Damer Div 2 (2015/16)

Gruppspel
Damer Div 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-29 19:00 211001002 Surahammars IBF (D2) - Kumla IBK (D2) 0 - 10 William Ringkvist, Marcus Karppinen Mälarenergi Arena Surahammar
2015-10-03 11:00 211001003 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Råby BK (D2) 11 - 1 William Ringkvist, Marcus Karppinen Kristiansborgshallen
2015-10-04 15:00 211001001 IBK Köping Ung (D2) - Askersunds IBK (D2) 5 - 6 e.förl. Martin Morén, Martin Dalsgard Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-10-04 16:00 211001004 IBK Sala Silver (D2) - Skälby IBK (D2) 0 - 4 Jonas Ahlin, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-12-04 19:30 Orsak: Per-Ols kan ej spela på utsatt tid. VIB har tidigare skickat mail om denna match till VIBF och bett att matchen ska ligga flytande ett tag då vi inte lyckas få tag på en halltid. 
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring

211001005 Västerås IBS (D2) - Per-Ols IBF (D2) 7 - 6 e.förl. Juha Vanninen, Martin Dalsgard Kristiansborgshallen
2015-10-07 19:30 211001010 Västerås IBS (D2) - IBK Sala Silver (D2) 7 - 0 Anders Hedman, Daniel Östling Kristiansborgshallen
2015-10-10 11:00 211001007 Råby BK (D2) - Askersunds IBK (D2) 4 - 3 Michael Rosenlönn, Patrik Ådemark Råbyhallen
2015-10-10 18:00 211001006 Kumla IBK (D2) - IBK Köping Ung (D2) 6 - 8 Tommy Nordin, Krister Eklund Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-10-11 15:00 211001009 Per-Ols IBF (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 8 - 3 William Ringkvist, Marcus Karppinen Fagerstahallen
2015-10-11 18:00 211001008 Skälby IBK (D2) - Surahammars IBF (D2) 5 - 1 Felicia Setthammar, Matilda Pichler Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-10-16 19:00 211001014 Surahammars IBF (D2) - Västerås IBS (D2) 0 - 13 Per Ryman, Matilda Pichler Mälarenergi Arena Surahammar
2015-10-17 10:00 211001015 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - IBK Sala Silver (D2) 7 - 3 Kai Kinnari, Camilla Eriksson Kristiansborgshallen
2015-10-18 13:00 211001011 IBK Köping Ung (D2) - Råby BK (D2) 8 - 2 Martin Morén, Martin Dalsgard Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-10-18 17:00 211001012 Kumla IBK (D2) - Skälby IBK (D2) 13 - 3 Krister Eklund, Tomas Persson Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-10-18 17:00 211001013 Askersunds IBK (D2) - Per-Ols IBF (D2) 1 - 12 Tony Wennberg, Anna Palmqvist Närlundahallen
2015-10-21 19:30 211001018 Västerås IBS (D2) - Kumla IBK (D2) 4 - 2 Marcus Karppinen, Juha Vanninen Kristiansborgshallen
2015-10-25 14:30 211001016 Skälby IBK (D2) - IBK Köping Ung (D2) 1 - 2 , Anders Ernhjelm Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-10-25 15:00 211001017 Per-Ols IBF (D2) - Råby BK (D2) 10 - 3 Tomas Karlsson, Lars Flink Fagerstahallen
2015-10-25 15:00 211001019 IBK Sala Silver (D2) - Askersunds IBK (D2) 6 - 1 Mårten Hanold, William Ringkvist Sala Idrottshall
2015-11-07 15:30 211001020 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Surahammars IBF (D2) 5 - 1 Kristiansborgshallen
2015-11-04 19:30 211001024 Kumla IBK (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 3 - 4 Tony Wennberg, Anna Palmqvist Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-11-07 13:30 211001023 Råby BK (D2) - IBK Sala Silver (D2) 3 - 6 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Råbyhallen
2015-11-07 15:15 211001022 Skälby IBK (D2) - Västerås IBS (D2) 1 - 9 Jakob Flodell, Kevin Holmberg Moreno Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-11-08 13:00 211001021 IBK Köping Ung (D2) - Per-Ols IBF (D2) 4 - 3 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-11-08 17:00 211001025 Askersunds IBK (D2) - Surahammars IBF (D2) 5 - 7 Tony Wennberg, Anna Palmqvist Närlundahallen
2015-11-14 09:30 211001028 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Skälby IBK (D2) 12 - 0 Jakob Flodell, Kevin Holmberg Moreno Kristiansborgshallen
2015-11-14 14:00 211001029 Surahammars IBF (D2) - Råby BK (D2) 5 - 3 Per Ryman, William Ringkvist Mälarenergi Arena Surahammar
2015-11-15 15:00 211001027 IBK Sala Silver (D2) - Per-Ols IBF (D2) 0 - 4 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Sala Idrottshall
2015-11-15 17:00 211001030 Askersunds IBK (D2) - Kumla IBK (D2) 2 - 7 Tony Wennberg, Daniel Kallin Närlundahallen
2015-11-17 19:30 211001026 Västerås IBS (D2) - IBK Köping Ung (D2) 7 - 1 Anders Ernhjelm, Peter Pettersson Kristiansborgshallen
2015-11-20 19:15 211001035 Råby BK (D2) - Kumla IBK (D2) 2 - 6 Marcus Karppinen, William Ringkvist Råbyhallen
2015-11-22 12:00 211001031 IBK Köping Ung (D2) - IBK Sala Silver (D2) 3 - 4 Roger Nilsson, Linus Viborg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-11-22 14:00 211001032 Västerås IBS (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 6 - 4 Fernando Rocabado, Juha Vanninen Kristiansborgshallen
2015-11-22 15:00 211001033 Per-Ols IBF (D2) - Surahammars IBF (D2) 14 - 0 Björn Höijer, William Ringkvist Fagerstahallen
2015-12-02 19:00 211001034 Skälby IBK (D2) - Askersunds IBK (D2) 5 - 2 Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-11-25 20:15 211001040 Råby BK (D2) - Skälby IBK (D2) 0 - 6 Juha Vanninen, Amelin Begovic Råbyhallen
2015-11-28 18:30 211001036 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - IBK Köping Ung (D2) 10 - 2 Jakob Flodell, Lars Flink Kristiansborgshallen
2015-11-29 17:00 211001038 Askersunds IBK (D2) - Västerås IBS (D2) 0 - 8 Tony Wennberg, Anna Palmqvist Närlundahallen
2015-11-29 17:00 211001039 Kumla IBK (D2) - Per-Ols IBF (D2) 3 - 2 Henrik Zegelsson, Krister Eklund Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-11-29 18:00 211001037 Surahammars IBF (D2) - IBK Sala Silver (D2) 2 - 3 Kai Kinnari, Camilla Eriksson Mälarenergi Arena Surahammar
2015-12-05 10:00 211001042 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Askersunds IBK (D2) 7 - 1 Peter Pettersson, Jakob Flodell Kristiansborgshallen
2015-12-05 13:00 211001043 IBK Sala Silver (D2) - Kumla IBK (D2) 3 - 3 e.förl. Fernando Rocabado, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-12-06 12:30 211001044 Västerås IBS (D2) - Råby BK (D2) 8 - 1 , Anders Hedman Kristiansborgshallen
2015-12-06 13:45 211001041 IBK Köping Ung (D2) - Surahammars IBF (D2) 7 - 2 Pertti Nikka, Linus Viborg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-12-06 15:00 211001045 Per-Ols IBF (D2) - Skälby IBK (D2) 5 - 1 Tobias Söderberg, Thomas Kallin Fagerstahallen
2015-12-09 19:00 211001047 Kumla IBK (D2) - Surahammars IBF (D2) 11 - 0 Tony Wennberg, Michael Nilsson Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-12-13 12:00 211001049 Skälby IBK (D2) - IBK Sala Silver (D2) 4 - 1 Matilda Pichler, Felicia Setthammar Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-12-13 12:00 211001050 Per-Ols IBF (D2) - Västerås IBS (D2) 4 - 6 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Fagerstahallen
2015-12-13 17:00 211001046 Askersunds IBK (D2) - IBK Köping Ung (D2) 2 - 5 Michael Nilsson, Henrik Zegelsson Närlundahallen
2016-01-13 20:15 211001048 Råby BK (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 4 - 10 Patrik Ådemark, Dan Barthlen Råbyhallen
2015-12-19 12:00 211001054 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Per-Ols IBF (D2) 5 - 3 Tomas Karlsson, Lars Flink Kristiansborgshallen
2015-12-19 14:00 211001053 Surahammars IBF (D2) - Skälby IBK (D2) 0 - 4 Anders Hedman, Daniel Östling Mälarenergi Arena Surahammar
2015-12-20 12:30 211001051 IBK Köping Ung (D2) - Kumla IBK (D2) 2 - 4 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-12-20 16:30 211001055 IBK Sala Silver (D2) - Västerås IBS (D2) 0 - 7 Patrik Ådemark, Dan Barthlen Sala Idrottshall
2015-12-20 17:00 211001052 Askersunds IBK (D2) - Råby BK (D2) 6 - 5 e.förl. Krister Eklund, Fredrik Knutsson Närlundahallen
2016-01-09 15:00 211001060 IBK Sala Silver (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 1 - 6 Sala Idrottshall
2016-01-09 16:00 211001056 Råby BK (D2) - IBK Köping Ung (D2) 4 - 6 Matilda Pichler, Felicia Setthammar Råbyhallen
2016-01-10 12:00 211001059 Västerås IBS (D2) - Surahammars IBF (D2) 13 - 2 Marcus Karppinen, William Ringkvist Kristiansborgshallen
2016-01-10 15:00 211001058 Per-Ols IBF (D2) - Askersunds IBK (D2) 6 - 1 Matilda Pichler, Felicia Setthammar Fagerstahallen
2016-01-10 16:00 211001057 Skälby IBK (D2) - Kumla IBK (D2) 4 - 5 Marcus Karppinen, William Ringkvist Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2016-01-16 12:30 211001063 Kumla IBK (D2) - Västerås IBS (D2) 1 - 5 Tommy Nordin, Oscar Söljén Kumlahallen Viahallen (Stora)
2016-01-16 14:00 211001065 Surahammars IBF (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 3 - 9 , Fernando Rocabado Mälarenergi Arena Surahammar
2016-01-16 16:00 211001062 Råby BK (D2) - Per-Ols IBF (D2) 4 - 11 Anders Hedman, Daniel Östling Råbyhallen
2016-01-17 15:00 211001061 IBK Köping Ung (D2) - Skälby IBK (D2) 4 - 3 Anders Hedman, Daniel Östling Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-01-17 17:00 211001064 Askersunds IBK (D2) - IBK Sala Silver (D2) 3 - 5 Kim Palmroth, Krister Eklund Närlundahallen
2016-01-23 10:00 211001069 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Kumla IBK (D2) 2 - 6 , Martin Morén Kristiansborgshallen
2016-01-23 11:00 211001070 Surahammars IBF (D2) - Askersunds IBK (D2) 5 - 2 Marcus Karppinen, William Ringkvist Mälarenergi Arena Surahammar
2016-01-24 15:00 211001066 Per-Ols IBF (D2) - IBK Köping Ung (D2) 8 - 0 Kai Kinnari, Mikael Jansson Fagerstahallen
2016-01-24 15:00 211001068 IBK Sala Silver (D2) - Råby BK (D2) 3 - 4 Jonas Ahlin, Mårten Hanold Sala Idrottshall
2016-01-26 19:00 211001067 Västerås IBS (D2) - Skälby IBK (D2) 4 - 0 Tobias Söderberg, Marcus Karppinen Kristiansborgshallen
2016-01-27 19:00 211001075 Kumla IBK (D2) - Askersunds IBK (D2) 8 - 1 Henrik Zegelsson, Fredrik Knutsson Kumlahallen Viahallen (Stora)
2016-01-27 20:15 211001074 Råby BK (D2) - Surahammars IBF (D2) 2 - 6 Martin Morén, Martin Dalsgard Råbyhallen
2016-01-31 11:30 211001071 IBK Köping Ung (D2) - Västerås IBS (D2) 0 - 6 Martin Morén, Martin Dalsgard Karlbergshallen (KB-Hallen)
2016-01-31 15:00 211001072 Per-Ols IBF (D2) - IBK Sala Silver (D2) 8 - 0 Kai Kinnari, Camilla Eriksson Fagerstahallen
2016-01-31 19:30 Orsak: 
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001073 Skälby IBK (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 1 - 2 Patrik Ådemark, Dan Barthlen Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2016-02-05 19:00 211001078 Surahammars IBF (D2) - Per-Ols IBF (D2) 0 - 10 Anders Hedman, Daniel Östling Mälarenergi Arena Surahammar
2016-02-06 10:00 211001077 Rönnby Västerås Utv IBK (D2) - Västerås IBS (D2) 2 - 4 Jonas Ahlin, Axel Norin Kristiansborgshallen
2016-02-07 17:00 211001079 Askersunds IBK (D2) - Skälby IBK (D2) 1 - 3 Kim Palmroth, Fredrik Knutsson Närlundahallen
2016-02-08 19:30 211001080 Kumla IBK (D2) - Råby BK (D2) 10 - 4 Berndt Swärd, Tommy Nordin Kumlahallen Viahallen (Stora)
2016-02-13 19:00 211001076 IBK Sala Silver (D2) - IBK Köping Ung (D2) 1 - 2 e.förl. Sala Idrottshall
2016-02-10 19:30 211001082 IBK Sala Silver (D2) - Surahammars IBF (D2) 9 - 3 Roger Nilsson, Peter Skogsberg Sala Idrottshall
2016-02-10 19:30 211001085 Skälby IBK (D2) - Råby BK (D2) 6 - 5 Marcus Karppinen, William Ringkvist Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2016-02-12 19:00 211001081 IBK Köping Ung (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 3 - 5 Marcus Karppinen, William Ringkvist Ullvihallen
2016-02-12 19:00 211001084 Per-Ols IBF (D2) - Kumla IBK (D2) 2 - 1 Henrik Syversen, Mikael Jansson Fagerstahallen
2016-02-20 12:00 211001083 Västerås IBS (D2) - Askersunds IBK (D2) 10 - 1 Bombardier Arena A
2016-02-14 11:00 211001087 Askersunds IBK (D2) - Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 4 - 6 Tony Wennberg, Krister Eklund Närlundahallen
2016-02-21 14:00 211001086 Surahammars IBF (D2) - IBK Köping Ung (D2) 1 - 5 Martin Morén, Martin Dalsgard Mälarenergi Arena Surahammar
2016-02-21 14:00 211001088 Kumla IBK (D2) - IBK Sala Silver (D2) 7 - 0 Tony Wennberg, Anna Palmqvist Kumlahallen Viahallen (Stora)
2016-02-21 14:00 211001089 Råby BK (D2) - Västerås IBS (D2) 2 - 30 Gerry Törnqvist, Fernando Rocabado Råbyhallen
2016-02-21 14:00 211001090 Skälby IBK (D2) - Per-Ols IBF (D2) 1 - 4 Tobias Söderberg, Thomas Kallin Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Västerås IBS (D2) 18 17 1 (1) 0 154-27 127 53
2. Rönnby Västerås Utv IBK (D2) 18 14 0 (0) 4 110-54 56 42
3. Per-Ols IBF (D2) 18 13 1 (0) 4 120-40 80 40
4. Kumla IBK (D2) 18 12 1 (0) 5 106-48 58 37
5. IBK Köping Ung (D2) 18 9 2 (1) 7 67-75 -8 30
6. Skälby IBK (D2) 18 8 0 (0) 10 52-70 -18 24
7. IBK Sala Silver (D2) 18 6 2 (0) 10 45-78 -33 20
8. Surahammars IBF (D2) 18 4 0 (0) 14 38-130 -92 12
9. Råby BK (D2) 18 2 1 (0) 15 53-151 -98 7
10. Askersunds IBK (D2) 18 0 2 (2) 16 42-114 -72 4
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis