SDF-SM F16 (2017/18)

Gruppspel
SDF-SM F16 grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 13:00 580120001 Västernorrland - Halland 5 - 1 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Väst
2018-01-04 13:00 580120002 Hälsingland/Jämtland - Västerbotten 0 - 11 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 13:00 580120003 Örebro - Västergötland 1 - 5 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 19:00 580120004 Västergötland - Hälsingland/Jämtland 12 - 1 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-04 19:00 580120005 Västerbotten - Västernorrland 0 - 3 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 19:00 580120006 Halland - Örebro 1 - 3 Roger Collin, Henrik Öberg Sjöfruhallen
2018-01-05 10:30 580120007 Västernorrland - Västergötland 5 - 0 Marcus Karlström, Edo Sabanovic IKSU Sport
2018-01-05 10:30 580120008 Halland - Västerbotten 0 - 5 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 10:30 580120009 Hälsingland/Jämtland - Örebro 0 - 5 Mats Erelund, Viktor Grahn Sjöfruhallen
2018-01-05 16:30 580120010 Hälsingland/Jämtland - Västernorrland 0 - 11 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sjöfruhallen
2018-01-05 16:30 580120011 Västergötland - Halland 4 - 0 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 16:30 580120012 Örebro - Västerbotten 3 - 5 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 09:00 580120013 Halland - Hälsingland/Jämtland 6 - 0 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 09:00 580120014 Västerbotten - Västergötland 6 - 3 Mona Franzon, Josefine Hedelind Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 09:00 580120015 Västernorrland - Örebro 5 - 0 Marcus Karlström, Edo Sabanovic IKSU Sport
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Västernorrland 5 5 0 0 29-1 28 15
2. Västerbotten 5 4 0 1 27-9 18 12
3. Västergötland 5 3 0 2 24-13 11 9
4. Örebro 5 2 0 3 12-16 -4 6
5. Halland 5 1 0 4 8-17 -9 3
6. Hälsingland/ Jämtland 5 0 0 5 1-45 -44 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM F16 grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 13:00 580121001 Småland - Västmanland 3 - 4 Mona Franzon, Josefine Hedelind Sjöfruhallen
2018-01-04 13:00 580121002 Skåne - Norrbotten 7 - 7 Roger Collin, Henrik Öberg IKSU Sport
2018-01-04 19:00 580121003 Gotland - Skåne 3 - 13 Mona Franzon, Josefine Hedelind Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 19:00 580121004 Norrbotten - Småland 2 - 2 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu IKSU Sport
2018-01-05 10:30 580121005 Småland - Gotland 13 - 0 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 10:30 580121006 Västmanland - Norrbotten 1 - 4 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 16:30 580121007 Skåne - Småland 2 - 2 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu IKSU Sport
2018-01-05 16:30 580121008 Gotland - Västmanland 1 - 10 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 09:00 580121009 Västmanland - Skåne 3 - 6 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 09:00 580121010 Norrbotten - Gotland 8 - 3 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Sjöfruhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Skåne 4 2 2 0 28-15 13 8
2. Norrbotten 4 2 2 0 21-13 8 8
3. Västmanland 4 2 0 2 18-14 4 6
4. Småland 4 1 2 1 20-8 12 5
5. Gotland 4 0 0 4 7-44 -37 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM F16 grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 14:30 580122001 Värmland - Dalarna 6 - 2 Roger Collin, Henrik Öberg IKSU Sport
2018-01-04 14:30 580122002 Östergötland - Uppland 6 - 1 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 20:30 580122003 Blekinge - Östergötland 2 - 6 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-04 20:30 580122004 Uppland - Värmland 0 - 1 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 13:30 580122005 Värmland - Blekinge 3 - 2 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu IKSU Sport
2018-01-05 13:30 580122006 Dalarna - Uppland 5 - 2 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 19:30 580122007 Östergötland - Värmland 6 - 3 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 19:30 580122008 Blekinge - Dalarna 1 - 6 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 12:00 580122009 Dalarna - Östergötland 2 - 2 Mats Erelund, Viktor Grahn IKSU Sport
2018-01-06 12:00 580122010 Uppland - Blekinge 11 - 1 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Sjöfruhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Östergötland 4 3 1 0 20-8 12 10
2. Värmland 4 3 0 1 13-10 3 9
3. Dalarna 4 2 1 1 15-11 4 7
4. Uppland 4 1 0 3 14-13 1 3
5. Blekinge 4 0 0 4 6-26 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM F16 grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 14:30 580123001 Södermanland - Bohuslän-Dal 4 - 2 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 14:30 580123002 Göteborg - Stockholm 0 - 7 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Väst
2018-01-04 20:30 580123003 Gästrikland - Göteborg 3 - 4 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 20:30 580123004 Stockholm - Södermanland 3 - 2 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu IKSU Sport
2018-01-05 13:30 580123005 Södermanland - Gästrikland 6 - 4 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 13:30 580123006 Bohuslän-Dal - Stockholm 0 - 4 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 19:30 580123007 Göteborg - Södermanland 1 - 1 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sjöfruhallen
2018-01-05 19:30 580123008 Gästrikland - Bohuslän-Dal 4 - 2 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 12:00 580123009 Bohuslän-Dal - Göteborg 0 - 7 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 12:00 580123010 Stockholm - Gästrikland 4 - 1 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Umeå Energi Arena Öst
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Stockholm 4 4 0 0 18-3 15 12
2. Södermanland 4 2 1 1 13-10 3 7
3. Göteborg 4 2 1 1 12-11 1 7
4. Gästrikland 4 1 0 3 12-16 -4 3
5. Bohuslän-Dal 4 0 0 4 4-19 -15 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Övriga matcher
SDF-SM F16 Pl. 13-16
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 15:30 580127001 Örebro - Småland 2 - 1 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 18:30 580127002 Uppland - Gästrikland 2 - 1 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-07 08:00 580127003 Småland - Gästrikland 6 - 2 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Väst
2018-01-07 09:30 580127004 Örebro - Uppland 5 - 4 e.förl. Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Sjöfruhallen
SDF-SM F16 Pl. 17-21
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 15:30 580128001 Hälsingland/Jämtland - Gotland 4 - 3 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Sjöfruhallen
2018-01-06 18:30 580128002 Blekinge - Halland 1 - 4 Therese Edin, Therese Jensen Sjöfruhallen
2018-01-07 08:00 580128003 Hälsingland/Jämtland - Bohuslän-Dal 3 - 4 e.str. Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Sjöfruhallen
2018-01-07 14:00 580128004 Halland - Bohuslän-Dal 1 - 0 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Öst
SDF-SM F16 Pl. 5-8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-07 12:30 580125002 Norrbotten - Södermanland 5 - 6 e.str. Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Öst
2018-01-07 12:30 580125001 Värmland - Skåne 4 - 1 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Väst
SDF-SM F16 Pl. 9-12
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 15:30 580126001 Västergötland - Västmanland 3 - 6 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 18:30 580126002 Dalarna - Göteborg 3 - 2 Mona Franzon, Josefine Hedelind Umeå Energi Arena Väst
2018-01-07 09:30 580126004 Västmanland - Dalarna 4 - 3 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-07 09:30 580126003 Västergötland - Göteborg 1 - 5 Simon Broman, Martin Matti Umeå Energi Arena Öst
Slutspel
SDF-SM F16 A-slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 15:30 Kvartsfinal 1 580124001 Västernorrland - Norrbotten 3 - 2 e.förl. Daniel Kölborn, Madelene Westerberg IKSU Sport
2018-01-06 15:30 Kvartsfinal 2 580124002 Skåne - Västerbotten 3 - 4 Mona Franzon, Josefine Hedelind Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 18:30 Kvartsfinal 3 580124003 Östergötland - Södermanland 3 - 0 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 18:30 Kvartsfinal 4 580124004 Stockholm - Värmland 5 - 0 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu IKSU Sport
2018-01-07 09:00 Semifinal 1 580124005 Stockholm - Västerbotten 6 - 3 Roger Collin, Henrik Öberg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-07 09:00 Semifinal 2 580124006 Västernorrland - Östergötland 5 - 0 Mats Erelund, Viktor Grahn IKSU Sport
2018-01-07 15:30 Final 580124007 Stockholm - Västernorrland 4 - 3 Mona Franzon, Josefine Hedelind Umeå Energi Arena Vatten

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis