Herrar Division 3 (2009/10)

Gruppspel
Herrar division 3 Nordvästra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2009-09-26 15:30 0924131002 Brunflo FK - Jemtland Innebandy U 10 - 3 Fredrik Essvall, Kenneth Lindmark Kastalskolans sporthall
2009-09-27 12:00 0924131001 IBF Frösön - Svegs IBK 9 - 1 Kenneth Lindmark, Fredrik Essvall Vallaskolans sporthall
2009-09-27 14:30 0924131003 Fränsta IBK - Sollefteå IBK 10 - 11 Petter Ådahl, Rasmus Stark Fränsta Sporthall
2009-10-10 12:00 0924131006 Sollefteå IBK - Ankarsvik BK 4 - 8 Jon Forsberg, Lars-Åke Norman Vallaskolan
2009-10-10 13:00 0924131005 Fränsta IBK - Svegs IBK 10 - 10 Peter Astner, Sofia Sandén Fränsta Sporthall
2009-10-11 12:00 0924131004 Jemtland Innebandy U - IBF Frösön 3 - 7 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Östersunds sporthall
2009-10-16 20:30 0924131007 Svegs IBK - Jemtland Innebandy U 16 - 11 Bengt-Olle Hansson, Jonas Emsjö Svegs Sporthall
2009-10-17 13:00 0924131009 Brunflo FK - Ankarsvik BK 6 - 6 Dennis Wall, Niklas Eberstein Kastalskolans sporthall
2009-10-17 15:30 0924131008 IBF Frösön - Fränsta IBK 13 - 6 Fredrik Essvall, Kenneth Lindmark Vallaskolans sporthall
2009-10-18 14:00 0924131010 IBF Frösön - Ankarsvik BK 6 - 7 Dennis Wall, Fredrik Essvall Vallaskolans sporthall
2009-10-24 16:00 0924131011 Fränsta IBK - Brunflo FK 7 - 16 Jörgen Grundström, Anders Sandström Fränsta Sporthall
2009-10-25 12:00 0924131012 Jemtland Innebandy U - Sollefteå IBK 6 - 17 Dennis Wall, Anders Nilsson Torvallaskolans sporthall
2009-10-31 15:30 0924131014 Brunflo FK - Svegs IBK 14 - 8 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Kastalskolans sporthall
2009-11-01 14:00 0924131013 Ankarsvik BK - Jemtland Innebandy U 8 - 6 Jörgen Grundström, Anders Sandström Höglunda
2010-01-10 17:00 0924131015 Sollefteå IBK - IBF Frösön 9 - 10 Jörgen Grundström, Anders Sandström Vallaskolan
2009-11-07 13:00 0924131016 Jemtland Innebandy U - Fränsta IBK 13 - 4 Fredrik Essvall, Niklas Eberstein Torvallaskolans sporthall
2009-11-08 12:00 0924131018 Sollefteå IBK - Brunflo FK 8 - 5 Jon Forsberg, Jonas Ulander Vallaskolan
2009-11-08 16:00 0924131017 Ankarsvik BK - Svegs IBK 16 - 8 Anders Sandström, Jörgen Grundström Skönsbergshallen
2009-11-14 11:00 0924131020 Svegs IBK - Sollefteå IBK 9 - 9 Urban Henrixon, Kenneth Lindmark Svegs Sporthall
2009-11-14 13:00 0924131019 Fränsta IBK - Ankarsvik BK 8 - 10 Carl-Erik Lindén, Jon Lundgren Fränsta Sporthall
2009-11-14 13:00 0924131021 IBF Frösön - Brunflo FK 6 - 6 Dennis Wall, Niklas Eberstein Vallaskolans sporthall
2009-11-20 20:30 0924131022 Svegs IBK - IBF Frösön 8 - 11 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Svegs Sporthall
2009-11-21 12:00 0924131023 Jemtland Innebandy U - Brunflo FK 1 - 21 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Torvallaskolans sporthall
2009-11-22 12:00 0924131024 Sollefteå IBK - Fränsta IBK 8 - 8 Jon Forsberg, Göran Norberg Vallaskolan
2009-11-27 20:30 0924131026 Svegs IBK - Fränsta IBK 6 - 6 Fredrik Essvall, Niklas Eberstein Svegs Sporthall
2009-11-28 13:00 0924131025 IBF Frösön - Jemtland Innebandy U 12 - 4 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Vallaskolans sporthall
2009-11-28 16:00 0924131027 Ankarsvik BK - Sollefteå IBK 13 - 5 Anders Sandström, Jörgen Grundström Skönsbergshallen
2009-12-05 16:00 0924131028 Ankarsvik BK - Brunflo FK 6 - 6 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Skönsbergshallen
2009-12-05 16:00 0924131030 Fränsta IBK - IBF Frösön 6 - 4 Peter Lundqvist, Jon Lundgren Fränsta Sporthall
2009-12-06 14:00 0924131029 Jemtland Innebandy U - Svegs IBK 3 - 7 Anders Nilsson, Dennis Wall Torvallaskolans sporthall
2009-12-12 13:00 0924131031 Brunflo FK - Fränsta IBK 17 - 9 Dennis Wall, Anders Nilsson Kastalskolans sporthall
2009-12-12 16:00 0924131032 Ankarsvik BK - IBF Frösön 8 - 6 Anders Sandström, Jonas Ulander Skönsbergshallen
2009-12-13 12:00 0924131033 Sollefteå IBK - Jemtland Innebandy U 15 - 3 Johnnie Lundmark, Alexander Hellström Vallaskolan
2009-12-18 20:30 0924131036 Svegs IBK - Brunflo FK 5 - 16 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Svegs Sporthall
2009-12-19 12:00 0924131034 Svegs IBK - Ankarsvik BK 7 - 8 Kenneth Lindmark, Niklas Eberstein Svegs Sporthall
2009-12-19 12:00 0924131037 IBF Frösön - Sollefteå IBK 18 - 7 Anders Nilsson, Dennis Wall Vallaskolans sporthall
2009-12-20 12:30 0924131035 Jemtland Innebandy U - Ankarsvik BK 3 - 7 Dennis Wall, Niklas Eberstein Östersunds sporthall
2010-01-09 13:00 0924131038 Fränsta IBK - Jemtland Innebandy U 15 - 4 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Fränsta Sporthall
2010-01-09 15:30 0924131039 Brunflo FK - Sollefteå IBK 8 - 10 Fredrik Essvall, Niklas Eberstein Kastalskolans sporthall
2010-01-17 12:00 0924131041 Sollefteå IBK - Svegs IBK 18 - 4 Jimmy Fredin, Jonas Ulander Vallaskolan
2010-01-17 13:00 0924131042 Brunflo FK - IBF Frösön 10 - 5 Urban Henrixon, Fredrik Essvall Kastalskolans sporthall
2010-01-17 16:00 0924131040 Ankarsvik BK - Fränsta IBK 6 - 9 Peter Astner, Sofia Sandén Skönsbergshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Ankarsvik BK 12 9 2 1 103-74 29 29
2. Brunflo FK 12 7 3 2 135-74 61 24
3. IBF Frösön 12 7 1 4 107-75 32 22
4. Sollefteå IBK 12 6 2 4 121-102 19 20
5. Fränsta IBK 12 3 3 6 98-118 -20 12
6. Svegs IBK 12 2 3 7 89-131 -42 9
7. Jemtland Innebandy U 12 1 0 11 60-139 -79 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar division 3 Östra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2009-09-26 16:30 0924132002 BK City Härnösand - Alnö IBK 10 - 4 Jon Forsberg, Göran Norberg Öbacka SC
2009-09-27 13:30 0924132003 FBC Nordic Sundsvall - Vattjoms IK 11 - 6 Peter Astner, Sofia Sandén Höglunda
2009-09-27 15:00 0924132001 IBK Härnösand - Klockarbergets BK 23 - 2 Jonas Ulander, Lars-Åke Norman Öbacka SC
2009-09-27 16:00 0924132004 Sundsvall City IBC U - Timrå IBC 3 - 18 Peter Astner, Sofia Sandén Höglunda
2009-10-10 13:30 0924132008 Sundsvall City IBC U - Vattjoms IK 7 - 6 Rasmus Stark, Jörgen Grundström Höglunda
2009-10-11 11:30 0924132005 Alnö IBK - IBK Härnösand 3 - 16 Jörgen Grundström, Per Backlin Timrå Sporthall
2009-10-11 14:00 0924132006 Timrå IBC - BK City Härnösand 10 - 2 Peter Astner, Sofia Sandén Timrå Sporthall
2009-10-11 18:00 0924132007 FBC Nordic Sundsvall - Klockarbergets BK 14 - 7 Jörgen Grundström, Roger Lundbäck Höglunda
2009-10-17 16:00 0924132011 Klockarbergets BK - Alnö IBK 6 - 11 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck
2009-10-17 16:00 0924132012 Vattjoms IK - Timrå IBC 8 - 9 Petter Ådahl, Rasmus Stark Matfors Sporthall
2009-10-17 16:30 0924132009 IBK Härnösand - FBC Nordic Sundsvall 6 - 7 Anders Sandström, Jörgen Grundström Öbacka SC
2009-10-18 15:30 0924132010 BK City Härnösand - Sundsvall City IBC U 2 - 4 Jörgen Grundström, Anders Sandström Öbacka SC
2009-10-23 20:30 0924132016 Alnö IBK - Vattjoms IK 6 - 1 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-10-24 16:00 0924132014 IBK Härnösand - Sundsvall City IBC U 27 - 3 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Öbacka SC
2009-10-24 16:00 0924132015 Klockarbergets BK - Timrå IBC 4 - 16 Per-Erik Flodin, Per Östman
2009-10-25 13:00 0924132013 FBC Nordic Sundsvall - BK City Härnösand 9 - 5 Peter Astner, Sofia Sandén Höglunda
2009-10-30 20:30 0924132017 Timrå IBC - FBC Nordic Sundsvall 3 - 5 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-11-01 12:00 0924132020 Vattjoms IK - IBK Härnösand 3 - 6 Carl-Erik Lindén, Fredrik Strese Matfors Sporthall
2009-11-01 13:30 0924132019 BK City Härnösand - Klockarbergets BK 11 - 7 Petter Ådahl, Rasmus Stark Öbacka SC
2009-11-01 19:00 0924132018 Sundsvall City IBC U - Alnö IBK 5 - 8 Roger Lundbäck, Per Backlin Höglunda
2009-11-06 19:30 0924132024 IBK Härnösand - BK City Härnösand 12 - 4 Jon Forsberg, Lars-Åke Norman Öbacka SC
2009-11-06 20:30 0924132021 Alnö IBK - Timrå IBC 3 - 5 Sofia Sandén Timrå Sporthall
2009-11-07 16:00 0924132023 Klockarbergets BK - Vattjoms IK 5 - 10 Peter Astner, Sofia Sandén
2009-11-08 18:30 0924132022 FBC Nordic Sundsvall - Sundsvall City IBC U 15 - 3 Peter Astner, Sofia Sandén Skönsbergshallen
2009-11-14 11:00 0924132028 BK City Härnösand - Vattjoms IK 7 - 11 Petter Ådahl, Rasmus Stark Öbacka SC
2009-11-14 12:00 0924132026 Sundsvall City IBC U - Klockarbergets BK 9 - 7 Jörgen Grundström, Anders Sandström Skönsbergshallen
2009-11-15 11:00 0924132025 Alnö IBK - FBC Nordic Sundsvall 1 - 8 Carl-Erik Lindén, Sofia Sandén Timrå Sporthall
2009-11-15 14:30 0924132027 Timrå IBC - IBK Härnösand 7 - 9 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-11-21 13:30 0924132032 Timrå IBC - Sundsvall City IBC U 15 - 8 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-11-21 14:00 0924132031 Vattjoms IK - FBC Nordic Sundsvall 5 - 9 Petter Ådahl, Rasmus Stark Matfors Sporthall
2009-11-21 16:00 0924132029 Klockarbergets BK - IBK Härnösand 5 - 13 Anders Nylund, Fredrik Strese
2009-11-21 16:00 0924132030 Alnö IBK - BK City Härnösand 4 - 5 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-11-28 10:30 0924132036 BK City Härnösand - Timrå IBC 2 - 4 Carl-Erik Lindén, Anders Sandström Öbacka SC
2009-11-28 16:00 0924132033 Klockarbergets BK - FBC Nordic Sundsvall 9 - 23 Carl-Erik Lindén, Sofia Sandén
2009-11-28 16:00 0924132034 Vattjoms IK - Sundsvall City IBC U 18 - 4 Jon Lundgren, Per-Erik Flodin Matfors Sporthall
2009-11-28 16:30 0924132035 IBK Härnösand - Alnö IBK 7 - 3 Viktor Grahn, Göran Norberg Öbacka SC
2009-12-04 20:30 0924132040 Timrå IBC - Vattjoms IK 7 - 7 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Timrå Sporthall
2009-12-06 12:00 0924132037 FBC Nordic Sundsvall - IBK Härnösand 11 - 3 Petter Ådahl, Rasmus Stark Skönsbergshallen
2009-12-06 14:30 0924132038 Sundsvall City IBC U - BK City Härnösand 4 - 11 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Skönsbergshallen
2009-12-06 17:30 0924132039 Alnö IBK - Klockarbergets BK 12 - 7 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2009-12-10 21:00 0924132043 Timrå IBC - Klockarbergets BK 10 - 5 Petter Ådahl, Rasmus Stark Timrå Sporthall
2009-12-12 16:00 0924132044 Vattjoms IK - Alnö IBK 20 - 7 Carl-Erik Lindén, Roger Lundbäck Matfors Sporthall
2009-12-12 16:30 0924132041 BK City Härnösand - FBC Nordic Sundsvall 2 - 13 Petter Ådahl, Rasmus Stark Öbacka SC
2009-12-13 14:30 0924132042 Sundsvall City IBC U - IBK Härnösand 3 - 19 Petter Ådahl, Rasmus Stark Sundsvalls Sporthall-A
2009-12-18 20:30 0924132046 Alnö IBK - Sundsvall City IBC U 19 - 6 Jörgen Grundström, Per Backlin Timrå Sporthall
2009-12-19 16:00 0924132047 Klockarbergets BK - BK City Härnösand 6 - 5 Petter Ådahl, Rasmus Stark
2009-12-19 16:00 0924132048 IBK Härnösand - Vattjoms IK 10 - 5 Jörgen Grundström, Sofia Sandén Öbacka SC
2009-12-20 16:00 0924132045 FBC Nordic Sundsvall - Timrå IBC 5 - 5 Petter Ådahl, Rasmus Stark Skönsbergshallen
2010-01-08 19:30 0924132052 BK City Härnösand - IBK Härnösand 4 - 8 Peter Lundqvist, Jon Lundgren Öbacka SC
2010-01-08 20:30 0924132049 Timrå IBC - Alnö IBK 13 - 9 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2010-01-09 16:00 0924132050 Sundsvall City IBC U - FBC Nordic Sundsvall WO (5 - 0) Peter Astner, Sofia Sandén Höglunda
2010-01-09 16:00 0924132051 Vattjoms IK - Klockarbergets BK 9 - 4 Jon Lundgren, Jörgen Grundström Matfors Sporthall
2010-01-16 13:00 0924132053 FBC Nordic Sundsvall - Alnö IBK 17 - 7 Peter Astner, Roger Lundbäck Höglunda
2010-01-16 13:00 0924132054 Klockarbergets BK - Sundsvall City IBC U 7 - 5 Mattias Karlsson, Fredrik Strese
2010-01-16 13:00 0924132055 IBK Härnösand - Timrå IBC 6 - 8 Jörgen Grundström, Anders Sandström Öbacka SC
2010-01-16 13:00 0924132056 Vattjoms IK - BK City Härnösand 3 - 5 Petter Ådahl, Rasmus Stark Matfors Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBC Nordic Sundsvall 13 12 1 0 147-62 85 37
2. IBK Härnösand 14 11 0 3 165-68 97 33
3. Timrå IBC 14 10 2 2 130-76 54 32
4. Vattjoms IK 14 5 1 8 112-97 15 16
5. BK City Härnösand 14 5 0 9 75-99 -24 15
6. Alnö IBK 14 5 0 9 97-126 -29 15
7. Sundsvall City IBC U 13 3 0 10 64-172 -108 9
8. Klockarbergets BK 14 2 0 12 81-171 -90 6
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis