Herrar Div 3 (2015/16)

Gruppspel
Herrar Div 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-22 20:15 211003004 Westerås IBK (H3) - Knäppmora AIK (H3) 4 - 6 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Fryxelska Skolan
2015-09-27 12:30 211003002 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 5 - 12 Pertti Nikka, Juha Vanninen Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-09-27 14:00 211003005 MIK Västerås (H3) - Sala IBF (H3) 6 - 6 Henrik Syversen, Mikael Jansson Wenströmska Skolan
2015-09-27 18:45 211003003 Köpings BF Boboll (H3) - Västerås IBS (H3) 6 - 5 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-12-18 19:00 
Orsak: Skultuna kunde inte spela 151101
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211003001 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Skultuna AIK (H3) 12 - 13 Kai Kinnari, Mikael Jansson Klackbergsgården
2015-10-03 13:00 211003008 Knäppmora AIK (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 7 - 5 Mikael Jansson, Kai Kinnari Skinnskattebergs Sporthall
2015-10-04 11:30 211003007 Västerås IBS (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 9 - 6 Juha Vanninen, Linus Viborg Kristiansborgshallen
2015-10-04 14:00 211003010 MIK Västerås (H3) - Westerås IBK (H3) 7 - 7 Henrik Syversen, Mikael Jansson Wenströmska Skolan
2015-10-04 18:00 211003009 Sala IBF (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 5 - 8 Jonas Ahlin, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-10-10 13:00 211003014 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - MIK Västerås (H3) 5 - 9 Linus Viborg, Camilla Eriksson Ullvihallen
2015-10-11 11:30 211003012 Skultuna AIK (H3) - Västerås IBS (H3) 8 - 14 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm GA Hallen
2015-10-11 14:30 211003013 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Sala IBF (H3) 11 - 4 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Klackbergsgården
2015-10-11 17:15 211003015 Köpings BF Boboll (H3) - Westerås IBK (H3) 5 - 4 Pertti Nikka, Linus Viborg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-10-13 20:15 211003019 Westerås IBK (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 8 - 6 Ej offentliggjord, Ej offentliggjord Fryxelska Skolan
2015-10-17 13:30 211003017 Knäppmora AIK (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 8 - 4 Henrik Syversen, Mikael Jansson Skinnskattebergs Sporthall
2015-10-17 18:30 211003018 Sala IBF (H3) - Skultuna AIK (H3) 8 - 11 Mårten Hanold, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-10-18 17:30 211003020 Köpings BF Boboll (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 2 - 1 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-10-25 12:00 Orsak: Kollision med en match i HJ Bredd för MIK Västerås
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211003023 Tillberga IK Ung (H3) - MIK Västerås (H3) 11 - 9 Tillberga Sporthall
2015-10-25 14:30 211003025 Skogsgymnastikens IBS (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 9 - 9 Pertti Nikka, Linus Viborg Klackbergsgården
2015-10-25 19:30 211003022 Västerås IBS (H3) - Sala IBF (H3) 11 - 6 Jakob Flodell, Kevin Holmberg Moreno Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-10-27 20:00 211003024 Skultuna AIK (H3) - Westerås IBK (H3) 9 - 9 GA Hallen
2015-11-03 20:15 211003028 Westerås IBK (H3) - Västerås IBS (H3) 8 - 8 Juha Vanninen, Henrik Syversen Fryxelska Skolan
2015-11-07 10:00 211003029 Köpings BF Boboll (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 6 - 3 Henrik Syversen, Mikael Jansson Ullvihallen
2015-11-08 14:00 211003027 MIK Västerås (H3) - Knäppmora AIK (H3) 2 - 17 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Wenströmska Skolan
2015-11-08 17:30 211003030 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Skultuna AIK (H3) 14 - 7 Peter Skogsberg, Roger Nilsson Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-11-14 13:30 211003033 Knäppmora AIK (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 9 - 2 Mikael Jansson, Tim Niemi Skinnskattebergs Sporthall
2015-11-14 15:00 211003032 Sala IBF (H3) - Westerås IBK (H3) 6 - 6 Patrik Ådemark Sala Idrottshall
2015-11-14 17:30 211003035 Tillberga IK Ung (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 17 - 6 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Tillberga Sporthall
2015-11-15 15:30 211003034 Västerås IBS (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 8 - 9 Juha Vanninen, Daniel Östling Bombardier Arena C
2015-11-17 19:30 211003039 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Knäppmora AIK (H3) 7 - 13 Kai Kinnari, Camilla Eriksson Klackbergsgården
2015-11-18 18:30 211003038 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Sala IBF (H3) 5 - 4 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-11-18 19:30 211003037 Köpings BF Boboll (H3) - MIK Västerås (H3) 6 - 5 Pertti Nikka, Linus Viborg Ullvihallen
2015-11-19 18:30 211003040 Skultuna AIK (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 7 - 8 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm GA Hallen
2015-11-21 13:00 211003044 Knäppmora AIK (H3) - Skultuna AIK (H3) 18 - 3 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Skinnskattebergs Sporthall
2015-11-21 14:30 211003045 Västerås IBS (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 5 - 6 Henrik Syversen, Mikael Jansson Kristiansborgshallen
2015-11-22 17:30 211003043 MIK Västerås (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 10 - 8 Juha Vanninen, Fernando Rocabado Wenströmska Skolan
2015-11-24 20:15 211003042 Westerås IBK (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 7 - 7 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Fryxelska Skolan
2015-11-28 11:30 211003048 Skultuna AIK (H3) - MIK Västerås (H3) 9 - 13 Anders Hedman, Daniel Östling GA Hallen
2015-11-28 16:00 211003049 Tillberga IK Ung (H3) - Sala IBF (H3) 15 - 1 Henrik Syversen, Mikael Jansson Tillberga Sporthall
2015-11-29 13:00 211003050 Västerås IBS (H3) - Knäppmora AIK (H3) 3 - 7 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Bombardier Arena C
2015-11-29 14:30 211003047 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 8 - 8 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Klackbergsgården
2015-12-01 20:15 211003053 Westerås IBK (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 6 - 11 Peter Skogsberg, Roger Nilsson Fryxelska Skolan
2015-12-05 14:45 211003052 Köpings BF Boboll (H3) - Skultuna AIK (H3) 17 - 7 Pertti Nikka Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-12-06 09:00 211003054 MIK Västerås (H3) - Västerås IBS (H3) 7 - 12 Fernando Rocabado, Patrik Ådemark Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-12-06 10:00 211003055 Sala IBF (H3) - Knäppmora AIK (H3) 3 - 16 Jonas Ahlin, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-12-12 11:30 211003056 Skultuna AIK (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 12 - 9 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist GA Hallen
2015-12-12 11:30 211003060 Sala IBF (H3) - MIK Västerås (H3) 6 - 8 Thomas Kallin, Tobias Söderberg Sala Idrottshall
2015-12-12 14:00 211003057 Tillberga IK Ung (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 8 - 3 Anders Hedman, Daniel Östling Tillberga Sporthall
2015-12-12 16:30 211003058 Västerås IBS (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 11 - 5 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Kristiansborgshallen
2016-02-05 19:00 211003059 Knäppmora AIK (H3) - Westerås IBK (H3) 12 - 1 Jonas Ahlin, Axel Norin Skinnskattebergs Sporthall
2015-12-15 20:15 211003065 Westerås IBK (H3) - MIK Västerås (H3) 13 - 8 Peter Pettersson, Juha Vanninen Fryxelska Skolan
2015-12-20 12:00 211003062 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Västerås IBS (H3) 8 - 2 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Klackbergsgården
2015-12-20 18:30 211003063 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Knäppmora AIK (H3) 3 - 4 , Linus Viborg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-02-20 11:30 211003064 Köpings BF Boboll (H3) - Sala IBF (H3) 16 - 3 Ullvihallen
2016-01-05 20:15 211003070 Westerås IBK (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 6 - 14 Dan Barthlen, Patrik Ådemark Fryxelska Skolan
2016-01-09 11:30 211003067 Västerås IBS (H3) - Skultuna AIK (H3) 7 - 5 Peter Skogsberg, Roger Nilsson Kristiansborgshallen
2016-01-09 15:00 211003069 MIK Västerås (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 10 - 13 Anders Hedman, Daniel Östling Wenströmska Skolan
2016-01-10 13:00 211003068 Sala IBF (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 2 - 5 Amelin Begovic Sala Idrottshall
2016-01-16 11:30 211003073 Skultuna AIK (H3) - Sala IBF (H3) 6 - 5 Thomas Kallin, Tobias Söderberg GA Hallen
2016-01-16 18:30 211003072 Tillberga IK Ung (H3) - Knäppmora AIK (H3) 6 - 8 Gerry Törnqvist, Fernando Rocabado Tillberga Sporthall
2016-01-17 12:30 211003075 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 6 - 4 Pontus Zarins, Dan Barthlen Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-01-17 14:30 211003074 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Westerås IBK (H3) 5 - 3 Klackbergsgården
2016-01-19 20:15 211003079 Westerås IBK (H3) - Skultuna AIK (H3) 10 - 8 Gerry Törnqvist, Fernando Rocabado Fryxelska Skolan
2016-01-23 15:45 211003080 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 8 - 6 Ullvihallen
2016-01-23 16:00 211003078 MIK Västerås (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 5 - 13 Wenströmska Skolan
2016-01-23 18:00 211003077 Sala IBF (H3) - Västerås IBS (H3) 3 - 7 Jonas Ahlin, Axel Norin Sala Idrottshall
2016-01-30 11:30 211003085 Skultuna AIK (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 6 - 13 Lars Flink GA Hallen
2016-01-30 13:30 211003082 Knäppmora AIK (H3) - MIK Västerås (H3) 19 - 4 Björn Höijer, Mikael Jansson Skinnskattebergs Sporthall
2016-01-30 16:00 211003084 Tillberga IK Ung (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 7 - 5 Lars Flink Tillberga Sporthall
2016-01-30 16:30 211003083 Västerås IBS (H3) - Westerås IBK (H3) 6 - 7 Daniel Östling, Anders Hedman Kristiansborgshallen
2016-02-02 20:15 211003087 Westerås IBK (H3) - Sala IBF (H3) 11 - 4 Peter Pettersson Fryxelska Skolan
2016-02-07 12:00 211003090 Skogsgymnastikens IBS (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 6 - 13 Per Ryman, Jerry Nilsson Klackbergsgården
2016-02-07 19:30 211003088 Köpings BF Boboll (H3) - Knäppmora AIK (H3) 4 - 11 Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-02-09 20:00 211003089 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Västerås IBS (H3) 8 - 6 Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-02-13 11:00 211003093 Sala IBF (H3) - IBK Köping Ungdomsförening (H3) 5 - 12 Sala Idrottshall
2016-02-13 13:30 211003094 Knäppmora AIK (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 12 - 7 Tomas Karlsson, Lars Flink Skinnskattebergs Sporthall
2016-02-13 15:30 211003092 MIK Västerås (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 2 - 6 Patrik Ådemark, Dan Barthlen Wenströmska Skolan
2016-02-13 17:30 211003095 Tillberga IK Ung (H3) - Skultuna AIK (H3) 30 - 4 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Tillberga Sporthall
2016-02-20 11:30 211003099 Skultuna AIK (H3) - Knäppmora AIK (H3) 2 - 15 Mårten Hanold, Peter Pettersson GA Hallen
2016-02-20 14:00 211003100 Tillberga IK Ung (H3) - Västerås IBS (H3) 11 - 7 Thomas Kallin, Tobias Söderberg Tillberga Sporthall
2016-02-21 12:00 211003098 Skogsgymnastikens IBS (H3) - MIK Västerås (H3) 9 - 8 Pertti Nikka, Linus Viborg Klackbergsgården
2016-02-21 12:45 211003097 IBK Köping Ungdomsförening (H3) - Westerås IBK (H3) 21 - 5 Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-02-27 13:30 211003105 Knäppmora AIK (H3) - Västerås IBS (H3) 18 - 2 Patrik Ådemark, Dan Barthlen Skinnskattebergs Sporthall
2016-02-27 16:30 211003104 Sala IBF (H3) - Tillberga IK Ung (H3) 1 - 15 Pertti Nikka, Linus Viborg Sala Idrottshall
2016-02-28 12:00 211003103 MIK Västerås (H3) - Skultuna AIK (H3) 11 - 7 Fernando Rocabado, Gerry Törnqvist Wenströmska Skolan
2016-02-28 14:30 211003102 Köpings BF Boboll (H3) - Skogsgymnastikens IBS (H3) 8 - 6 Pertti Nikka, Linus Viborg Ullvihallen
2016-03-05 11:30 211003107 Skultuna AIK (H3) - Köpings BF Boboll (H3) 4 - 5 GA Hallen
2016-03-05 12:30 211003108 Tillberga IK Ung (H3) - Westerås IBK (H3) 0 - 5 Mikael Jansson, Henrik Syversen Tillberga Sporthall
2016-03-05 13:00 211003110 Knäppmora AIK (H3) - Sala IBF (H3) 12 - 1 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Skinnskattebergs Sporthall
2016-03-05 13:30 211003109 Västerås IBS (H3) - MIK Västerås (H3) 14 - 17 Peter Skogsberg, Roger Nilsson Kristiansborgshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Knäppmora AIK (H3) 18 18 0 0 212-63 149 54
2. Tillberga IK Ung (H3) 18 14 0 4 190-97 93 42
3. Köpings BF Boboll (H3) 18 12 1 5 127-103 24 37
4. IBK Köping Ungdomsförening (H3) 18 10 2 6 147-119 28 32
5. Westerås IBK (H3) 18 6 5 7 120-143 -23 23
6. Västerås IBS (H3) 18 7 1 10 137-145 -8 22
7. MIK Västerås (H3) 18 6 2 10 141-181 -40 20
8. Skogsgymnastikens IBS (H3) 18 5 2 11 134-159 -25 17
9. Skultuna AIK (H3) 18 4 1 13 128-218 -90 13
10. Sala IBF (H3) 18 0 2 16 73-181 -108 2
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis