Herrar Division 3 (2017/18)

Gruppspel
Herrar Division 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-10-06 19:30 181300003 Nilsby IK U - Dotteviks IF 4 - 10 Bo Olsson, Björn Svensson Fageråshallen
2017-10-06 20:00 181300001 SK Örnen - Åmotfors IF 18 - 2 Nicklas Johansson, Mattias Pettersson Molkoms Sporthall
2017-10-06 20:00 181300004 Arvika IBF U - Karlstad IBF Ungdom U 5 - 8 Amanda Törner, Tobias Jäderqvist Strandhallen
2017-10-06 20:00 181300005 Kristinehamns IBF - Nordmarkens IBF 7 - 11 Christoffer Frykestam, Nicklas Mattsson Brogårdshallen
2017-10-07 17:15 181300002 Hertzöga BK - Hagfors IBS U 8 - 9 Björn Svensson, Nicklas Mattsson Ilandaskolan
2017-10-13 19:30 181300007 Nordmarkens IBF - Arvika IBF U 8 - 5 Sebastian Falk-Asplund, Mattias Pettersson Årjängs Sporthall A
2017-10-13 20:00 181300009 Dotteviks IF - Hertzöga BK 11 - 4 Roger Nilsson, Christoffer Frykestam Strandhallen
2017-10-14 17:00 181300006 Åmotfors IF - Kristinehamns IBF 2 - 3 e.förl. Christoffer Frykestam, Erik Bergström Gärdeshallen
2017-10-14 17:00 181300010 Hagfors IBS U - SK Örnen 3 - 14 Oscar Ryen, Oskar Sundin Uddeholm Arena
2017-10-15 10:00 181300008 Karlstad IBF Ungdom U - Nilsby IK U 7 - 8 Nicklas Mattsson, Erik Bergström Colorama Arena
2017-10-20 19:00 181300011 Åmotfors IF - Hagfors IBS U 16 - 8 Roger Nilsson, Nicklas Mattsson Gärdeshallen
2017-10-20 19:30 181300014 Nilsby IK U - Nordmarkens IBF 8 - 6 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Fageråshallen
2017-10-21 12:30 181300015 Kristinehamns IBF - Arvika IBF U 8 - 7 Robin Särén, Jörgen Grändefors Brogårdshallen
2017-10-21 14:15 181300013 Hertzöga BK - Karlstad IBF Ungdom U 6 - 8 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Ilandaskolan
2017-10-21 14:30 181300012 SK Örnen - Dotteviks IF 8 - 5 Gabriel Gunnarsson, David Granström Molkoms Sporthall
2017-10-29 17:00 181300018 Arvika IBF U - Hagfors IBS U 12 - 4 Oscar Ryen, Oskar Sundin Arvika Sporthall
2017-11-03 19:30 181300017 Nilsby IK U - SK Örnen 6 - 9 Amanda Törner, Tobias Jäderqvist Fageråshallen
2017-11-03 19:30 181300020 Nordmarkens IBF - Karlstad IBF Ungdom U 10 - 1 Oscar Ryen, Oskar Sundin Årjängs Sporthall A
2017-11-04 15:45 181300016 Hertzöga BK - Åmotfors IF 3 - 7 Nicklas Mattsson, Sven-Olov Berggren Ilandaskolan
2017-11-05 16:00 181300019 Kristinehamns IBF - Dotteviks IF 11 - 8 Albin Jakobsson, Lars Larsson Brogårdshallen
2017-10-29 17:30 181300022 Karlstad IBF Ungdom U - Kristinehamns IBF 7 - 6 Nicklas Mattsson, Erik Bergström Stavdal Hyrcity Arena
2017-11-10 19:00 181300025 Åmotfors IF - Nordmarkens IBF 6 - 9 Christoffer Frykestam, Nicklas Mattsson Gärdeshallen
2017-11-10 20:00 181300021 SK Örnen - Hertzöga BK 9 - 5 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Molkoms Sporthall
2017-11-10 20:00 181300023 Dotteviks IF - Arvika IBF U 9 - 7 Christoffer Risberg, Peter Oredsson Strandhallen
2018-01-07 13:00 181300024 Hagfors IBS U - Nilsby IK U 6 - 4 Jörgen Grändefors, Robin Särén Uddeholm Arena
2017-11-17 19:30 181300029 Nordmarkens IBF - Hagfors IBS U 10 - 6 Björn Svensson, Christoffer Frykestam Årjängs Sporthall A
2017-11-17 19:30 181300030 Karlstad IBF Ungdom U - Dotteviks IF 4 - 5 e.förl. Oscar Ryen, Oskar Sundin Stavdal Hyrcity Arena
2017-11-17 20:00 181300027 Arvika IBF U - Hertzöga BK 8 - 3 Roger Nilsson, Nicklas Mattsson Strandhallen
2017-11-18 17:00 181300028 Kristinehamns IBF - SK Örnen 7 - 8 Christoffer Risberg, Peter Oredsson Brogårdshallen
2017-11-19 17:45 181300026 Nilsby IK U - Åmotfors IF 9 - 2 Oscar Ryen, Oskar Sundin Fageråshallen
2017-11-24 20:00 181300031 SK Örnen - Arvika IBF U 12 - 4 Tobias Jäderqvist, Sven-Olov Berggren Molkoms Sporthall
2017-11-24 20:00 181300033 Dotteviks IF - Nordmarkens IBF 4 - 6 Mattias Pettersson, Oskar Sundin Strandhallen
2017-11-25 17:00 181300035 Åmotfors IF - Karlstad IBF Ungdom U 6 - 8 Christoffer Frykestam, Erik Bergström Gärdeshallen
2017-11-26 11:30 181300032 Hertzöga BK - Nilsby IK U 8 - 7 Christoffer Risberg, Nicklas Mattsson Ilandaskolan
2018-03-13 19:45 181300034 Hagfors IBS U - Kristinehamns IBF 10 - 6 Björn Svensson, Oskar Sundin Uddeholm Arena
2017-12-08 19:30 181300038 Nordmarkens IBF - Hertzöga BK 13 - 6 Oscar Ryen, Oskar Sundin Årjängs Sporthall A
2017-12-08 20:00 181300040 Dotteviks IF - Hagfors IBS U 17 - 6 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Strandhallen
2017-12-10 17:00 181300036 Arvika IBF U - Åmotfors IF 7 - 4 Roger Nilsson, Nicklas Mattsson Arvika Sporthall
2017-12-19 19:30 181300039 Karlstad IBF Ungdom U - SK Örnen 4 - 5 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Stavdal Hyrcity Arena
2018-01-18 19:30 181300037 Kristinehamns IBF - Nilsby IK U 10 - 4 Albin Jakobsson, Erik Ejerfeldt Brogårdshallen
2017-12-15 19:30 181300043 Nilsby IK U - Arvika IBF U 4 - 2 Oskar Sundin, Erik Ejerfeldt Fageråshallen
2017-12-15 20:00 181300041 SK Örnen - Nordmarkens IBF 8 - 7 Christoffer Frykestam, Erik Bergström Molkoms Sporthall
2017-12-15 20:00 181300044 Hagfors IBS U - Karlstad IBF Ungdom U 6 - 7 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Uddeholm Arena
2017-12-16 14:00 181300045 Åmotfors IF - Dotteviks IF 6 - 7 Tobias Jäderqvist, Amanda Törner Gärdeshallen
2017-12-16 16:45 181300042 Hertzöga BK - Kristinehamns IBF 6 - 9 Oscar Ryen, Oskar Sundin Ilandaskolan
2018-01-09 19:45 181300049 Hagfors IBS U - Hertzöga BK 8 - 4 Christoffer Frykestam, Erik Bergström Uddeholm Arena
2018-01-12 20:00 181300050 Åmotfors IF - SK Örnen 6 - 11 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Gärdeshallen
2018-01-13 17:00 181300046 Nordmarkens IBF - Kristinehamns IBF 3 - 5 Mattias Pettersson, Nicklas Mattsson Årjängs Sporthall A
2018-01-13 17:00 181300048 Dotteviks IF - Nilsby IK U 9 - 7 Philip Aronsson-Elffors, Jonas Snäll Strandhallen
2018-03-10 16:45 181300047 Karlstad IBF Ungdom U - Arvika IBF U 6 - 5 Jörgen Grändefors, Robin Särén Stavdal Hyrcity Arena
2018-01-19 20:00 181300051 SK Örnen - Hagfors IBS U 17 - 5 Anders Leander, Erik Ejerfeldt Molkoms Sporthall
2018-01-19 20:00 181300054 Arvika IBF U - Nordmarkens IBF 7 - 8 Amanda Törner, Oskar Sundin Strandhallen
2018-01-20 15:45 181300052 Hertzöga BK - Dotteviks IF 4 - 10 Christoffer Risberg, Nicklas Johansson Ilandaskolan
2018-01-20 16:00 181300055 Kristinehamns IBF - Åmotfors IF 9 - 7 Amanda Törner, Tobias Jäderqvist Brogårdshallen
2018-02-02 19:30 181300053 Nilsby IK U - Karlstad IBF Ungdom U 6 - 5 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Fageråshallen
2018-01-26 19:30 181300057 Nordmarkens IBF - Nilsby IK U 4 - 5 Sven-Olov Berggren, Tobias Jäderqvist Årjängs Sporthall A
2018-01-26 19:45 181300058 Karlstad IBF Ungdom U - Hertzöga BK 10 - 3 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Colorama Arena
2018-01-26 20:00 181300060 Hagfors IBS U - Åmotfors IF 7 - 8 Oskar Sundin, Erik Ejerfeldt Uddeholm Arena
2018-01-27 17:00 181300059 Dotteviks IF - SK Örnen 7 - 6 Christoffer Risberg, Mattias Pettersson Strandhallen
2018-01-28 12:00 181300056 Arvika IBF U - Kristinehamns IBF 4 - 5 Tobias Jäderqvist, Oskar Sundin Strandhallen
2018-02-09 20:00 181300061 SK Örnen - Nilsby IK U 14 - 3 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Molkoms Sporthall
2018-02-09 20:00 181300063 Dotteviks IF - Kristinehamns IBF 6 - 4 Christoffer Frykestam, Nicklas Mattsson Strandhallen
2018-02-09 20:00 181300064 Hagfors IBS U - Arvika IBF U 3 - 6 Oskar Sundin, Nicklas Johansson Uddeholm Arena
2018-02-10 14:00 181300065 Åmotfors IF - Hertzöga BK 12 - 7 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Gärdeshallen
2018-02-11 15:00 181300062 Karlstad IBF Ungdom U - Nordmarkens IBF 6 - 8 Adam Haglund, Oskar Sundin Stavdal Hyrcity Arena
2018-02-16 19:30 181300070 Nordmarkens IBF - Åmotfors IF 11 - 8 Björn Svensson, Nicklas Mattsson Årjängs Sporthall A
2018-02-16 20:00 181300068 Arvika IBF U - Dotteviks IF 7 - 6 e.förl. Christoffer Frykestam, Claes Knutsson Arvika Sporthall
2018-02-17 14:30 181300066 Hertzöga BK - SK Örnen 5 - 20 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Ilandaskolan
2018-02-18 17:45 181300067 Nilsby IK U - Hagfors IBS U 6 - 5 Nicklas Mattsson, Oskar Sundin Fageråshallen
2018-02-18 18:45 181300069 Kristinehamns IBF - Karlstad IBF Ungdom U 12 - 2 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Brogårdshallen
2018-02-23 19:00 181300075 Åmotfors IF - Nilsby IK U 9 - 8 e.förl. Tobias Jäderqvist, Oskar Sundin Gärdeshallen
2018-02-23 20:00 181300071 SK Örnen - Kristinehamns IBF 9 - 6 Christoffer Risberg, Nicklas Johansson Molkoms Sporthall
2018-02-23 20:00 181300073 Dotteviks IF - Karlstad IBF Ungdom U 8 - 6 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Strandhallen
2018-02-25 12:45 181300072 Hertzöga BK - Arvika IBF U 8 - 7 Christoffer Frykestam, Tobias Jäderqvist Ilandaskolan
2018-02-25 15:15 181300074 Hagfors IBS U - Nordmarkens IBF 2 - 9 Jörgen Grändefors, Mattias Pettersson Uddeholm Arena
2018-03-02 19:30 181300079 Nordmarkens IBF - Dotteviks IF 4 - 7 Christoffer Risberg, Christoffer Frykestam Årjängs Sporthall A
2018-03-03 11:15 181300078 Kristinehamns IBF - Hagfors IBS U 9 - 6 Adam Haglund, Erik Ejerfeldt Brogårdshallen
2018-03-03 16:00 181300076 Nilsby IK U - Hertzöga BK 16 - 4 Adam Nilsson, Ragnar Clarström Fageråshallen
2018-03-04 13:15 181300080 Karlstad IBF Ungdom U - Åmotfors IF 8 - 4 Nicklas Mattsson, Oskar Sundin Klubbhuset Arena
2018-03-04 17:00 181300077 Arvika IBF U - SK Örnen 10 - 6 Nicklas Mattsson, Christoffer Frykestam Strandhallen
2018-03-09 19:00 181300085 Åmotfors IF - Arvika IBF U 6 - 8 Sven-Olov Berggren, Erik Ejerfeldt Gärdeshallen
2018-03-09 20:00 181300081 SK Örnen - Karlstad IBF Ungdom U 11 - 7 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Molkoms Sporthall
2018-03-10 14:30 181300082 Hertzöga BK - Nordmarkens IBF 3 - 10 Christoffer Risberg, Gabriel Gunnarsson Ilandaskolan
2018-03-10 16:00 181300083 Nilsby IK U - Kristinehamns IBF 4 - 3 Mattias Pettersson, Adam Nilsson Fageråshallen
2018-03-11 17:00 181300084 Hagfors IBS U - Dotteviks IF 6 - 10 Tobias Jäderqvist, Amanda Törner Uddeholm Arena
2018-03-16 19:45 181300086 Arvika IBF U - Nilsby IK U 9 - 8 e.förl. Jonas Snäll, David Granström Arvika Sporthall
2018-03-16 19:45 181300087 Kristinehamns IBF - Hertzöga BK 14 - 5 Christoffer Frykestam, Johnny Mizser Brogårdshallen
2018-03-16 19:45 181300088 Nordmarkens IBF - SK Örnen 8 - 9 e.förl. Sven-Olov Berggren, Nicklas Mattsson Årjängs Sporthall A
2018-03-16 19:45 181300089 Karlstad IBF Ungdom U - Hagfors IBS U 6 - 10 Adrian Blomquist, Robert Kuylenstjerna Colorama Arena
2018-03-16 19:45 181300090 Dotteviks IF - Åmotfors IF 15 - 6 Lars Larsson, Albin Jakobsson Strandhallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. SK Örnen 18 15 1 (1) 2 194-100 94 47
2. Dotteviks IF 18 13 2 (1) 3 154-106 48 42
3. Nordmarkens IBF 18 12 1 (0) 5 145-103 42 37
4. Kristinehamns IBF 18 10 1 (1) 7 134-109 25 32
5. Nilsby IK U 18 9 2 (0) 7 117-122 -5 29
6. Karlstad IBF Ungdom U 18 8 1 (0) 9 110-124 -14 25
7. Arvika IBF U 18 6 2 (2) 10 120-116 4 22
8. Åmotfors IF 18 4 2 (1) 12 117-156 -39 15
9. Hagfors IBS U 18 5 0 (0) 13 110-169 -59 15
10. Hertzöga BK 18 2 0 (0) 16 92-188 -96 6
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis