Herrar Division 5 (2018/19)

Gruppspel
Herrar Division 5 Västra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-10-12 19:30 181500003 BK Vålberg - SK Sifhälla 6 - 3 Nicklas Mattsson, Rebecca Bräck Vålbergs Sporthall
2018-10-12 20:30 181500002 Deje IBF U - Nordmarkens IBF U 12 - 0 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2018-10-14 13:30 181500001 Dotteviks IF U - Åmotfors IF U 4 - 4 Peter Berntsson, Bosse Andersson Strandhallen
2018-10-14 17:00 181500004 Sunne IBK U - BKI Sunnanå U 8 - 5 Christoffer Risberg, Christian Fröding Sparbankshallen
2018-10-19 20:00 181500006 SK Sifhälla - Deje IBF U 8 - 1 Bosse Andersson, Peter Berntsson Tegnérhallen
2018-10-20 13:00 181500008 Åmotfors IF U - Sunne IBK U 7 - 4 Peter Berntsson, Bosse Andersson Gärdeshallen
2018-10-21 14:45 181500005 BKI Sunnanå U - Dotteviks IF U 6 - 8 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Sannerudshallen
2018-10-21 16:00 181500007 Nordmarkens IBF U - BK Vålberg 5 - 11 Björn Svensson, Leif Lillberg Årjängs Sporthall A
2018-11-01 20:00 181500010 BKI Sunnanå U - SK Sifhälla 11 - 9 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Sannerudshallen
2018-11-03 13:30 181500009 Nordmarkens IBF U - Åmotfors IF U 8 - 6 Peter Berntsson, Lars Room Årjängs Sporthall A
2018-11-03 18:00 181500011 Deje IBF U - Dotteviks IF U 5 - 14 Christoffer Risberg, Christian Fröding Deje Sporthall A
2018-11-04 19:00 181500012 Sunne IBK U - BK Vålberg 5 - 8 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Sparbankshallen
2018-10-09 19:45 181500016 BK Vålberg - BKI Sunnanå U 11 - 7 Björn Svensson, Anders Leander Vålbergs Sporthall
2018-11-09 19:00 181500013 Deje IBF U - Åmotfors IF U 3 - 6 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Deje Sporthall B
2018-11-11 15:00 181500014 Dotteviks IF U - Nordmarkens IBF U 9 - 4 Lars Room, Bosse Andersson Strandhallen
2018-11-11 18:00 181500015 Sunne IBK U - SK Sifhälla 8 - 6 Jan-Olov Johansson, Fredrik Sjöberg Sparbankshallen
2018-11-23 20:00 181500017 SK Sifhälla - Dotteviks IF U 8 - 0 Leif Pettersson, Morgan Vallberg Tegnérhallen
2018-11-24 13:30 181500020 Nordmarkens IBF U - Sunne IBK U WO (5 - 0) Peter Berntsson, Leif Lillberg Årjängs Sporthall A
2018-11-25 14:00 181500019 Åmotfors IF U - BK Vålberg 4 - 0 Weine Dahlén, Erik Jansson Gärdeshallen
2018-11-25 17:15 181500018 BKI Sunnanå U - Deje IBF U 12 - 7 Robert Kuylenstjerna, Anders Leander Sannerudshallen
2018-11-30 20:00 181500021 SK Sifhälla - Åmotfors IF U 10 - 2 Leif Pettersson, Alfred Särnehed Tegnérhallen
2018-12-02 17:00 181500022 BKI Sunnanå U - Nordmarkens IBF U 10 - 3 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Sannerudshallen
2018-12-02 17:00 181500023 BK Vålberg - Dotteviks IF U 8 - 4 Ronny Malmgren, Björn Svensson Klubbhuset Arena
2018-12-02 19:00 181500024 Sunne IBK U - Deje IBF U 7 - 10 Jan-Olov Johansson, Johan Friman Sparbankshallen
2018-12-15 18:00 181500028 Deje IBF U - BK Vålberg 6 - 8 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2018-12-16 11:30 181500025 Åmotfors IF U - BKI Sunnanå U 5 - 5 Stefan Elmersson, Leif Lillberg Gärdeshallen
2018-12-16 12:00 181500026 Nordmarkens IBF U - SK Sifhälla 2 - 9 Peter Berntsson, Björn Svensson Årjängs Sporthall A
2018-12-16 19:00 181500027 Dotteviks IF U - Sunne IBK U 7 - 2 Lars Room, Morgan Vallberg Strandhallen
2019-01-10 19:00 181500031 SK Sifhälla - BK Vålberg 10 - 5 Anders Leander, Björn Svensson Tegnérhallen
2019-01-12 13:00 181500029 Åmotfors IF U - Dotteviks IF U 2 - 4 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Gärdeshallen
2019-01-12 13:30 181500030 Nordmarkens IBF U - Deje IBF U 5 - 2 Peter Berntsson, Lars Room Årjängs Sporthall A
2019-01-13 18:15 181500032 BKI Sunnanå U - Sunne IBK U 11 - 7 Bosse Andersson, Erik Jansson Sannerudshallen
2019-01-19 13:00 181500035 BK Vålberg - Nordmarkens IBF U 12 - 2 Leif Pettersson, Magnus Fransson Vålbergs Sporthall
2019-01-19 19:30 181500034 Deje IBF U - SK Sifhälla 1 - 10 Christoffer Risberg, Ragnar Clarström Deje Sporthall A
2019-01-20 17:30 181500033 Dotteviks IF U - BKI Sunnanå U 8 - 1 Josefine Holmqvist-Göthberg, Rebecca Bräck Strandhallen
2019-01-20 20:00 181500036 Sunne IBK U - Åmotfors IF U 4 - 6 Erik Jansson, Björn Svensson Sparbankshallen
2019-02-01 20:00 181500038 SK Sifhälla - BKI Sunnanå U 12 - 4 Magnus Fransson, Leif Pettersson Tegnérhallen
2019-02-02 13:00 181500037 Åmotfors IF U - Nordmarkens IBF U 7 - 1 Peter Berntsson, Lars Room Gärdeshallen
2019-02-02 13:00 181500040 BK Vålberg - Sunne IBK U 12 - 4 Erik Jansson, Ragnar Clarström Vålbergs Sporthall
2019-02-03 17:00 181500039 Dotteviks IF U - Deje IBF U 9 - 5 Bosse Andersson, Morgan Vallberg Strandhallen
2019-02-09 13:30 181500042 Nordmarkens IBF U - Dotteviks IF U 7 - 11 Stefan Elmersson, Leif Lillberg Årjängs Sporthall A
2019-02-09 15:15 181500044 BKI Sunnanå U - BK Vålberg 1 - 12 Erik Jansson, Raimon Strömberg Sannerudshallen
2019-02-09 16:00 181500041 Åmotfors IF U - Deje IBF U 6 - 5 Peter Berntsson, Lars Room Gärdeshallen
2019-02-10 11:00 181500043 SK Sifhälla - Sunne IBK U 12 - 5 Bosse Andersson, Leif Pettersson Tegnérhallen
2019-02-23 16:15 181500047 BK Vålberg - Åmotfors IF U 12 - 5 Bosse Andersson, Raimon Strömberg Stavdal Hyrcity Arena
2019-02-23 18:00 181500046 Deje IBF U - BKI Sunnanå U 12 - 11 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2019-02-24 15:30 181500045 Dotteviks IF U - SK Sifhälla 5 - 3 Stefan Elmersson, Leif Lillberg Strandhallen
2019-02-24 17:00 181500048 Sunne IBK U - Nordmarkens IBF U 5 - 0 Bosse Andersson, Morgan Vallberg Sparbankshallen
2019-03-02 18:00 181500052 Deje IBF U - Sunne IBK U 8 - 7 Nicklas Johansson, Mats Andersson Deje Sporthall A
2019-03-03 13:00 181500049 Åmotfors IF U - SK Sifhälla 6 - 2 Peter Berntsson, Lars Room Gärdeshallen
2019-03-03 17:00 181500051 Dotteviks IF U - BK Vålberg 4 - 5 Lars Room, Bosse Andersson Strandhallen
2019-03-28 20:00 181500050 Nordmarkens IBF U - BKI Sunnanå U 3 - 7 Mikael Johansson, Sören Johansson Årjängs Sporthall A
2019-03-08 19:30 181500053 BKI Sunnanå U - Åmotfors IF U 6 - 11 Josefine Holmqvist-Göthberg, Bosse Andersson Sannerudshallen
2019-03-08 20:00 181500054 SK Sifhälla - Nordmarkens IBF U 11 - 2 Lars Room, Morgan Vallberg Tegnérhallen
2019-03-09 15:45 181500056 BK Vålberg - Deje IBF U 12 - 7 Leif Pettersson, Magnus Fransson Klubbhuset Arena
2019-03-10 16:00 181500055 Sunne IBK U - Dotteviks IF U 2 - 7 Morgan Vallberg, Bosse Andersson Sparbankshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. BK Vålberg 14 12 0 2 122-67 55 36
2. Dotteviks IF U 14 10 1 3 94-62 32 31
3. SK Sifhälla 14 9 0 5 113-58 55 27
4. Åmotfors IF U 14 8 2 4 77-68 9 26
5. BKI Sunnanå U 14 5 1 8 97-116 -19 16
6. Deje IBF U 14 4 0 10 84-115 -31 12
7. Sunne IBK U 14 3 0 11 68-104 -36 9
8. Nordmarkens IBF U 14 3 0 11 47-112 -65 9
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar Division 5 Östra
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-10-04 20:30 181501002 Deje IBF - Lusasken IBK 9 - 5 Christoffer Risberg, Christian Fröding Deje Sporthall A
2018-10-07 14:00 181501003 IFK Väse U - SK Örnen U 2 - 1 Mattias Pettersson, Sebastian Falk-Asplund Väse Sporthall
2018-10-07 14:30 181501001 Degerfors IBK U - IBF Lesjöfors 4 - 5 Raimon Strömberg, David Granström Stora Vallahallen
2018-10-12 18:30 181501006 Olsäters SK U - IBF Lesjöfors 4 - 4 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2018-10-12 19:45 181501005 Lusasken IBK - IFK Väse U 5 - 2 Erik Wallin, David Krantz Brogårdshallen
2018-10-14 17:00 181501004 Degerfors IBK U - Deje IBF 4 - 12 Alfred Särnehed, Gabriel Hammarsten Stora Vallahallen
2018-10-19 19:00 181501007 IBF Lesjöfors - Lusasken IBK 5 - 3 Anders Ekelund-Carlsson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2018-10-20 16:30 181501009 SK Örnen U - Olsäters SK U 2 - 6 Alfred Särnehed, Tomas Modin Molkoms Sporthall
2018-10-21 15:00 181501008 IFK Väse U - Degerfors IBK U 9 - 3 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Väse Sporthall
2018-10-26 18:30 181501011 Deje IBF - Olsäters SK U 5 - 3 Erik Jansson, Albin Jakobsson Deje Sporthall A
2018-10-26 19:00 181501010 IBF Lesjöfors - IFK Väse U WO (5 - 0) Anders Ekelund-Carlsson Lesjöforshallen
2019-01-19 18:15 181501012 Lusasken IBK - SK Örnen U 4 - 4 Johan Friman, Raimon Strömberg Brogårdshallen
2018-11-02 18:30 181501015 Olsäters SK U - Lusasken IBK 3 - 7 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2018-11-02 19:30 181501014 SK Örnen U - Degerfors IBK U 14 - 7 Alfred Särnehed, Tomas Modin Molkoms Sporthall
2018-11-02 20:30 181501013 Deje IBF - IBF Lesjöfors 9 - 5 Leif Andersson, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2018-11-09 19:00 181501016 IBF Lesjöfors - SK Örnen U 9 - 4 Anders Ekelund-Carlsson, Olof Ullman Lesjöforshallen
2018-11-09 19:30 181501017 Degerfors IBK U - Olsäters SK U 6 - 9 Anders Leander, Erik Wallin Stora Vallahallen
2018-11-11 12:00 181501018 IFK Väse U - Deje IBF 3 - 12 Erik Wallin, Christoffer Risberg Väse Sporthall
2018-11-16 19:00 181501021 Olsäters SK U - IFK Väse U 3 - 5 Raimon Strömberg, Sebastian Krantz Deje Sporthall A
2018-11-16 19:45 181501019 Lusasken IBK - Degerfors IBK U 7 - 5 Peter Berntsson, Mats Andersson Brogårdshallen
2018-11-16 20:00 181501020 SK Örnen U - Deje IBF 2 - 1 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Molkoms Sporthall
2018-11-23 19:45 181501023 Lusasken IBK - Deje IBF 2 - 4 Erik Wallin, David Krantz Brogårdshallen
2018-11-24 13:00 181501024 SK Örnen U - IFK Väse U 5 - 3 Erik Ejerfeldt, Raimon Strömberg Molkoms Sporthall
2018-11-25 16:30 181501022 Degerfors IBK U - IBF Lesjöfors 5 - 5 Gabriel Gunnarsson, David Granström Stora Vallahallen
2018-11-30 19:00 181501025 IBF Lesjöfors - Olsäters SK U 4 - 3 Mats Andersson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2018-11-30 20:30 181501026 Deje IBF - Degerfors IBK U 7 - 4 Josefine Holmqvist-Göthberg, Sebastian Krantz Deje Sporthall A
2018-12-02 13:00 181501027 IFK Väse U - Lusasken IBK 7 - 5 Leif Pettersson, Magnus Fransson Väse Sporthall
2018-12-07 19:45 181501029 Lusasken IBK - IBF Lesjöfors 6 - 4 Erik Wallin, Björn Svensson Brogårdshallen
2018-12-08 15:00 181501028 Degerfors IBK U - IFK Väse U 11 - 3 Christoffer Risberg, Erik Wallin Stora Vallahallen
2019-03-04 20:00 181501030 Olsäters SK U - SK Örnen U 4 - 4 Nicklas Mattsson, Rebecca Bräck Deje Sporthall A
2018-12-14 18:15 181501033 Olsäters SK U - Deje IBF 5 - 8 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Deje Sporthall A
2018-12-15 16:30 181501032 SK Örnen U - Lusasken IBK 10 - 3 Anders Ekelund-Carlsson, Bosse Andersson Molkoms Sporthall
2018-12-16 14:00 181501031 IFK Väse U - IBF Lesjöfors 4 - 5 Magnus Fransson, Christian Fröding Väse Sporthall
2019-01-11 19:45 181501036 Lusasken IBK - Olsäters SK U 7 - 6 Morgan Vallberg, Erik Wallin Brogårdshallen
2019-01-12 15:00 181501034 IBF Lesjöfors - Deje IBF 4 - 3 Anders Ekelund-Carlsson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2019-01-12 16:00 181501035 Degerfors IBK U - SK Örnen U 4 - 16 Alfred Särnehed, Raimon Strömberg Stora Vallahallen
2019-01-18 20:15 181501037 Deje IBF - IFK Väse U 6 - 3 Gabriel Gunnarsson, David Granström Deje Sporthall A
2019-01-20 13:00 181501039 Olsäters SK U - Degerfors IBK U 11 - 5 Morgan Vallberg, Honraw Ghassali Deje Sporthall A
2019-01-29 19:00 181501038 SK Örnen U - IBF Lesjöfors 4 - 4 Ragnar Clarström, Christoffer Risberg Molkoms Sporthall
2019-01-25 19:00 181501041 Deje IBF - SK Örnen U 7 - 7 Tomas Modin, Sebastian Krantz Deje Sporthall A
2019-01-27 14:00 181501040 Degerfors IBK U - Lusasken IBK 7 - 5 Nicklas Johansson, Gabriel Gunnarsson Stora Vallahallen
2019-01-27 14:00 181501042 IFK Väse U - Olsäters SK U 10 - 3 Alfred Särnehed, Nicklas Mattsson Väse Sporthall
2019-02-01 19:00 181501044 Deje IBF - Lusasken IBK 6 - 5 Jörgen Grändefors, Fredrik Sjöberg Deje Sporthall A
2019-02-02 15:00 181501043 IBF Lesjöfors - Degerfors IBK U 6 - 2 Anders Ekelund-Carlsson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2019-02-03 14:00 181501045 IFK Väse U - SK Örnen U 4 - 3 Pierre Strand, Jonas Snäll Väse Sporthall
2019-02-08 18:15 181501048 Olsäters SK U - IBF Lesjöfors 7 - 6 Nicklas Mattsson, Honraw Ghassali Deje Sporthall A
2019-02-08 19:45 181501047 Lusasken IBK - IFK Väse U 12 - 2 Mikael Johansson, Sören Johansson Brogårdshallen
2019-02-08 20:00 181501046 Degerfors IBK U - Deje IBF 4 - 13 Gabriel Gunnarsson, Mats Andersson Stora Vallahallen
2019-02-15 19:00 181501049 IBF Lesjöfors - Lusasken IBK 3 - 7 David Krantz, Pierre Strand Lesjöforshallen
2019-02-15 19:30 181501051 SK Örnen U - Olsäters SK U 3 - 2 Bosse Andersson, Mats Andersson Molkoms Sporthall
2019-02-17 14:00 181501050 IFK Väse U - Degerfors IBK U 11 - 1 Alfred Särnehed, Nicklas Mattsson Väse Sporthall
2019-02-22 18:30 181501053 Deje IBF - Olsäters SK U 8 - 4 Alfred Särnehed, Raimon Strömberg Deje Sporthall A
2019-02-22 19:00 181501052 IBF Lesjöfors - IFK Väse U 8 - 4 Filip Eriksson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2019-02-22 19:45 181501054 Lusasken IBK - SK Örnen U 4 - 3 Mats Andersson, Kim Persson Brogårdshallen
2019-03-01 18:30 181501057 Olsäters SK U - Lusasken IBK 4 - 4 Alfred Särnehed, Sven-Olov Berggren Deje Sporthall A
2019-03-01 20:30 181501055 Deje IBF - IBF Lesjöfors 6 - 3 Alfred Särnehed, Sven-Olov Berggren Deje Sporthall A
2019-03-02 13:00 181501056 SK Örnen U - Degerfors IBK U 4 - 7 Tomas Modin, Nicklas Mattsson Molkoms Sporthall
2019-03-08 19:00 181501058 IBF Lesjöfors - SK Örnen U 4 - 4 Gabriel Gunnarsson, Fredrik Sjöberg Lesjöforshallen
2019-03-10 12:30 181501059 Degerfors IBK U - Olsäters SK U 9 - 8 Gabriel Gunnarsson, David Granström Stora Vallahallen
2019-03-10 14:30 181501060 IFK Väse U - Deje IBF 7 - 7 Alfred Särnehed, Roger Schmidt Väse Sporthall
2019-03-15 19:00 181501063 Olsäters SK U - IFK Väse U 5 - 7 Sven-Olov Berggren, Ragnar Clarström Deje Sporthall A
2019-03-15 19:45 181501061 Lusasken IBK - Degerfors IBK U 12 - 4 Erik Wallin, Mats Andersson Brogårdshallen
2019-03-15 20:00 181501062 SK Örnen U - Deje IBF 2 - 4 Gabriel Gunnarsson, David Granström Molkoms Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Deje IBF 18 14 2 2 127-72 55 44
2. IBF Lesjöfors 18 9 4 5 89-79 10 31
3. Lusasken IBK 18 9 2 7 103-88 15 29
4. IFK Väse U 18 8 1 9 86-100 -14 25
5. SK Örnen U 18 6 5 7 92-79 13 23
6. Olsäters SK U 18 4 3 11 90-104 -14 15
7. Degerfors IBK U 18 4 1 13 92-157 -65 13
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis