Division 2 (2016/17)

Gruppspel
Herrar division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-23 20:00 150001001 Runby IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 5 - 4 Tobias Ekmark, Peter Kirch Väsby skolan
2016-09-25 10:45 150001005 Råsunda IS - Ingarö IF 6 - 4 Martin Johansson, Elis Erbing Råstaparkhallen
2016-09-25 13:00 150001004 Jakobsbergs IBF - Nacka Wallenstam IBK 6 - 5 Christian Högberg, Christoffer Markovski Viksjö Sporthall
2016-09-25 19:15 150001002 Hammarbyhöjden IBK - Högalids IF 8 - 6 Mikael Andersson, Leif Borglund Västertorpshallen
2016-09-30 19:30 150001008 Ingarö IF - Jakobsbergs IBF 4 - 8 David Berger, Tobias Berger Ingarö Sporthall
2016-09-30 19:45 150001009 Nacka Wallenstam IBK - Bro IK 6 - 3 Kari Malmros, Anders Westerberg Ormingehallen
2016-10-01 00:00 150001011 Högalids IF - Runby IBK 5 - 6 Robert Jäderlund, Arash Sohrevardi
2016-10-02 13:30 150001012 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Duvbo IK (A) 1 - 5 Kari Malmros, Christoffer Markovski Tyresöhallen
2016-10-08 00:00 150001018 Högalids IF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 5 - 8 Martin Johansson, Christian Högberg
2016-10-09 14:00 150001017 Råsunda IS - Duvbo IK (A) 6 - 10 Tobias Berger, David Berger Råstaparkhallen
2016-10-09 16:45 150001015 Bro IK - Ingarö IF 11 - 8 Fadi Saffo, Fredrik Berglund Sonesson Bro Sporthall
2016-10-09 19:15 150001014 Hammarbyhöjden IBK - Nacka Wallenstam IBK 3 - 3 Martin Johansson, Robert Jäderlund Västertorpshallen
2016-10-14 19:15 150001019 Duvbo IK (A) - Jakobsbergs IBF 8 - 6 Christian Högberg, Robert Jäderlund Löthallen
2016-10-14 19:45 150001022 Nacka Wallenstam IBK - Runby IBK 9 - 5 Peter Kirch, Tobias Ekmark Ormingehallen
2016-10-14 20:30 150001021 Ingarö IF - Hammarbyhöjden IBK 6 - 6 David Berger, Tobias Berger Ingarö Sporthall
2016-10-16 19:30 150001024 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Råsunda IS 6 - 5 David Berger, Tobias Berger Tyresöhallen
2016-10-21 19:45 150001027 Bro IK - Duvbo IK (A) 3 - 12 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Bro Sporthall
2016-10-22 15:30 150001025 Runby IBK - Ingarö IF 4 - 5 Christian Högberg, Peter Kirch Väsby skolan
2016-10-23 00:00 150001030 Högalids IF - Nacka Wallenstam IBK 6 - 6 Patric Terelius, Fadi Saffo
2016-10-23 16:15 150001028 Jakobsbergs IBF - Råsunda IS 5 - 11 Christian Högberg, Anders Westerberg Jakobsbergs Sporthall
2016-10-28 20:30 150001034 Ingarö IF - Högalids IF 4 - 5 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Ingarö Sporthall
2016-10-30 12:00 150001031 Råsunda IS - Bro IK 13 - 8 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Råstaparkhallen
2016-10-30 12:30 150001036 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Jakobsbergs IBF 4 - 12 Anders Westerberg, Tobias Ekmark Tyresöhallen
2016-10-30 13:15 150001032 Duvbo IK (A) - Hammarbyhöjden IBK 9 - 7 Shari Tingman, Tobias Berger Löthallen
2016-11-04 19:45 150001039 Bro IK - Jakobsbergs IBF 7 - 5 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Bro Sporthall
2016-11-04 19:45 150001040 Nacka Wallenstam IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 3 - 6 David Berger, Christoffer Markovski Ormingehallen
2016-11-05 14:15 150001037 Runby IBK - Duvbo IK (A) 0 - 7 Jacob Leijon, Johan Jäderlund Väsby skolan
2016-11-06 19:15 150001038 Hammarbyhöjden IBK - Råsunda IS 4 - 7 Roland Nester, Christian Högberg Västertorpshallen
2016-11-18 19:30 150001047 Ingarö IF - Nacka Wallenstam IBK 1 - 4 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Ingarö Sporthall
2016-11-20 11:45 150001044 Råsunda IS - Runby IBK 12 - 3 Christian Högberg, Roland Nester Råstaparkhallen
2016-11-20 12:45 150001048 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Bro IK 4 - 4 Sarah Ejderskog, Theodor Jonsson Tyresöhallen
2016-11-20 13:15 150001045 Duvbo IK (A) - Högalids IF 13 - 4 Johan Larsson, Christoffer Markovski Löthallen
2016-11-20 14:15 150001043 Jakobsbergs IBF - Hammarbyhöjden IBK 9 - 8 Björn Landin, Tobias Ekmark Jakobsbergs Sporthall
2016-11-25 19:30 150001051 Ingarö IF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 2 - 3 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Ingarö Sporthall
2016-11-26 00:00 150001054 Högalids IF - Råsunda IS 5 - 6 Jacob Leijon, Robert Jäderlund
2016-11-26 16:15 150001049 Runby IBK - Jakobsbergs IBF 2 - 10 Elis Erbing, Martin Johansson Smedsgärdshallen
2016-11-27 18:15 150001050 Hammarbyhöjden IBK - Bro IK 7 - 8 Robert Jäderlund, Jacob Leijon Västertorpshallen
2016-12-02 19:00 150001058 Duvbo IK (A) - Nacka Wallenstam IBK 9 - 5 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Löthallen
2016-12-02 19:45 150001055 Bro IK - Runby IBK 20 - 3 Linus Warrenstein, Björn Söderström Bro Sporthall
2016-12-03 16:30 150001056 Jakobsbergs IBF - Högalids IF 11 - 4 Christoffer Markovski, Peter Eriksson Jakobsbergs Sporthall
2016-12-04 15:15 150001060 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Hammarbyhöjden IBK 12 - 5 Björn Landin, Tobias Ekmark Tyresöhallen
2016-12-09 19:45 150001064 Nacka Wallenstam IBK - Råsunda IS 8 - 5 Johan Jäderlund, Robert Jäderlund Ormingehallen
2016-12-09 20:00 150001063 Ingarö IF - Duvbo IK (A) 6 - 12 David Berger, Tobias Berger Ingarö Sporthall
2016-12-10 00:00 150001066 Högalids IF - Bro IK 7 - 3 Anders Westerberg, Shari Tingman
2016-12-10 15:30 150001061 Runby IBK - Hammarbyhöjden IBK 5 - 5 Fadi Saffo, Fredrik Berglund Sonesson Väsby skolan
2016-12-16 20:00 150001068 Ingarö IF - Råsunda IS 4 - 6 Christian Högberg, Roland Nester Ingarö Sporthall
2016-12-16 20:00 150001069 Nacka Wallenstam IBK - Jakobsbergs IBF 7 - 4 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Ormingehallen
2016-12-17 00:00 150001071 Högalids IF - Hammarbyhöjden IBK 7 - 6 Tobias Ekmark, Björn Landin
2016-12-18 11:30 150001072 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Runby IBK 5 - 5 Elis Erbing, Martin Johansson Tyresöhallen
2017-01-13 19:45 150001075 Bro IK - Nacka Wallenstam IBK 4 - 8 Christian Högberg, Tobias Ekmark Bro Sporthall
2017-01-14 17:30 150001073 Runby IBK - Högalids IF 6 - 3 David Berger, Tobias Berger Väsby skolan
2017-01-15 13:15 150001078 Duvbo IK (A) - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 12 - 5 Christian Högberg, Peter Kirch Löthallen
2017-01-15 14:15 150001076 Jakobsbergs IBF - Ingarö IF 4 - 4 Tobias Ekmark, Björn Landin Jakobsbergs Sporthall
2017-01-20 19:00 150001079 Duvbo IK (A) - Råsunda IS 6 - 8 David Berger, Tobias Berger Löthallen
2017-01-20 19:45 150001082 Nacka Wallenstam IBK - Hammarbyhöjden IBK 7 - 2 Jacob Leijon, Johan Jäderlund Ormingehallen
2017-01-20 20:00 150001081 Ingarö IF - Bro IK 8 - 3 Christian Högberg, Roland Nester Ingarö Sporthall
2017-01-22 12:00 150001084 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Högalids IF 8 - 3 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Tyresöhallen
2017-01-28 16:30 150001088 Jakobsbergs IBF - Duvbo IK (A) 5 - 1 Christian Högberg, Fabian Fahimi Jakobsbergs Sporthall
2017-01-28 16:45 150001085 Runby IBK - Nacka Wallenstam IBK 3 - 4 Patric Terelius, Shari Tingman Väsby skolan
2017-01-29 10:45 150001089 Råsunda IS - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 7 - 5 Christian Högberg, Shari Tingman Råstaparkhallen
2017-01-29 16:45 150001086 Hammarbyhöjden IBK - Ingarö IF 2 - 8 Shari Tingman, Peter Hagelin Västertorpshallen
2017-02-03 19:45 150001095 Nacka Wallenstam IBK - Högalids IF 7 - 6 Peter Kirch, Johan Jäderlund Ormingehallen
2017-02-03 20:00 150001094 Ingarö IF - Runby IBK 4 - 6 Christian Högberg, Roland Nester Ingarö Sporthall
2017-02-05 12:15 150001091 Råsunda IS - Jakobsbergs IBF 3 - 5 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Råstaparkhallen
2017-02-05 13:15 150001092 Duvbo IK (A) - Bro IK 11 - 8 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Löthallen
2017-02-10 19:45 150001099 Bro IK - Råsunda IS 7 - 9 Jacob Leijon, Johan Jäderlund Bro Sporthall
2017-02-12 00:00 150001102 Högalids IF - Ingarö IF 9 - 4 Johan Larsson, Peter Eriksson
2017-02-12 19:15 150001098 Hammarbyhöjden IBK - Duvbo IK (A) 5 - 6 Elis Erbing, Martin Johansson Västertorpshallen
2017-02-19 13:30 150001108 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Nacka Wallenstam IBK 5 - 7 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Tyresöhallen
2017-02-25 16:30 150001103 Jakobsbergs IBF - Bro IK 9 - 3 Jonas Holm, Fabian Fahimi Jakobsbergs Sporthall
2017-02-26 13:15 150001105 Duvbo IK (A) - Runby IBK 10 - 7 Elis Erbing, Daniel Hultberg Löthallen
2017-02-26 15:00 150001104 Råsunda IS - Hammarbyhöjden IBK 8 - 4 Shari Tingman, Roland Nester Råstaparkhallen
2017-03-03 19:45 150001111 Bro IK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 7 - 11 Tobias Ekmark, Christian Högberg Bro Sporthall
2017-03-03 19:45 150001112 Nacka Wallenstam IBK - Ingarö IF 3 - 1 Patric Terelius, Christoffer Markovski Ormingehallen
2017-03-04 00:00 150001114 Högalids IF - Duvbo IK (A) 4 - 13 Elis Erbing, Christoffer Markovski
2017-03-04 13:15 150001109 Runby IBK - Råsunda IS 8 - 7 Robert Jäderlund, Johan Jäderlund Väsby skolan
2017-03-05 18:00 150001110 Hammarbyhöjden IBK - Jakobsbergs IBF 5 - 5 Roland Nester, Christoffer Markovski Västertorpshallen
2017-03-10 19:45 150001115 Bro IK - Hammarbyhöjden IBK 9 - 12 Christian Högberg, Tobias Berger Bro Sporthall
2017-03-12 11:00 150001117 Råsunda IS - Högalids IF 5 - 4 Linus Warrenstein, Björn Söderström Råstaparkhallen
2017-03-12 13:45 150001120 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Ingarö IF 9 - 7 Johan Larsson, Daniel Hultberg Tyresöhallen
2017-03-12 14:15 150001116 Jakobsbergs IBF - Runby IBK 8 - 1 Daniel Mårtensson, Jesper Wahlund Jakobsbergs Sporthall
2017-03-17 19:45 150001124 Nacka Wallenstam IBK - Duvbo IK (A) 5 - 6 Christoffer Markovski, Patric Terelius Ormingehallen
2017-03-18 00:00 150001126 Högalids IF - Jakobsbergs IBF 5 - 8 Elis Erbing, Martin Johansson
2017-03-18 16:15 150001121 Runby IBK - Bro IK 9 - 7 Tobias Ekmark, Peter Kirch Väsby skolan
2017-03-19 17:30 150001122 Hammarbyhöjden IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 7 - 8 Ola Bigestans, Robin Vall Västertorpshallen
2017-03-26 14:30 150001100 Jakobsbergs IBF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 5 - 3 Roland Nester, Jacob Leijon Jakobsbergs Sporthall
2017-03-26 14:30 150001127 Hammarbyhöjden IBK - Runby IBK 6 - 3 Daniel Mårtensson, Jesper Wahlund Västertorpshallen
2017-03-26 14:30 150001128 Bro IK - Högalids IF 8 - 12 David Berger, Tobias Berger Bro Sporthall
2017-03-26 14:30 150001130 Råsunda IS - Nacka Wallenstam IBK 7 - 8 Tobias Ekmark, Christian Högberg Råstaparkhallen
2017-03-26 14:30 150001131 Duvbo IK (A) - Ingarö IF 13 - 3 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Löthallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Duvbo IK (A) 18 16 0 2 163-88 75 48
2. Jakobsbergs IBF 18 12 2 4 125-85 40 38
3. Nacka Wallenstam IBK 18 12 2 4 105-82 23 38
4. Råsunda IS 18 12 0 6 131-104 27 36
5. Tyresö Trollbäcken IBK (B) 18 9 2 7 107-106 1 29
6. Runby IBK 18 6 2 10 81-131 -50 20
7. Högalids IF 18 5 1 12 100-130 -30 16
8. Hammarbyhöjden IBK 18 3 4 11 102-126 -24 13
9. Bro IK 18 4 1 13 123-154 -31 13
10. Ingarö IF 18 3 2 13 83-114 -31 11
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis