Järna SK Hölö Järna IB - IK Standard 6 - 5 Mikael Celik, Josef Celik Hölö Allaktivitetshall
2014-03-10 19:30 1316130076 Torshälla IBK U - Telge SIBK 7 - 1 Christer Avasjö, Jonas Holm Vilsta Sporthall
2014-02-27 18:45 1316130081 Nykvarns IF u - Trosa Edanö IBK U 4 - 2 Richard Himberg, Jonathan Varli Björkestahallen
2014-03-07 20:00 1316130083 Torshälla IBK U - Järna SK Hölö Järna IB 9 - 9 Jan Berg, Göran Engfors Ellfolk Arena
2014-03-08 12:00 1316130085 Onyx IBS - Flens IBF 22 - 5 Richard Himberg, Jonathan Varli Ramdalshallen
2014-03-08 14:00 1316130084 IK Standard - IBK Södertälje Östra 5 - 5 Sigge Maurer, Arne Brattehag Hållstahallen
2014-03-08 17:15 1316130082 Telge SIBK - Björkviks IBK 2 - 9 Kent Erlandsson, Peter Gustafsson Wasa Sporthall
2014-03-15 11:00 1316130088 Björkviks IBK - Nykvarns IF u 7 - 7 Tommy Nyring, Mathias Lindvall Björkvikshallen
2014-03-15 13:00 1316130086 Flens IBF - Torshälla IBK U 5 - 4 Richard Himberg, Christian Johnsson Hammarvallen
2014-03-15 14:00 1316130087 Järna SK Hölö Järna IB - Telge SIBK 7 - 11 Sigge Maurer, Arne Brattehag Hölö Allaktivitetshall
2014-03-15 14:15 1316130089 Trosa Edanö IBK U - IK Standard 6 - 8 Jan Berg, Göran Engfors Hedebyhallen
2014-03-15 18:15 1316130090 IBK Södertälje Östra - Onyx IBS 3 - 2 Arne Brattehag, Mats Jernmo Hölö Allaktivitetshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Standard 17 14 1 2 123-67 56 43
2. IBK Södertälje Östra 18 13 2 3 150-80 70 41
3. Nykvarns IF u 18 11 5 2 136-89 47 38
4. Onyx IBS 18 12 2 4 130-83 47 38
5. Järna SK Hölö Järna IB 17 7 2 8 122-136 -14 23
6. Flens IBF 18 6 2 10 108-150 -42 20
7. Trosa Edanö IBK U 17 6 1 10 102-96 6 19
8. Torshälla IBK U 17 5 2 10 94-136 -42 17
9. Björkviks IBK 18 3 1 14 117-170 -53 10
10. Telge SIBK 18 2 0 16 69-144 -75 6
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis