Division 2 (2016/17)

Gruppspel
Damer division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-24 11:30 150013003 Rotebro IS IBK (A) - Örby IS 7 - 4 Per Calmén, Alexander Mattsson Sollentuna sim och sporthall
2016-09-24 11:45 150013005 Tumba GOIF - Sundbybergs IK (A) 0 - 1 Marko Maikkunen, Aarre Hietanen Storvretens Sporthall
2016-09-24 14:00 150013001 Ekerö IK (A) - Täby FC 1 - 6 Jonas Laurell, Fredrik Dahl Mälaröhallen
2016-09-24 14:00 150013004 Värmdö IF (A) - Ursvik IK 5 - 4 Leif Karlsson, Didrik Axen Värmdö sporthall
2016-09-25 10:00 150013002 Hässelby SK IBK (A) - Älvsjö AIK IBF (B) 8 - 3 Jan Lingemark, Arne Brovig Hässelbyhallen
2016-10-01 14:30 150013006 Sundbybergs IK (A) - Värmdö IF (A) 3 - 3 Thomas Bégat, Magnus Westerberg Hallonbergshallen
2016-10-01 16:00 150013007 Ursvik IK - Rotebro IS IBK (A) 6 - 4 Thomas Bégat, Magnus Westerberg Hallonbergshallen
2016-10-02 19:00 150013009 Älvsjö AIK IBF (B) - Ekerö IK (A) 4 - 1 Fadi Saffo, Arne Brovig Västertorpshallen
2016-10-04 20:15 150013008 Hässelby SK IBK (A) - Örby IS 8 - 6 Johan Jäderlund, Aldin Imamovic Hässelbyhallen
2016-11-22 20:30 150013010 Täby FC - Tumba GOIF 8 - 1 Björn Larsson, Aldin Imamovic Grindtorpshallen
2016-10-15 10:15 150013013 Rotebro IS IBK (A) - Sundbybergs IK (A) 2 - 1 Magnus Westerberg, Roger Nyström Sollentuna sim och sporthall
2016-10-15 12:15 150013014 Värmdö IF (A) - Tumba GOIF 3 - 0 Alexander Sommensjö, Fredrik Berglund Sonesson Värmdö sporthall
2016-10-15 13:45 150013011 Ekerö IK (A) - Örby IS 3 - 6 Patrik Andersén, Magnus Berg Mälaröhallen
2016-10-15 16:00 150013012 Hässelby SK IBK (A) - Ursvik IK 8 - 3 Johan Hillergren, Magnus Johansson Hässelbyhallen
2016-10-16 18:15 150013015 Älvsjö AIK IBF (B) - Täby FC 0 - 5 Kenny Ly, Linus Löfstedt Västertorpshallen
2016-10-22 12:00 150013018 Ursvik IK - Ekerö IK (A) 7 - 0 Mattias Nordlund, Linus Warrenstein Brotorpshallen
2016-10-22 14:00 150013020 Täby FC - Värmdö IF (A) 11 - 0 Martin Svensson, Dennis Svensson Grindtorpshallen
2016-10-22 17:30 150013019 Örby IS - Älvsjö AIK IBF (B) 1 - 5 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Högdalshallen
2016-10-23 12:30 150013016 Tumba GOIF - Rotebro IS IBK (A) 7 - 6 Shabbir Ahmed, Martin Åkesson Storvretens Sporthall
2016-10-24 19:19 150013017 Sundbybergs IK (A) - Hässelby SK IBK (A) 2 - 9 Andreas Mattsson, Alexander Mattsson Hallonbergshallen
2016-11-05 12:15 150013024 Örby IS - Täby FC 3 - 9 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Högdalshallen
2016-11-05 13:00 150013023 Rotebro IS IBK (A) - Värmdö IF (A) 4 - 1 Lars Sundlöf, Jan-Olov Cederholm Rotebrohallen (Nya)
2016-11-05 14:30 150013021 Ekerö IK (A) - Sundbybergs IK (A) 2 - 2 Arne Brovig, Ken Johansson Mälaröhallen
2016-11-06 10:00 150013022 Hässelby SK IBK (A) - Tumba GOIF 13 - 1 Patrik Andersén, Peter Gustafsson Saliba Hässelbyhallen
2016-11-06 13:00 150013025 Älvsjö AIK IBF (B) - Ursvik IK 6 - 6 Marko Maikkunen, Christoffer Markovski Västertorpshallen
2016-11-12 11:15 150013029 Ursvik IK - Örby IS 6 - 1 Imtiaz Karim, Fredrik Hallenberg Brotorpshallen
2016-11-12 14:15 150013028 Sundbybergs IK (A) - Älvsjö AIK IBF (B) 5 - 3 Janne Ahonen, Jan-Markus Helin Hallonbergshallen
2016-11-13 12:30 150013027 Tumba GOIF - Ekerö IK (A) 3 - 5 Johan Ståhl, Erik Nyman Storvretens Sporthall
2016-11-13 19:15 150013026 Värmdö IF (A) - Hässelby SK IBK (A) 3 - 7 Leif Karlsson, Patrik Andersén Värmdö sporthall
2016-11-13 20:30 150013030 Täby FC - Rotebro IS IBK (A) 8 - 4 Stefano Bianque, Ulf Jonsson Grindtorpshallen
2016-11-26 11:00 150013032 Hässelby SK IBK (A) - Rotebro IS IBK (A) 10 - 3 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Hässelbyhallen
2016-11-26 15:30 150013034 Örby IS - Sundbybergs IK (A) 4 - 1 Christian Ljunggren, John Awabdeh Högdalshallen
2016-11-26 16:30 150013033 Ursvik IK - Täby FC 1 - 7 Linus Warrenstein, Imtiaz Karim Brotorpshallen
2016-11-26 17:30 150013031 Ekerö IK (A) - Värmdö IF (A) 1 - 5 Daniel Karlsson, Kent Budell Mälaröhallen
2016-11-27 11:30 150013035 Älvsjö AIK IBF (B) - Tumba GOIF 3 - 4 Håkan Taxén, Håkan Augustsson Västertorpshallen
2016-12-03 10:00 150013036 Rotebro IS IBK (A) - Ekerö IK (A) 4 - 0 Daniel Kölborn, Aldin Imamovic Sollentuna sim och sporthall
2016-12-03 15:30 150013037 Värmdö IF (A) - Älvsjö AIK IBF (B) 1 - 4 Felix Fernström, Emil Pagrot Värmdö sporthall
2016-12-04 14:00 150013038 Tumba GOIF - Örby IS 4 - 5 Aarre Hietanen, Patrik Andersén Storvretens Sporthall
2016-12-05 19:10 150013039 Sundbybergs IK (A) - Ursvik IK 5 - 6 Linus Warrenstein, Aldin Imamovic Hallonbergshallen
2016-12-06 20:30 150013040 Täby FC - Hässelby SK IBK (A) 3 - 7 Jan Lingemark, Arne Brovig Grindtorpshallen
2016-12-17 11:30 150013042 Sundbybergs IK (A) - Täby FC 3 - 6 Christian Ljunggren, Ulf Jonsson Hallonbergshallen
2016-12-17 14:00 150013043 Ursvik IK - Tumba GOIF 8 - 3 Jonas Laurell, Fredrik Dahl Brotorpshallen
2016-12-17 14:00 150013044 Örby IS - Värmdö IF (A) 2 - 9 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Högdalshallen
2016-12-17 15:15 150013041 Ekerö IK (A) - Hässelby SK IBK (A) 3 - 8 Kent Budell, Stefano Bianque Mälaröhallen
2016-12-17 16:30 150013045 Älvsjö AIK IBF (B) - Rotebro IS IBK (A) 1 - 2 Nicklas Sundgren, Jonas Robertson Sätrahallen
2017-01-21 12:45 150013046 Sundbybergs IK (A) - Tumba GOIF 2 - 4 Linus Warrenstein, Mattias Nordlund Hallonbergshallen
2017-01-21 13:30 150013047 Ursvik IK - Värmdö IF (A) 5 - 5 Imtiaz Karim, Ken Johansson Brotorpshallen
2017-01-21 16:15 150013048 Örby IS - Rotebro IS IBK (A) 1 - 1 Johan Ståhl, Erik Nyman Högdalshallen
2017-01-22 14:00 150013049 Älvsjö AIK IBF (B) - Hässelby SK IBK (A) 2 - 3 Linus Warrenstein, Björn Söderström Västertorpshallen
2017-01-22 14:45 150013050 Täby FC - Ekerö IK (A) 21 - 0 Ulf Jonsson, Vilhelm Nordström Grindtorpshallen
2017-01-14 10:45 150013054 Värmdö IF (A) - Sundbybergs IK (A) 2 - 5 Jimmy Rittervall, Fredrik Landin Värmdö sporthall
2017-01-28 12:45 150013053 Rotebro IS IBK (A) - Ursvik IK 3 - 5 Niklas Forsman, Aldin Imamovic Sollentuna sim och sporthall
2017-01-28 15:30 150013051 Ekerö IK (A) - Älvsjö AIK IBF (B) 1 - 7 Alexander Mattsson, Andreas Mattsson Mälaröhallen
2017-01-28 16:00 150013052 Örby IS - Hässelby SK IBK (A) 2 - 6 Marko Maikkunen, Imtiaz Karim Högdalshallen
2017-01-29 13:45 150013055 Tumba GOIF - Täby FC 4 - 6 Erik Nyman, Kent Budell Storvretens Sporthall
2017-02-04 11:30 150013057 Sundbybergs IK (A) - Rotebro IS IBK (A) 1 - 3 Nihada Cenanovic, Bjarne Hekkelstrand Hallonbergshallen
2017-02-04 13:15 150013058 Ursvik IK - Hässelby SK IBK (A) 5 - 3 Robert Forslind Lovrencic, Stefano Bianque Brotorpshallen
2017-02-05 12:30 150013056 Tumba GOIF - Värmdö IF (A) 7 - 3 Robert Forslind Lovrencic, Magnus Johansson Storvretens Sporthall
2017-02-05 12:45 150013060 Täby FC - Älvsjö AIK IBF (B) 8 - 2 Kari Malmros, Imtiaz Karim Grindtorpshallen
2017-02-06 20:05 150013059 Örby IS - Ekerö IK (A) 5 - 3 David Berger, Daniel Kölborn Gubbängshallen
2017-02-17 19:30 150013062 Hässelby SK IBK (A) - Sundbybergs IK (A) 7 - 2 Micke Roth, Ken Johansson Hässelbyhallen
2017-02-18 12:15 150013064 Värmdö IF (A) - Täby FC 3 - 12 Peter Larsson, Fredrik Landin Värmdö sporthall
2017-02-18 13:30 150013061 Ekerö IK (A) - Ursvik IK 3 - 5 Stefano Bianque, Imtiaz Karim Mälaröhallen
2017-02-18 15:45 150013063 Rotebro IS IBK (A) - Tumba GOIF 1 - 6 Michael Selg, Fabian Fahimi Sollentuna sim och sporthall
2017-02-19 14:45 150013065 Älvsjö AIK IBF (B) - Örby IS 4 - 6 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Västertorpshallen
2017-02-25 12:15 150013066 Värmdö IF (A) - Rotebro IS IBK (A) 4 - 4 Håkan Taxén, Kent Kastell Värmdö sporthall
2017-02-25 12:15 150013068 Sundbybergs IK (A) - Ekerö IK (A) 9 - 5 Thomas Bégat, Bjarne Hekkelstrand Hallonbergshallen
2017-02-25 16:00 150013069 Ursvik IK - Älvsjö AIK IBF (B) 6 - 5 Arne Brovig, Fadi Saffo Brotorpshallen
2017-02-26 10:15 150013067 Tumba GOIF - Hässelby SK IBK (A) 1 - 14 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Storvretens Sporthall
2017-03-07 20:30 150013070 Täby FC - Örby IS 8 - 1 Micke Roth, Fredrik Berglund Sonesson Grindtorpshallen
2017-03-04 11:00 150013074 Örby IS - Ursvik IK 4 - 6 Aldin Imamovic, Daniel Kölborn Högdalshallen
2017-03-04 13:30 150013071 Ekerö IK (A) - Tumba GOIF 3 - 5 Roger Nyström, Magnus Westerberg Mälaröhallen
2017-03-04 15:00 150013073 Rotebro IS IBK (A) - Täby FC 0 - 10 Linus Warrenstein, Björn Söderström Sollentuna sim och sporthall
2017-03-05 10:30 150013075 Älvsjö AIK IBF (B) - Sundbybergs IK (A) 7 - 1 Madelene Westerberg, Daniel Kölborn Västertorpshallen
2017-03-05 11:30 150013072 Hässelby SK IBK (A) - Värmdö IF (A) WO (5 - 0) Kent Kastell Hässelbyhallen
2017-03-12 12:15 150013078 Tumba GOIF - Älvsjö AIK IBF (B) 4 - 3 Kent Budell, Martin Åkesson Storvretens Sporthall
2017-03-18 15:45 150013076 Rotebro IS IBK (A) - Hässelby SK IBK (A) 2 - 8 Mattias Lönnborg, Jonas Holm Sollentuna sim och sporthall
2017-03-18 16:45 150013080 Täby FC - Ursvik IK 13 - 2 Karl Hurtig, Ulf Jonsson Grindtorpshallen
2017-03-19 17:30 150013077 Värmdö IF (A) - Ekerö IK (A) 5 - 0 Magnus Berg, Shabbir Ahmed Värmdö sporthall
2017-03-20 19:10 150013079 Sundbybergs IK (A) - Örby IS 5 - 3 Niklas Forsman, Linus Warrenstein Hallonbergshallen
2017-03-25 11:15 150013083 Ursvik IK - Sundbybergs IK (A) 2 - 5 Fadi Saffo, Linda Forslund Brotorpshallen
2017-03-25 13:45 150013084 Örby IS - Tumba GOIF 1 - 10 Daniel Eklund, Sadjad Nima Farstahallen 3
2017-03-25 16:45 150013081 Ekerö IK (A) - Rotebro IS IBK (A) 1 - 7 Fadi Saffo, Mats Andersson Mälaröhallen
2017-03-25 16:45 150013082 Hässelby SK IBK (A) - Täby FC 4 - 3 Bjarne Hekkelstrand, Thomas Bégat Hässelbyhallen
2017-03-26 11:15 150013085 Älvsjö AIK IBF (B) - Värmdö IF (A) 6 - 2 Jessika Forsberg, Madelene Westerberg Västertorpshallen
2017-04-01 15:00 150013087 Rotebro IS IBK (A) - Älvsjö AIK IBF (B) 2 - 2 Roland Nester, Joakim Levin Rotebrohallen (Nya)
2017-04-02 11:00 150013089 Tumba GOIF - Ursvik IK 3 - 4 Jonas Jatko, Fredrik Berglund Sonesson Storvretens Sporthall
2017-04-02 11:15 150013090 Täby FC - Sundbybergs IK (A) 12 - 2 Daniel Skantze, Karl Hurtig Tibblehallen CC
2017-04-02 14:00 150013088 Värmdö IF (A) - Örby IS 4 - 1 Christoffer Markovski, Aldin Imamovic Värmdö sporthall
2017-04-02 17:00 150013086 Hässelby SK IBK (A) - Ekerö IK (A) 12 - 1 Johan Hillergren, Magnus Johansson Hässelbyhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Hässelby SK IBK (A) 18 17 0 1 140-45 95 51
2. Täby FC 18 16 0 2 156-38 118 48
3. Ursvik IK 18 11 2 5 87-83 4 35
4. Rotebro IS IBK (A) 18 7 3 8 59-76 -17 24
5. Tumba GOIF 18 8 0 10 67-89 -22 24
6. Värmdö IF (A) 18 6 3 9 58-81 -23 21
7. Älvsjö AIK IBF (B) 18 6 2 10 67-66 1 20
8. Sundbybergs IK (A) 18 6 2 10 55-80 -25 20
9. Örby IS 18 5 1 12 56-99 -43 16
10. Ekerö IK (A) 18 1 1 16 33-121 -88 4
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis