Skånemästerskapen Damer (2016/17)

Gruppspel
Skånemästerskapen Damer Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-17 13:45 135001001 FC Helsingborg - IBK Lund 9 - 1 Peter Kellgren, Dennie Lind Påarps Sporthall
2016-09-23 19:30 135001004 IBK Lund - Förslövs IF 7 - 5 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Killebäckshallen
2016-09-19 20:00 135001006 FC Helsingborg - Förslövs IF 5 - 0 Christian Olofsson, Svante Svensson Helsingborg Arena B
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FC Helsingborg 2 2 0 0 14-1 13 6
2. IBK Lund 2 1 0 1 8-14 -6 3
3. Förslövs IF 2 0 0 2 5-12 -7 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Damer Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-07 20:00 135002001 IK Stanstad - Bjärreds IBK 3 - 2 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Bråhögshallen
2016-09-24 13:00 135002002 Skurups IBK - Gantofta IBK 2 - 6 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Skurups Sparbank Arena
2016-09-14 20:15 135002003 Gantofta IBK - IK Stanstad 7 - 3 Petter Niklasson, Leon Fuchs Norrehedshallen
2016-09-18 16:00 135002004 Bjärreds IBK - Skurups IBK 3 - 0 Henrik Lott, Shaban Sadiku Bjärehovshallen
2016-08-20 14:00 135002005 Gantofta IBK - Bjärreds IBK 1 - 1 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Norrehedshallen
2016-08-23 19:30 135002006 IK Stanstad - Skurups IBK 9 - 3 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Staffanshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Gantofta IBK 3 2 1 0 14-6 8 7
2. IK Stanstad 3 2 0 1 15-12 3 6
3. Bjärreds IBK 3 1 1 1 6-4 2 4
4. Skurups IBK 3 0 0 3 5-18 -13 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Damer Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-05 19:45 135003001 Palmstaden IK - Munka-Ljungby IBK 3 - 5 Henrik Lott, Mats Ekblad-Thun Söderslättshallen B
2016-09-16 20:00 135003002 Höllvikens IBF - FBC Engelholm 1 - 4 Fredrik Lundborg, Erik Hindemith Halörhallen
2016-09-18 13:00 135003003 FBC Engelholm - Palmstaden IK 7 - 0 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Kungsgårdshallen
2016-09-23 20:00 135003004 Munka-Ljungby IBK - Höllvikens IBF 4 - 1 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Munkahallen
2016-09-11 15:00 135003006 Palmstaden IK - Höllvikens IBF 2 - 5 Markus Brink, Jonny Johansson Söderslättshallen B
2016-09-22 20:00 135003005 FBC Engelholm - Munka-Ljungby IBK 6 - 4 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Kungsgårdshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBC Engelholm 3 3 0 0 17-5 12 9
2. Munka-Ljungby IBK 3 2 0 1 13-10 3 6
3. Höllvikens IBF 3 1 0 2 7-10 -3 3
4. Palmstaden IK 3 0 0 3 5-17 -12 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Damer Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-08-21 12:00 135004002 SST NET Landskrona IBK - Göinge IBK 10 - 0 Kevin Prahl, Andreas Jangenmo Semmehallen
2016-09-06 20:00 135004001 Malmhaug KFUM IBF - Åkarps IBK 14 - 2 Hussein Ibrahim, David Dornlöv Kulladals Sporthall
2016-09-13 19:30 135004004 Åkarps IBK - SST NET Landskrona IBK 2 - 10 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Dalslunds Idrottshall
2016-09-17 13:00 135004003 Göinge IBK - Malmhaug KFUM IBF 2 - 9 Leon Fuchs, Petter Niklasson Broby Sim- och SH
2016-09-15 20:00 135004006 Malmhaug KFUM IBF - SST NET Landskrona IBK 4 - 4 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Kulladals Sporthall
2016-09-23 20:00 135004005 Göinge IBK - Åkarps IBK 0 - 1 Christian Olofsson, Svante Svensson Broby Sim- och SH
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Malmhaug KFUM IBF 3 2 1 0 27-8 19 7
2. SST NET Landskrona IBK 3 2 1 0 24-6 18 7
3. Åkarps IBK 3 1 0 2 5-24 -19 3
4. Göinge IBK 3 0 0 3 2-20 -18 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-11-07 20:00 1/8-final 2 135005002 FC Helsingborg - Munka-Ljungby IBK 3 - 2 e.förl. Pierre Bergsten, Kim Falkenback Helsingborg Arena C
2016-11-24 20:00 1/8-final 3 135005003 FBC Engelholm - SST NET Landskrona IBK 6 - 2 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Kungsgårdshallen
2016-11-28 20:00 1/8-final 1 135005001 Malmhaug KFUM IBF - IK Stanstad 5 - 9 Leon Fuchs, Petter Niklasson Kulladals Sporthall
2016-11-30 20:15 1/8-final 4 135005004 Gantofta IBK - IBK Lund 5 - 4 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Norrehedshallen
2016-12-14 20:15 Kvartsfinal 4 135005008 Gantofta IBK - Åstorp/Kvidinge IBS 0 - 10 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Norrehedshallen
2016-12-21 19:30 Kvartsfinal 1 135005005 IK Stanstad - Malmö FBC 1 - 15 Kevin Cardell, Jesper Landén Bråhögshallen
2017-01-07 14:00 Kvartsfinal 3 135005007 FBC Engelholm - IBK Lund Elit 9 - 5 Ola Nilsson, Roger Jönsson Kungsgårdshallen
2017-01-09 20:00 Kvartsfinal 2 135005006 FC Helsingborg - Röke IBK 4 - 3 Erik Höst, Mats Ekblad-Thun Helsingborg Arena C
2017-02-08 19:30 Semifinal 1 135005009 FC Helsingborg - Malmö FBC 0 - 6 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Högastenshallen
2017-02-16 19:30 Semifinal 2 135005010 FBC Engelholm - Åstorp/Kvidinge IBS 4 - 7 Petter Niklasson, Tony Olsson Kungsgårdshallen
2017-04-05 20:00 Final 135005011 Åstorp/Kvidinge IBS - Malmö FBC 3 - 8 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Åstorps Sporthall

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis