Division 1 (2017/18)

Gruppspel
Damer division 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2017-09-23 14:00 150012003 Hässelby SK IBK (A) - AIK IBF 3 - 9 Bjarne Hekkelstrand, Thomas Bégat Hässelbyhallen
2017-09-23 14:00 150012005 FBI Tullinge (A) - Råsunda IS 6 - 4 Fredrik Berglund Sonesson, Johan Larsson Tullingehallen
2017-09-24 14:00 150012001 Sköndals IK - Täby FC (A) 2 - 3 Bjarne Hekkelstrand, Kari Malmros Sköndalshallen
2017-09-24 18:00 150012004 Nacka Wallenstam IBK (A) - Huddinge IBS 4 - 2 Bjarne Hekkelstrand, Robin Vall Ormingehallen
2017-10-01 12:45 150012006 Råsunda IS - Nacka Wallenstam IBK (A) 2 - 7 Linus Warrenstein, Björn Söderström Råstaparkhallen
2017-10-01 13:15 150012010 Täby FC (A) - FBI Tullinge (A) 2 - 4 Christian Högberg, Jonas Edström Tibblehallen CC
2017-10-01 13:45 150012007 Huddinge IBS - Hässelby SK IBK (A) 10 - 1 Thomas Bégat, Johannes Ekenberg Fleminghallen
2017-10-01 17:15 150012009 Sköndals IK - Rotebro IS IBK (A) 10 - 7 Elis Erbing, Daniel Kölborn Sköndalshallen
2017-10-07 13:30 150012013 Hässelby SK IBK (A) - Råsunda IS 6 - 5 Ola Bigestans, Robin Vall Hässelbyhallen
2017-10-07 15:30 150012015 Rotebro IS IBK (A) - Täby FC (A) 4 - 6 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Sollentuna sim och sporthall
2017-10-08 13:00 150012014 Nacka Wallenstam IBK (A) - FBI Tullinge (A) 2 - 6 Peter Kirch, Ola Bigestans Ormingehallen
2017-10-08 14:45 150012011 Sköndals IK - AIK IBF 2 - 6 Roland Nester, Björn Landin Sköndalshallen
2017-10-14 13:15 150012016 FBI Tullinge (A) - Hässelby SK IBK (A) 4 - 1 Magnus Westerberg, Peter Larsson Tullingehallen
2017-10-14 14:15 150012020 Täby FC (A) - Nacka Wallenstam IBK (A) 1 - 9 Bjarne Hekkelstrand, Simon Bernhardsson Grindtorpshallen
2017-10-15 13:45 150012018 Huddinge IBS - Sköndals IK 6 - 1 Peter Gustafsson Saliba, Vilhelm Nordström Fleminghallen
2017-10-15 15:00 150012019 AIK IBF - Rotebro IS IBK (A) 7 - 3 Frida Lanzaro, Michaela Pålsson Råstaparkhallen
2017-10-23 19:40 150012025 Rotebro IS IBK (A) - Huddinge IBS 0 - 13 Fredrik Landin, Christian Högberg Rotebrohallen (Nya)
2017-10-28 15:45 150012023 Hässelby SK IBK (A) - Nacka Wallenstam IBK (A) 4 - 5 Christian Högberg, Michael Selg Hässelbyhallen
2017-10-29 15:45 150012021 Sköndals IK - Råsunda IS 3 - 4 Peter Gustafsson Saliba, Peter Kirch Sköndalshallen
2017-10-29 16:00 150012024 AIK IBF - Täby FC (A) 8 - 3 Martin Johansson, Elis Erbing Råstaparkhallen
2017-11-04 14:00 150012027 FBI Tullinge (A) - Sköndals IK 10 - 3 Jimmy Rittervall, Fredrik Landin Tullingehallen
2017-11-05 11:45 150012028 Råsunda IS - Rotebro IS IBK (A) 7 - 3 Fredrik Landin, Tobias Berger Råstaparkhallen
2017-11-05 14:45 150012030 Täby FC (A) - Hässelby SK IBK (A) 4 - 5 Jonas Håmark, Elis Erbing Grindtorpshallen
2017-11-05 17:15 150012029 Huddinge IBS - AIK IBF 5 - 5 Bjarne Hekkelstrand, Peter Gustafsson Saliba Fleminghallen
2017-11-11 12:45 150012035 Rotebro IS IBK (A) - FBI Tullinge (A) 0 - 13 Per Rosén, Anders Westerberg Sollentuna sim och sporthall
2017-11-12 13:45 150012033 Huddinge IBS - Täby FC (A) 7 - 5 Anders Westerberg, John Awabdeh Fleminghallen
2017-11-12 15:00 150012034 AIK IBF - Råsunda IS 8 - 5 Linus Warrenstein, Björn Söderström Råstaparkhallen
2017-11-12 16:00 150012031 Sköndals IK - Nacka Wallenstam IBK (A) 3 - 3 Aldin Imamovic, Peter Gustafsson Saliba Sköndalshallen
2017-11-17 19:15 150012037 Nacka Wallenstam IBK (A) - Rotebro IS IBK (A) 10 - 1 Aarre Hietanen, Christoffer Markovski Ormingehallen
2017-11-18 13:00 150012036 Hässelby SK IBK (A) - Sköndals IK 4 - 5 Jonas Laurell, Fredrik Dahl Hässelbyhallen
2017-11-18 14:00 150012038 FBI Tullinge (A) - AIK IBF 8 - 6 Aarre Hietanen, Metin Yildrim Tullingehallen
2017-11-19 11:45 150012039 Råsunda IS - Huddinge IBS 3 - 4 Peter Kirch, Bjarne Hekkelstrand Råstaparkhallen
2017-12-02 13:15 150012045 Rotebro IS IBK (A) - Hässelby SK IBK (A) 5 - 6 Martin Svensson, Dennis Svensson Sollentuna sim och sporthall
2017-12-03 12:45 150012044 AIK IBF - Nacka Wallenstam IBK (A) 2 - 2 Anders Asp, Per Rosén Råstaparkhallen
2017-12-03 13:45 150012043 Huddinge IBS - FBI Tullinge (A) 3 - 3 Michael Selg, Jonas Håmark Fleminghallen
2017-12-03 15:00 150012042 Råsunda IS - Täby FC (A) 10 - 2 Kenny Ly, Per Rosén Råstaparkhallen
2017-12-10 11:45 150012050 Täby FC (A) - Sköndals IK 5 - 4 Björn Larsson, Daniel Kölborn Grindtorpshallen
2017-12-10 12:45 150012046 Råsunda IS - FBI Tullinge (A) 5 - 6 Robert Jäderlund, Jacob Leijon Råstaparkhallen
2017-12-10 15:00 150012048 AIK IBF - Hässelby SK IBK (A) 5 - 3 Björn Larsson, Daniel Kölborn Råstaparkhallen
2017-12-10 17:30 150012047 Huddinge IBS - Nacka Wallenstam IBK (A) 4 - 5 Robert Jäderlund, Jacob Leijon Fleminghallen
2017-12-16 10:00 150012054 Nacka Wallenstam IBK (A) - Råsunda IS 9 - 2 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Ormingehallen
2018-01-06 12:30 150012051 Rotebro IS IBK (A) - Sköndals IK 4 - 7 Christian Högberg, Peter Gustafsson Saliba Sollentuna sim och sporthall
2018-01-06 15:00 150012055 FBI Tullinge (A) - Täby FC (A) 11 - 2 Aarre Hietanen, Marko Maikkunen Tullingehallen
2018-01-07 15:15 150012053 Hässelby SK IBK (A) - Huddinge IBS 3 - 4 Håkan Taxén, Rasmus Jansson Hässelbyhallen
2018-01-13 13:45 150012056 FBI Tullinge (A) - Nacka Wallenstam IBK (A) 7 - 4 Michael Selg, Elis Erbing Tullingehallen
2018-01-14 12:15 150012059 AIK IBF - Sköndals IK 5 - 1 Michael Selg, Magnus Westerberg Råstaparkhallen
2018-01-14 14:30 150012057 Råsunda IS - Hässelby SK IBK (A) 10 - 3 Michael Selg, Magnus Westerberg Råstaparkhallen
2018-01-14 15:30 150012060 Täby FC (A) - Rotebro IS IBK (A) 8 - 4 Andreas Bengtsson, Fabian Fahimi Grindtorpshallen
2018-01-20 14:30 150012065 Rotebro IS IBK (A) - AIK IBF 5 - 14 Daniel Kölborn, Michael Selg Sollentuna sim och sporthall
2018-01-20 14:45 150012063 Hässelby SK IBK (A) - FBI Tullinge (A) 3 - 4 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Hässelbyhallen
2018-01-20 17:00 150012064 Nacka Wallenstam IBK (A) - Täby FC (A) 10 - 3 Linus Warrenstein, Björn Söderström Ormingehallen
2018-01-21 13:45 150012061 Sköndals IK - Huddinge IBS 2 - 2 Kari Malmros, Roland Nester Sköndalshallen
2018-01-30 20:45 150012066 Nacka Wallenstam IBK (A) - Hässelby SK IBK (A) 6 - 1 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Järla Sporthall
2018-02-03 13:15 150012070 Täby FC (A) - AIK IBF 1 - 7 Fabian Fahimi, Linus Löfstedt Grindtorpshallen
2018-02-04 12:00 150012068 Råsunda IS - Sköndals IK 7 - 6 Aldin Imamovic, Nihada Cenanovic Råstaparkhallen
2018-02-04 13:45 150012069 Huddinge IBS - Rotebro IS IBK (A) 16 - 2 Tim Sandström, Magnus Johansson Fleminghallen
2018-02-10 13:15 150012075 Rotebro IS IBK (A) - Råsunda IS 7 - 7 Peter Gustafsson Saliba, Michael Selg Sollentuna sim och sporthall
2018-02-10 15:30 150012073 Hässelby SK IBK (A) - Täby FC (A) 3 - 7 Roland Nester, Björn Landin Hässelbyhallen
2018-02-11 14:30 150012074 AIK IBF - Huddinge IBS 5 - 3 Elis Erbing, Martin Johansson Råstaparkhallen
2018-02-11 16:00 150012071 Sköndals IK - FBI Tullinge (A) 3 - 10 Fredrik Landin, Jimmy Rittervall Sköndalshallen
2018-02-22 19:45 150012080 Täby FC (A) - Huddinge IBS 0 - 6 Robert Jäderlund, Johan Jäderlund Grindtorpshallen
2018-02-23 19:45 150012077 Nacka Wallenstam IBK (A) - Sköndals IK 7 - 1 Christian Högberg, Roland Nester Ormingehallen
2018-02-24 15:00 150012078 FBI Tullinge (A) - Rotebro IS IBK (A) 21 - 2 Kent Budell, Martin Åkesson Tullingehallen
2018-02-25 12:30 150012079 Råsunda IS - AIK IBF 7 - 11 Bjarne Hekkelstrand, Peter Kirch Råstaparkhallen
2018-03-03 13:15 150012085 Rotebro IS IBK (A) - Nacka Wallenstam IBK (A) 5 - 17 Mats Korpi, Andreas Bengtsson Sollentuna sim och sporthall
2018-03-04 13:00 150012081 Sköndals IK - Hässelby SK IBK (A) 4 - 5 Magnus Johansson, Tim Sandström Sköndalshallen
2018-03-04 13:45 150012083 Huddinge IBS - Råsunda IS 4 - 6 Thomas Bégat, Bjarne Hekkelstrand Fleminghallen
2018-03-04 15:00 150012084 AIK IBF - FBI Tullinge (A) 3 - 5 Christian Högberg, Linus Löfstedt Råstaparkhallen
2018-03-11 15:00 150012087 Hässelby SK IBK (A) - Rotebro IS IBK (A) 13 - 3 Fabian Fahimi, Michael Selg Hässelbyhallen
2018-03-11 15:00 150012088 Nacka Wallenstam IBK (A) - AIK IBF 4 - 3 Christian Högberg, Peter Kirch Ormingehallen
2018-03-11 15:00 150012089 FBI Tullinge (A) - Huddinge IBS 7 - 4 Kenny Ly, Martin Johansson Tullingehallen
2018-03-11 15:00 150012090 Täby FC (A) - Råsunda IS 1 - 6 Nihada Cenanovic, Aldin Imamovic Grindtorpshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
0. Nacka Wallenstam IBK (B) 0 0 0 0 0-0 0 0
1. FBI Tullinge (A) 16 15 1 0 125-47 78 46
2. Nacka Wallenstam IBK (A) 16 12 2 2 104-47 57 38
3. AIK IBF 16 11 2 3 104-60 44 35
4. Huddinge IBS 16 8 3 5 93-52 41 27
5. Råsunda IS 16 7 1 8 90-86 4 22
6. Hässelby SK IBK (A) 16 5 0 11 64-90 -26 15
7. Täby FC (A) 16 5 0 11 53-100 -47 15
8. Sköndals IK 16 3 2 11 57-88 -31 11
9. Rotebro IS IBK (A) 16 0 1 15 55-175 -120 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis