Division 2 (2017/18)

Gruppspel
Herrar division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-22 19:45 150001002 Nacka Wallenstam IBK - Råsunda IS 5 - 5 David Berger, Tobias Berger Ormingehallen
2017-09-23 12:15 150001005 Runby IBK - Tumba GOIF 6 - 6 Christian Högberg, Anders Westerberg Väsby skolan
2017-09-23 16:15 150001004 Hässelby SK IBK (A) - Hammarby IF IBF 6 - 8 Thomas Bégat, Bjarne Hekkelstrand Hässelbyhallen
2017-09-23 17:15 150001001 Västerhaninge IBK (A) - Täby FC Ungdom (A) 7 - 5 Mattias Lönnborg, Anders Westerberg Söderbymalmskolan
2017-09-24 19:15 150001003 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - IBF Offensiv Lidingö 1 - 9 Anders Westerberg, Fredrik Berglund Sonesson Tyresöhallen
2017-09-24 19:15 150001006 Hammarbyhöjden IBK - Högalids IF 7 - 3 Tobias Berger, David Berger Västertorpshallen
2017-09-30 12:00 150001010 IBF Offensiv Lidingö - Nacka Wallenstam IBK 1 - 7 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Bodals Bollhall
2017-09-30 14:00 150001008 Tumba GOIF - Hässelby SK IBK (A) 6 - 6 Elis Erbing, Daniel Mårtensson Storvretens Sporthall
2017-09-30 15:00 150001007 Högalids IF - Runby IBK 7 - 2 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Eriksdalshallen
2017-10-01 14:30 150001009 Hammarby IF IBF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 10 - 3 Christoffer Markovski, Patric Terelius Sjöstadshallen
2017-10-01 15:00 150001011 Råsunda IS - Västerhaninge IBK (A) 6 - 4 Linus Warrenstein, Björn Söderström Råstaparkhallen
2017-10-01 15:30 150001012 Täby FC Ungdom (A) - Hammarbyhöjden IBK 8 - 8 Jonas Edström, Christian Högberg Tibblehallen CC
2017-10-03 20:05 150001015 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Tumba GOIF 5 - 6 Peter Eriksson, Kari Karke Strandhallen - Tyresö
2017-10-06 19:45 150001014 Nacka Wallenstam IBK - Hammarby IF IBF 7 - 6 Tobias Berger, David Berger Ormingehallen
2017-10-07 13:15 150001013 Västerhaninge IBK (A) - IBF Offensiv Lidingö 5 - 8 Björn Landin, Roland Nester Söderbymalmskolan
2017-10-07 14:15 150001017 Runby IBK - Hammarbyhöjden IBK 9 - 5 Bjarne Hekkelstrand, Peter Gustafsson Saliba Väsby skolan
2017-10-07 15:45 150001016 Hässelby SK IBK (A) - Högalids IF 4 - 2 Ola Bigestans, Robin Vall Hässelbyhallen
2017-10-08 12:00 150001018 Råsunda IS - Täby FC Ungdom (A) 8 - 3 Fredrik Berglund Sonesson, Christian Högberg Råstaparkhallen
2017-10-14 12:00 150001023 IBF Offensiv Lidingö - Råsunda IS 8 - 5 Christian Högberg, Daniel Hultberg Bodals Bollhall
2017-10-14 13:00 150001021 Tumba GOIF - Nacka Wallenstam IBK 2 - 3 Mikael Andersson, Christoffer Markovski Storvretens Sporthall
2017-10-14 13:15 150001022 Hammarby IF IBF - Västerhaninge IBK (A) 11 - 3 Elis Erbing, Martin Johansson Sjöstadshallen
2017-10-14 13:45 150001020 Högalids IF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 5 - 10 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Eriksdalshallen
2017-10-15 14:30 150001024 Täby FC Ungdom (A) - Runby IBK 6 - 13 Jacob Leijon, Robert Jäderlund Grindtorpshallen
2017-10-15 19:15 150001019 Hammarbyhöjden IBK - Hässelby SK IBK (A) 6 - 4 Martin Johansson, Elis Erbing Västertorpshallen
2017-10-25 20:05 150001027 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Hammarbyhöjden IBK 4 - 10 Kari Karke, Peter Eriksson Strandhallen - Tyresö
2017-10-27 19:45 150001026 Nacka Wallenstam IBK - Högalids IF 6 - 6 Peter Eriksson, Kari Karke Ormingehallen
2017-10-28 12:00 150001029 IBF Offensiv Lidingö - Täby FC Ungdom (A) 7 - 3 Alexander Gruber, Christoph Gruber Bodals Bollhall
2017-10-28 13:30 150001028 Hässelby SK IBK (A) - Runby IBK 8 - 2 Christian Högberg, Michael Selg Hässelbyhallen
2017-10-28 14:15 150001025 Västerhaninge IBK (A) - Tumba GOIF 8 - 8 Roland Nester, Nicklas Sundgren Söderbymalmskolan
2017-10-29 13:45 150001030 Råsunda IS - Hammarby IF IBF 7 - 6 Elis Erbing, Martin Johansson Råstaparkhallen
2017-11-04 12:15 150001031 Runby IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 6 - 6 Jonas Backman, Oliver Halvarsson Väsby skolan
2017-11-04 13:00 150001034 Tumba GOIF - Råsunda IS 9 - 7 Peter Hagelin, Michael Selg Storvretens Sporthall
2017-11-04 15:30 150001035 Hammarby IF IBF - IBF Offensiv Lidingö 9 - 4 Robert Jäderlund, Christian Högberg Sjöstadshallen
2017-11-05 12:00 150001033 Högalids IF - Västerhaninge IBK (A) 5 - 4 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Eriksdalshallen
2017-11-05 18:00 150001032 Hammarbyhöjden IBK - Nacka Wallenstam IBK 4 - 4 Tobias Ekmark, Christian Högberg Västertorpshallen
2017-11-06 20:15 150001036 Täby FC Ungdom (A) - Hässelby SK IBK (A) 12 - 9 Peter Eriksson, Kari Karke Grindtorpshallen
2017-11-07 20:05 150001039 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Hässelby SK IBK (A) 6 - 6 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Strandhallen - Tyresö
2017-11-10 19:45 150001038 Nacka Wallenstam IBK - Runby IBK 7 - 3 Anders Westerberg, Johan Jäderlund Ormingehallen
2017-11-11 11:45 150001041 IBF Offensiv Lidingö - Tumba GOIF 6 - 6 Elis Erbing, Martin Johansson Bodals Bollhall
2017-11-11 13:00 150001040 Hammarby IF IBF - Täby FC Ungdom (A) 4 - 1 Jan-Markus Helin, Janne Ahonen Sjöstadshallen
2017-11-11 13:15 150001037 Västerhaninge IBK (A) - Hammarbyhöjden IBK 5 - 6 Aleksi Partanen, Rainer Pekkinen Söderbymalmskolan
2017-11-12 12:45 150001042 Råsunda IS - Högalids IF 6 - 5 Janne Ahonen, Rainer Pekkinen Råstaparkhallen
2017-11-18 14:00 150001047 Tumba GOIF - Hammarby IF IBF 3 - 3 Roland Nester, Björn Landin Storvretens Sporthall
2017-11-18 14:45 150001044 Runby IBK - Västerhaninge IBK (A) 12 - 8 Nicklas Sundgren, Michael Selg Väsby skolan
2017-11-18 15:15 150001043 Hässelby SK IBK (A) - Nacka Wallenstam IBK 6 - 6 Daniel Hultberg, Christian Högberg Hässelbyhallen
2017-11-18 15:45 150001046 Högalids IF - IBF Offensiv Lidingö 3 - 11 Peter Gustafsson Saliba, Vilhelm Nordström Skanstullshallen
2017-11-19 13:00 150001048 Täby FC Ungdom (A) - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 11 - 8 Jesper Wahlund, Daniel Mårtensson Grindtorpshallen
2017-11-19 20:00 150001045 Hammarbyhöjden IBK - Råsunda IS 8 - 5 Ola Bigestans, Aldin Imamovic Västertorpshallen
2017-11-24 19:45 150001050 Nacka Wallenstam IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 4 - 5 Patric Terelius, Christoffer Markovski Ormingehallen
2017-11-25 12:00 150001053 IBF Offensiv Lidingö - Hammarbyhöjden IBK 5 - 5 Linus Warrenstein, Björn Söderström Bodals Bollhall
2017-11-25 12:30 150001052 Hammarby IF IBF - Högalids IF 8 - 3 Jonas Backman, Oliver Halvarsson Sjöstadshallen
2017-11-25 13:15 150001049 Västerhaninge IBK (A) - Hässelby SK IBK (A) 3 - 4 Kari Malmros, Jonas Holm Söderbymalmskolan
2017-11-25 14:00 150001051 Tumba GOIF - Täby FC Ungdom (A) 15 - 7 Björn Landin, Anders Asp Storvretens Sporthall
2017-11-26 13:15 150001054 Råsunda IS - Runby IBK 4 - 7 Björn Söderström, Linus Warrenstein Råstaparkhallen
2017-12-02 13:30 150001057 Runby IBK - IBF Offensiv Lidingö 8 - 6 Roland Nester, Fadi Saffo Väsby skolan
2017-12-02 15:45 150001056 Hässelby SK IBK (A) - Råsunda IS 9 - 5 Robin Vall, Martin Johansson Hässelbyhallen
2017-12-03 12:45 150001060 Täby FC Ungdom (A) - Nacka Wallenstam IBK 2 - 5 Christian Högberg, Daniel Hultberg Grindtorpshallen
2017-12-03 14:15 150001055 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Västerhaninge IBK (A) 5 - 10 Johan Larsson, David Berger Tyresöhallen
2017-12-03 17:00 150001059 Högalids IF - Tumba GOIF 3 - 10 Anders Asp, Madelene Westerberg Skanstullshallen
2017-12-03 18:45 150001058 Hammarbyhöjden IBK - Hammarby IF IBF 6 - 6 Björn Landin, Roland Nester Västertorpshallen
2017-12-09 14:00 150001063 Tumba GOIF - Hammarbyhöjden IBK 6 - 11 Per Rosén, Christian Högberg Storvretens Sporthall
2017-12-16 12:45 150001065 IBF Offensiv Lidingö - Hässelby SK IBK (A) 6 - 6 David Berger, Tobias Berger Bodals Bollhall
2017-12-16 13:15 150001061 Västerhaninge IBK (A) - Nacka Wallenstam IBK 2 - 9 Anders Asp, Fredrik Berglund Sonesson Söderbymalmskolan
2017-12-16 13:15 150001064 Hammarby IF IBF - Runby IBK 10 - 6 Martin Johansson, Elis Erbing Sjöstadshallen
2017-12-17 11:45 150001066 Råsunda IS - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 5 - 3 Jonas Nordqvist, Anders Ståhlberg Råstaparkhallen
2018-02-17 18:30 150001062 Högalids IF - Täby FC Ungdom (A) 8 - 10 John Awabdeh, Jonathan Varli Skanstullshallen
2018-01-06 12:00 150001070 IBF Offensiv Lidingö - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 6 - 3 Tobias Berger, David Berger Bodals Bollhall
2018-01-06 12:45 150001067 Högalids IF - Hammarbyhöjden IBK 8 - 8 Anders Westerberg, Björn Söderström Eriksdalshallen
2018-01-06 13:00 150001068 Tumba GOIF - Runby IBK 8 - 9 Björn Landin, Roland Nester Storvretens Sporthall
2018-01-06 13:00 150001069 Hammarby IF IBF - Hässelby SK IBK (A) 10 - 5 Jesper Wahlund, Tobias Sonesson Sjöstadshallen
2018-01-07 12:00 150001071 Råsunda IS - Nacka Wallenstam IBK 5 - 5 Robin Vall, Ola Bigestans Råstaparkhallen
2018-01-07 14:00 150001072 Täby FC Ungdom (A) - Västerhaninge IBK (A) 6 - 6 Linus Löfstedt, Fabian Fahimi Grindtorpshallen
2018-01-09 20:05 150001075 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Hammarby IF IBF 1 - 8 Fredrik Berglund Sonesson, Johan Larsson Strandhallen - Tyresö
2018-01-12 19:45 150001074 Nacka Wallenstam IBK - IBF Offensiv Lidingö 11 - 5 Tobias Ekmark, Christian Högberg Ormingehallen
2018-01-13 13:15 150001073 Västerhaninge IBK (A) - Råsunda IS 8 - 8 Johan Larsson, Aldin Imamovic Söderbymalmskolan
2018-01-13 14:15 150001077 Runby IBK - Högalids IF 10 - 7 Daniel Hultberg, Andreas Bengtsson Väsby skolan
2018-01-13 16:00 150001076 Hässelby SK IBK (A) - Tumba GOIF 5 - 3 Björn Landin, Roland Nester Hässelbyhallen
2018-01-14 12:15 150001078 Hammarbyhöjden IBK - Täby FC Ungdom (A) 9 - 4 Martin Johansson, Elis Erbing Västertorpshallen
2018-01-20 12:00 150001083 IBF Offensiv Lidingö - Västerhaninge IBK (A) 6 - 3 Roland Nester, Björn Landin Bodals Bollhall
2018-01-20 12:30 150001082 Hammarby IF IBF - Nacka Wallenstam IBK 5 - 3 Christian Högberg, Martin Johansson Sjöstadshallen
2018-01-20 14:00 150001081 Tumba GOIF - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 9 - 4 Jonathan Varli, John Awabdeh Storvretens Sporthall
2018-01-20 15:30 150001080 Högalids IF - Hässelby SK IBK (A) 5 - 10 Jacob Leijon, Martin Johansson Skanstullshallen
2018-01-21 15:30 150001084 Täby FC Ungdom (A) - Råsunda IS 6 - 15 Christian Högberg, Daniel Hultberg Grindtorpshallen
2018-01-21 19:15 150001079 Hammarbyhöjden IBK - Runby IBK 8 - 2 Tobias Sonesson, Fredrik Berglund Sonesson Västertorpshallen
2018-01-24 20:05 150001087 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Högalids IF 5 - 8 Robert Jäderlund, Jacob Leijon Strandhallen - Tyresö
2018-01-26 19:45 150001086 Nacka Wallenstam IBK - Tumba GOIF 8 - 4 Robert Jäderlund, Johan Jäderlund Ormingehallen
2018-01-27 13:30 150001089 Runby IBK - Täby FC Ungdom (A) 14 - 12 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Väsby skolan
2018-01-27 14:15 150001085 Västerhaninge IBK (A) - Hammarby IF IBF 4 - 7 Kari Malmros, Roland Nester Söderbymalmskolan
2018-01-27 15:45 150001088 Hässelby SK IBK (A) - Hammarbyhöjden IBK 8 - 6 Christian Högberg, Daniel Hultberg Hässelbyhallen
2018-01-28 12:45 150001090 Råsunda IS - IBF Offensiv Lidingö 6 - 3 Johan Jäderlund, Anders Westerberg Råstaparkhallen
2018-02-03 12:45 150001093 Högalids IF - Nacka Wallenstam IBK 4 - 12 Robert Jäderlund, Johan Jäderlund Eriksdalshallen
2018-02-03 13:00 150001095 Hammarby IF IBF - Råsunda IS 9 - 5 Kari Karke, Christoffer Markovski Sjöstadshallen
2018-02-03 13:30 150001094 Tumba GOIF - Västerhaninge IBK (A) 11 - 3 Jonas Edström, Tobias Berger Storvretens Sporthall
2018-02-03 14:15 150001091 Runby IBK - Hässelby SK IBK (A) 1 - 6 Daniel Hultberg, Christian Högberg Väsby skolan
2018-02-03 15:30 150001096 Täby FC Ungdom (A) - IBF Offensiv Lidingö 5 - 7 Linus Löfstedt, Fabian Fahimi Grindtorpshallen
2018-02-04 19:00 150001092 Hammarbyhöjden IBK - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 19 - 1 Elis Erbing, Martin Johansson Västertorpshallen
2018-02-06 20:05 150001099 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Runby IBK 4 - 7 Martin Johansson, Mattias Lönnborg Strandhallen - Tyresö
2018-02-09 19:45 150001098 Nacka Wallenstam IBK - Hammarbyhöjden IBK 5 - 5 Kari Karke, Peter Eriksson Ormingehallen
2018-02-10 12:00 150001101 IBF Offensiv Lidingö - Hammarby IF IBF 4 - 6 Rasmus Jansson, Christoffer Markovski Bodals Bollhall
2018-02-10 13:15 150001097 Västerhaninge IBK (A) - Högalids IF 7 - 6 Jonas Håmark, Nicklas Sundgren Söderbymalmskolan
2018-02-10 13:15 150001100 Hässelby SK IBK (A) - Täby FC Ungdom (A) 10 - 4 Roland Nester, Björn Landin Hässelbyhallen
2018-02-11 12:15 150001102 Råsunda IS - Tumba GOIF 7 - 6 Martin Johansson, Elis Erbing Råstaparkhallen
2018-02-24 13:00 150001107 Tumba GOIF - IBF Offensiv Lidingö 5 - 5 Anders Westerberg, Elis Erbing Storvretens Sporthall
2018-02-24 13:15 150001104 Runby IBK - Nacka Wallenstam IBK 11 - 5 Christian Högberg, Roland Nester Väsby skolan
2018-02-25 11:30 150001106 Högalids IF - Råsunda IS 4 - 8 Jonathan Varli, John Awabdeh Eriksdalshallen
2018-02-25 14:45 150001103 Hässelby SK IBK (A) - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 9 - 3 Kenny Ly, Rasmus Jansson Hässelbyhallen
2018-02-25 15:45 150001108 Täby FC Ungdom (A) - Hammarby IF IBF 15 - 10 Peter Eriksson, Kari Karke Grindtorpshallen
2018-02-25 19:45 150001105 Hammarbyhöjden IBK - Västerhaninge IBK (A) 9 - 7 Tobias Berger, David Berger Västertorpshallen
2018-02-28 20:05 150001111 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Täby FC Ungdom (A) 5 - 14 Kari Karke, Peter Eriksson Strandhallen - Tyresö
2018-03-02 19:45 150001110 Nacka Wallenstam IBK - Hässelby SK IBK (A) 4 - 6 Kari Karke, Peter Eriksson Ormingehallen
2018-03-03 12:00 150001113 IBF Offensiv Lidingö - Högalids IF 4 - 2 Björn Landin, Roland Nester Bodals Bollhall
2018-03-03 13:00 150001112 Hammarby IF IBF - Tumba GOIF 8 - 4 Kari Karke, Christian Högberg Sjöstadshallen
2018-03-04 12:45 150001114 Råsunda IS - Hammarbyhöjden IBK 5 - 4 Christian Högberg, Tobias Ekmark Råstaparkhallen
2018-03-04 13:15 150001109 Västerhaninge IBK (A) - Runby IBK 4 - 3 Anders Asp, Per Rosén Torvalla Sporthall
2018-03-10 14:15 150001117 Runby IBK - Råsunda IS 4 - 8 Fadi Saffo, Linus Warrenstein Väsby skolan
2018-03-10 15:30 150001119 Högalids IF - Hammarby IF IBF 6 - 6 Kari Malmros, Robin Vall Skanstullshallen
2018-03-10 15:30 150001120 Täby FC Ungdom (A) - Tumba GOIF 9 - 10 Shari Tingman, Kari Karke Grindtorpshallen
2018-03-11 17:15 150001116 Hässelby SK IBK (A) - Västerhaninge IBK (A) 8 - 6 Fabian Fahimi, Michael Selg Hässelbyhallen
2018-03-11 18:15 150001115 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Nacka Wallenstam IBK 2 - 7 Tobias Berger, Christoffer Markovski Tyresöhallen
2018-03-11 19:30 150001118 Hammarbyhöjden IBK - IBF Offensiv Lidingö 5 - 5 David Berger, Martin Johansson Västertorpshallen
2018-03-16 19:45 150001122 Nacka Wallenstam IBK - Täby FC Ungdom (A) 11 - 7 Robert Jäderlund, Jacob Leijon Ormingehallen
2018-03-17 12:00 150001125 IBF Offensiv Lidingö - Runby IBK 10 - 3 Tobias Ekmark, Christian Högberg Bodals Bollhall
2018-03-17 12:15 150001124 Hammarby IF IBF - Hammarbyhöjden IBK 7 - 3 Martin Johansson, Robert Forslind Lovrencic Sjöstadshallen
2018-03-17 13:30 150001123 Tumba GOIF - Högalids IF 8 - 9 Alexander Sommensjö, Jonas Håmark Storvretens Sporthall
2018-03-17 14:00 150001121 Västerhaninge IBK (A) - Tyresö Trollbäcken IBK (B) 15 - 2 Fabian Fahimi, Kent Budell Söderbymalmskolan
2018-03-18 15:00 150001126 Råsunda IS - Hässelby SK IBK (A) 2 - 11 Tobias Ekmark, Peter Kirch Råstaparkhallen
2018-03-25 15:00 150001127 Nacka Wallenstam IBK - Västerhaninge IBK (A) 9 - 4 Per Rosén, Tobias Berger Ormingehallen
2018-03-25 15:00 150001128 Tyresö Trollbäcken IBK (B) - Råsunda IS 7 - 30 Peter Kirch, Bjarne Hekkelstrand Tyresöhallen
2018-03-25 15:00 150001129 Hässelby SK IBK (A) - IBF Offensiv Lidingö 7 - 10 Christian Högberg, Fredrik Berglund Sonesson Hässelbyhallen
2018-03-25 15:00 150001130 Runby IBK - Hammarby IF IBF 10 - 5 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Väsby skolan
2018-03-25 15:00 150001131 Hammarbyhöjden IBK - Tumba GOIF 9 - 12 Christoffer Markovski, Patric Terelius Västertorpshallen
2018-03-25 15:00 150001132 Täby FC Ungdom (A) - Högalids IF 6 - 7 Jonas Håmark, Alexander Sommensjö Grindtorpshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Hammarby IF IBF 22 15 3 4 162-109 53 48
2. Hässelby SK IBK (A) 22 13 4 5 153-116 37 43
3. Nacka Wallenstam IBK 22 12 6 4 143-100 43 42
4. Råsunda IS 22 12 3 7 162-134 28 39
5. IBF Offensiv Lidingö 22 11 5 6 136-114 22 38
6. Hammarbyhöjden IBK 22 10 7 5 161-123 38 37
7. Runby IBK 22 11 2 9 148-150 -2 35
8. Tumba GOIF 22 8 6 8 157-141 16 30
9. Västerhaninge IBK (A) 22 5 3 14 126-154 -28 18
10. Högalids IF 22 5 3 14 116-162 -46 18
11. Täby FC Ungdom (A) 22 5 2 15 156-196 -40 17
12. Tyresö Trollbäcken IBK (B) 22 2 2 18 93-214 -121 8
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis