Herrar Division 2 (2014/15)

Gruppspel
Herrar Division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-09-26 19:30 191120001 Holmsund City IBC - Umeå City IBF 6 - 6 Tomas Hugosson Wallgren, Erik Westerlind Storsjöhallen
2014-09-27 11:00 191120002 Obbola IK - Täfteå IK 11 - 5 Viktor Grahn, Mats Erelund Olasjöhallen
2014-09-27 12:00 191120005 IK SPIF Umeå - Clemensnäs IF 14 - 9 Thanasis Provatas, Rolf Eriksson IKSU Sport
2014-09-27 13:00 191120004 IBK Umeå Norr - Umeå IK IBF 10 - 3 Robert Nordin, Therese Jensen Ersängshallen
2014-09-27 14:00 191120003 Hörnefors IF - Skellefteå IBS 11 - 1 Pontus Neander, Wilmer Prentius Bråvallahallen
2014-09-27 14:00 191120006 IBF Dalen - Gamla Stan IBK 4 - 3 Mats Erelund, Viktor Grahn Musköten 1
2014-10-05 12:00 191120010 Gamla Stan IBK - IBK Umeå Norr 6 - 4 Jens Marklund, Johan Rönnberg Eddahallen
2014-10-05 13:00 191120007 Skellefteå IBS - Holmsund City IBC 2 - 11 Patrik Häggström, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2014-10-05 15:00 191120009 Clemensnäs IF - Hörnefors IF 6 - 3 Johan Rönnberg, Jens Marklund Eddahallen
2014-10-05 19:00 191120008 Umeå IK IBF - Obbola IK 4 - 7 Thomas Jonsson, Magnus Rutqvist Ersängshallen
2014-10-05 19:00 191120011 Umeå City IBF - IK SPIF Umeå 4 - 10 Viktor Grahn, Mats Erelund Vildmannahallen
2014-10-08 20:00 191120012 Täfteå IK - IBF Dalen 7 - 12 Mats Erelund, Viktor Grahn Sävaråhallen
2014-10-10 19:00 191120015 Hörnefors IF - Umeå IK IBF 7 - 1 Robert Nordin, Ludwig Broadhall Bråvallahallen
2014-10-10 19:30 191120013 Holmsund City IBC - Täfteå IK 8 - 3 Tomas Hugosson Wallgren, Karl Andersson Storsjöhallen
2014-10-12 11:00 191120014 Obbola IK - Umeå City IBF 5 - 9 Jens Marklund, Johan Rönnberg Olasjöhallen
2014-10-12 13:30 191120017 IK SPIF Umeå - Gamla Stan IBK 9 - 9 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Vildmannahallen
2014-10-12 14:00 191120016 IBK Umeå Norr - Skellefteå IBS 11 - 7 Tomas Hugosson Wallgren, Karl Andersson Ersängshallen
2014-10-12 14:00 191120018 IBF Dalen - Clemensnäs IF 7 - 4 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Musköten 1
2014-10-17 19:00 191120021 Umeå City IBF - Hörnefors IF 3 - 4 Magnus Rutqvist, Malin Larsson Vildmannahallen
2014-10-17 19:30 191120022 Täfteå IK - IBK Umeå Norr 0 - 9 Viktor Grahn, Per Fallbjörk Sävaråhallen
2014-10-18 11:30 191120024 Umeå IK IBF - IBF Dalen 7 - 13 Viktor Grahn, Therese Jensen Ersängshallen
2014-10-18 13:00 191120019 Clemensnäs IF - Holmsund City IBC 6 - 10 Jörgen Lundberg, Jens Marklund Eddahallen
2014-10-18 13:00 191120023 Skellefteå IBS - IK SPIF Umeå 3 - 21 Peder Sundbom, Johan Rönnberg Anderstorpshallen
2014-10-18 16:00 191120020 Gamla Stan IBK - Obbola IK 10 - 5 Jens Marklund, Jörgen Lundberg Eddahallen
2014-10-31 18:30 191120029 IK SPIF Umeå - Umeå IK IBF 9 - 3 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm IKSU Sport
2014-10-31 19:00 191120027 Hörnefors IF - Täfteå IK 9 - 5 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Bråvallahallen
2014-11-01 11:30 191120028 IBK Umeå Norr - Umeå City IBF 10 - 9 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Ersängshallen
2014-11-01 14:00 191120025 Holmsund City IBC - Gamla Stan IBK 15 - 4 Viktor Grahn, Mats Erelund Storsjöhallen
2014-11-01 14:00 191120026 Obbola IK - Clemensnäs IF 9 - 9 Ludwig Broadhall, Jonas Ahlehjelm Olasjöhallen
2014-11-01 14:00 191120030 IBF Dalen - Skellefteå IBS 10 - 2 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Musköten 1
2014-11-09 11:00 191120033 Umeå IK IBF - Holmsund City IBC 3 - 16 Thanasis Provatas, Rolf Eriksson Ersängshallen
2014-11-09 13:00 191120031 Skellefteå IBS - Obbola IK 5 - 8 Patrik Häggström, Jens Marklund Anderstorpshallen
2014-11-09 14:00 191120035 IK SPIF Umeå - Täfteå IK 2 - 4 Mats Erelund, Viktor Grahn IKSU Sport
2014-11-09 14:00 191120036 Umeå City IBF - IBF Dalen 4 - 5 Karl Andersson, Anton Forsgren Vildmannahallen
2014-11-09 16:00 191120034 Clemensnäs IF - IBK Umeå Norr 6 - 4 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2015-02-22 12:00 191120032 Gamla Stan IBK - Hörnefors IF 5 - 3 Johan Rönnberg, Jens Marklund Eddahallen
2014-11-14 19:00 191120038 Obbola IK - IK SPIF Umeå 12 - 16 Ludwig Broadhall, Robert Nordin Olasjöhallen
2014-11-14 19:00 191120039 IBF Dalen - IBK Umeå Norr 7 - 7 Tomas Hugosson Wallgren, Erik Westerlind Musköten 1
2014-11-14 19:30 191120037 Holmsund City IBC - Hörnefors IF 9 - 8 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm Storsjöhallen
2014-11-15 11:00 191120041 Täfteå IK - Clemensnäs IF 4 - 3 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm Sävaråhallen
2014-11-15 14:30 191120040 Umeå City IBF - Skellefteå IBS 7 - 6 Mathias Damgaard, Roger Karlsson Vildmannahallen
2015-02-13 19:30 191120042 Umeå IK IBF - Gamla Stan IBK 5 - 21 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Vildmannahallen
2014-11-21 19:00 191120045 Hörnefors IF - IBF Dalen 9 - 4 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm Bråvallahallen
2014-11-22 10:00 191120044 IK SPIF Umeå - Holmsund City IBC 4 - 10 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm IKSU Sport
2014-11-22 13:00 191120046 Clemensnäs IF - Umeå City IBF 1 - 11 Johan Rönnberg, Jörgen Lundberg Eddahallen
2014-11-22 13:00 191120047 Täfteå IK - Umeå IK IBF 5 - 3 Anton Forsgren, Erik Westerlind Sävaråhallen
2014-11-22 15:00 191120043 IBK Umeå Norr - Obbola IK 2 - 6 Viktor Grahn, Mats Erelund Ersängshallen
2014-11-22 16:00 191120048 Skellefteå IBS - Gamla Stan IBK 2 - 15 Jörgen Lundberg, Jens Marklund Eddahallen
2014-11-27 18:00 191120053 Skellefteå IBS - Clemensnäs IF 5 - 13 Johan Rönnberg, Mikke Ejrevi Eddahallen
2014-11-27 20:30 191120054 Gamla Stan IBK - Täfteå IK 5 - 5 Johan Rönnberg, Mikke Ejrevi Eddahallen
2014-11-28 19:00 191120049 Hörnefors IF - IK SPIF Umeå 9 - 5 Anton Forsgren, Karl Andersson Bråvallahallen
2014-11-28 19:30 191120050 Holmsund City IBC - IBK Umeå Norr 12 - 7 Thanasis Provatas, Rolf Eriksson Storsjöhallen
2014-11-30 11:00 191120051 Obbola IK - IBF Dalen 4 - 3 Karl Andersson, Anton Forsgren Olasjöhallen
2014-11-30 11:00 191120052 Umeå City IBF - Umeå IK IBF 14 - 5 Ulf Stödberg, Bjarne Andersson Vildmannahallen
2014-12-05 19:00 191120057 IBF Dalen - IK SPIF Umeå 4 - 7 Olle Eliasson, Jonas Ahlehjelm Musköten 1
2014-12-05 19:15 191120055 Obbola IK - Holmsund City IBC 5 - 8 Erik Westerlind, Tomas Hugosson Wallgren Umeå Energi Arena Vatten
2014-12-06 11:30 191120056 IBK Umeå Norr - Hörnefors IF 6 - 0 Karl Andersson, Anton Forsgren Ersängshallen
2014-12-06 13:30 191120060 Gamla Stan IBK - Clemensnäs IF 7 - 10 Jens Marklund, Johan Rönnberg Eddahallen
2014-12-06 14:00 191120058 Täfteå IK - Umeå City IBF 6 - 6 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Täftehallen
2014-12-06 14:30 191120059 Umeå IK IBF - Skellefteå IBS 5 - 8 Anton Forsgren, Karl Andersson Ersängshallen
2014-12-12 19:00 191120062 Hörnefors IF - Obbola IK 9 - 6 Olle Eliasson, Thomas Jonsson Bråvallahallen
2014-12-12 19:30 191120061 Holmsund City IBC - IBF Dalen 4 - 4 Therese Edin, Frida Nilsson Storsjöhallen
2014-12-13 11:00 191120063 IK SPIF Umeå - IBK Umeå Norr 11 - 7 Tomas Hugosson Wallgren, Erik Westerlind IKSU Sport
2014-12-13 12:30 191120064 Umeå City IBF - Gamla Stan IBK 7 - 8 Thomas Jonsson, Olle Eliasson Ersängshallen
2014-12-13 13:00 191120065 Skellefteå IBS - Täfteå IK 4 - 13 Jörgen Lundberg, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2014-12-13 13:00 191120066 Clemensnäs IF - Umeå IK IBF 9 - 4 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2014-12-19 19:30 191120068 Täfteå IK - Obbola IK 9 - 1 Therese Edin, Jonas Ahlehjelm Sävaråhallen
2014-12-20 13:00 191120069 Skellefteå IBS - Hörnefors IF 6 - 9 Jens Marklund, Patrik Häggström Anderstorpshallen
2014-12-21 12:00 191120067 Umeå City IBF - Holmsund City IBC 1 - 16 Therese Jensen, Mats Erelund Vildmannahallen
2014-12-21 12:00 191120072 Gamla Stan IBK - IBF Dalen 6 - 5 Johan Rönnberg, Jens Marklund Eddahallen
2014-12-21 14:30 191120070 Umeå IK IBF - IBK Umeå Norr 7 - 10 Ludwig Broadhall, Robert Nordin Vildmannahallen
2014-12-21 15:00 191120071 Clemensnäs IF - IK SPIF Umeå 6 - 5 Johan Rönnberg, Jens Marklund Eddahallen
2015-01-09 19:00 191120078 IBF Dalen - Täfteå IK 11 - 1 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Musköten 1
2015-01-10 11:00 191120074 Obbola IK - Umeå IK IBF 6 - 10 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Olasjöhallen
2015-01-10 11:00 191120077 IK SPIF Umeå - Umeå City IBF 3 - 3 Anton Forsgren, Karl Andersson IKSU Sport
2015-01-10 15:00 191120073 Holmsund City IBC - Skellefteå IBS 15 - 3 Ulf Stödberg, Bjarne Andersson Storsjöhallen
2015-01-10 15:00 191120075 Hörnefors IF - Clemensnäs IF 9 - 3 Karl Andersson, Anton Forsgren Bråvallahallen
2015-01-10 16:30 191120076 IBK Umeå Norr - Gamla Stan IBK 5 - 6 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Ersängshallen
2015-01-16 19:30 191120083 Gamla Stan IBK - IK SPIF Umeå 7 - 7 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2015-01-17 11:30 191120079 Täfteå IK - Holmsund City IBC 4 - 8 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Täftehallen
2015-01-17 11:30 191120081 Umeå IK IBF - Hörnefors IF 7 - 9 Mats Erelund, Viktor Grahn Ersängshallen
2015-01-17 12:00 191120084 Clemensnäs IF - IBF Dalen 5 - 6 Johan Rönnberg, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2015-01-17 14:00 191120080 Umeå City IBF - Obbola IK 6 - 3 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Vildmannahallen
2015-01-17 15:00 191120082 Skellefteå IBS - IBK Umeå Norr 5 - 6 Johan Rönnberg, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2015-01-23 19:00 191120087 Hörnefors IF - Umeå City IBF 4 - 6 Tomas Hugosson Wallgren, Erik Westerlind Bråvallahallen
2015-01-23 19:00 191120088 IBK Umeå Norr - Täfteå IK 7 - 6 Sandra Andersson, Therese Jensen Ersängshallen
2015-01-23 19:00 191120090 IBF Dalen - Umeå IK IBF 15 - 1 Karl Andersson, Anton Forsgren Musköten 1
2015-01-25 15:00 191120085 Holmsund City IBC - Clemensnäs IF 11 - 3 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Storsjöhallen
2015-01-25 15:00 191120086 Obbola IK - Gamla Stan IBK 6 - 9 Mats Erelund, Viktor Grahn Olasjöhallen
2015-01-25 17:00 191120089 IK SPIF Umeå - Skellefteå IBS 14 - 5 Peter Poopuu, Anton Forsgren IKSU Sport
2015-01-31 11:30 191120094 Umeå City IBF - IBK Umeå Norr 7 - 5 Karl Andersson, Anton Forsgren Vildmannahallen
2015-01-31 11:30 191120095 Umeå IK IBF - IK SPIF Umeå 4 - 19 Magnus Rutqvist, Mathias Damgaard Ersängshallen
2015-01-31 13:00 191120092 Clemensnäs IF - Obbola IK 6 - 4 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2015-01-31 13:00 191120096 Skellefteå IBS - IBF Dalen 0 - 12 Peder Sundbom, Johan Rönnberg Anderstorpshallen
2015-01-31 14:00 191120093 Täfteå IK - Hörnefors IF 6 - 4 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Sävaråhallen
2015-01-31 16:00 191120091 Gamla Stan IBK - Holmsund City IBC 7 - 6 Patrik Häggström, Jens Marklund Eddahallen
2015-02-06 19:00 191120099 Holmsund City IBC - Umeå IK IBF 11 - 2 Ludwig Broadhall, Robert Nordin Storsjöhallen
2015-02-06 19:00 191120102 IBF Dalen - Umeå City IBF 1 - 6 Frida Nilsson, Therese Edin Musköten 1
2015-02-07 11:30 191120101 Täfteå IK - IK SPIF Umeå 7 - 7 Jonas Ahlehjelm, Therese Edin Sävaråhallen
2015-02-07 14:00 191120097 Obbola IK - Skellefteå IBS 12 - 6 Viktor Grahn, Mats Erelund Olasjöhallen
2015-02-07 14:00 191120098 Hörnefors IF - Gamla Stan IBK 7 - 8 Erik Westerlind, Tomas Hugosson Wallgren Bråvallahallen
2015-02-07 14:30 191120100 IBK Umeå Norr - Clemensnäs IF 4 - 6 Ludwig Broadhall, Robert Nordin Ersängshallen
2015-02-13 18:30 191120104 IK SPIF Umeå - Obbola IK 8 - 1 Peter Poopuu, Viktor Grahn IKSU Sport
2015-02-13 19:00 191120103 Hörnefors IF - Holmsund City IBC 3 - 8 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Bråvallahallen
2015-02-13 19:00 191120105 IBK Umeå Norr - IBF Dalen 3 - 7 Erik Westerlind, Tomas Hugosson Wallgren Ersängshallen
2015-02-15 12:00 191120107 Clemensnäs IF - Täfteå IK 13 - 5 David Morén, Peder Sundbom Anderstorpshallen
2015-02-15 12:00 191120108 Gamla Stan IBK - Umeå IK IBF 15 - 5 Johan Rönnberg, Patrik Häggström Eddahallen
2015-02-15 15:00 191120106 Skellefteå IBS - Umeå City IBF 1 - 11 Peder Sundbom, David Morén Anderstorpshallen
2015-02-20 19:00 191120111 IBF Dalen - Hörnefors IF 5 - 4 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm Musköten 1
2015-02-20 19:30 191120110 Holmsund City IBC - IK SPIF Umeå 11 - 3 Erik Westerlind, Karl Andersson Storsjöhallen
2015-02-20 19:30 191120114 Gamla Stan IBK - Skellefteå IBS 14 - 3 Patrik Häggström, Jens Marklund Eddahallen
2015-02-21 11:00 191120109 Obbola IK - IBK Umeå Norr 8 - 8 Anton Forsgren, Karl Andersson Olasjöhallen
2015-02-21 11:30 191120113 Umeå IK IBF - Täfteå IK 6 - 7 Viktor Grahn, Mats Erelund Ersängshallen
2015-02-21 14:00 191120112 Umeå City IBF - Clemensnäs IF 5 - 5 Viktor Grahn, Mats Erelund Vildmannahallen
2015-02-27 19:00 191120117 IBF Dalen - Obbola IK 12 - 2 Mats Erelund, Viktor Grahn Musköten 1
2015-02-28 11:00 191120115 IK SPIF Umeå - Hörnefors IF 7 - 6 Mats Erelund, Jonas Ahlehjelm IKSU Sport
2015-02-28 11:30 191120116 IBK Umeå Norr - Holmsund City IBC 7 - 8 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Ersängshallen
2015-02-28 13:30 191120120 Täfteå IK - Gamla Stan IBK 4 - 7 Mats Erelund, Viktor Grahn Sävaråhallen
2015-02-28 14:00 191120118 Umeå IK IBF - Umeå City IBF 2 - 9 Karl Andersson, Anton Forsgren Ersängshallen
2015-02-28 14:00 191120119 Clemensnäs IF - Skellefteå IBS 7 - 5 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2015-03-06 19:00 191120122 Hörnefors IF - IBK Umeå Norr 7 - 2 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Bråvallahallen
2015-03-06 19:30 191120126 Clemensnäs IF - Gamla Stan IBK 4 - 9 Jens Marklund, Johan Rönnberg Eddahallen
2015-03-08 10:30 191120123 IK SPIF Umeå - IBF Dalen 4 - 2 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg IKSU Sport
2015-03-08 14:00 191120124 Umeå City IBF - Täfteå IK 9 - 6 Tobias Levin, Frans Dahlstedt Vildmannahallen
2015-03-08 15:00 191120125 Skellefteå IBS - Umeå IK IBF 5 - 6 Johan Rönnberg, Patrik Häggström Anderstorpshallen
2015-03-10 20:15 191120121 Holmsund City IBC - Obbola IK 8 - 6 David Lundberg, Jonas Ahlehjelm Storsjöhallen
2015-03-14 15:30 191120127 IBF Dalen - Holmsund City IBC 2 - 11 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Musköten 1
2015-03-14 15:30 191120128 Obbola IK - Hörnefors IF 3 - 7 Anton Forsgren, Karl Andersson Olasjöhallen
2015-03-14 15:30 191120129 IBK Umeå Norr - IK SPIF Umeå 8 - 11 Mats Erelund, Viktor Grahn Umeå Energi Arena Väst
2015-03-14 15:30 191120130 Gamla Stan IBK - Umeå City IBF 8 - 5 Patrik Häggström, Jens Marklund Eddahallen
2015-03-14 15:30 191120131 Täfteå IK - Skellefteå IBS 6 - 2 Erik Hörnros, Jimmy Halldin Sävaråhallen
2015-03-14 15:30 191120132 Umeå IK IBF - Clemensnäs IF 4 - 13 Johan Krispinsson, Per-Anders Blind Ersängshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Holmsund City IBC 22 19 2 1 222-93 129 59
2. Gamla Stan IBK 22 16 3 3 189-126 63 51
3. IK SPIF Umeå 22 13 4 5 196-134 62 43
4. IBF Dalen 22 13 2 7 151-101 50 41
5. Umeå City IBF 22 11 4 7 148-120 28 37
6. Hörnefors IF 22 12 0 10 141-112 29 36
7. Clemensnäs IF 22 11 2 9 147-145 2 35
8. Täfteå IK 22 8 3 11 118-147 -29 27
9. IBK Umeå Norr 22 8 2 12 142-145 -3 26
10. Obbola IK 22 6 2 14 130-169 -39 20
11. Umeå IK IBF 22 2 0 20 97-238 -141 6
12. Skellefteå IBS 22 1 0 21 86-237 -151 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis