Division 5 Herrar Dalarna (2017/18)

Gruppspel
Division 5 Herrar Dalarna
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-10-13 19:30 034501001 IBF Falun Ungdom 3 - Sundborns GOIF 9 - 9 Tonni Boström, Simon Jansson JALAS® Arena 2
2017-10-14 13:00 034501005 IFK Våmhus IB - Krylbo AIS 6 - 12 Terje Severinsson, Roger Pernling Idre Fjäll Arena
2017-10-14 16:00 034501004 IBF Ludvika 2 - Långshyttans IBK 6 - 8 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Ludvika Sporthall
2017-10-14 16:30 034501003 IBF Hedemora - Malungs IBK 18 - 0 Larssa Wattberg, Phichet Phaetaya Vasahallen
2017-10-15 14:30 034501002 IBF Gagnef 2 - Nås IF 9 - 10 Sebastian Wattberg, Larssa Wattberg Mockfjärds Sporthall
2017-10-20 19:00 034501007 Malungs IBK - Sundborns GOIF 7 - 8 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Blå Hallen
2017-10-21 16:00 034501008 Långshyttans IBK - IBF Gagnef 2 4 - 7 Joacim Svensson, Jussi Nissinen Långshyttans Sporthall
2017-10-21 17:00 034501009 Krylbo AIS - IBF Hedemora 2 - 16 Tonni Boström, Simon Jansson Kopparhallen
2017-10-21 19:45 034501010 IFK Våmhus IB - IBF Ludvika 2 3 - 4 Roger Pernling, Nicklas Sjöström Idre Fjäll Arena
2017-10-22 13:00 034501006 Nås IF - IBF Falun Ungdom 3 8 - 5 Phichet Phaetaya, Johan Forsström Nås Sporthall
2017-10-28 16:00 034501013 Sundborns GOIF - Krylbo AIS 8 - 7 Per Nordström, Phichet Phaetaya JALAS® Arena 1
2017-10-28 17:30 034501015 IBF Hedemora - IBF Ludvika 2 23 - 3 Linus Isberg, Mikael Svenske Vikmanshyttans sporthall
2017-10-29 10:00 034501011 IBF Falun Ungdom 3 - Malungs IBK 7 - 7 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg JALAS® Arena 2
2017-10-29 13:00 034501012 Nås IF - Långshyttans IBK 10 - 6 Phichet Phaetaya, Torbjörn Aspman Nås Sporthall
2017-10-29 16:30 034501014 IBF Gagnef 2 - IFK Våmhus IB 12 - 7 Patrik Magnusson, Viktor Snöborgs Mockfjärds Sporthall
2017-11-03 20:00 034501017 Krylbo AIS - Malungs IBK 8 - 6 Torbjörn Aspman, Jussi Nissinen Kopparhallen
2017-11-04 14:10 034501019 IBF Ludvika 2 - Sundborns GOIF 7 - 10 Jussi Nissinen, Torbjörn Aspman Ludvika Sporthall
2017-11-04 16:00 034501016 Långshyttans IBK - IBF Falun Ungdom 3 10 - 8 Patrik Magnusson, Viktor Snöborgs Långshyttans Sporthall
2017-11-05 16:00 034501018 IFK Våmhus IB - Nås IF 10 - 8 Mattias Hedberg, Terje Severinsson Idre Fjäll Arena
2017-11-10 19:00 034501020 IBF Hedemora - IBF Gagnef 2 12 - 3 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Vasahallen
2017-11-17 19:00 034501023 Malungs IBK - IBF Ludvika 2 10 - 9 Phichet Phaetaya, Torbjörn Aspman Blå Hallen
2017-11-18 12:30 034501025 Sundborns GOIF - IBF Gagnef 2 13 - 3 Tonni Boström, Simon Jansson Lugnet A
2017-11-18 16:00 034501022 Långshyttans IBK - IFK Våmhus IB 11 - 4 Phichet Phaetaya, Johan Forsström Långshyttans Sporthall
2017-11-19 11:00 034501021 IBF Falun Ungdom 3 - Krylbo AIS 6 - 8 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg JALAS® Arena 2
2017-11-19 13:00 034501024 Nås IF - IBF Hedemora 3 - 17 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Nås Sporthall
2017-11-02 19:30 034501030 Sundborns GOIF - Nås IF 9 - 2 Linus Isberg, Leo Holmström Lugnet C
2017-11-25 16:30 034501028 IBF Hedemora - Långshyttans IBK 16 - 0 Jussi Nissinen, Mattias Hedberg Vasahallen
2017-11-25 17:00 034501027 IBF Ludvika 2 - Krylbo AIS 5 - 8 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Lorensbergaskolan
2017-11-25 17:30 034501026 IFK Våmhus IB - IBF Falun Ungdom 3 7 - 15 Håkan Aspman, Nicklas Sjöström Idre Fjäll Arena
2017-11-26 14:30 034501029 IBF Gagnef 2 - Malungs IBK 13 - 10 Tonni Boström, Simon Jansson Mockfjärds Sporthall
2017-12-01 19:00 034501035 Malungs IBK - Nås IF 14 - 12 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Blå Hallen
2017-12-01 20:00 034501033 Krylbo AIS - IBF Gagnef 2 7 - 1 Patrik Magnusson, Viktor Snöborgs Kopparhallen
2017-12-02 16:00 034501034 Långshyttans IBK - Sundborns GOIF 9 - 8 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Långshyttans Sporthall
2017-12-03 10:00 034501031 IBF Falun Ungdom 3 - IBF Ludvika 2 9 - 6 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg JALAS® Arena 2
2017-12-03 17:30 034501032 IFK Våmhus IB - IBF Hedemora 3 - 15 Roger Pernling, Nicklas Sjöström Idre Fjäll Arena
2017-12-08 20:00 034501040 Malungs IBK - Långshyttans IBK 6 - 5 Johan Forsström, Torbjörn Aspman Blå Hallen
2017-12-09 14:30 034501036 IBF Hedemora - IBF Falun Ungdom 3 15 - 4 Linus Isberg, Leo Holmström Vasahallen
2017-12-09 16:00 034501039 Nås IF - Krylbo AIS 10 - 12 Phichet Phaetaya, Johan Forsström Nås Sporthall
2017-12-10 11:00 034501038 Sundborns GOIF - IFK Våmhus IB 6 - 16 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Envikens Sporthall
2017-12-19 20:00 034501037 IBF Gagnef 2 - IBF Ludvika 2 8 - 3 Linus Isberg, Leo Holmström Mockfjärds Sporthall
2017-12-16 16:00 034501043 IBF Ludvika 2 - Nås IF 7 - 5 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Ludvika Sporthall
2017-12-16 16:30 034501042 IBF Hedemora - Sundborns GOIF 18 - 8 Jussi Nissinen, Mattias Hedberg Vasahallen
2017-12-16 18:00 034501045 Krylbo AIS - Långshyttans IBK 8 - 3 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Kopparhallen
2017-12-17 11:30 034501041 IBF Falun Ungdom 3 - IBF Gagnef 2 9 - 4 Joacim Svensson, Viktor Snöborgs JALAS® Arena 1
2017-12-17 18:45 034501044 IFK Våmhus IB - Malungs IBK 14 - 9 Peter Wallin, Terje Severinsson Idre Fjäll Arena
2018-01-12 19:00 034501048 Malungs IBK - IBF Hedemora 7 - 23 Roger Pernling, Terje Severinsson Blå Hallen
2018-01-12 20:00 034501050 Krylbo AIS - IFK Våmhus IB 15 - 7 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Kopparhallen
2018-01-13 16:00 034501049 Långshyttans IBK - IBF Ludvika 2 13 - 3 Torbjörn Aspman, Phichet Phaetaya Långshyttans Sporthall
2018-01-14 13:00 034501047 Nås IF - IBF Gagnef 2 11 - 7 Andreas Spång, Niklas Stenius Nås Sporthall
2018-01-14 14:00 034501046 Sundborns GOIF - IBF Falun Ungdom 3 8 - 8 Per Nordström, Mikael Svenske JALAS® Arena 1
2018-01-19 19:00 034501051 IBF Falun Ungdom 3 - Nås IF 9 - 6 Tonni Boström, Simon Jansson JALAS® Arena 1
2018-01-20 16:30 034501055 IBF Ludvika 2 - IFK Våmhus IB 5 - 13 Viktor Snöborgs, Mattias Hedberg Ludvika Sporthall
2018-01-20 17:30 034501054 IBF Hedemora - Krylbo AIS 15 - 3 Tonni Boström, Simon Jansson Vasahallen
2018-01-21 15:30 034501053 IBF Gagnef 2 - Långshyttans IBK 6 - 7 Torbjörn Aspman, Phichet Phaetaya Mockfjärds Sporthall
2018-02-09 19:30 034501052 Sundborns GOIF - Malungs IBK 7 - 10 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Lugnet A
2018-01-26 19:00 034501056 Malungs IBK - IBF Falun Ungdom 3 9 - 5 Tonni Boström, Simon Jansson Blå Hallen
2018-01-26 20:00 034501058 Krylbo AIS - Sundborns GOIF 7 - 6 Johan Forsström, Phichet Phaetaya Kopparhallen
2018-01-27 16:00 034501057 Långshyttans IBK - Nås IF 10 - 7 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Långshyttans Sporthall
2018-01-28 11:00 034501060 IBF Ludvika 2 - IBF Hedemora OW (0 - 5) Ludvika Sporthall
2018-01-28 17:30 034501059 IFK Våmhus IB - IBF Gagnef 2 6 - 7 Roger Pernling, Nicklas Sjöström Idre Fjäll Arena
2018-02-02 20:00 034501062 Malungs IBK - Krylbo AIS 9 - 13 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Blå Hallen
2018-02-03 14:30 034501065 IBF Gagnef 2 - IBF Hedemora 1 - 8 Johan Forsström, Phichet Phaetaya Mockfjärds Sporthall
2018-02-03 15:00 034501063 Nås IF - IFK Våmhus IB 11 - 28 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Nås Sporthall
2018-02-04 12:30 034501064 Sundborns GOIF - IBF Ludvika 2 15 - 3 Tonni Boström, Simon Jansson Lugnet C
2018-02-04 13:30 034501061 IBF Falun Ungdom 3 - Långshyttans IBK 8 - 12 Mikael Svenske, Leo Holmström JALAS® Arena 1
2018-02-16 20:00 034501066 Krylbo AIS - IBF Falun Ungdom 3 5 - 10 Linus Isberg, Leo Holmström Kopparhallen
2018-02-17 14:30 034501070 IBF Gagnef 2 - Sundborns GOIF 6 - 6 Phichet Phaetaya, Hans Bylund Mockfjärds Sporthall
2018-02-17 15:30 034501068 IBF Ludvika 2 - Malungs IBK 4 - 9 Felix Carlsson, Johan Forsström Ludvika Sporthall
2018-02-17 16:30 034501069 IBF Hedemora - Nås IF 22 - 3 Mattias Hedberg, Sebastian Wattberg Vasahallen
2018-02-18 18:30 034501067 IFK Våmhus IB - Långshyttans IBK 11 - 9 Roger Pernling, Nicklas Sjöström Idre Fjäll Arena
2018-02-23 19:00 034501071 IBF Falun Ungdom 3 - IFK Våmhus IB 11 - 9 Daniel Larsson, Felix Carlsson JALAS® Arena 1
2018-02-23 19:00 034501074 Malungs IBK - IBF Gagnef 2 15 - 7 Tonni Boström, Simon Jansson Blå Hallen
2018-02-23 19:30 034501075 Nås IF - Sundborns GOIF 13 - 6 Hans Bylund, Phichet Phaetaya Nås Sporthall
2018-02-23 20:00 034501072 Krylbo AIS - IBF Ludvika 2 9 - 2 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Kopparhallen
2018-02-24 16:00 034501073 Långshyttans IBK - IBF Hedemora 2 - 15 Torbjörn Aspman, Johan Forsström Långshyttans Sporthall
2018-03-03 16:00 034501077 IBF Hedemora - IFK Våmhus IB 21 - 6 Niklas Stenius, Mattias Hedberg Vasahallen
2018-03-04 13:00 034501080 Nås IF - Malungs IBK 8 - 12 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Nås Sporthall
2018-03-04 13:30 034501079 Sundborns GOIF - Långshyttans IBK 15 - 8 Felix Carlsson, Torbjörn Aspman Lugnet D
2018-03-04 14:30 034501078 IBF Gagnef 2 - Krylbo AIS 5 - 12 Tonni Boström, Simon Jansson Mockfjärds Sporthall
2018-03-04 15:30 034501076 IBF Ludvika 2 - IBF Falun Ungdom 3 5 - 5 Håkan Aspman, Jonatan Åcerclinth Ludvika Sporthall
2018-03-09 19:30 034501081 IBF Falun Ungdom 3 - IBF Hedemora 7 - 4 Linus Isberg, Leo Holmström Lugnet C
2018-03-10 16:00 034501085 Långshyttans IBK - Malungs IBK 9 - 6 Phichet Phaetaya, Felix Carlsson Långshyttans Sporthall
2018-03-10 16:30 034501082 IBF Ludvika 2 - IBF Gagnef 2 17 - 4 Torbjörn Aspman, Mattias Hedberg Ludvika Sporthall
2018-03-10 18:30 034501083 IFK Våmhus IB - Sundborns GOIF 8 - 7 Håkan Aspman, Hans Bylund Idre Fjäll Arena
2018-03-11 12:30 034501084 Krylbo AIS - Nås IF 9 - 4 Niklas Stenius, Felix Carlsson Kopparhallen
2018-03-16 19:00 034501089 Malungs IBK - IFK Våmhus IB 14 - 15 Felix Carlsson, Phichet Phaetaya Blå Hallen
2018-03-17 15:00 034501088 Nås IF - IBF Ludvika 2 16 - 13 Anders Sundvall, Mattias Hedberg Nås Sporthall
2018-03-17 16:00 034501090 Långshyttans IBK - Krylbo AIS 3 - 12 Larssa Wattberg, Sebastian Wattberg Långshyttans Sporthall
2018-03-18 14:30 034501086 IBF Gagnef 2 - IBF Falun Ungdom 3 4 - 9 Jussi Nissinen, Samuel Nissinen-Eriksson Mockfjärds Sporthall
2018-03-18 18:30 034501087 Sundborns GOIF - IBF Hedemora 2 - 5 Phichet Phaetaya, Felix Carlsson Envikens Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBF Hedemora 18 17 0 1 268-57 211 51
2. Krylbo AIS 18 14 0 4 157-122 35 42
3. IBF Falun Ungdom 3 18 8 4 6 144-136 8 28
4. Långshyttans IBK 18 9 0 9 129-156 -27 27
5. Malungs IBK 18 8 1 9 160-185 -25 25
6. Sundborns GOIF 18 7 3 8 151-146 5 24
7. IFK Våmhus IB 18 8 0 10 173-192 -19 24
8. Nås IF 18 6 0 12 147-205 -58 18
9. IBF Gagnef 2 18 5 1 12 107-166 -59 16
10. IBF Ludvika 2 18 3 1 14 102-173 -71 10
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis