DM Herrar gruppspel (2019/20)

Gruppspel
DM Herr Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 09:00 150064002 Sköndals IK (Div 3) - Värmdö IF (C) (Div 5) 3 - 4 Kerin Maclean Mitchell, Håkan Augustsson Värmdö sporthall
2019-08-31 10:00 150064001 IK Tomtberga (Div 4) - IK Frej Täby IBK (Div 4) 2 - 3 Håkan Augustsson, Kerin Maclean Mitchell Värmdö sporthall
2019-08-31 13:00 150064003 IK Frej Täby IBK (Div 4) - FBI Tullinge (B) (Div 3) 2 - 3 Christian Högberg, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-08-31 14:00 150064004 Sköndals IK (Div 3) - IK Tomtberga (Div 4) 5 - 5 Christian Högberg, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-08-31 17:00 150064005 FBI Tullinge (B) (Div 3) - Värmdö IF (C) (Div 5) 5 - 5 Björn Landin, Roland Nester Värmdö sporthall
2019-09-01 11:00 150064006 IK Frej Täby IBK (Div 4) - Sköndals IK (Div 3) 3 - 6 Aldin Imamovic, Jimmy Rittervall Värmdö sporthall
2019-09-01 12:00 150064008 IK Tomtberga (Div 4) - Värmdö IF (C) (Div 5) 3 - 1 Daniel Bäckner, Anton Fritshammar Värmdö sporthall
2019-09-01 15:00 150064007 Sköndals IK (Div 3) - FBI Tullinge (B) (Div 3) 2 - 6 Osama Abaied, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-09-01 16:00 150064010 Värmdö IF (C) (Div 5) - IK Frej Täby IBK (Div 4) 3 - 4 Osama Abaied, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-09-01 18:00 150064009 FBI Tullinge (B) (Div 3) - IK Tomtberga (Div 4) 4 - 4 Jimmy Rittervall, Martin Johansson Värmdö sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBI Tullinge (B) (Div 3) 4 2 2 0 18-13 5 8
2. IK Frej Täby IBK (Div 4) 4 2 0 2 12-14 -2 6
3. IK Tomtberga (Div 4) 4 1 2 1 14-13 1 5
4. Sköndals IK (Div 3) 4 1 1 2 16-18 -2 4
5. Värmdö IF (C) (Div 5) 4 1 1 2 13-15 -2 4
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 10
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 11:00 150073001 Nacka Wallenstam IBK (Div 2) - Bergfoten IBK (Div 4) 7 - 2 Håkan Augustsson, William Albrecht Värmdö sporthall
2019-09-07 12:00 150073002 Täby FC (Div 1) - Värmdö IF (A) (Div 1) 7 - 4 William Albrecht, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-09-07 17:00 150073003 Nacka Wallenstam IBK (Div 2) - Täby FC (Div 1) 6 - 5 Christoffer Markovski, Jimmy Rittervall Värmdö sporthall
2019-09-07 18:00 150073004 Värmdö IF (A) (Div 1) - Bergfoten IBK (Div 4) 16 - 3 Christoffer Markovski, Jimmy Rittervall Värmdö sporthall
2019-09-08 15:00 150073005 Värmdö IF (A) (Div 1) - Nacka Wallenstam IBK (Div 2) 8 - 3 Christian Högberg, Roland Nester Värmdö sporthall
2019-09-08 16:00 150073006 Bergfoten IBK (Div 4) - Täby FC (Div 1) 0 - 9 William Albrecht, Roland Nester Värmdö sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Värmdö IF (A) (Div 1) 3 2 0 1 28-13 15 6
2. Täby FC (Div 1) 3 2 0 1 21-10 11 6
3. Nacka Wallenstam IBK (Div 2) 3 2 0 1 16-15 1 6
4. Bergfoten IBK (Div 4) 3 0 0 3 5-32 -27 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 11
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 15:00 150074001 Jakobsbergs IBF (Div 1) - Huddinge IBS (Div 3) 2 - 2 William Albrecht, Martin Johansson Värmdö sporthall
2019-09-07 16:00 150074002 Värmdö IF (B) (Div 2) - Hammarby IF IBF (B) (Div 4) 3 - 3 Christoffer Markovski, Jimmy Rittervall Värmdö sporthall
2019-09-08 11:00 150074003 Jakobsbergs IBF (Div 1) - Värmdö IF (B) (Div 2) 3 - 3 Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg Värmdö sporthall
2019-09-08 12:00 150074004 Hammarby IF IBF (B) (Div 4) - Huddinge IBS (Div 3) 2 - 1 Johannes Ekenberg, Andreas Bengtsson Värmdö sporthall
2019-09-08 17:00 150074005 Hammarby IF IBF (B) (Div 4) - Jakobsbergs IBF (Div 1) 6 - 3 William Albrecht, Christian Högberg Värmdö sporthall
2019-09-08 18:00 150074006 Huddinge IBS (Div 3) - Värmdö IF (B) (Div 2) 5 - 3 Christian Högberg, Roland Nester Värmdö sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Hammarby IF IBF (B) (Div 4) 3 2 1 0 11-7 4 7
2. Huddinge IBS (Div 3) 3 1 1 1 8-7 1 4
3. Värmdö IF (B) (Div 2) 3 0 2 1 9-11 -2 2
4. Jakobsbergs IBF (Div 1) 3 0 2 1 8-11 -3 2
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 12
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 15:00 150075001 Väsby AIK (Div 2) - Farsta IBK (B) (Div 4) 6 - 0 Jonas Edström, Arash Sohrevardi Åkersberga Sporthall A
2019-09-07 16:00 150075002 Åkersberga IBF (A) (Div 1) - Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) 5 - 3 Jonas Edström, Arash Sohrevardi Åkersberga Sporthall A
2019-09-08 13:00 150075003 Väsby AIK (Div 2) - Åkersberga IBF (A) (Div 1) 7 - 4 John Awabdeh, Jonathan Varli Åkersberga Sporthall A
2019-09-08 14:00 150075004 Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) - Farsta IBK (B) (Div 4) 0 - 2 Alexander Hellström, Jan Lingemark Åkersberga Sporthall A
2019-09-08 17:00 150075006 Farsta IBK (B) (Div 4) - Åkersberga IBF (A) (Div 1) 3 - 6 Jonathan Varli, John Awabdeh Åkersberga Sporthall A
2019-09-08 18:00 150075005 Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) - Väsby AIK (Div 2) 5 - 3 Jonathan Varli, John Awabdeh Åkersberga Sporthall A
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Väsby AIK (Div 2) 3 2 0 1 16-9 7 6
2. Åkersberga IBF (A) (Div 1) 3 2 0 1 15-13 2 6
3. Skogås/ Trångsunds IBK (A) (Div 3) 3 1 0 2 8-10 -2 3
4. Farsta IBK (B) (Div 4) 3 1 0 2 5-12 -7 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 14:00 150065001 Hammarby IF IBF (B) (Div 4) - Tungelsta IF (A) (Div 3) 3 - 1 Erik Hellgren, Kari Malmros Sjöstadshallen
2019-08-31 15:00 150065002 Högalids IF (A) (Div 3) - Älta IF (Div 5) 4 - 1 Johan Eklund, Kari Malmros Sjöstadshallen
2019-09-01 14:00 150065004 Älta IF (Div 5) - Tungelsta IF (A) (Div 3) 2 - 9 Kari Malmros, Anders Asp Sjöstadshallen
2019-09-01 15:00 150065003 Hammarby IF IBF (B) (Div 4) - Högalids IF (A) (Div 3) 2 - 4 Kari Malmros, Anders Asp Sjöstadshallen
2019-08-31 18:00 150065005 Älta IF (Div 5) - Hammarby IF IBF (B) (Div 4) 1 - 5 William Albrecht, Anders Asp Sjöstadshallen
2019-09-01 18:00 150065006 Tungelsta IF (A) (Div 3) - Högalids IF (A) (Div 3) 4 - 2 Mikael Ferneback, William Albrecht Sjöstadshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Tungelsta IF (A) (Div 3) 3 2 0 1 14-7 7 6
2. Hammarby IF IBF (B) (Div 4) 3 2 0 1 10-6 4 6
3. Högalids IF (A) (Div 3) 3 2 0 1 10-7 3 6
4. Älta IF (Div 5) 3 0 0 3 4-18 -14 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 12:00 150066001 Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) - Högalids IF (B) (Div 5) 8 - 2 Håkan Taxén, Jonatan Svahn Hammarbackens Sporthall
2019-08-31 13:00 150066002 Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3) - Ängby IF (A) (Div 4) 3 - 4 Jonatan Svahn, Bjarne Hekkelstrand Hammarbackens Sporthall
2019-08-31 17:00 150066003 Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) - Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3) 1 - 1 Osama Abaied, Niklas Forsman Hammarbackens Sporthall
2019-08-31 18:00 150066004 Ängby IF (A) (Div 4) - Högalids IF (B) (Div 5) 4 - 6 Osama Abaied, Niklas Forsman Hammarbackens Sporthall
2019-09-01 15:00 150066005 Ängby IF (A) (Div 4) - Skogås/Trångsunds IBK (A) (Div 3) 0 - 2 Jonatan Svahn, Bjarne Hekkelstrand Hammarbackens Sporthall
2019-09-01 16:00 150066006 Högalids IF (B) (Div 5) - Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3) 2 - 2 Alexander Hellström, Niklas Forsman Hammarbackens Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Skogås/ Trångsunds IBK (A) (Div 3) 3 2 1 0 11-3 8 7
2. Högalids IF (B) (Div 5) 3 1 1 1 10-14 -4 4
3. Ängby IF (A) (Div 4) 3 1 0 2 8-11 -3 3
4. Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3) 3 0 2 1 6-7 -1 2
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 16:00 150067002 Rönninge IF (Div 4) - Skogås/Trångsunds IBK (B) (Div 5) 7 - 3 Osama Abaied, Niklas Forsman Hammarbackens Sporthall
2019-09-01 12:00 150067003 Farsta IBK (B) (Div 4) - Rönninge IF (Div 4) 7 - 5 Fadi Saffo, Johan Eklund Hammarbackens Sporthall
2019-09-01 17:00 150067005 Skogås/Trångsunds IBK (B) (Div 5) - Farsta IBK (B) (Div 4) 1 - 6 Alexander Hellström, Niklas Forsman Hammarbackens Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Farsta IBK (B) (Div 4) 2 2 0 0 13-6 7 6
2. Rönninge IF (Div 4) 2 1 0 1 12-10 2 3
3. Skogås/ Trångsunds IBK (B) (Div 5) 2 0 0 2 4-13 -9 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 12:00 150068001 Danderyds SK IBF (Div 4) - Kungsängens IF (Div 5) 7 - 1 Daniel Bäckner, Anton Fritshammar Hagnäshallen
2019-08-31 13:00 150068002 Duvbo IK (Div 4) - Huddinge IBS (Div 3) 2 - 6 Fadi Saffo, Björn Söderström Hagnäshallen
2019-09-01 10:00 150068004 Huddinge IBS (Div 3) - Kungsängens IF (Div 5) 8 - 2 Björn Landin, Roland Nester Hagnäshallen
2019-09-01 11:00 150068003 Danderyds SK IBF (Div 4) - Duvbo IK (Div 4) 6 - 4 Björn Landin, Roland Nester Hagnäshallen
2019-08-31 15:00 150068005 Huddinge IBS (Div 3) - Danderyds SK IBF (Div 4) 3 - 3 Björn Söderström, Fadi Saffo Hagnäshallen
2019-09-01 14:00 150068006 Kungsängens IF (Div 5) - Duvbo IK (Div 4) 6 - 11 Alexander Mattsson, Andreas Mattsson Hagnäshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Huddinge IBS (Div 3) 3 2 1 0 17-7 10 7
2. Danderyds SK IBF (Div 4) 3 2 1 0 16-8 8 7
3. Duvbo IK (Div 4) 3 1 0 2 17-18 -1 3
4. Kungsängens IF (Div 5) 3 0 0 3 9-26 -17 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-31 09:00 150069002 Vendelsö IK (A) (Div 4) - Bergfoten IBK (Div 4) 1 - 4 Kent Budell, Martin Åkesson Sjöstadshallen
2019-08-31 10:00 150069001 Vaxholms IBF (A) (Div 3) - Råsunda IS (Div 3) 4 - 5 Martin Åkesson, Kent Budell Sjöstadshallen
2019-08-31 13:00 150069003 Råsunda IS (Div 3) - Nynäshamns IBK (Div 5) 5 - 2 Erik Hellgren, Oskar Sevefjord Sjöstadshallen
2019-08-31 16:00 150069004 Vendelsö IK (A) (Div 4) - Vaxholms IBF (A) (Div 3) 5 - 5 Magnus Berg, Johan Eklund Sjöstadshallen
2019-08-31 19:00 150069005 Nynäshamns IBK (Div 5) - Bergfoten IBK (Div 4) 2 - 5 William Albrecht, Johan Eklund Sjöstadshallen
2019-09-01 10:00 150069006 Råsunda IS (Div 3) - Vendelsö IK (A) (Div 4) 3 - 4 Håkan Taxén, Magnus Johansson Sjöstadshallen
2019-09-01 09:00 150069008 Vaxholms IBF (A) (Div 3) - Bergfoten IBK (Div 4) 2 - 2 Håkan Taxén, Magnus Johansson Sjöstadshallen
2019-09-01 13:00 150069007 Vendelsö IK (A) (Div 4) - Nynäshamns IBK (Div 5) 1 - 2 Elin Holm, Emilia Tuomela Sjöstadshallen
2019-09-01 16:00 150069010 Bergfoten IBK (Div 4) - Råsunda IS (Div 3) 5 - 2 Emilia Tuomela, Kari Malmros Sjöstadshallen
2019-09-01 19:00 150069009 Nynäshamns IBK (Div 5) - Vaxholms IBF (A) (Div 3) 3 - 8 Mikael Ferneback, William Albrecht Sjöstadshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Bergfoten IBK (Div 4) 4 3 1 0 16-7 9 10
2. Råsunda IS (Div 3) 4 2 0 2 15-15 0 6
3. Vaxholms IBF (A) (Div 3) 4 1 2 1 19-15 4 5
4. Vendelsö IK (A) (Div 4) 4 1 1 2 11-14 -3 4
5. Nynäshamns IBK (Div 5) 4 1 0 3 9-19 -10 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 7
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 15:00 150070001 Hammarby IF IBF (A) (Div 2) - Tungelsta IF (A) (Div 3) 2 - 2 Madelene Westerberg, Elin Holm Sjöstadshallen
2019-09-07 16:00 150070002 Sörskogens IF (Div 2) - Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1) 2 - 4 Madelene Westerberg, Emilia Tuomela Sjöstadshallen
2019-09-08 15:00 150070003 Hammarby IF IBF (A) (Div 2) - Sörskogens IF (Div 2) 4 - 3 Andreas Bengtsson, Johannes Ekenberg Sjöstadshallen
2019-09-08 16:00 150070004 Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1) - Tungelsta IF (A) (Div 3) 5 - 4 Johannes Ekenberg, Andreas Bengtsson Sjöstadshallen
2019-09-08 09:00 150070005 Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1) - Hammarby IF IBF (A) (Div 2) 4 - 2 Anders Westerberg, Amanda Törner Sjöstadshallen
2019-09-08 10:00 150070006 Tungelsta IF (A) (Div 3) - Sörskogens IF (Div 2) 2 - 1 Anders Westerberg, Amanda Törner Sjöstadshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1) 3 3 0 0 13-8 5 9
2. Tungelsta IF (A) (Div 3) 3 1 1 1 8-8 0 4
3. Hammarby IF IBF (A) (Div 2) 3 1 1 1 8-9 -1 4
4. Sörskogens IF (Div 2) 3 0 0 3 6-10 -4 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 14:00 150071001 Hässelby SK IBK (Div 2) - Danderyds SK IBF (Div 4) 2 - 5 Patrik Larsson, Kerin Maclean Mitchell Hässelbyhallen
2019-09-07 15:00 150071002 IS Bar Central Nytorget (Div 2) - Älvsjö AIK IBF (A) (Div 1) 2 - 6 Shari Tingman, Elis Erbing Hässelbyhallen
2019-09-07 18:00 150071003 Hässelby SK IBK (Div 2) - IS Bar Central Nytorget (Div 2) 1 - 2 Shari Tingman, Elis Erbing Hässelbyhallen
2019-09-08 16:00 150071004 Älvsjö AIK IBF (A) (Div 1) - Danderyds SK IBF (Div 4) 8 - 0 Shari Tingman, Elis Erbing Hässelbyhallen
2019-09-08 10:00 150071006 Danderyds SK IBF (Div 4) - IS Bar Central Nytorget (Div 2) 4 - 3 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Hässelbyhallen
2019-09-08 11:00 150071005 Älvsjö AIK IBF (A) (Div 1) - Hässelby SK IBK (Div 2) 7 - 3 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Hässelbyhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Älvsjö AIK IBF (A) (Div 1) 3 3 0 0 21-5 16 9
2. Danderyds SK IBF (Div 4) 3 2 0 1 9-13 -4 6
3. IS Bar Central Nytorget (Div 2) 3 1 0 2 7-11 -4 3
4. Hässelby SK IBK (Div 2) 3 0 0 3 6-14 -8 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
DM Herr Grupp 9
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-07 10:00 150072001 Ingarö IF (Div 2) - FBI Tullinge (B) (Div 3) 5 - 3 Pierre Borghoff, Tobias Ekmark Hammarbackens Sporthall
2019-09-07 11:00 150072002 Järfälla IBK (Div 1) - Vallentuna IBK (Div 2) 6 - 3 Tobias Ekmark, Pierre Borghoff Hammarbackens Sporthall
2019-09-08 10:00 150072004 Vallentuna IBK (Div 2) - FBI Tullinge (B) (Div 3) 4 - 2 Therese Jensen, Anders Asp Hammarbackens Sporthall
2019-09-08 11:00 150072003 Ingarö IF (Div 2) - Järfälla IBK (Div 1) 2 - 2 Therese Jensen, Anders Asp Hammarbackens Sporthall
2019-09-07 16:00 150072006 FBI Tullinge (B) (Div 3) - Järfälla IBK (Div 1) 3 - 6 Bjarne Hekkelstrand, Peter Kirch Hammarbackens Sporthall
2019-09-08 16:00 150072005 Vallentuna IBK (Div 2) - Ingarö IF (Div 2) 8 - 4 Patrik Cullander, Niklas Tollefors Hammarbackens Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Järfälla IBK (Div 1) 3 2 1 0 14-8 6 7
2. Vallentuna IBK (Div 2) 3 2 0 1 15-12 3 6
3. Ingarö IF (Div 2) 3 1 1 1 11-13 -2 4
4. FBI Tullinge (B) (Div 3) 3 0 0 3 8-15 -7 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis