DM Herrar (2017/18)

Gruppspel
Herrar grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-09 09:00 170091001 Alunda IBF - Uppsala Teknologer 0 - 3 Anders Leander, Andreas Bengtsson IFU Arena A
2017-09-09 10:00 170091002 Gottsunda IBF - Livets Ord IF 3 - 3 Anders Leander, Andreas Bengtsson IFU Arena A
2017-09-09 12:30 170091003 Livets Ord IF - Alunda IBF 2 - 5 Jörgen Olsson, Anders Holm IFU Arena A
2017-09-09 13:30 170091004 Gottsunda IBF - Uppsala Teknologer 2 - 6 Jörgen Olsson, Anders Holm IFU Arena A
2017-09-09 16:00 170091005 Alunda IBF - Gottsunda IBF 5 - 0 Per Ericsson, Andreas Svensson IFU Arena A
2017-09-09 17:00 170091006 Livets Ord IF - Uppsala Teknologer 0 - 3 Per Ericsson, Andreas Svensson IFU Arena A
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Uppsala Teknologer 3 3 0 0 12-2 10 9
2. Alunda IBF 3 2 0 1 10-5 5 6
3. Livets Ord IF 3 0 1 2 5-11 -6 1
4. Gottsunda IBF 3 0 1 2 5-14 -9 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-09 09:00 170092001 Björklinge BK U - Almunge IK 6 - 1 Johnny Söderqvist, Jonas Tidsjö IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 10:00 170092002 Midas IBK - Bälinge IF 1 - 1 Johnny Söderqvist, Jonas Tidsjö IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 12:30 170092003 Bälinge IF - Björklinge BK U 1 - 1 Michaela Pålsson, Frida Lanzaro IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 13:30 170092004 Midas IBK - Almunge IK 2 - 2 Michaela Pålsson, Frida Lanzaro IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 16:00 170092005 Björklinge BK U - Midas IBK 1 - 0 Jan-Olov Cederholm, Erik Rosvall IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 17:00 170092006 Bälinge IF - Almunge IK 9 - 0 Jan-Olov Cederholm, Erik Rosvall IFU Arena B - Turbo Sport
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Björklinge BK U 3 2 1 0 8-2 6 7
2. Bälinge IF 3 1 2 0 11-2 9 5
3. Midas IBK 3 0 2 1 3-4 -1 2
4. Almunge IK 3 0 1 2 3-17 -14 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-08 17:50 170093002 Bålsta FBC - Sigtuna IF IBK 3 - 3 Erik Palmertz, Andreas Persson Stenberg IFU Arena A
2017-09-08 19:20 170093003 Sigtuna IF IBK - Hagunda Legend 1 - 10 Michaela Pålsson, Frida Lanzaro IFU Arena A
2017-09-08 20:50 170093005 Hagunda Legend - Bålsta FBC 5 - 4 Michaela Pålsson, Frida Lanzaro IFU Arena A
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Hagunda Legend 2 2 0 0 15-5 10 6
2. Bålsta FBC 2 0 1 1 7-8 -1 1
3. Sigtuna IF IBK 2 0 1 1 4-13 -9 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-08 17:00 170094001 Uppsala Teknologer U - IS Saga U 1 - 2 Per Ericsson, Pierre Engström IFU Arena – Lundqvist EL
2017-09-08 18:10 170094003 IS Saga U - Stenhagens KK 2 - 8 Per Ericsson, Pierre Engström IFU Arena – Lundqvist EL
2017-09-08 19:20 170094005 IS Saga U - Wåhla IBK 2 - 5 Per Ericsson, Pierre Engström IFU Arena – Lundqvist EL
2017-09-08 19:20 170094006 Uppsala Teknologer U - Stenhagens KK 4 - 2 Andreas Bengtsson, Christoffer Stenlund IFU Arena – DHinox
2017-09-08 20:30 170094008 Uppsala Teknologer U - Wåhla IBK 3 - 2 Oliver Halvarsson, Jonas Backman IFU Arena – DHinox
2017-09-08 21:40 170094010 Wåhla IBK - Stenhagens KK 2 - 4 Oliver Halvarsson, Jonas Backman IFU Arena – DHinox
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Uppsala Teknologer U 3 2 0 1 8-6 2 6
2. Stenhagens KK 3 2 0 1 14-8 6 6
3. Wåhla IBK 3 1 0 2 9-9 0 3
4. IS Saga U 3 1 0 2 6-14 -8 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Herrar grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-08 17:00 170095001 IBS Nabla - Fyrislunds BK 6 - 5 Jonas Nordqvist, Pontus Orebrand IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-08 17:50 170095002 Storvreta IBK U - Väddö IF 3 - 0 Jonas Nordqvist, Pontus Orebrand IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-08 18:50 170095003 Väddö IF - IBS Nabla 2 - 1 Jonas Nordqvist, Pontus Orebrand IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-08 19:40 170095004 Storvreta IBK U - Fyrislunds BK 1 - 3 Olof Berggren, Vesa Petterson IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-08 20:40 170095005 IBS Nabla - Storvreta IBK U 1 - 6 Olof Berggren, Vesa Petterson IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-08 21:30 170095006 Väddö IF - Fyrislunds BK 4 - 5 Olof Berggren, Vesa Petterson IFU Arena B - Turbo Sport
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Fyrislunds BK 3 2 0 1 13-11 2 6
2. Storvreta IBK U 3 2 0 1 10-4 6 6
3. Väddö IF 3 1 0 2 6-9 -3 3
4. IBS Nabla 3 1 0 2 8-13 -5 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Herrar slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-10 09:00 Kvartsfinal 2 170099002 Bälinge IF - Storvreta IBK U 5 - 3 Jonas Nordqvist, Pontus Orebrand IFU Arena A
2017-09-10 10:30 Kvartsfinal 1 170099001 Uppsala Teknologer - Midas IBK 8 - 2 Jörgen Olsson, Anders Holm IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-10 10:30 Kvartsfinal 3 170099003 Alunda IBF - Bålsta FBC 3 - 0 Jonas Nordqvist, Pontus Orebrand IFU Arena A
2017-09-10 10:30 Kvartsfinal 4 170099004 Livets Ord IF - Björklinge BK U 5 - 1 Oliver Halvarsson, Jonas Backman IFU Arena - Upplands Energi
2017-09-10 13:30 Semifinal 1 170099005 Bälinge IF - Uppsala Teknologer 0 - 5 Jörgen Olsson, Anders Holm IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-10 13:30 Semifinal 2 170099006 Livets Ord IF - Alunda IBF 0 - 9 Oliver Halvarsson, Jonas Backman IFU Arena - Upplands Energi
2017-09-10 16:30 Final 170099007 Alunda IBF - Uppsala Teknologer 3 - 2 Fabian Fahimi, Johan Öberg IFU Arena A
Slutspel Lilla DM
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-09 11:00 Kvartsfinal 1 170098001 Uppsala Teknologer U - Fyrislunds BK 8 - 3 Tony Nyberg, Thomas Larsson IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 11:00 Kvartsfinal 7 170098007 Bålsta FBC - Stenhagens KK 6 - 2 IFU Arena - Upplands Energi
2017-09-09 14:30 Kvartsfinal 3 170098003 Hagunda Legend - Storvreta IBK U 2 - 4 Michaela Pålsson, Frida Lanzaro IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 14:30 Kvartsfinal 4 170098004 Wåhla IBK - Sigtuna IF IBK WO (5 - 0) IFU Arena - Upplands Energi
2017-09-09 18:00 Semifinal 1 170098005 Bålsta FBC - Uppsala Teknologer U 6 - 5 Jan-Olov Cederholm, Erik Rosvall IFU Arena B - Turbo Sport
2017-09-09 18:00 Semifinal 2 170098006 Wåhla IBK - Storvreta IBK U OW (0 - 5) IFU Arena - Upplands Energi

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis