Herrar Division 3 (2013/14)

Gruppspel
Herrar Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-28 12:30 1312130005 Kumla IBK B - Lekebergs IBF 8 - 8 Håkan Mellblom, Anders Nordlund Kumlahallen
2013-09-29 15:30 1312130001 WSK Lindesberg B - Nora IBK 8 - 9 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Stadsskogsskolan
2013-09-29 16:00 1312130003 KFUM Örebro B - Brickebackens IF 5 - 6 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Tegelbruket
2013-09-29 16:00 1312130006 Pålsboda IBF B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 7 - 10 Alexander Widbark, Mattias Frohm Alléhallen, Hallsberg
2013-09-29 17:30 1312130004 Askersunds IBK - Åsbro GOIF B 10 - 2 Michael Nilsson, Henrik Zegelsson Närlundahallen
2013-10-05 11:00 1312130007 Brickebackens IF - WSK Lindesberg B 8 - 4 Henrik Zegelsson, Robert Forslind Lovrencic Birgittaskolan
2013-10-05 15:00 1312130011 Nora IBK - Kumla IBK B 8 - 6 Alexander Widbark, Mattias Frohm Idrottshuset, Nora
2013-10-06 11:00 1312130009 Lekebergs IBF - KFUM Örebro B 11 - 4 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Fjugesta Bollhall
2013-10-06 11:00 1312130010 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Askersunds IBK 9 - 7 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Odenskolans Sporthall
2013-10-06 13:45 1312130008 Åsbro GOIF B - Ekeby Ungdom IF 8 - 13 Alexander Widbark, Mattias Frohm Åsbrohallen
2013-10-12 12:00 1312130018 Pålsboda IBF B - Lekebergs IBF 11 - 10 Håkan Mellblom, Tommy Nordin Bollhallen, Hallsberg
2013-10-12 12:30 1312130017 Kumla IBK B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 12 - 5 Berndt Swärd, Tony Wennberg Kumlahallen
2013-10-13 10:45 1312130014 Ekeby Ungdom IF - Nora IBK 4 - 7 Tony Wennberg, Håkan Mellblom Kumlahallen
2013-10-13 17:30 1312130016 Askersunds IBK - Brickebackens IF 7 - 7 Tommy Nordin, Peter Widbark Närlundahallen
2013-10-13 18:00 1312130015 KFUM Örebro B - Åsbro GOIF B 4 - 7 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Tegelbruket
2013-10-15 20:00 1312130021 Nora IBK - KFUM Örebro B 8 - 8 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Idrottshuset, Nora
2013-10-16 19:00 1312130023 Brickebackens IF - Kumla IBK B 9 - 3 Niels Lassbo, Göran Johansen Birgittaskolan
2013-10-16 20:00 1312130020 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Ekeby Ungdom IF 3 - 8 Tommy Nordin, Håkan Mellblom Odenskolans Sporthall
2013-10-17 19:00 1312130019 Lekebergs IBF - WSK Lindesberg B 8 - 3 Robert Forslind Lovrencic, Micael Svensson Fjugesta Bollhall
2013-10-17 20:00 1312130024 Åsbro GOIF B - Pålsboda IBF B 9 - 4 Krister Eklund, Håkan Mellblom Åsbrohallen
2013-10-20 10:45 1312130026 Ekeby Ungdom IF - Lekebergs IBF 3 - 4 Berndt Swärd, Niels Lassbo Skogstorpskolan
2013-10-20 10:45 1312130029 Kumla IBK B - Åsbro GOIF B 6 - 6 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Kumlahallen
2013-10-20 15:30 1312130025 WSK Lindesberg B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 10 - 9 Tomas Persson, Anders Nordlund Stadsskogsskolan
2013-10-20 16:00 1312130030 Pålsboda IBF B - Brickebackens IF 6 - 10 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Alléhallen, Hallsberg
2013-10-20 17:30 1312130028 Askersunds IBK - Nora IBK 9 - 5 Krister Eklund, Håkan Mellblom Närlundahallen
2013-10-26 15:00 1312130031 Brickebackens IF - Ekeby Ungdom IF 3 - 3 Tommy Nordin, Niels Lassbo Birgittaskolan
2013-10-27 11:00 1312130032 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - KFUM Örebro B 3 - 10 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Odenskolans Sporthall
2013-10-27 12:00 1312130036 Nora IBK - Pålsboda IBF B 14 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2013-10-27 14:30 1312130034 Lekebergs IBF - Askersunds IBK 9 - 6 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Fjugesta Bollhall
2013-10-27 18:30 1312130033 Åsbro GOIF B - WSK Lindesberg B 8 - 6 Rasmus Ekelund, Eddie Pettersson Åsbrohallen
2013-11-14 19:45 1312130038 Ekeby Ungdom IF - Kumla IBK B 5 - 7 Håkan Mellblom, Göran Johansen Skogstorpskolan
2013-11-16 16:00 1312130042 Åsbro GOIF B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 9 - 6 Robert Forslind Lovrencic, Michael Nilsson Åsbrohallen
2013-11-17 12:00 1312130040 Nora IBK - Brickebackens IF 6 - 9 Jörgen Dahlström, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2013-11-17 14:30 1312130037 WSK Lindesberg B - KFUM Örebro B 10 - 7 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Stadsskogsskolan
2013-11-17 16:00 1312130039 Pålsboda IBF B - Askersunds IBK 9 - 7 Tommy Nordin, Peter Widbark Alléhallen, Hallsberg
2013-11-19 19:00 1312130046 Lekebergs IBF - Nora IBK 3 - 4 Håkan Mellblom, Eddie Pettersson Fjugesta Bollhall
2013-11-20 19:00 1312130048 Brickebackens IF - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 5 - 7 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2013-11-20 19:30 1312130045 KFUM Örebro B - Pålsboda IBF B 8 - 7 Klas Leidö, Michael Nilsson Tegelbruket
2013-11-20 19:45 1312130044 Kumla IBK B - WSK Lindesberg B 5 - 12 Krister Eklund, Anders Nordlund Skogstorpskolan
2013-11-21 19:30 1312130043 Askersunds IBK - Ekeby Ungdom IF 12 - 11 Tommy Nordin, Peter Widbark Närlundahallen
2013-11-23 15:00 1312130053 Brickebackens IF - Lekebergs IBF 9 - 13 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Birgittaskolan
2013-11-23 17:00 1312130052 Nora IBK - Åsbro GOIF B 14 - 5 Håkan Mellblom, Berndt Swärd Idrottshuset, Nora
2013-11-24 10:45 1312130051 Ekeby Ungdom IF - Pålsboda IBF B 8 - 4 Håkan Mellblom, Mattias Frohm Kumlahallen
2013-11-24 15:30 1312130050 WSK Lindesberg B - Askersunds IBK 15 - 9 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Stadsskogsskolan
2013-11-24 18:00 1312130049 KFUM Örebro B - Kumla IBK B 6 - 6 Berndt Swärd, Tony Wennberg Tegelbruket
2013-12-07 11:00 1312130057 Pålsboda IBF B - Kumla IBK B 9 - 5 Tomas Persson, Berndt Swärd Alléhallen, Hallsberg
2013-12-08 10:45 1312130055 Ekeby Ungdom IF - WSK Lindesberg B 12 - 3 Krister Eklund, Nicklas Johansson Kumlahallen
2013-12-08 11:00 1312130060 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Lekebergs IBF 5 - 10 Tomas Persson, Tommy Nordin Odenskolans Sporthall
2013-12-08 17:30 1312130056 Askersunds IBK - KFUM Örebro B 10 - 7 Krister Eklund, Daniel Kallin Närlundahallen
2014-02-03 20:00 1312130059 Åsbro GOIF B - Brickebackens IF 11 - 16 Tommy Nordin, Peter Widbark Åsbrohallen
2013-12-11 19:30 1312130062 KFUM Örebro B - Ekeby Ungdom IF 3 - 9 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Tegelbruket
2013-12-13 20:00 1312130064 Nora IBK - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 12 - 4 Pontus Grönberg, Niels Lassbo Idrottshuset, Nora
2013-12-14 15:30 1312130063 Kumla IBK B - Askersunds IBK 10 - 9 Berndt Swärd, Anders Nordlund Skogstorpskolan
2013-12-15 15:30 1312130061 WSK Lindesberg B - Pålsboda IBF B 11 - 6 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Stadsskogsskolan
2013-12-15 17:00 1312130066 Lekebergs IBF - Åsbro GOIF B 11 - 3 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Fjugesta Bollhall
2013-12-18 19:00 1312130069 Brickebackens IF - KFUM Örebro B 6 - 5 Göran Johansen, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2013-12-21 13:30 1312130070 Åsbro GOIF B - Askersunds IBK 10 - 9 Anders Nordlund, Mattias Frohm Åsbrohallen
2013-12-22 11:00 1312130072 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Pålsboda IBF B 9 - 10 Håkan Mellblom, Berndt Swärd Odenskolans Sporthall
2013-12-22 12:00 1312130067 Nora IBK - WSK Lindesberg B 7 - 6 Michael Nilsson, Henrik Zegelsson Idrottshuset, Nora
2013-12-22 12:30 1312130071 Lekebergs IBF - Kumla IBK B 8 - 3 Nicklas Johansson, Krister Eklund Fjugesta Bollhall
2014-01-11 15:30 1312130077 Kumla IBK B - Nora IBK 7 - 7 Håkan Mellblom, Anders Nordlund Skogstorpskolan
2014-01-12 10:45 1312130074 Ekeby Ungdom IF - Åsbro GOIF B 4 - 6 Pontus Grönberg, Niels Lassbo Kumlahallen
2014-01-12 15:30 1312130073 WSK Lindesberg B - Brickebackens IF 7 - 9 Oscar Söljén, Jörgen Dahlström Stadsskogsskolan
2014-01-12 17:30 1312130076 Askersunds IBK - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 8 - 7 Håkan Mellblom, Erik Henriksson Närlundahallen
2014-01-12 19:00 1312130075 KFUM Örebro B - Lekebergs IBF 9 - 9 Krister Eklund, Nicklas Johansson Tegelbruket
2014-01-14 20:00 1312130080 Nora IBK - Ekeby Ungdom IF 5 - 8 Jörgen Dahlström, Nicklas Johansson Idrottshuset, Nora
2014-01-15 19:00 1312130082 Brickebackens IF - Askersunds IBK 9 - 8 Krister Eklund, Michael Nilsson Birgittaskolan
2014-01-15 20:00 1312130083 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Kumla IBK B 11 - 3 Tommy Nordin, Göran Johansen Odenskolans Sporthall
2014-01-16 19:00 1312130084 Lekebergs IBF - Pålsboda IBF B 11 - 4 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Fjugesta Bollhall
2014-01-16 20:00 1312130081 Åsbro GOIF B - KFUM Örebro B 7 - 8 Tommy Nordin, Göran Johansen Åsbrohallen
2014-01-19 10:30 1312130089 Kumla IBK B - Brickebackens IF 5 - 9 Tommy Nordin, Tobias Koivukorpi Kumlahallen
2014-01-19 13:00 1312130087 KFUM Örebro B - Nora IBK 4 - 7 Daniel Kallin, Krister Eklund Tegelbruket
2014-01-19 13:45 1312130086 Ekeby Ungdom IF - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 7 - 2 Tomas Persson, Jörgen Dahlström Skogstorpskolan
2014-01-19 15:30 1312130085 WSK Lindesberg B - Lekebergs IBF 10 - 7 Berndt Swärd, Tony Wennberg Stadsskogsskolan
2014-01-19 16:00 1312130090 Pålsboda IBF B - Åsbro GOIF B 11 - 12 Håkan Mellblom, Krister Eklund Alléhallen, Hallsberg
2014-01-25 15:00 1312130094 Nora IBK - Askersunds IBK 13 - 6 Berndt Swärd, Krister Eklund Idrottshuset, Nora
2014-01-25 15:00 1312130096 Brickebackens IF - Pålsboda IBF B 17 - 4 Håkan Mellblom, Daniel Kallin Birgittaskolan
2014-01-26 11:00 1312130091 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - WSK Lindesberg B 14 - 8 Henrik Zegelsson, Niels Lassbo Odenskolans Sporthall
2014-01-26 11:00 1312130092 Lekebergs IBF - Ekeby Ungdom IF 6 - 8 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Fjugesta Bollhall
2014-01-26 16:00 1312130095 Åsbro GOIF B - Kumla IBK B 9 - 8 Håkan Mellblom, Daniel Kallin Åsbrohallen
2014-02-08 12:00 1312130102 Pålsboda IBF B - Nora IBK 8 - 15 Oscar Carlsvärd, Tobias Koivukorpi Alléhallen, Hallsberg
2014-02-09 10:45 1312130097 Ekeby Ungdom IF - Brickebackens IF 4 - 9 Henrik Zegelsson, Berndt Swärd Kumlahallen
2014-02-09 15:30 1312130099 WSK Lindesberg B - Åsbro GOIF B 6 - 5 Nicklas Johansson, Krister Eklund Stadsskogsskolan
2014-02-09 17:30 1312130100 Askersunds IBK - Lekebergs IBF 14 - 11 Håkan Mellblom, Pontus Grönberg Närlundahallen
2014-02-09 18:15 1312130098 KFUM Örebro B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 9 - 1 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Tegelbruket
2014-02-13 19:30 1312130105 Askersunds IBK - Pålsboda IBF B 9 - 4 Tommy Nordin, Peter Widbark Närlundahallen
2014-02-15 12:30 1312130104 Kumla IBK B - Ekeby Ungdom IF 7 - 5 Håkan Mellblom, Henrik Zegelsson Kumlahallen
2014-02-16 11:00 1312130108 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Åsbro GOIF B 7 - 11 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Odenskolans Sporthall
2014-02-16 16:00 1312130103 KFUM Örebro B - WSK Lindesberg B 4 - 9 Tommy Nordin, Peter Widbark Tegelbruket
2014-02-17 18:00 1312130106 Brickebackens IF - Nora IBK 12 - 7 Oscar Söljén, Johan Marksved Birgittaskolan
2014-02-22 12:00 1312130111 Pålsboda IBF B - KFUM Örebro B 5 - 3 Berndt Swärd, Håkan Mellblom Alléhallen, Hallsberg
2014-02-22 12:00 1312130112 Nora IBK - Lekebergs IBF 6 - 6 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Idrottshuset, Nora
2014-02-23 10:45 1312130109 Ekeby Ungdom IF - Askersunds IBK 10 - 9 Oscar Söljén, Johan Marksved Kumlahallen
2014-02-23 11:00 1312130114 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Brickebackens IF 14 - 6 Oscar Carlsvärd, Mattias Frohm Odenskolans Sporthall
2014-02-23 15:30 1312130110 WSK Lindesberg B - Kumla IBK B 16 - 4 Mattias Frohm, Eddie Pettersson Stadsskogsskolan
2014-02-27 19:00 1312130119 Lekebergs IBF - Brickebackens IF 9 - 10 Tommy Nordin, Peter Widbark Fjugesta Bollhall
2014-02-27 20:00 1312130118 Åsbro GOIF B - Nora IBK 10 - 7 Oscar Carlsvärd, Eddie Pettersson Åsbrohallen
2014-03-01 15:30 1312130115 Kumla IBK B - KFUM Örebro B 4 - 6 Alexander Widbark, Daniel Kallin Kumlahallen
2014-03-01 15:30 1312130117 Pålsboda IBF B - Ekeby Ungdom IF 8 - 9 Oscar Carlsvärd, Niels Lassbo Alléhallen, Hallsberg
2014-03-02 17:30 1312130116 Askersunds IBK - WSK Lindesberg B 15 - 6 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Närlundahallen
2014-03-08 15:00 1312130125 Brickebackens IF - Åsbro GOIF B 5 - 12 Daniel Kallin, Håkan Mellblom Birgittaskolan
2014-03-08 15:45 1312130123 Kumla IBK B - Pålsboda IBF B 7 - 5 Oscar Söljén, David Granström Skogstorpskolan
2014-03-09 15:00 1312130126 Lekebergs IBF - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 7 - 6 Oscar Söljén, Michael Nilsson Fjugesta Bollhall
2014-03-09 15:30 1312130121 WSK Lindesberg B - Ekeby Ungdom IF 2 - 7 Henrik Zegelsson, Eddie Pettersson Stadsskogsskolan
2014-03-09 16:00 1312130122 KFUM Örebro B - Askersunds IBK 10 - 6 Tomas Persson, Berndt Swärd Tegelbruket
2014-03-16 17:30 1312130127 Pålsboda IBF B - WSK Lindesberg B 12 - 11 Tommy Nordin, Peter Widbark Alléhallen, Hallsberg
2014-03-16 17:30 1312130128 Ekeby Ungdom IF - KFUM Örebro B 4 - 8 Håkan Mellblom, Daniel Kallin Skogstorpskolan
2014-03-16 17:30 1312130129 Askersunds IBK - Kumla IBK B 7 - 7 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Närlundahallen
2014-03-16 17:30 1312130130 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Nora IBK 8 - 9 Oscar Söljén, Johan Marksved Odenskolans Sporthall
2014-03-16 17:30 1312130132 Åsbro GOIF B - Lekebergs IBF 14 - 9 Pontus Grönberg, Niels Lassbo Åsbrohallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Brickebackens IF 20 14 2 4 174-140 34 44
2. Nora IBK 20 12 3 5 170-138 32 39
3. Åsbro GOIF B 20 12 1 7 164-164 0 37
4. Ekeby Ungdom IF 20 11 1 8 142-116 26 34
5. Lekebergs IBF 20 10 3 7 170-140 30 33
6. WSK Lindesberg B 20 9 0 11 163-165 -2 27
7. Askersunds IBK 20 8 2 10 177-171 6 26
8. KFUM Örebro B 20 7 3 10 128-135 -7 24
9. Kumla IBK B 20 5 5 10 123-160 -37 20
10. Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 20 6 0 14 140-168 -28 18
11. Pålsboda IBF B 20 6 0 14 141-195 -54 18
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis