Stockholmscupen Pojkar (2016/17)

Gruppspel
Gruppspel Pojkar Lätt 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 09:00 155003001 Ekerö IK - AIK IBF 3 - 2 Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Sjöstadshallen
2017-04-29 10:00 155003002 Vendelsö IK - Salems IF 4 - 6 Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Sjöstadshallen
2017-04-29 13:00 155003003 Ekerö IK - Vendelsö IK 3 - 3 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Sjöstadshallen
2017-04-29 14:00 155003004 Salems IF - AIK IBF 3 - 8 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Sjöstadshallen
2017-04-29 17:00 155003005 Salems IF - Ekerö IK 4 - 2 Mattias Nordlund, Daniel Karlsson Sjöstadshallen
2017-04-29 18:00 155003006 AIK IBF - Vendelsö IK 7 - 2 Johan Ståhl, Fredrik Berglund Sonesson Sjöstadshallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. AIK IBF 3 2 0 (0) 1 17-8 9 6
2. Salems IF 3 2 0 (0) 1 13-14 -1 6
3. Ekerö IK 3 1 1 (0) 1 8-9 -1 4
4. Vendelsö IK 3 0 1 (0) 2 9-16 -7 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Lätt 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 11:00 155013001 Hässelby SK IBK - Mariebergs SK 4 - 5 Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Sjöstadshallen
2017-04-29 12:00 155013002 Stäkets Idrottsförening - Älta IF 4 - 8 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Sjöstadshallen
2017-04-29 15:00 155013003 Hässelby SK IBK - Stäkets Idrottsförening 3 - 4 Mattias Nordlund, Daniel Karlsson Sjöstadshallen
2017-04-29 16:00 155013004 Älta IF - Mariebergs SK 4 - 3 Mattias Nordlund, Daniel Karlsson Sjöstadshallen
2017-04-29 19:00 155013005 Älta IF - Hässelby SK IBK 8 - 5 Johan Ståhl, Fredrik Berglund Sonesson Sjöstadshallen
2017-04-29 20:00 155013006 Mariebergs SK - Stäkets Idrottsförening 2 - 0 Johan Ståhl, Fredrik Berglund Sonesson Sjöstadshallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Älta IF 3 3 0 (0) 0 20-12 8 9
2. Mariebergs SK 3 2 0 (0) 1 10-8 2 6
3. Stäkets Idrottsförening 3 1 0 (0) 2 8-13 -5 3
4. Hässelby SK IBK 3 0 0 (0) 3 12-17 -5 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Medel 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 09:00 155005001 Täby FC - FBI Tullinge 2 - 2 Hampus Fändrik, Peter Larsson Tullingehallen
2017-04-29 13:00 155005003 Täby FC - Örby IS 1 - 7 Kent Budell, Linus Löfstedt Tullingehallen
2017-04-29 18:00 155005006 FBI Tullinge - Örby IS 2 - 2 Karl-Johan Leijon, Thomas Gjutarenäfve Tullingehallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Örby IS 2 1 1 (0) 0 9-3 6 4
2. FBI Tullinge 2 0 2 (0) 0 4-4 0 2
3. Täby FC 2 0 1 (0) 1 3-9 -6 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Medel 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 11:00 155014001 Djurgårdens IF IBS - Farsta IBK (A) 4 - 3 Hampus Fändrik, Peter Larsson Tullingehallen
2017-04-29 12:00 155014002 Sigtuna IF IBK - Ängby IF 4 - 4 Kent Budell, Ej offentliggjord Tullingehallen
2017-04-29 15:00 155014003 Djurgårdens IF IBS - Sigtuna IF IBK 4 - 4 Magnus Johansson, Johan Hillergren Tullingehallen
2017-04-29 16:00 155014004 Ängby IF - Farsta IBK (A) 7 - 3 Magnus Johansson, Johan Hillergren Tullingehallen
2017-04-29 19:00 155014005 Ängby IF - Djurgårdens IF IBS 3 - 3 Karl-Johan Leijon, Thomas Gjutarenäfve Tullingehallen
2017-04-29 20:00 155014006 Farsta IBK (A) - Sigtuna IF IBK 5 - 4 Karl-Johan Leijon, Thomas Gjutarenäfve Tullingehallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Ängby IF 3 1 2 (0) 0 14-10 4 5
2. Djurgårdens IF IBS 3 1 2 (0) 0 11-10 1 5
3. Farsta IBK (A) 3 1 0 (0) 2 11-15 -4 3
4. Sigtuna IF IBK 3 0 2 (0) 1 12-13 -1 2
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Medel 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 09:00 155015002 Skogås/Trångsunds IBK - Nacka Wallenstam IBK 0 - 9 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-29 10:00 155015001 Hammarby IF IBF - Vendelsö IK 2 - 1 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-29 13:00 155015003 Hammarby IF IBF - Skogås/Trångsunds IBK 4 - 1 Daniel Eriksson, Kenny Ly Ormingehallen
2017-04-29 14:00 155015004 Nacka Wallenstam IBK - Vendelsö IK 4 - 7 Daniel Eriksson, Kenny Ly Ormingehallen
2017-04-29 17:00 155015005 Nacka Wallenstam IBK - Hammarby IF IBF 2 - 4 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-29 18:00 155015006 Vendelsö IK - Skogås/Trångsunds IBK 6 - 2 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hammarby IF IBF 3 3 0 (0) 0 10-4 6 9
2. Vendelsö IK 3 2 0 (0) 1 14-8 6 6
3. Nacka Wallenstam IBK 3 1 0 (0) 2 15-11 4 3
4. Skogås/ Trångsunds IBK 3 0 0 (0) 3 3-19 -16 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Medel 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 11:00 155016001 Bele Barkarby IF IBF - Hässelby SK IBK 5 - 3 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-29 12:00 155016002 Farsta IBK (B) - Åkersberga IBF 1 - 4 Daniel Eriksson, Kenny Ly Ormingehallen
2017-04-29 15:00 155016003 Bele Barkarby IF IBF - Farsta IBK (B) 6 - 3 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-29 16:00 155016004 Åkersberga IBF - Hässelby SK IBK 3 - 3 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-29 19:00 155016005 Åkersberga IBF - Bele Barkarby IF IBF 2 - 2 Peter Gustafsson Saliba, Daniel Kölborn Järla Sporthall
2017-04-29 20:00 155016006 Hässelby SK IBK - Farsta IBK (B) 4 - 2 Peter Gustafsson Saliba, Daniel Kölborn Järla Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Bele Barkarby IF IBF 3 2 1 (0) 0 13-8 5 7
2. Åkersberga IBF 3 1 2 (0) 0 9-6 3 5
3. Hässelby SK IBK 3 1 1 (0) 1 10-10 0 4
4. Farsta IBK (B) 3 0 0 (0) 3 6-14 -8 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Svår 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 09:00 155007001 Nacka Wallenstam IBK - Danderyds SK 4 - 4 Jan Lingemark, Christoffer Markovski Mälaröhallen
2017-04-29 10:00 155007002 Ekerö IK - Tyresö Trollbäcken IBK 4 - 4 Jan Lingemark, Christoffer Markovski Mälaröhallen
2017-04-29 13:00 155007003 Nacka Wallenstam IBK - Ekerö IK 5 - 2 Björn Söderström, Linus Warrenstein Mälaröhallen
2017-04-29 14:00 155007004 Tyresö Trollbäcken IBK - Danderyds SK 2 - 3 Björn Söderström, Linus Warrenstein Mälaröhallen
2017-04-29 17:00 155007005 Tyresö Trollbäcken IBK - Nacka Wallenstam IBK 8 - 3 Patrik Cullander, Jonas Holm Mälaröhallen
2017-04-29 18:00 155007006 Danderyds SK - Ekerö IK 5 - 2 Mikael Andersson, Jonas Holm Mälaröhallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Danderyds SK 3 2 1 (0) 0 12-8 4 7
2. Tyresö Trollbäcken IBK 3 1 1 (0) 1 14-10 4 4
3. Nacka Wallenstam IBK 3 1 1 (0) 1 12-14 -2 4
4. Ekerö IK 3 0 1 (0) 2 8-14 -6 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Svår 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 09:00 155017001 Bele Barkarby IF IBF - Älvsjö AIK IBF 4 - 5 Michael Selg, Peter Hagelin Rotebrohallen (Nya)
2017-04-29 12:45 155017003 Bele Barkarby IF IBF - Rotebro IS IBK 2 - 3 Michael Selg, Peter Hagelin Rotebrohallen (Nya)
2017-04-29 17:30 155017006 Älvsjö AIK IBF - Rotebro IS IBK 1 - 1 Michael Selg, Peter Hagelin Rotebrohallen (Nya)
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Älvsjö AIK IBF 2 1 1 (0) 0 6-5 1 4
2. Rotebro IS IBK 2 1 1 (0) 0 4-3 1 4
3. Bele Barkarby IF IBF 2 0 0 (0) 2 6-8 -2 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Gruppspel Pojkar Svår 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-29 11:00 155018001 Tumba GOIF - Farsta IBK 3 - 6 Jan Lingemark, Christoffer Markovski Mälaröhallen
2017-04-29 12:00 155018002 Täby FC - Vendelsö IK 1 - 8 Björn Söderström, Linus Warrenstein Mälaröhallen
2017-04-29 15:00 155018003 Tumba GOIF - Täby FC 5 - 6 Mikael Andersson, Jonas Holm Mälaröhallen
2017-04-29 16:00 155018004 Vendelsö IK - Farsta IBK 3 - 3 Mikael Andersson, Patrik Cullander Mälaröhallen
2017-04-29 19:00 155018005 Vendelsö IK - Tumba GOIF 7 - 3 Mikael Andersson, Patrik Cullander Mälaröhallen
2017-04-29 20:00 155018006 Farsta IBK - Täby FC 7 - 6 Patrik Cullander, Jonas Holm Mälaröhallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Vendelsö IK 3 2 1 (0) 0 18-7 11 7
2. Farsta IBK 3 2 1 (0) 0 16-12 4 7
3. Täby FC 3 1 0 (0) 2 13-20 -7 3
4. Tumba GOIF 3 0 0 (0) 3 11-19 -8 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
A-Slutspel Pojkar Lätt
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 11:30 Semifinal 1 155004001 AIK IBF - Mariebergs SK 0 - 1 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Tyresöhallen
2017-04-30 12:45 Semifinal 2 155004002 Älta IF - Salems IF 3 - 4 Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Tyresöhallen
2017-04-30 15:15 Plac.match 155004003 AIK IBF - Älta IF 3 - 2 e.förl. Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Tyresöhallen
2017-05-07 10:00 Final 155004004 Mariebergs SK - Salems IF 4 - 1 Stefano Bianque, Johannes Ekenberg Eriksdalshallen
A-Slutspel Pojkar Medel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 09:00 Kvartsfinal 1 155006001 FBI Tullinge - Bele Barkarby IF IBF 1 - 5 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-30 10:15 Kvartsfinal 2 155006002 Vendelsö IK - Ängby IF 4 - 2 Magnus Johansson, Johan Hillergren Ormingehallen
2017-04-30 11:30 Kvartsfinal 3 155006003 Åkersberga IBF - Örby IS 3 - 5 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-30 12:45 Kvartsfinal 4 155006004 Djurgårdens IF IBS - Hammarby IF IBF 4 - 2 Magnus Johansson, Johan Hillergren Ormingehallen
2017-04-30 14:00 Plac.match 155006008 FBI Tullinge - Ängby IF 5 - 1 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-30 15:15 Plac.match 155006009 Hammarby IF IBF - Åkersberga IBF 0 - 2 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-30 16:30 Semifinal 1 155006005 Vendelsö IK - Bele Barkarby IF IBF 3 - 4 e.str. Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Ormingehallen
2017-04-30 17:45 Semifinal 2 155006006 Djurgårdens IF IBS - Örby IS 2 - 3 e.förl. Magnus Johansson, Johan Hillergren Ormingehallen
2017-05-07 13:00 Final 155006007 Örby IS - Bele Barkarby IF IBF 7 - 6 e.förl. Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Eriksdalshallen
A-Slutspel Pojkar Svår
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 11:30 Kvartsfinal 1 155008001 Älvsjö AIK IBF - Tyresö Trollbäcken IBK 1 - 5 Björn Söderström, Linus Warrenstein Tullingehallen
2017-04-30 12:45 Kvartsfinal 2 155008002 Rotebro IS IBK - Farsta IBK 2 - 3 Roland Nester, Christian Högberg Tullingehallen
2017-04-30 15:15 Plac.match 155008003 Älvsjö AIK IBF - Rotebro IS IBK 6 - 4 Mikael Andersson, Jonas Holm Tullingehallen
2017-04-30 19:00 Semifinal 1 155008004 Vendelsö IK - Farsta IBK 2 - 1 Björn Söderström, Linus Warrenstein Tullingehallen
2017-04-30 20:15 Semifinal 2 155008005 Danderyds SK - Tyresö Trollbäcken IBK 6 - 2 Roland Nester, Christian Högberg Tullingehallen
2017-05-06 16:00 Final 155008006 Vendelsö IK - Danderyds SK 0 - 4 Roland Nester, Christian Högberg Eriksdalshallen
B-Slutspel Pojkar Lätt
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 09:00 Semifinal 1 155019001 Stäkets Idrottsförening - Vendelsö IK 4 - 5 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Tyresöhallen
2017-04-30 10:15 Semifinal 2 155019002 Hässelby SK IBK - Ekerö IK 1 - 3 Johannes Ekenberg, Stefano Bianque Tyresöhallen
2017-04-30 14:00 Plac.match 155019005 Hässelby SK IBK - Stäkets Idrottsförening 5 - 4 e.förl. Christian Ljunggren, Daniel Eklund Tyresöhallen
2017-05-06 10:00 Final 155019003 Ekerö IK - Vendelsö IK 4 - 5 Christian Ljunggren, Daniel Eklund Eriksdalshallen
B-Slutspel Pojkar Medel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 10:15 Kvartsfinal 1 155020002 Skogås/Trångsunds IBK - Farsta IBK (A) 6 - 2 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Sjöstadshallen
2017-04-30 11:30 Kvartsfinal 2 155020003 Farsta IBK (B) - Täby FC 8 - 1 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Sjöstadshallen
2017-04-30 12:45 Kvartsfinal 3 155020004 Sigtuna IF IBK - Nacka Wallenstam IBK 6 - 5 Kent Kastell, Fredrik Berglund Sonesson Sjöstadshallen
2017-04-30 15:15 Plac.match 155020009 Nacka Wallenstam IBK - Täby FC 11 - 5 Kent Kastell, Fredrik Berglund Sonesson Sjöstadshallen
2017-04-30 19:00 Semifinal 1 155020005 Skogås/Trångsunds IBK - Hässelby SK IBK 1 - 7 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-04-30 20:15 Semifinal 2 155020006 Sigtuna IF IBK - Farsta IBK (B) 5 - 3 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Ormingehallen
2017-05-06 13:00 Final 155020007 Sigtuna IF IBK - Hässelby SK IBK 3 - 4 Magnus Johansson, Jonas Håmark Eriksdalshallen
B-Slutspel Pojkar Svår
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-04-30 10:15 Kvartsfinal 1 155021002 Tumba GOIF - Ekerö IK 3 - 7 Mikael Andersson, Jonas Holm Tullingehallen
2017-04-30 16:30 Semifinal 1 155021004 Nacka Wallenstam IBK - Ekerö IK 6 - 3 Björn Söderström, Linus Warrenstein Tullingehallen
2017-04-30 17:45 Semifinal 2 155021005 Täby FC - Bele Barkarby IF IBF 3 - 2 Roland Nester, Christian Högberg Tullingehallen
2017-05-07 14:30 Final 155021006 Nacka Wallenstam IBK - Täby FC 4 - 3 Linus Warrenstein, Björn Söderström Eriksdalshallen

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis