Herrar Division 2 (2013/14)

Gruppspel
Herrar Division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-20 19:30 1324120004 FBC Nordic Sundsvall - Alnö IBK 18 - 2 Emil Ulander, Andreas Lindberg Sundsvalls Sporthall-A
2013-09-21 11:45 1324120002 IBK Härnösand - Timrå IBC 4 - 10 Anders Sandström, Jörgen Grundström Öbacka SC
2013-09-21 15:00 1324120003 Backe IF - Brunflo FK 5 - 7 Peder Lövdahl, Mikael Körning Fjällsjöhallen
2013-09-22 12:00 1324120005 Vattjoms IK - Ankarsvik BK 5 - 14 Thomas Berglund, Fredrik Strese Matfors Sporthall
2013-10-23 18:30 1324120006 Klockarbergets BK - Sundsvall City IBC 13 - 7 Jörgen Grundström, Thomas Berglund
2013-09-27 18:30 1324120011 Timrå IBC - Vattjoms IK 14 - 9 Anders Sandström, Jörgen Grundström Timrå Sporthall
2013-09-27 19:00 1324120012 Sundsvall City IBC - Alnö IBK 9 - 5 Andreas Lindberg, Jon Lundgren Sundsvalls Sporthall-A
2013-09-28 12:30 1324120010 Ankarsvik BK - Brunflo FK 14 - 6 Thomas Berglund, Andreas Lindberg Sundsvalls Sporthall-A
2013-09-28 17:00 1324120008 Hammerdals IF - FBC Nordic Sundsvall 3 - 16 Niklas Eberstein, Robert Jansson Utrikeshallen
2013-10-05 15:00 1324120009 Backe IF - IBK Härnösand 7 - 4 Peder Lövdahl, Mikael Körning Fjällsjöhallen
2013-09-29 12:00 1324120014 Backe IF - FBC Nordic Sundsvall 4 - 6 Ivica Matanovic, Peter Hörnell Fjällsjöhallen
2013-09-29 12:00 1324120015 Klockarbergets BK - Brunflo FK 11 - 4 Andreas Lindberg, Per Backlin Skönsbergshallen
2013-10-04 18:30 1324120016 Timrå IBC - Sundsvall City IBC 15 - 14 e.förl. Oscar Carlsvärd, Per Backlin Timrå Sporthall
2013-10-04 20:00 1324120013 Hammerdals IF - IBK Härnösand 10 - 13 Niklas Eberstein, Urban Henrixon Utrikeshallen
2013-10-06 12:00 1324120017 Alnö IBK - Vattjoms IK 8 - 5 Per Backlin, Hans Söderblom Höglunda
2013-10-09 19:30 1324120023 Vattjoms IK - Klockarbergets BK 1 - 18 Jörgen Grundström, Anders Sandström Matfors Sporthall
2013-10-11 18:30 1324120019 Timrå IBC - FBC Nordic Sundsvall 8 - 10 Oscar Carlsvärd, Jörgen Grundström Timrå Sporthall
2013-10-11 19:30 1324120024 Ankarsvik BK - Sundsvall City IBC 16 - 8 Jon Lundgren, Fredrik Strese Sundsvalls Sporthall-A
2013-10-12 10:15 1324120020 IBK Härnösand - Alnö IBK 4 - 8 Peder Lövdahl, Mikael Körning Öbacka SC
2013-10-13 16:00 1324120021 Brunflo FK - Hammerdals IF 7 - 4 Ivica Matanovic, Martin Palm Kastalskolans sporthall
2013-10-12 12:30 1324120026 Sundsvall City IBC - Backe IF 10 - 8 Per Backlin, Hans Söderblom Sundsvalls Sporthall-A
2013-10-18 18:30 1324120028 Timrå IBC - Klockarbergets BK 5 - 8 Anders Sandström, Emil Ulander Timrå Sporthall
2013-10-19 14:45 1324120027 IBK Härnösand - Brunflo FK 12 - 11 Jörgen Grundström, Anders Sandström Öbacka SC
2013-10-19 17:30 1324120025 Vattjoms IK - Hammerdals IF 8 - 7 Per Backlin, Andreas Lindberg Matfors Sporthall
2013-10-20 18:30 1324120030 Alnö IBK - Ankarsvik BK 7 - 11 Jörgen Grundström, Jon Lundgren Höglunda
2013-10-13 16:00 1324120031 Vattjoms IK - Backe IF 13 - 11 Andreas Lindberg, Per Backlin Matfors Sporthall
2013-10-20 12:00 1324120032 Sundsvall City IBC - Hammerdals IF 10 - 5 Per Backlin, Hans Söderblom Höglunda
2013-10-20 12:30 1324120034 FBC Nordic Sundsvall - Brunflo FK 11 - 6 Emil Ulander, Andreas Lindberg Sundsvalls Sporthall-A
2013-10-26 12:30 1324120035 Ankarsvik BK - Timrå IBC 14 - 7 Thomas Berglund, Andreas Lindberg Sundsvalls Sporthall-A
2013-10-27 15:00 1324120036 Klockarbergets BK - Alnö IBK 6 - 3 Hans Söderblom, Per Backlin Höglunda
2013-11-08 18:30 1324120042 Sundsvall City IBC - FBC Nordic Sundsvall 8 - 4 Carl-Erik Lindén, Per Backlin Sundsvalls Sporthall-A
2013-11-08 20:00 1324120037 Hammerdals IF - Ankarsvik BK 5 - 17 Fredrik Essvall, Niklas Eberstein Utrikeshallen
2013-11-09 11:45 1324120040 IBK Härnösand - Vattjoms IK 12 - 4 Tommy Nordin, Göran Norberg Öbacka SC
2013-11-16 15:30 1324120038 Backe IF - Klockarbergets BK 10 - 4 Ivica Matanovic, Göran Norberg Fjällsjöhallen
2013-12-07 12:30 1324120041 Brunflo FK - Timrå IBC 7 - 8 Robert Jansson, Niklas Eberstein Kastalskolans sporthall
2013-11-09 15:00 1324120044 Backe IF - Ankarsvik BK 7 - 15 Ivica Matanovic, Martin Palm Fjällsjöhallen
2013-11-15 18:45 1324120046 IBK Härnösand - Sundsvall City IBC 9 - 7 Emil Ulander, Andreas Lindberg Öbacka SC
2013-11-16 12:30 1324120048 FBC Nordic Sundsvall - Vattjoms IK 22 - 4 Andreas Lindberg, Emil Ulander Sundsvalls Sporthall-A
2013-11-16 13:00 1324120047 Brunflo FK - Alnö IBK 8 - 8 Robert Jansson, Kenny Windahl Kastalskolans sporthall
2013-11-17 12:00 1324120043 Hammerdals IF - Klockarbergets BK 10 - 11 e.förl. Robert Olofsson, Fredrik Essvall Utrikeshallen
2013-11-23 12:00 1324120049 Timrå IBC - Backe IF 11 - 10 e.förl. Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2013-11-23 12:30 1324120053 Ankarsvik BK - FBC Nordic Sundsvall 15 - 2 Andreas Lindberg, Emil Ulander Sundsvalls Sporthall-A
2013-11-23 13:00 1324120050 Alnö IBK - Hammerdals IF 18 - 5 Per Backlin, Jon Lundgren Höglunda
2013-11-23 16:00 1324120054 Klockarbergets BK - IBK Härnösand 10 - 4 Hans Söderblom, Per Backlin
2014-02-08 13:00 1324120051 Brunflo FK - Sundsvall City IBC 8 - 8 Urban Henrixon, Niklas Eberstein Kastalskolans sporthall
2013-11-22 20:00 1324120055 Timrå IBC - Hammerdals IF 11 - 8 Jörgen Grundström, Anders Sandström Timrå Sporthall
2013-11-24 12:00 1324120056 Alnö IBK - Backe IF 5 - 2 Hans Söderblom, Per Backlin Höglunda
2013-11-29 19:30 1324120059 FBC Nordic Sundsvall - Klockarbergets BK 8 - 7 e.förl. Anders Sandström, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
2013-11-30 11:45 1324120058 IBK Härnösand - Ankarsvik BK 2 - 10 Per Backlin, Anders Sandström Öbacka SC
2013-11-30 12:00 1324120060 Vattjoms IK - Brunflo FK 5 - 7 Andreas Lindberg, Jon Lundgren Matfors Sporthall
2013-11-30 15:00 1324120063 Backe IF - Hammerdals IF 4 - 6 Jon Forsberg, Fredrik Söderholm Fjällsjöhallen
2013-12-14 12:30 1324120065 Sundsvall City IBC - Vattjoms IK 25 - 6 Hans Söderblom, Per Backlin Sundsvalls Sporthall-A
2013-12-14 16:00 1324120064 Alnö IBK - Timrå IBC 7 - 5 Fredrik Strese, Thomas Berglund Höglunda
2013-12-15 11:45 1324120061 IBK Härnösand - FBC Nordic Sundsvall 3 - 8 Per Backlin, Hans Söderblom Öbacka SC
2013-12-15 17:30 1324120066 Klockarbergets BK - Ankarsvik BK 6 - 7 e.förl. Jörgen Grundström, Anders Sandström
2014-01-05 12:30 1324120071 Ankarsvik BK - Vattjoms IK 27 - 4 Fredrik Strese, Thomas Berglund Sundsvalls Sporthall-A
2014-01-05 13:00 1324120069 Brunflo FK - Backe IF 6 - 5 Fredrik Essvall, Daniel Ramsin Kastalskolans sporthall
2014-01-05 13:00 1324120070 Alnö IBK - FBC Nordic Sundsvall 5 - 5 Anders Johansson, Jon Lundgren Höglunda
2014-01-06 16:00 1324120068 Timrå IBC - IBK Härnösand 6 - 7 Anders Sandström, Jonatan Nilsson Timrå Sporthall
2014-01-16 20:30 1324120072 Sundsvall City IBC - Klockarbergets BK 8 - 6 Per Backlin, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
2014-01-10 19:00 1324120077 Vattjoms IK - Alnö IBK 6 - 9 Emil Ulander, Per Backlin Matfors Sporthall
2014-01-10 19:00 1324120078 Sundsvall City IBC - Timrå IBC 11 - 3 Jon Lundgren, Anders Sandström Sundsvalls Sporthall-A
2014-01-11 12:31 1324120074 FBC Nordic Sundsvall - Hammerdals IF 10 - 2 Anders Sandström, Carl-Erik Lindén Skönsbergshallen
2014-01-11 12:45 1324120076 Brunflo FK - Klockarbergets BK 3 - 8 Martin Palm, Ivica Matanovic Kastalskolans sporthall
2014-01-11 14:45 1324120073 IBK Härnösand - Backe IF 5 - 3 Per Backlin, Hans Söderblom Öbacka SC
2014-01-12 10:15 1324120079 IBK Härnösand - Hammerdals IF 7 - 5 Oscar Carlsvärd, Per Backlin Öbacka SC
2014-01-18 12:30 1324120080 FBC Nordic Sundsvall - Backe IF 6 - 5 Göran Norberg, Jon Lundgren Sundsvalls Sporthall-A
2014-01-18 16:00 1324120083 Vattjoms IK - Timrå IBC 10 - 16 Emil Ulander, Anders Sandström Matfors Sporthall
2014-01-19 12:00 1324120082 Alnö IBK - Sundsvall City IBC 6 - 9 Jörgen Grundström, Anders Sandström Höglunda
2014-01-19 13:00 1324120081 Brunflo FK - Ankarsvik BK 3 - 10 Kenny Windahl, Robert Jansson Kastalskolans sporthall
2014-01-25 13:01 1324120088 Alnö IBK - IBK Härnösand 9 - 8 Jörgen Grundström, Emil Ulander Höglunda
2014-01-25 16:00 1324120090 Klockarbergets BK - Vattjoms IK 20 - 6 Anders Sandström, Jörgen Grundström
2014-01-26 13:30 1324120087 FBC Nordic Sundsvall - Timrå IBC 6 - 8 Jon Lundgren, Emil Ulander Sundsvalls Sporthall-A
2014-01-26 16:00 1324120089 Sundsvall City IBC - Ankarsvik BK 3 - 8 Anders Sandström, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-28 20:00 1324120086 Hammerdals IF - Brunflo FK 4 - 15 Robert Jansson, Niklas Eberstein Utrikeshallen
2014-01-31 19:30 1324120095 Ankarsvik BK - Alnö IBK 14 - 4 Anders Sandström, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-01 15:00 1324120092 Backe IF - Sundsvall City IBC 10 - 6 Mikael Körning, Jon Forsberg Fjällsjöhallen
2014-02-01 16:00 1324120091 Hammerdals IF - Vattjoms IK 17 - 12 Fredrik Essvall, Robert Jansson Utrikeshallen
2014-02-02 12:00 1324120096 Klockarbergets BK - Timrå IBC 7 - 9 Peter Palander, Jon Lundgren
2014-02-02 13:00 1324120094 Brunflo FK - IBK Härnösand 9 - 4 Robert Jansson, Niclas Engström Kastalskolans sporthall
2014-02-02 12:00 1324120097 Backe IF - Vattjoms IK 6 - 5 Kenny Windahl, Fredrik Essvall Fjällsjöhallen
2014-02-07 18:30 1324120099 Timrå IBC - Ankarsvik BK 7 - 9 Jon Lundgren, Anders Sandström Timrå Sporthall
2014-02-07 20:00 1324120098 Hammerdals IF - Sundsvall City IBC 9 - 15 Robert Jansson, Niklas Eberstein Utrikeshallen
2014-02-09 12:00 1324120102 Alnö IBK - Klockarbergets BK 4 - 6 Hans Söderblom, Per Backlin Höglunda
2014-02-09 13:00 1324120101 Brunflo FK - FBC Nordic Sundsvall 7 - 6 Robert Jansson, Fredrik Essvall Kastalskolans sporthall
2014-02-15 12:00 1324120105 Timrå IBC - Brunflo FK 10 - 6 Ivica Matanovic, Martin Palm Timrå Sporthall
2014-02-16 14:00 1324120108 Vattjoms IK - IBK Härnösand 8 - 14 Carl-Erik Lindén, Jonatan Nilsson Matfors Sporthall
2014-02-18 20:00 1324120106 FBC Nordic Sundsvall - Sundsvall City IBC 13 - 4 Jon Lundgren, Per Backlin Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-22 12:30 1324120103 Ankarsvik BK - Hammerdals IF 14 - 5 Jörgen Grundström, Patrick Cederblad Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-22 16:00 1324120104 Klockarbergets BK - Backe IF 6 - 5 Thomas Berglund, Andreas Lindberg
2014-02-16 16:30 1324120111 Alnö IBK - Brunflo FK 6 - 7 Per Backlin, Jon Lundgren Höglunda
2014-02-22 16:00 1324120113 Vattjoms IK - FBC Nordic Sundsvall 2 - 19 Peter Palander, Jon Lundgren Matfors Sporthall
2014-02-23 12:00 1324120110 Klockarbergets BK - Hammerdals IF 13 - 5 Peter Palander, Jon Lundgren
2014-02-23 12:30 1324120109 Ankarsvik BK - Backe IF 16 - 4 Jörgen Grundström, Anders Sandström Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-23 16:00 1324120114 Sundsvall City IBC - IBK Härnösand 14 - 9 Anders Sandström, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
2014-02-28 19:30 1324120119 FBC Nordic Sundsvall - Ankarsvik BK 8 - 14 Per Backlin, Hans Söderblom Sundsvalls Sporthall-A
2014-03-01 11:45 1324120118 IBK Härnösand - Klockarbergets BK 3 - 10 Jon Lundgren, Peter Palander Öbacka SC
2014-03-01 12:30 1324120120 Sundsvall City IBC - Brunflo FK 9 - 8 Hans Söderblom, Per Backlin Sundsvalls Sporthall-A
2014-03-07 20:00 1324120115 Hammerdals IF - Alnö IBK 9 - 7 Niklas Eberstein, Niclas Engström Utrikeshallen
2014-03-08 15:00 1324120116 Backe IF - Timrå IBC 5 - 5 Thomas Eriksson, Jan Öberg Fjällsjöhallen
2014-03-02 15:15 1324120122 Backe IF - Alnö IBK 6 - 5 Mikael Körning, Peder Lövdahl Fjällsjöhallen
2014-03-02 16:00 1324120121 Hammerdals IF - Timrå IBC 6 - 10 Fredrik Essvall, Robert Jansson Utrikeshallen
2014-03-08 13:00 1324120126 Klockarbergets BK - FBC Nordic Sundsvall 5 - 3 Anders Sandström, Jörgen Grundström
2014-03-09 12:30 1324120124 Ankarsvik BK - IBK Härnösand 21 - 4 Jörgen Grundström, Anders Sandström Sundsvalls Sporthall-A
2014-03-09 13:00 1324120123 Brunflo FK - Vattjoms IK 19 - 5 Fredrik Essvall, Robert Jansson Kastalskolans sporthall
2014-03-16 16:00 1324120128 Hammerdals IF - Backe IF 5 - 3 Kenny Windahl, Fredrik Essvall Utrikeshallen
2014-03-16 16:00 1324120129 Timrå IBC - Alnö IBK 6 - 5 Andreas Lindberg, Emil Ulander Timrå Sporthall
2014-03-16 16:00 1324120130 FBC Nordic Sundsvall - IBK Härnösand 12 - 0 Hans Söderblom, Per Backlin Hagahallen
2014-03-16 16:00 1324120131 Vattjoms IK - Sundsvall City IBC 3 - 15 Peter Palander, Jon Lundgren Matfors Sporthall
2014-03-16 16:00 1324120132 Ankarsvik BK - Klockarbergets BK 10 - 4 Anders Sandström, Jörgen Grundström Sundsvalls Sporthall-A
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Ankarsvik BK 20 19 1 (1) 0 276-101 175 59
2. Klockarbergets BK 20 13 3 (1) 4 179-115 64 43
3. FBC Nordic Sundsvall 20 12 2 (1) 6 193-112 81 39
4. Sundsvall City IBC 20 12 2 (0) 6 200-164 36 38
5. Timrå IBC 20 10 3 (2) 7 174-163 11 35
6. Brunflo FK 20 9 2 (0) 9 154-153 1 29
7. IBK Härnösand 20 8 0 (0) 12 128-182 -54 24
8. Alnö IBK 20 7 2 (0) 11 131-149 -18 23
9. Backe IF 20 5 2 (0) 13 120-146 -26 17
10. Hammerdals IF 20 4 1 (0) 15 130-221 -91 13
11. Vattjoms IK 20 2 0 (0) 18 121-300 -179 6
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis