Herrar Div.3 (2016/17)

Gruppspel
Herrar Div.3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-23 19:30 121300002 Lindesbergs IBK (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 4 - 3 Tomas Persson, Berndt Swärd Stadsskogsskolan
2016-09-25 17:00 121300001 Väster IBK Örebro (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 5 - 8 Fredrik Knutsson, Joe Larsson Mellringehallen - Örebro
2016-09-25 17:30 121300005 Askersunds IBK (H3) - Kopparbergs BK (H3) 5 - 2 Michael Nilsson, Henrik Zegelsson Närlundahallen
2016-09-25 18:00 121300004 Gropens IF (H3) - Hovsta IF (H3) 10 - 5 Oscar Carlsvärd, Tommy Nordin Fjugesta Bollhall
2016-09-25 19:00 121300006 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Brickebackens IF (H3) 7 - 6 Tomas Persson, Berndt Swärd Tegelbruket
2016-09-29 20:00 121300011 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Askersunds IBK (H3) 7 - 8 e.förl. Tommy Nordin, Oscar Söljén Åsbrohallen
2016-09-30 19:30 121300009 Kopparbergs BK (H3) - SMÅ IF (H3) 10 - 6 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Ljusnarshallen
2016-10-01 15:00 121300010 Brickebackens IF (H3) - Gropens IF (H3) 8 - 3 Berndt Swärd, Anders Nordlund Birgittaskolan
2016-10-02 12:30 121300008 Hovsta IF (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 2 - 21 Tomas Persson, Berndt Swärd Mellringehallen - Örebro
2016-10-02 17:00 121300012 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 5 - 10 Tony Wennberg, Anders Nordlund Alléhallen, Hallsberg
2016-10-07 19:30 121300014 Lindesbergs IBK (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 11 - 3 Henrik Zegelsson, Tommy Nordin Stadsskogsskolan
2016-10-09 13:00 121300015 SMÅ IF (H3) - Hovsta IF (H3) 5 - 7 Tomas Persson, Berndt Swärd Odenskolans Sporthall
2016-10-09 17:00 121300013 Väster IBK Örebro (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 5 - 4 Tommy Nordin, Daniel Kallin Mellringehallen - Örebro
2016-10-09 17:00 121300017 Askersunds IBK (H3) - Brickebackens IF (H3) 5 - 4 e.förl. Joe Larsson, Fredrik Knutsson Närlundahallen
2016-10-09 19:00 121300018 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Kopparbergs BK (H3) 9 - 3 Tomas Persson, Berndt Swärd Tegelbruket
2016-10-14 19:00 121300019 Kopparbergs BK (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 5 - 7 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Ljusnarshallen
2016-10-15 12:30 121300024 Hovsta IF (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 3 - 9 Tommy Nordin, Daniel Kallin Mellringehallen - Örebro
2016-10-16 15:45 121300021 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - SMÅ IF (H3) 10 - 9 Daniel Kallin, Henrik Zegelsson Åsbrohallen
2016-10-16 16:30 121300020 Brickebackens IF (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 4 - 9 Erik Norin, Oscar Carlsvärd Birgittaskolan
2016-10-16 18:45 121300022 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Gropens IF (H3) 9 - 10 e.förl. Nicklas Johansson, Henrik Zegelsson Alléhallen, Hallsberg
2016-10-21 19:30 121300026 Lindesbergs IBK (H3) - Kopparbergs BK (H3) 8 - 6 Berndt Swärd, Anders Nordlund Stadsskogsskolan
2016-10-23 13:00 121300027 SMÅ IF (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 4 - 10 Oscar Söljén, Anders Nordlund Odenskolans Sporthall
2016-10-23 13:00 121300028 Gropens IF (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 4 - 5 Nicklas Johansson, Tomas Persson Fjugesta Bollhall
2016-10-23 15:00 121300029 Askersunds IBK (H3) - Hovsta IF (H3) 15 - 1 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Närlundahallen
2016-10-23 17:00 121300025 Väster IBK Örebro (H3) - Brickebackens IF (H3) 4 - 5 Berndt Swärd, Tomas Persson Mellringehallen - Örebro
2016-10-27 19:30 121300035 Askersunds IBK (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 8 - 3 Henrik Zegelsson, Robert Forslind Lovrencic Närlundahallen
2016-10-27 20:00 121300036 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 8 - 12 Daniel Kallin, Krister Eklund Åsbrohallen
2016-10-28 19:30 121300034 Kopparbergs BK (H3) - Gropens IF (H3) 12 - 3 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Ljusnarshallen
2016-10-29 12:30 121300033 Hovsta IF (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 2 - 12 Daniel Kallin, Erik Norin Mellringehallen - Örebro
2016-10-29 15:00 121300032 Brickebackens IF (H3) - SMÅ IF (H3) 8 - 3 Daniel Kallin, Erik Norin Birgittaskolan
2016-11-01 18:45 121300041 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Kopparbergs BK (H3) 8 - 6 Daniel Kallin, Krister Eklund Alléhallen, Hallsberg
2016-11-01 19:00 121300042 Hovsta IF (H3) - Brickebackens IF (H3) 6 - 11 Erik Norin, Oscar Carlsvärd Mellringehallen - Örebro
2016-11-01 19:30 121300038 Lindesbergs IBK (H3) - Askersunds IBK (H3) 11 - 7 Tomas Persson, Joe Larsson Stadsskogsskolan
2016-11-02 19:00 121300037 Väster IBK Örebro (H3) - SMÅ IF (H3) 7 - 4 Fredrik Knutsson, Tomas Persson Mellringehallen - Örebro
2016-11-02 19:15 121300039 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Gropens IF (H3) 10 - 1 Oscar Söljén, Tommy Nordin Tegelbruket
2016-11-04 19:30 121300046 Kopparbergs BK (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 9 - 4 Krister Eklund, Tommy Nordin Ljusnarshallen
2016-11-06 13:00 121300043 Gropens IF (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 1 - 15 Berndt Swärd, Michael Nilsson Fjugesta Bollhall
2016-11-06 13:00 121300045 SMÅ IF (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 2 - 13 Tommy Nordin, Daniel Kallin Odenskolans Sporthall
2016-11-06 17:00 121300044 Askersunds IBK (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 7 - 6 e.förl. Michael Nilsson, Tommy Nordin Närlundahallen
2016-11-06 17:00 121300047 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Hovsta IF (H3) 6 - 5 Henrik Zegelsson, Daniel Kallin Alléhallen, Hallsberg
2016-11-11 19:30 121300051 Lindesbergs IBK (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 3 - 2 Oscar Söljén, Tommy Nordin Stadsskogsskolan
2016-11-12 14:45 121300052 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Hovsta IF (H3) 14 - 8 Krister Eklund, Daniel Kallin Åsbrohallen
2016-11-12 17:00 121300054 Brickebackens IF (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 8 - 4 Berndt Swärd, Anders Nordlund Birgittaskolan
2016-11-13 13:00 121300049 SMÅ IF (H3) - Askersunds IBK (H3) 5 - 4 e.förl. Tommy Nordin, Anders Nordlund Odenskolans Sporthall
2016-11-13 17:00 121300050 Väster IBK Örebro (H3) - Gropens IF (H3) 12 - 5 Berndt Swärd, Tommy Nordin Mellringehallen - Örebro
2016-11-19 17:00 121300060 Brickebackens IF (H3) - Kopparbergs BK (H3) 5 - 4 e.förl. Tony Wennberg, Fredrik Knutsson Birgittaskolan
2016-11-20 16:00 121300056 Gropens IF (H3) - SMÅ IF (H3) 11 - 9 Oscar Söljén, Anders Nordlund Fjugesta Bollhall
2016-11-20 17:00 121300057 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Askersunds IBK (H3) 6 - 6 e.förl. Nicklas Johansson, Ej offentliggjord Tegelbruket
2016-11-20 17:00 121300058 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 7 - 5 Lars Larsson, Albin Jakobsson Alléhallen, Hallsberg
2016-11-20 19:30 121300055 Lindesbergs IBK (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 7 - 6 Timmy Samuelsson, Jörgen Grändefors Stadsskogsskolan
2016-11-24 20:00 121300064 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Brickebackens IF (H3) 7 - 9 Henrik Zegelsson, Krister Eklund Åsbrohallen
2016-11-25 19:00 121300066 Kopparbergs BK (H3) - Hovsta IF (H3) 13 - 3 Joe Larsson, Tonni Boström Ljusnarshallen
2016-11-27 16:00 121300062 SMÅ IF (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 4 - 10 Oscar Carlsvärd, Joe Larsson Odenskolans Sporthall
2016-11-27 17:00 121300063 Askersunds IBK (H3) - Gropens IF (H3) 13 - 4 Krister Eklund, Daniel Kallin Närlundahallen
2016-11-27 17:30 121300061 Väster IBK Örebro (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 14 - 5 Oscar Söljén, Fredrik Knutsson Mellringehallen - Örebro
2016-12-03 14:15 121300067 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Väster IBK Örebro (H3) 11 - 6 Nicklas Johansson, Krister Eklund Åsbrohallen
2016-12-03 15:00 121300072 Brickebackens IF (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 9 - 5 Oscar Söljén, Tommy Nordin Birgittaskolan
2016-12-04 12:30 121300070 Hovsta IF (H3) - Gropens IF (H3) 11 - 14 Fredrik Knutsson, Tony Wennberg Mellringehallen - Örebro
2016-12-04 16:00 121300071 Kopparbergs BK (H3) - Askersunds IBK (H3) 3 - 10 Tomas Persson, Berndt Swärd Ljusnarshallen
2016-12-04 17:00 121300068 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Lindesbergs IBK (H3) 5 - 11 Fredrik Knutsson, Krister Eklund Bollhallen, Hallsberg
2016-12-10 16:00 121300074 Lindesbergs IBK (H3) - Hovsta IF (H3) 20 - 2 Tomas Persson, Fredrik Knutsson Stadsskogsskolan
2016-12-11 13:00 121300076 Gropens IF (H3) - Brickebackens IF (H3) 5 - 11 Tommy Nordin, Nicklas Johansson Fjugesta Bollhall
2016-12-11 16:00 121300075 SMÅ IF (H3) - Kopparbergs BK (H3) 6 - 7 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Odenskolans Sporthall
2016-12-11 17:00 121300077 Askersunds IBK (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 11 - 8 Krister Eklund, Nicklas Johansson Närlundahallen
2016-12-11 18:45 121300078 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 11 - 8 Tommy Nordin, Tony Wennberg Tegelbruket
2016-12-16 19:00 121300084 Kopparbergs BK (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 8 - 8 e.förl. Joe Larsson, Simon Jansson Ljusnarshallen
2016-12-18 12:30 121300081 Hovsta IF (H3) - SMÅ IF (H3) 11 - 5 Tomas Persson, Berndt Swärd Mellringehallen - Örebro
2016-12-18 16:00 121300083 Brickebackens IF (H3) - Askersunds IBK (H3) 8 - 7 Michael Nilsson, Henrik Zegelsson Birgittaskolan
2016-12-18 17:00 121300079 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Väster IBK Örebro (H3) 8 - 9 Oscar Söljén, Tommy Nordin Alléhallen, Hallsberg
2016-12-18 19:15 121300080 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Lindesbergs IBK (H3) 11 - 7 Fredrik Knutsson, Krister Eklund Åsbrohallen
2017-01-06 16:00 121300086 Lindesbergs IBK (H3) - Brickebackens IF (H3) 14 - 8 Henrik Zegelsson, Fredrik Knutsson Stadsskogsskolan
2017-01-07 17:00 121300090 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Hovsta IF (H3) 14 - 5 Berndt Swärd, Oscar Söljén Tegelbruket
2017-01-08 13:00 121300088 Gropens IF (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 11 - 7 Daniel Kallin, Krister Eklund Fjugesta Bollhall
2017-01-08 17:30 121300085 Väster IBK Örebro (H3) - Kopparbergs BK (H3) 7 - 6 Berndt Swärd, Oscar Söljén Mellringehallen - Örebro
2017-01-08 18:30 121300087 SMÅ IF (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 9 - 13 Fredrik Knutsson, Henrik Zegelsson Odenskolans Sporthall
2017-01-13 19:00 121300092 Kopparbergs BK (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 11 - 9 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Ljusnarshallen
2017-01-14 17:00 121300091 Brickebackens IF (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 2 - 5 Oscar Söljén, Fredrik Knutsson Birgittaskolan
2017-01-15 12:30 121300095 Hovsta IF (H3) - Askersunds IBK (H3) 2 - 18 Tommy Nordin, Oscar Söljén Mellringehallen - Örebro
2017-01-15 13:00 121300094 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Gropens IF (H3) 8 - 7 e.förl. Tomas Persson, Daniel Kallin Åsbrohallen
2017-01-15 17:00 121300093 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - SMÅ IF (H3) 3 - 4 Berndt Swärd, Tomas Persson Alléhallen, Hallsberg
2017-01-22 13:00 121300098 SMÅ IF (H3) - Brickebackens IF (H3) 9 - 11 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Odenskolans Sporthall
2017-01-22 13:00 121300100 Gropens IF (H3) - Kopparbergs BK (H3) 6 - 8 Krister Eklund, Nicklas Johansson Fjugesta Bollhall
2017-01-22 17:00 121300101 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Askersunds IBK (H3) 5 - 12 Oscar Söljén, Henrik Zegelsson Alléhallen, Hallsberg
2017-01-22 17:00 121300102 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 6 - 5 Berndt Swärd, Michael Nilsson Tegelbruket
2017-01-22 17:30 121300099 Väster IBK Örebro (H3) - Hovsta IF (H3) 12 - 3 Joe Larsson, Fredrik Knutsson Mellringehallen - Örebro
2017-01-27 19:30 121300107 Kopparbergs BK (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 22 - 3 Joe Larsson, Tonni Boström Ljusnarshallen
2017-01-28 15:00 121300108 Brickebackens IF (H3) - Hovsta IF (H3) 10 - 4 Berndt Swärd, Tomas Persson Birgittaskolan
2017-01-29 13:00 121300105 Gropens IF (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 9 - 4 Anders Nordlund, Tony Wennberg Fjugesta Bollhall
2017-01-29 15:00 121300103 SMÅ IF (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 5 - 9 Daniel Kallin, Tomas Persson Odenskolans Sporthall
2017-01-29 17:30 121300104 Askersunds IBK (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 10 - 2 Krister Eklund, Daniel Kallin Närlundahallen
2017-02-10 19:30 121300109 Lindesbergs IBK (H3) - Gropens IF (H3) 14 - 7 Tomas Persson, Berndt Swärd Stadsskogsskolan
2017-02-11 13:30 121300112 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Kopparbergs BK (H3) 5 - 9 Krister Eklund, Daniel Kallin Åsbrohallen
2017-02-12 15:00 121300113 Hovsta IF (H3) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 8 - 7 Nicklas Johansson, Tony Wennberg Mellringehallen - Örebro
2017-02-12 17:00 121300110 Väster IBK Örebro (H3) - Askersunds IBK (H3) 3 - 4 e.förl. Nicklas Johansson, Tony Wennberg Mellringehallen - Örebro
2017-02-12 17:00 121300111 KFUM Örebro (H3, B-lag) - SMÅ IF (H3) 17 - 3 Berndt Swärd, Tomas Persson Tegelbruket
2017-02-16 19:30 121300115 Askersunds IBK (H3) - SMÅ IF (H3) 16 - 1 Tony Wennberg, Fredrik Knutsson Närlundahallen
2017-02-18 10:00 121300118 Hovsta IF (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 7 - 8 Oscar Söljén, Tommy Nordin Mellringehallen - Örebro
2017-02-19 13:00 121300116 Gropens IF (H3) - Väster IBK Örebro (H3) 4 - 6 Krister Eklund, Daniel Kallin Fjugesta Bollhall
2017-02-19 17:00 121300117 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Lindesbergs IBK (H3) 8 - 6 Berndt Swärd, Tomas Persson Tegelbruket
2017-02-19 19:15 121300120 Pålsboda IBF (H3, B-lag) - Brickebackens IF (H3) 4 - 10 Tommy Nordin, Fredrik Knutsson Alléhallen, Hallsberg
2017-02-24 19:00 121300126 Kopparbergs BK (H3) - Brickebackens IF (H3) 17 - 8 Joe Larsson, Tonni Boström Ljusnarshallen
2017-02-26 13:00 121300122 SMÅ IF (H3) - Gropens IF (H3) 14 - 5 Krister Eklund, Daniel Kallin Odenskolans Sporthall
2017-02-26 15:00 121300123 Askersunds IBK (H3) - KFUM Örebro (H3, B-lag) 9 - 4 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Närlundahallen
2017-02-26 17:00 121300121 Väster IBK Örebro (H3) - Lindesbergs IBK (H3) 8 - 8 e.förl. Erik Norin, Fredrik Knutsson Mellringehallen - Örebro
2017-02-26 18:30 121300124 Åsbro GOIF (H3, B-lag) - Pålsboda IBF (H3, B-lag) 7 - 6 Krister Eklund, Daniel Kallin Åsbrohallen
2017-03-03 19:30 121300128 Lindesbergs IBK (H3) - SMÅ IF (H3) 29 - 1 Berndt Swärd, Tomas Persson Stadsskogsskolan
2017-03-04 15:00 121300130 Brickebackens IF (H3) - Åsbro GOIF (H3, B-lag) 6 - 4 Fredrik Knutsson, Berndt Swärd Birgittaskolan
2017-03-05 12:30 121300132 Hovsta IF (H3) - Kopparbergs BK (H3) 4 - 10 Fredrik Knutsson, Tony Wennberg Idrottshuset Örebro, Arenahallen
2017-03-05 13:00 121300129 Gropens IF (H3) - Askersunds IBK (H3) 2 - 18 Krister Eklund, Tommy Nordin Fjugesta Bollhall
2017-03-05 17:00 121300127 KFUM Örebro (H3, B-lag) - Väster IBK Örebro (H3) 3 - 9 Tony Wennberg, Tomas Persson Tegelbruket
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Lindesbergs IBK (H3) 20 15 1 (0) 4 219-109 110 46
2. Askersunds IBK (H3) 20 12 6 (4) 2 193-87 106 46
3. Väster IBK Örebro (H3) 20 13 3 (0) 4 152-106 46 42
4. Brickebackens IF (H3) 20 13 2 (1) 5 151-126 25 42
5. KFUM Örebro (H3, B-lag) 20 12 2 (0) 6 163-122 41 38
6. Kopparbergs BK (H3) 20 11 2 (0) 7 171-124 47 35
7. Åsbro GOIF (H3, B-lag) 20 9 2 (1) 9 151-156 -5 30
8. Gropens IF (H3) 20 5 2 (1) 13 122-199 -77 18
9. Pålsboda IBF (H3, B-lag) 20 4 1 (0) 15 115-170 -55 13
10. Hovsta IF (H3) 20 3 0 (0) 17 99-234 -135 9
11. SMÅ IF (H3) 20 2 1 (1) 17 108-211 -103 8
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis