Skånemästerskapen Herrar (2013/14)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-01 13:00 1313101001 Willands IBK - Eslövs IBF 7 - 4 Tojje Sildén-Glemark, Mattias Sjöstedt Kristianstad Arena
2013-09-22 19:30 1313101002 IBS Svedala - Munka Ljungby IBK ungdom 4 - 0 Martin Matti, Simon Broman Svedala Sporthall
2013-09-07 12:30 1313101003 Munka Ljungby IBK ungdom - Willands IBK 3 - 7 Johan Holmåker, Jens Staaf Munkahallen
2013-09-15 16:00 1313101004 Eslövs IBF - IBS Svedala 1 - 5 Johan Holmåker, Jens Staaf Sallerupshallen
2013-09-01 16:00 1313101005 Willands IBK - IBS Svedala 8 - 1 Tojje Sildén-Glemark, Mattias Sjöstedt Kristianstad Arena
2013-09-14 12:30 1313101006 Munka Ljungby IBK ungdom - Eslövs IBF 2 - 3 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Munkahallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Willands IBK 3 3 0 (0) 0 22-8 14 9
2. IBS Svedala 3 2 0 (0) 1 10-9 1 6
3. Eslövs IBF 3 1 0 (0) 2 8-14 -6 3
4. Munka Ljungby IBK ungdom 3 0 0 (0) 3 5-14 -9 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-08-31 13:30 1313102002 IBK Finn - Hofterups IBF 4 - 5 Anders Lindberg, Henrik Lundgren Tunahallen
2013-09-11 20:00 1313102001 FBC Ystad - Skurups IBK 5 - 5 Rickard Nilsson, Jan Lord Gamla Sporthallen
2013-08-22 20:00 1313102004 Skurups IBK - IBK Finn 3 - 2 Peter Kellgren, Dennie Lind Skurups Sparbank Arena
2013-09-15 18:00 1313102003 Hofterups IBF - FBC Ystad 1 - 7 Viktor Ekström, Viktor Lindén Korsbackahallen
2013-09-04 20:00 1313102005 FBC Ystad - IBK Finn 4 - 9 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Gamla Sporthallen
2013-09-07 16:00 1313102006 Hofterups IBF - Skurups IBK 4 - 13 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Korsbackahallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Skurups IBK 3 2 1 (0) 0 21-11 10 7
2. FBC Ystad 3 1 1 (0) 1 16-15 1 4
3. IBK Finn 3 1 0 (0) 2 15-12 3 3
4. Hofterups IBF 3 1 0 (0) 2 10-24 -14 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-15 13:00 1313103001 Roslättskolans IF - Höganäs IBF 2 - 17 Kent Fagerberg, Peter Dahlberg Roslättshallen
2013-09-17 19:30 1313103002 Röke IBK - Hjärnarps IBK 4 - 4 Håkan Bondesson, Roger Jönsson Tyrs Hovs Sportcentra
2013-08-31 12:00 1313103003 Hjärnarps IBK - Roslättskolans IF 14 - 0 Jesper Landén, Kevin Cardell Rantzowhallen
2013-09-21 12:00 1313103004 Höganäs IBF - Röke IBK 1 - 5 Mikael Björkqvist, Petter Niklasson Höganäs Sportcenter B
2013-09-05 20:00 1313103006 Hjärnarps IBK - Höganäs IBF 16 - 1 Tony Hultqvist, Marcus Hedlund Rantzowhallen
2013-09-22 13:00 1313103005 Roslättskolans IF - Röke IBK 1 - 17 Johan Holmåker, Jens Staaf Roslättshallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Hjärnarps IBK 3 2 1 (0) 0 34-5 29 7
2. Röke IBK 3 2 1 (0) 0 26-6 20 7
3. Höganäs IBF 3 1 0 (0) 2 19-23 -4 3
4. Roslättskolans IF 3 0 0 (0) 3 3-48 -45 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-08-24 15:00 1313104002 Göinge IBK - Malmö FBC Ungdom 2 - 17 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Broby Sim- och SH
2013-09-18 20:00 1313104001 Förslövs IF - Lugi IBK 6 - 2 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Förslövs Idrottshall
2013-09-03 20:00 1313104003 Malmö FBC Ungdom - Förslövs IF 10 - 3 Martin Matti, Simon Broman Kirsebergs Sporthall
2013-09-22 12:00 1313104004 Lugi IBK - Göinge IBK 9 - 0 Andreas Jangenmo, Kevin Prahl Lunds Idrottshall
2013-09-06 20:00 1313104005 Förslövs IF - Göinge IBK 9 - 3 Bengt Carlsson, Tony Petersson Förslövs Idrottshall
2013-09-15 16:00 1313104006 Malmö FBC Ungdom - Lugi IBK 8 - 3 Tony Hultqvist, Leon Fuchs Kirsebergs Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Malmö FBC Ungdom 3 3 0 (0) 0 35-8 27 9
2. Förslövs IF 3 2 0 (0) 1 18-15 3 6
3. Lugi IBK 3 1 0 (0) 2 14-14 0 3
4. Göinge IBK 3 0 0 (0) 3 5-35 -30 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-07 16:00 1313105001 Malmö IBF - IFK Klagshamn 7 - 5 Rickard Nilsson, Jan Lord Kirsebergs Sporthall
2013-09-11 14:00 1313105002 Gårdarike IBK - Hörby UNF 10 - 1 Tomor Gashi, Tomor Gashi, Leon Fuchs Vellinge Sporthall
2013-09-04 20:00 1313105004 IFK Klagshamn - Gårdarike IBK 4 - 6 Martin Matti, Simon Broman Klagshamns Sporthall
2013-09-13 20:00 1313105003 Hörby UNF - Malmö IBF 1 - 8 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Lågehall 1
2013-09-17 20:30 1313105005 Malmö IBF - Gårdarike IBK 9 - 5 Martin Matti, Simon Broman Kirsebergs Sporthall
2013-09-21 14:00 1313105006 Hörby UNF - IFK Klagshamn 6 - 8 Johan Holmåker, Jens Staaf Lågehall 2
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Malmö IBF 3 3 0 (0) 0 24-11 13 9
2. Gårdarike IBK 3 2 0 (0) 1 21-14 7 6
3. IFK Klagshamn 3 1 0 (0) 2 17-19 -2 3
4. Hörby UNF 3 0 0 (0) 3 8-26 -18 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-08-30 20:00 1313106002 Munka Ljungby IBK Akademi - FC Cimrishamn 16 - 2 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Munkahallen
2013-08-24 13:00 1313106003 FC Cimrishamn - Kristianstad IBS 6 - 4 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Jonebergshallen
2013-09-12 20:00 1313106005 Kristianstad IBS - Munka Ljungby IBK Akademi 5 - 4 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Nosabyhallen
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Munka Ljungby IBK Akademi 2 1 0 (0) 1 20-7 13 3
2. Kristianstad IBS 2 1 0 (0) 1 9-10 -1 3
3. FC Cimrishamn 2 1 0 (0) 1 8-20 -12 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 7
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-09-03 20:00 1313107002 FBC Engelholm - Oxie SK 11 - 4 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Ängelholms Idrottshall
2013-09-18 19:00 1313107001 Örkelljunga IF - FBC Phoenix 7 - 4 Johan Holmåker, Jens Staaf Örkelljunga Idrottshall
2013-08-30 19:30 1313107004 FBC Phoenix - FBC Engelholm 5 - 18 Johan Holmåker, Jens Staaf Harlösa Sporthall
2013-09-08 14:00 1313107003 Oxie SK - Örkelljunga IF 1 - 3 Mikael Björkqvist, Matti Rouhiainen Oxievångs Sporthall
2013-09-14 15:00 1313107005 Örkelljunga IF - FBC Engelholm 6 - 9 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Örkelljunga Idrottshall
2013-09-15 14:00 1313107006 Oxie SK - FBC Phoenix 8 - 6 Wiktor Kentander, Daniel Nordlöf Oxievångs Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. FBC Engelholm 3 3 0 (0) 0 38-15 23 9
2. Örkelljunga IF 3 2 0 (0) 1 16-14 2 6
3. Oxie SK 3 1 0 (0) 2 13-20 -7 3
4. FBC Phoenix 3 0 0 (0) 3 15-33 -18 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 8
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-08-29 19:45 1313108001 IBK Osby - IK SödraDal 3 - 10 Håkan Bondesson, Roger Jönsson Osby Sporthall
2013-09-21 13:00 1313108002 VV-84 SK Bjuv - IBK Stanstad 10 - 5 Jesper Landén, Kevin Cardell Brogårdaskolan
2013-08-31 14:30 1313108004 IK SödraDal - VV-84 SK Bjuv 18 - 3 Leon Fuchs, Tomor Gashi, Tomor Gashi Nyvångsskolan
2013-09-08 17:30 1313108003 IBK Stanstad - IBK Osby 11 - 5 Mikael Björkqvist, Matti Rouhiainen Bråhögshallen
2013-09-03 19:30 1313108006 IBK Stanstad - IK SödraDal 2 - 15 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Bråhögshallen
2013-09-13 19:30 1313108005 IBK Osby - VV-84 SK Bjuv 1 - 8 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Osby Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IK SödraDal 3 3 0 (0) 0 43-8 35 9
2. VV-84 SK Bjuv 3 2 0 (0) 1 21-24 -3 6
3. IBK Stanstad 3 1 0 (0) 2 18-30 -12 3
4. IBK Osby 3 0 0 (0) 3 9-29 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 9
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-08-29 20:30 1313109002 IK Stanstad - IBK Höllviken 4 - 5 Johan Holmåker, Jens Staaf Bråhögshallen
2013-09-08 17:30 1313109001 Lomma FBC - Åkarps IBK 3 - 5 Leon Fuchs, Tomor Gashi, Tomor Gashi Pilängshallen
2013-09-10 20:30 1313109004 Åkarps IBK - IK Stanstad 3 - 5 Magnus Dandanell, Petter Niklasson Dalslunds Idrottshall
2013-09-21 15:00 1313109003 IBK Höllviken - Lomma FBC 8 - 1 Erik Höst, Leon Fuchs Halörhallen
2013-09-18 20:00 1313109005 Lomma FBC - IK Stanstad 3 - 9 Mats Ekblad-Thun, Erik Höst Pilängshallen
2013-09-18 20:30 1313109006 IBK Höllviken - Åkarps IBK 8 - 7 Martin Matti, Simon Broman Dalslunds Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IBK Höllviken 3 3 0 (0) 0 21-12 9 9
2. IK Stanstad 3 2 0 (0) 1 18-11 7 6
3. Åkarps IBK 3 1 0 (0) 2 15-16 -1 3
4. Lomma FBC 3 0 0 (0) 3 7-22 -15 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
SkM Herrar 32-delsfinal 1
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-09 20:30 Final 1313110001 FBC Ystad - Kristianstad IBS 5 - 2 Leon Fuchs, Hampe Gustavsson Västervånghallen
SkM Herrar 32-delsfinal 2
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-09 20:00 Final 1313110002 Förslövs IF - IK Stanstad 5 - 7 Mikael Karlsson, Jonas Pettersson Förslövs Idrottshall
SkM Herrar Final
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-04-08 20:00 Final 1313110025 Höllvikens IBF - FC Helsingborg 5 - 6 e.förl. Ola Nilsson, Roger Persson Halörhallen
SkM Herrar Kvartsfinal 1
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-01-21 19:30 Final 1313110019 Malmhaug KFUM IBF - FC Helsingborg 1 - 14 Jesper Landén, Kevin Cardell Kulladals Sporthall
SkM Herrar Kvartsfinal 2
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-12-21 14:30 Final 1313110020 Röke IBK - Åstorp/Kvidinge IBS 7 - 9 Petter Niklasson, Magnus Dandanell Tyrs Hovs Sportcentra
SkM Herrar Kvartsfinal 3
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-01-14 20:00 Final 1313110021 Lönsboda IBK - Höllvikens IBF 3 - 6 Håkan Bondesson, Roger Jönsson Lönsboda Sporthall
SkM Herrar Kvartsfinal 4
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-01-21 19:45 Final 1313110022 IK SödraDal - Munka-Ljungby IBK 8 - 9 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Nyvångsskolan
SkM Herrar Semifinal 1
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-02-12 19:00 Final 1313110023 Åstorp/Kvidinge IBS - FC Helsingborg 3 - 5 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Åstorps Sporthall
SkM Herrar Semifinal 2
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-02-11 20:00 Final 1313110024 Munka-Ljungby IBK - Höllvikens IBF 2 - 5 Klas Sjölin, Ola Nilsson Munkahallen
SkM Herrar Sextondelsfinal 1
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-15 20:00 Final 1313110003 Willands IBK - VV-84 SK Bjuv 5 - 7 Mårten Högblom, Tony Petersson Fjälkinge Sporthall
SkM Herrar Sextondelsfinal 2
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-31 20:30 Final 1313110004 Malmö FBC Ungdom - FBC Ystad 8 - 5 Martin Matti, Simon Broman Kirsebergs Sporthall
SkM Herrar Sextondelsfinal 3
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-01 20:00 Final 1313110005 IBK Höllviken - Röke IBK 4 - 9 Martin Matti, Simon Broman Halörhallen
SkM Herrar Sextondelsfinal 4
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-08 20:30 Final 1313110006 Malmö IBF - FBC Engelholm 5 - 2 Petter Niklasson, Magnus Dandanell Kirsebergs Sporthall
SkM Herrar Sextondelsfinal 5
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-16 20:15 Final 1313110007 Hjärnarps IBK - Örkelljunga IF 6 - 2 Per-Ivar Kullman, Anders Jaensson Rantzowhallen
SkM Herrar Sextondelsfinal 6
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-31 20:00 Final 1313110008 Munka Ljungby IBK Akademi - Gårdarike IBK 3 - 5 Jesper Landén, Kevin Cardell Munkahallen
SkM Herrar Sextondelsfinal 7
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-21 20:00 Final 1313110009 Skurups IBK - IK Stanstad 4 - 5 Petter Niklasson, Magnus Dandanell Skurups Sparbank Arena
SkM Herrar Sextondelsfinal 8
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-10-29 19:45 Final 1313110010 IK SödraDal - IBS Svedala 10 - 6 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Nyvångsskolan
SkM Herrar Åttondelsfinal 1
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-07 19:00 Final 1313110011 VV-84 SK Bjuv - FC Helsingborg 5 - 17 Petter Niklasson, Magnus Dandanell Brogårdaskolan
SkM Herrar Åttondelsfinal 2
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-21 20:00 Final 1313110012 Malmö FBC Ungdom - Malmhaug KFUM IBF 4 - 7 Petter Niklasson, Magnus Dandanell Kirsebergs Sporthall
SkM Herrar Åttondelsfinal 3
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-26 20:00 Final 1313110013 Röke IBK - IBK Landskrona 9 - 6 Håkan Bondesson, Roger Jönsson Tyrs Hovs Sportcentra
SkM Herrar Åttondelsfinal 4
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-12-03 20:00 Final 1313110014 Malmö IBF - Åstorp/Kvidinge IBS 3 - 12 Kirsebergs Sporthall
SkM Herrar Åttondelsfinal 5
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-13 20:30 Final 1313110015 Hjärnarps IBK - Höllvikens IBF 5 - 12 Henrik Lundgren, Anders Lindberg Rantzowhallen
SkM Herrar Åttondelsfinal 6
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-21 20:00 Final 1313110016 Gårdarike IBK - Lönsboda IBK 4 - 8 Martin Matti, Simon Broman Vellinge Sporthall
SkM Herrar Åttondelsfinal 7
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-11-27 20:00 Final 1313110017 IK Stanstad - Munka-Ljungby IBK 8 - 9 Håkan Bondesson, Roger Jönsson Bråhögshallen
SkM Herrar Åttondelsfinal 8
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2013-12-03 19:45 Final 1313110018 IK SödraDal - Malmö FBC 7 - 6 e.förl. Martin Matti, Simon Broman Nyvångsskolan

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis