SDF-SM P16 (2017/18)

Gruppspel
SDF-SM P16 grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 11:30 580140001 Örebro - Västergötland 13 - 3 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 11:30 580140002 Skåne - Uppland 3 - 6 Jonas Ottosson, Patrik Trofast IKSU Sport
2018-01-04 17:30 580140003 Uppland - Södermanland 3 - 4 Oliver Engström, Kevin Larsson IKSU Sport
2018-01-04 17:30 580140004 Västergötland - Skåne 6 - 8 Jonas Ottosson, Patrik Trofast Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 09:00 580140005 Södermanland - Västergötland 2 - 1 Jonas Ottosson, Patrik Trofast IKSU Sport
2018-01-05 09:00 580140006 Skåne - Örebro 6 - 9 Oliver Engström, Kevin Larsson Sjöfruhallen
2018-01-05 15:00 580140007 Södermanland - Skåne 8 - 0 Jonas Ottosson, Patrik Trofast Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 15:00 580140008 Uppland - Örebro 3 - 6 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 10:30 580140009 Örebro - Södermanland 6 - 1 Johan Holmåker, Jens Staaf IKSU Sport
2018-01-06 10:30 580140010 Västergötland - Uppland 4 - 11 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sjöfruhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Örebro 4 4 0 0 34-13 21 12
2. Södermanland 4 3 0 1 15-10 5 9
3. Uppland 4 2 0 2 23-17 6 6
4. Skåne 4 1 0 3 17-29 -12 3
5. Västergötland 4 0 0 4 14-34 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM P16 grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 10:00 580141001 Värmland - Halland 7 - 5 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 10:00 580141002 Göteborg - Norrbotten 7 - 3 Jonas Ottosson, Patrik Trofast IKSU Sport
2018-01-04 16:00 580141003 Jämtland/Härjedalen - Göteborg 1 - 12 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 16:00 580141004 Norrbotten - Värmland 2 - 17 Oliver Engström, Kevin Larsson IKSU Sport
2018-01-05 12:00 580141005 Värmland - Jämtland/Härjedalen 6 - 1 Marcus Karlström, Edo Sabanovic IKSU Sport
2018-01-05 12:00 580141006 Halland - Norrbotten 5 - 5 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 18:00 580141007 Göteborg - Värmland 2 - 2 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Sjöfruhallen
2018-01-05 18:00 580141008 Jämtland/Härjedalen - Halland 0 - 3 Jonas Ottosson, Patrik Trofast Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 13:30 580141009 Halland - Göteborg 1 - 2 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 13:30 580141010 Norrbotten - Jämtland/Härjedalen 3 - 4 Jonas Ottosson, Patrik Trofast Sjöfruhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Värmland 4 3 1 0 32-10 22 10
2. Göteborg 4 3 1 0 23-7 16 10
3. Halland 4 1 1 2 14-14 0 4
4. Jämtland/ Härjedalen 4 1 0 3 6-24 -18 3
5. Norrbotten 4 0 1 3 13-33 -20 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM P16 grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 11:30 580142001 Småland - Västmanland 6 - 4 Johan Holmåker, Jens Staaf Sjöfruhallen
2018-01-04 11:30 580142002 Hälsingland - Västernorrland 4 - 5 Oliver Engström, Kevin Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 17:30 580142003 Västerbotten - Hälsingland 6 - 1 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-04 17:30 580142004 Västernorrland - Småland 2 - 7 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 09:00 580142005 Småland - Västerbotten 9 - 2 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 09:00 580142006 Västmanland - Västernorrland 4 - 7 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 15:00 580142007 Hälsingland - Småland 1 - 7 Frans Dahlstedt, Tobias Levin IKSU Sport
2018-01-05 15:00 580142008 Västerbotten - Västmanland 5 - 4 Oliver Engström, Kevin Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 10:30 580142009 Västmanland - Hälsingland 5 - 1 Oliver Engström, Kevin Larsson Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 10:30 580142010 Västernorrland - Västerbotten 3 - 5 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Vatten
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Småland 4 4 0 0 29-9 20 12
2. Västerbotten 4 3 0 1 18-17 1 9
3. Västernorrland 4 2 0 2 17-20 -3 6
4. Västmanland 4 1 0 3 17-19 -2 3
5. Hälsingland 4 0 0 4 7-23 -16 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
SDF-SM P16 grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-04 10:00 580143001 Gästrikland - Dalarna 5 - 5 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Väst
2018-01-04 10:00 580143002 Östergötland - Stockholm 0 - 2 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 16:00 580143003 Bohuslän-Dal - Östergötland 1 - 10 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Öst
2018-01-04 16:00 580143004 Stockholm - Gästrikland 3 - 2 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Väst
2018-01-05 12:00 580143005 Gästrikland - Bohuslän-Dal 8 - 3 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Öst
2018-01-05 12:00 580143006 Dalarna - Stockholm 3 - 8 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 18:00 580143007 Östergötland - Gästrikland 2 - 3 Oliver Engström, Kevin Larsson Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-05 18:00 580143008 Bohuslän-Dal - Dalarna 1 - 12 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 13:30 580143009 Dalarna - Östergötland 3 - 8 Frans Dahlstedt, Tobias Levin IKSU Sport
2018-01-06 13:30 580143010 Stockholm - Bohuslän-Dal 11 - 0 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Öst
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Stockholm 4 4 0 0 24-5 19 12
2. Gästrikland 4 2 1 1 18-13 5 7
3. Östergötland 4 2 0 2 20-9 11 6
4. Dalarna 4 1 1 2 23-22 1 4
5. Bohuslän-Dal 4 0 0 4 5-41 -36 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Övriga matcher
SDF-SM P16 Pl. 13-16
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 17:00 580147001 Skåne - Västmanland 3 - 4 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Öst
2018-01-06 20:00 580147002 Jämtland/Härjedalen - Dalarna 5 - 15 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Öst
2018-01-07 11:00 580147004 Västmanland - Dalarna 5 - 6 Daniel Kölborn, Madelene Westerberg Umeå Energi Arena Öst
2018-01-07 11:00 580147003 Skåne - Jämtland/Härjedalen 12 - 5 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sjöfruhallen
SDF-SM P16 Pl. 17-20
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 17:00 580148001 Västergötland - Hälsingland 9 - 1 Tony Cederholm, Therese Edin Sjöfruhallen
2018-01-06 20:00 580148002 Norrbotten - Bohuslän-Dal 6 - 5 Oliver Engström, Kevin Larsson Sjöfruhallen
2018-01-07 08:00 580148003 Hälsingland - Bohuslän-Dal 4 - 3 Simon Broman, Martin Matti Umeå Energi Arena Öst
2018-01-07 14:00 580148004 Västergötland - Norrbotten 8 - 1 Frans Dahlstedt, Tobias Levin Umeå Energi Arena Väst
SDF-SM P16 Pl. 5-8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-07 10:30 580145001 Stockholm - Småland 5 - 4 e.förl. Frans Dahlstedt, Tobias Levin Vildmannahallen
2018-01-07 14:00 580145002 Västerbotten - Gästrikland 2 - 4 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Sjöfruhallen
SDF-SM P16 Pl. 9-12
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 17:00 580146001 Uppland - Västernorrland 5 - 4 e.förl. Oliver Engström, Kevin Larsson Umeå Energi Arena Väst
2018-01-06 20:00 580146002 Halland - Östergötland 1 - 7 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Väst
2018-01-07 11:00 580146003 Västernorrland - Halland 8 - 1 Marcus Karlström, Edo Sabanovic Umeå Energi Arena Väst
2018-01-07 12:30 580146004 Uppland - Östergötland 2 - 5 Oliver Engström, Kevin Larsson Sjöfruhallen
Slutspel
SDF-SM P16 A-slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-01-06 17:00 Kvartsfinal 1 580144001 Örebro - Västerbotten 5 - 1 Johan Holmåker, Jens Staaf Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 17:00 Kvartsfinal 2 580144002 Småland - Södermanland 2 - 4 Frans Dahlstedt, Tobias Levin IKSU Sport
2018-01-06 20:00 Kvartsfinal 3 580144003 Värmland - Gästrikland 4 - 3 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-06 20:00 Kvartsfinal 4 580144004 Stockholm - Göteborg 3 - 6 Jonas Ottosson, Patrik Trofast IKSU Sport
2018-01-07 10:30 Semifinal 1 580144005 Göteborg - Södermanland 3 - 5 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Umeå Energi Arena Vatten
2018-01-07 10:30 Semifinal 2 580144006 Örebro - Värmland 9 - 6 Oliver Engström, Kevin Larsson IKSU Sport
2018-01-07 17:35 Final 580144008 Södermanland - Örebro 2 - 6 Jonas Ottosson, Patrik Trofast Umeå Energi Arena Vatten

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis