Division 1 (2017/18)

Gruppspel
Herrar veteraner division 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-23 13:00 150019002 Rotebro IS IBK - IBF Offensiv Lidingö 2 - 8 Torbjörn Lundin, Marcus Grapne Rotebrohallen (Nya)
2017-09-23 15:00 150019004 Högdalens AIS - Skogås/Trångsunds IBK (A) 5 - 4 Jonas Håmark, Theodore Hurtig Högdalshallen
2017-09-23 15:30 150019003 IK Malmen - Västerhaninge IBK 9 - 2 Oscar Olsson Berglund, Anders Westerberg Söderbymalmskolan
2017-11-12 17:45 150019005 Täby FC (A) - IBK Globen 11 - 4 Magnus Westerberg, Carl Kjellstrand Grindtorpshallen
2018-03-10 16:15 150019001 Hammarby IF IBF (A) - Töjnan IBK 4 - 5 Jan Lingemark, Imtiaz Karim Sjöstadshallen
2017-09-26 21:00 150019006 IBK Globen - Högdalens AIS 7 - 4 Daniel Karlsson, Thomas Gjutarenäfve Skarpnäckshallen
2017-09-27 20:45 150019009 IBF Offensiv Lidingö - Hammarby IF IBF (A) 6 - 2 William Albrecht, Daniel Karlsson Bodals Bollhall
2017-09-30 13:15 150019008 Västerhaninge IBK - Rotebro IS IBK 13 - 8 Tim Sandström, Magnus Johansson Söderbymalmskolan
2017-09-30 13:30 150019007 Skogås/Trångsunds IBK (A) - IK Malmen 1 - 8 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Skogåshallen
2017-10-01 17:30 150019010 Töjnan IBK - Täby FC (A) 8 - 8 Karl Hurtig, Fredrik Nensén Arena Satelliten
2017-10-04 20:45 150019015 IBF Offensiv Lidingö - Töjnan IBK 6 - 0 Per Sundvall, William Albrecht Bodals Bollhall
2017-10-07 14:30 150019012 Rotebro IS IBK - Skogås/Trångsunds IBK (A) 9 - 3 Mats Andersson, Lars Samuelsson Rotebrohallen (Nya)
2017-10-07 15:15 150019013 IK Malmen - IBK Globen 9 - 1 Björn Landin, Roland Nester Söderbymalmskolan
2017-10-07 17:00 150019011 Hammarby IF IBF (A) - Västerhaninge IBK 7 - 4 Henrik Sommerville, Patrik Andersén Skanstullshallen
2017-11-25 09:00 150019014 Högdalens AIS - Täby FC (A) 6 - 8 Sadjad Nima, Shabbir Ahmed Högdalshallen
2017-10-10 21:00 150019017 IBK Globen - Rotebro IS IBK 6 - 5 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Skarpnäckshallen
2017-10-14 12:45 150019019 Västerhaninge IBK - IBF Offensiv Lidingö 4 - 5 William Hilmersson, Fredrik Hallenberg Söderbymalmskolan
2017-10-14 13:30 150019018 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Hammarby IF IBF (A) 5 - 9 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Skogåshallen
2017-10-15 15:45 150019020 Töjnan IBK - Högdalens AIS 6 - 1 Bjarne Hekkelstrand, Thomas Bégat Arena Satelliten
2017-10-15 18:00 150019016 Täby FC (A) - IK Malmen 6 - 10 Jonas Jatko, Jouni Kekkonen Grindtorpshallen
2017-10-18 20:45 150019025 IBF Offensiv Lidingö - Skogås/Trångsunds IBK (A) 8 - 6 William Hilmersson, Per Sundvall Bodals Bollhall
2017-10-19 19:15 150019024 Västerhaninge IBK - Töjnan IBK 7 - 6 Fredrik Berglund Sonesson, Jonas Jatko Söderbymalmskolan
2017-10-21 14:30 150019021 Hammarby IF IBF (A) - IBK Globen 5 - 2 Patrik Andersén, Magnus Berg Liljeholmshallen 1
2017-10-22 17:15 150019022 Rotebro IS IBK - Täby FC (A) 7 - 8 Erik Rosvall, Jan-Olov Cederholm Rotebrohallen (Nya)
2018-03-10 17:30 150019023 IK Malmen - Högdalens AIS 16 - 7 Gabriel Nääs, Sampo Friberg Högdalshallen
2017-10-31 21:00 150019028 IBK Globen - IBF Offensiv Lidingö 5 - 6 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Skarpnäckshallen
2017-11-04 14:00 150019026 Högdalens AIS - Rotebro IS IBK 1 - 7 Magnus Berg, Mikael Wiklund Högdalshallen
2017-11-04 15:00 150019027 Täby FC (A) - Hammarby IF IBF (A) 7 - 9 Sampo Friberg, Patrik Andersén Grindtorpshallen
2017-11-05 14:30 150019029 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Västerhaninge IBK 7 - 9 Robin Berger, Henrik Sommerville Skogåshallen
2017-11-05 14:45 150019030 Töjnan IBK - IK Malmen 5 - 8 Per Calmén, Per Ove Åman Arena Satelliten
2017-11-15 20:45 150019035 IBF Offensiv Lidingö - Täby FC (A) 8 - 3 Roland Nester, William Albrecht Bodals Bollhall
2017-11-18 12:15 150019032 Rotebro IS IBK - IK Malmen 5 - 4 Roger Nyström, Per Sundvall Sollentuna sim och sporthall
2017-11-18 13:00 150019034 Västerhaninge IBK - IBK Globen 8 - 7 Shabbir Ahmed, Shakir Ahmed Söderbymalmskolan
2017-11-18 13:45 150019031 Hammarby IF IBF (A) - Högdalens AIS 8 - 7 Felix Fernström, Emil Pagrot Sjöstadshallen
2017-11-19 13:00 150019033 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Töjnan IBK 8 - 6 Henrik Sommerville, Robin Berger Skogåshallen
2017-11-28 21:00 150019039 IBK Globen - Skogås/Trångsunds IBK (A) 7 - 4 Aldin Imamovic, Per Sundvall Skarpnäckshallen
2017-11-30 19:15 150019036 IK Malmen - Hammarby IF IBF (A) 1 - 0 Aldin Imamovic, Fredrik Berglund Sonesson Söderbymalmskolan
2017-12-03 14:45 150019038 Täby FC (A) - Västerhaninge IBK 5 - 7 Daniel Hultberg, Christian Högberg Grindtorpshallen
2017-12-03 16:45 150019040 Töjnan IBK - Rotebro IS IBK 7 - 7 Imtiaz Karim, Daniel Eklund Arena Satelliten
2017-12-03 18:15 150019037 Högdalens AIS - IBF Offensiv Lidingö 7 - 2 Shabbir Ahmed, Shakir Ahmed Högdalshallen
2017-12-05 21:00 150019042 IBK Globen - Töjnan IBK 4 - 6 Håkan Taxén, Fredrik Berglund Sonesson Skarpnäckshallen
2017-12-06 20:45 150019045 IBF Offensiv Lidingö - IK Malmen 3 - 3 Oskar Sevefjord, Fredrik Berglund Sonesson Bodals Bollhall
2017-12-09 10:00 150019041 Hammarby IF IBF (A) - Rotebro IS IBK 13 - 5 William Albrecht, Shabbir Ahmed Liljeholmshallen 1
2017-12-09 12:30 150019044 Västerhaninge IBK - Högdalens AIS 10 - 9 Stefano Bianque, William Hilmersson Söderbymalmskolan
2017-12-09 16:30 150019043 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Täby FC (A) 4 - 8 Marco Svenström, Sadjad Nima Skogåshallen
2017-12-12 21:00 150019046 IBK Globen - Täby FC (A) 3 - 7 Fredrik Berglund Sonesson, Erik Nyman Skarpnäckshallen
2017-12-13 20:45 150019049 IBF Offensiv Lidingö - Rotebro IS IBK 4 - 3 Per Sundvall, Sadjad Nima Bodals Bollhall
2017-12-16 15:00 150019047 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Högdalens AIS 8 - 4 Sadjad Nima, Thomas Gjutarenäfve Skogåshallen
2017-12-16 15:15 150019048 Västerhaninge IBK - IK Malmen 3 - 7 Fredrik Berglund Sonesson, Anders Asp Söderbymalmskolan
2017-12-17 15:15 150019050 Töjnan IBK - Hammarby IF IBF (A) 9 - 3 Martin Svensson, Dennis Svensson Arena Satelliten
2018-01-06 13:30 150019054 Högdalens AIS - IBK Globen 9 - 6 Christian Hamnström, Robin Berger Högdalshallen
2018-01-07 16:00 150019055 Täby FC (A) - Töjnan IBK 11 - 4 Arne Brovig, Jan Lingemark Grindtorpshallen
2018-01-11 19:15 150019053 IK Malmen - Skogås/Trångsunds IBK (A) 8 - 6 Per Sundvall, Sampo Friberg Söderbymalmskolan
2018-01-14 19:15 150019052 Rotebro IS IBK - Västerhaninge IBK 6 - 5 Lars Reuterhagen, Wen-chung Tsai Rotebrohallen (Nya)
2018-02-10 16:30 150019051 Hammarby IF IBF (A) - IBF Offensiv Lidingö 4 - 1 Aldin Imamovic, Gustav Levin Skanstullshallen
2018-01-16 21:00 150019057 IBK Globen - IK Malmen 5 - 6 Aldin Imamovic, Thomas Gjutarenäfve Skarpnäckshallen
2018-01-20 12:15 150019059 Västerhaninge IBK - Hammarby IF IBF (A) 4 - 7 Magnus Westerberg, Erik Nyman Söderbymalmskolan
2018-01-20 15:00 150019058 Skogås/Trångsunds IBK (A) - Rotebro IS IBK 2 - 6 William Hilmersson, Johan Engvall Skogåshallen
2018-01-21 14:15 150019060 Töjnan IBK - IBF Offensiv Lidingö 2 - 6 Ken Johansson, Hampus Viking Arena Satelliten
2018-01-21 17:30 150019056 Täby FC (A) - Högdalens AIS 9 - 5 Daniel Hultberg, Christian Högberg Grindtorpshallen
2018-01-24 20:45 150019065 IBF Offensiv Lidingö - Västerhaninge IBK 7 - 7 Lars Reuterhagen, Per Sundvall Bodals Bollhall
2018-01-27 14:00 150019064 Högdalens AIS - Töjnan IBK 6 - 2 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Högdalshallen
2018-01-27 16:00 150019062 Rotebro IS IBK - IBK Globen 7 - 5 Imtiaz Karim, Magnus Berg Rotebrohallen (Nya)
2018-01-27 16:15 150019063 IK Malmen - Täby FC (A) 12 - 8 Roland Nester, Kari Malmros Söderbymalmskolan
2018-01-27 18:00 150019061 Hammarby IF IBF (A) - Skogås/Trångsunds IBK (A) 11 - 2 Sadjad Nima, Wen-chung Tsai Sjöstadshallen
2018-01-30 21:00 150019068 IBK Globen - Hammarby IF IBF (A) 4 - 14 Tim Sandström, Magnus Johansson Skarpnäckshallen
2018-02-03 14:30 150019069 Skogås/Trångsunds IBK (A) - IBF Offensiv Lidingö 4 - 6 Simon Righarts, Johan Engvall Skogåshallen
2018-02-04 15:15 150019070 Töjnan IBK - Västerhaninge IBK 5 - 6 Robert Milerud, Lars Samuelsson Arena Satelliten
2018-02-04 15:30 150019067 Täby FC (A) - Rotebro IS IBK 10 - 8 Per Ove Åman, Per Calmén Grindtorpshallen
2018-02-04 20:30 150019066 Högdalens AIS - IK Malmen 6 - 5 Shabbir Ahmed, Hampus Viking Högdalshallen
2018-02-14 20:45 150019075 IBF Offensiv Lidingö - IBK Globen 3 - 3 Fredrik Berglund Sonesson, Erik Nyman Bodals Bollhall
2018-02-17 15:15 150019073 IK Malmen - Töjnan IBK 12 - 6 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Söderbymalmskolan
2018-02-17 15:45 150019072 Rotebro IS IBK - Högdalens AIS 5 - 6 Magnus Westerberg, Lars Sundlöf Sollentuna sim och sporthall
2018-02-17 16:45 150019071 Hammarby IF IBF (A) - Täby FC (A) 5 - 3 Patrik Andersén, Magnus Berg Skanstullshallen
2018-02-17 16:45 150019074 Västerhaninge IBK - Skogås/Trångsunds IBK (A) 8 - 7 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Söderbymalmskolan
2018-02-10 15:00 150019080 Töjnan IBK - Skogås/Trångsunds IBK (A) 3 - 7 Torbjörn Lundin, Dilshad Abdulla Silverdalshallen
2018-02-20 21:00 150019079 IBK Globen - Västerhaninge IBK 7 - 5 Fredrik Berglund Sonesson, Erik Nyman Skarpnäckshallen
2018-02-22 19:15 150019076 IK Malmen - Rotebro IS IBK 13 - 1 Imtiaz Karim, Sadjad Nima Söderbymalmskolan
2018-02-24 14:30 150019078 Täby FC (A) - IBF Offensiv Lidingö 7 - 8 Thomas Bégat, Bjarne Hekkelstrand Grindtorpshallen
2018-02-25 12:45 150019077 Högdalens AIS - Hammarby IF IBF (A) 4 - 14 Manne Jahnsson, Björn Larsson Högdalshallen
2018-02-28 20:45 150019085 IBF Offensiv Lidingö - Högdalens AIS 5 - 4 Fredrik Berglund Sonesson, Aldin Imamovic Bodals Bollhall
2018-03-03 16:30 150019083 Skogås/Trångsunds IBK (A) - IBK Globen 13 - 4 Mario Mallengren, Robin Berger Skogåshallen
2018-03-03 18:30 150019081 Hammarby IF IBF (A) - IK Malmen 5 - 4 Aldin Imamovic, Stefano Bianque Skanstullshallen
2018-03-10 11:15 150019084 Västerhaninge IBK - Täby FC (A) 7 - 15 Karl-Johan Leijon, Thomas Gjutarenäfve Söderbymalmskolan
2018-03-18 17:00 150019082 Rotebro IS IBK - Töjnan IBK 5 - 2 Fredrik Hallenberg, Tony Verho Rotebrohallen (Nya)
2018-03-24 14:30 150019088 Högdalens AIS - Västerhaninge IBK 9 - 2 Simon Righarts, Petra Dynesius Högdalshallen
2018-03-24 15:15 150019086 Rotebro IS IBK - Hammarby IF IBF (A) 7 - 12 Ulf Jonsson, Daniel Bäckner Rotebrohallen (Nya)
2018-03-24 17:15 150019087 IK Malmen - IBF Offensiv Lidingö 6 - 3 Robin Berger, Fredrik Hallenberg Torvalla Träningshall
2018-03-25 13:00 150019089 Täby FC (A) - Skogås/Trångsunds IBK (A) 4 - 9 Aarre Hietanen, Ulf Jonsson Grindtorpshallen
2018-03-25 15:15 150019090 Töjnan IBK - IBK Globen 6 - 1 Michael Leimer, Robert Milerud Arena Satelliten
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Malmen 18 14 1 3 141-73 68 43
2. Hammarby IF IBF (A) 18 14 0 4 132-80 52 42
3. IBF Offensiv Lidingö 18 12 3 3 95-72 23 39
4. Täby FC (A) 18 9 1 8 138-124 14 28
5. Västerhaninge IBK 18 8 1 9 111-133 -22 25
6. Rotebro IS IBK 18 7 1 10 103-122 -19 22
7. Högdalens AIS 18 7 0 11 100-124 -24 21
8. Töjnan IBK 18 5 2 11 88-110 -22 17
9. Skogås/ Trångsunds IBK (A) 18 5 0 13 100-123 -23 15
10. IBK Globen 18 4 1 13 81-128 -47 13
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis