Skånemästerskapen Herrar (2018/19)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-08-26 15:00 136001002 FBC Helsingborg - IBK Osby 6 - 3 Pierre Bergsten, Erik Götborg Helsingborg Arena A
2018-09-06 20:30 136001001 Bjärreds IBK - Örkelljunga IF 8 - 3 Erik Höst, Wiktor Kentander Bjärehovshallen
2018-08-30 20:00 136001003 IBK Osby - Bjärreds IBK 8 - 6 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Osby Sporthall
2018-09-14 19:30 136001004 Örkelljunga IF - FBC Helsingborg 2 - 8 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen FORUM Örkelljunga
2018-09-20 20:00 136001006 Bjärreds IBK - FBC Helsingborg 5 - 6 Erik Höst, Wiktor Kentander Bjärehovshallen
2018-09-21 20:00 136001005 IBK Osby - Örkelljunga IF 3 - 10 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Osby Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBC Helsingborg 3 3 0 0 20-10 10 9
2. Bjärreds IBK 3 1 0 2 19-17 2 3
3. Örkelljunga IF 3 1 0 2 15-19 -4 3
4. IBK Osby 3 1 0 2 14-22 -8 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-08-11 13:45 136002001 Malmhaug IBF - IBK Stanstad 5 - 1 Leon Fuchs, Petter Niklasson Kulladals Sporthall
2018-09-08 14:00 136002002 Palmstaden IK - Munka Ljungby IBK Akademi 6 - 6 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Söderslättshallen B
2018-09-15 12:00 136002003 Munka Ljungby IBK Akademi - Malmhaug IBF 10 - 6 Måns Gilén, Ali Tourabi Munkahallen
2018-09-16 16:00 136002004 IBK Stanstad - Palmstaden IK 4 - 7 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Uppåkrahallen
2018-09-05 19:30 136002005 Munka Ljungby IBK Akademi - IBK Stanstad 14 - 0 Hampe Gustavsson, Kevin Prahl Munkahallen
2018-09-23 14:00 136002006 Malmhaug IBF - Palmstaden IK 3 - 8 Mikael Björkqvist, Johan Salomonsson Kulladals Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Munka Ljungby IBK Akademi 3 2 1 0 30-12 18 7
2. Palmstaden IK 3 2 1 0 21-13 8 7
3. Malmhaug IBF 3 1 0 2 14-19 -5 3
4. IBK Stanstad 3 0 0 3 5-26 -21 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-09-22 12:00 136003002 SS Sofiero - Lomma FBC 3 - 10 Christian Olofsson, Svante Svensson Högastenshallen
2018-09-22 13:00 136003001 FBC Engelholm - Eslövs IBF 11 - 1 Pierre Bergsten, Erik Götborg Kungsgårdshallen
2018-08-30 20:00 136003003 Lomma FBC - FBC Engelholm 1 - 3 Leon Fuchs, Petter Niklasson Slättängshallen
2018-09-15 15:00 136003004 Eslövs IBF - SS Sofiero 13 - 3 Pierre Bergsten, Jürgen Neuenhofen Sallerupshallen
2018-09-11 20:00 136003006 FBC Engelholm - SS Sofiero 15 - 3 Pierre Bergsten, Erik Götborg Ängelholms Idrottshall
2018-09-20 20:00 136003005 Lomma FBC - Eslövs IBF 4 - 6 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Slättängshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBC Engelholm 3 3 0 0 29-5 24 9
2. Eslövs IBF 3 2 0 1 20-18 2 6
3. Lomma FBC 3 1 0 2 15-12 3 3
4. SS Sofiero 3 0 0 3 9-38 -29 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-09-18 20:00 136004002 VV-84 SK Bjuv - IBK Landskrona 4 - 7 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Brogårdaskolan
2018-09-21 20:00 136004001 IBS Svedala - IBK Genarp 7 - 4 Kevin Cardell, Petter Niklasson Aggarpshallen
2018-08-26 15:00 136004004 IBK Genarp - VV-84 SK Bjuv 3 - 2 Erik Höst, Wiktor Kentander Genarps Idrottshall
2018-09-23 13:00 136004003 Hjärnarps IBK - IBS Svedala 5 - 8 Mikael Bohman, Andreas Ljunggren Rantzowhallen
2018-08-30 20:00 136004005 IBK Landskrona - Hjärnarps IBK 7 - 3 Hampe Gustavsson, Kevin Prahl Landskrona Idrottshall
2018-09-14 20:30 136004006 IBS Svedala - VV-84 SK Bjuv 2 - 7 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Aggarpshallen
2018-09-13 19:30 136004007 Hjärnarps IBK - IBK Genarp 8 - 7 Måns Gilén, Ali Tourabi Rantzowhallen
2018-09-16 14:00 136004008 IBK Landskrona - IBS Svedala 8 - 7 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Borstahusens Idrottshall
2018-08-23 20:00 136004009 VV-84 SK Bjuv - Hjärnarps IBK 8 - 7 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Brogårdaskolan
2018-09-07 20:00 136004010 IBK Genarp - IBK Landskrona 1 - 11 Simon Broman, Martin Matti Genarps Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Landskrona 4 4 0 0 33-15 18 12
2. VV-84 SK Bjuv 4 2 0 2 21-19 2 6
3. IBS Svedala 4 2 0 2 24-24 0 6
4. Hjärnarps IBK 4 1 0 3 23-30 -7 3
5. IBK Genarp 4 1 0 3 15-28 -13 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-08-24 19:30 136005002 Willands IBK - IBK Lund 10 - 4 Hampe Gustavsson, Kevin Prahl Kristianstad Arena
2018-09-22 12:00 136005001 FC Cimrishamn - IBK Höllviken 6 - 16 Erik Höst, Wiktor Kentander Jonebergshallen
2018-09-02 15:00 136005003 Burlöv HIBF - FC Cimrishamn 4 - 3 Hampe Gustavsson, Kevin Prahl Burlövs Sporthall
2018-09-11 19:30 136005004 IBK Höllviken - Willands IBK 9 - 3 Leon Fuchs, Petter Niklasson Halörhallen
2018-09-17 20:30 136005005 IBK Lund - Burlöv HIBF 11 - 6 Hampe Gustavsson, Kevin Prahl ISLK
2018-09-23 14:00 136005006 FC Cimrishamn - Willands IBK 5 - 7 Leon Fuchs, Petter Niklasson Jonebergshallen
2018-08-18 13:00 136005008 IBK Lund - FC Cimrishamn 8 - 8 Erik Hindemith, Jens Staaf Vipeholmshallen
2018-09-23 15:00 136005007 Burlöv HIBF - IBK Höllviken 3 - 10 Kevin Prahl, Jonas Karlsson Burlövs Sporthall
2018-09-09 14:00 136005009 Willands IBK - Burlöv HIBF 18 - 0 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Kristianstad Arena
2018-09-20 19:30 136005010 IBK Höllviken - IBK Lund 6 - 5 Mikael Björkqvist, Johan Salomonsson Halörhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Höllviken 4 4 0 0 41-17 24 12
2. Willands IBK 4 3 0 1 38-18 20 9
3. IBK Lund 4 1 1 2 28-30 -2 4
4. Burlöv HIBF 4 1 0 3 13-42 -29 3
5. FC Cimrishamn 4 0 1 3 22-35 -13 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2018-10-04 20:00 1/16-final 2 136006002 Eslövs IBF - VV-84 SK Bjuv 6 - 4 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Sallerupshallen
2018-10-09 20:00 1/16-final 1 136006001 Bjärreds IBK - Palmstaden IK 9 - 8 Erik Höst, Wiktor Kentander Bjärehovshallen
2018-10-22 19:30 1/8-final 1 136006003 Bjärreds IBK - Höllvikens IBF 1 - 12 Jonas Karlsson, Kevin Prahl Bjärehovshallen
2018-10-29 20:15 1/8-final 4 136006006 FBC Engelholm - Munka-Ljungby IBK 3 - 5 Sigge Svensson Martell, Klas Sjölin Kungsgårdshallen
2018-10-30 19:00 1/8-final 6 136006008 FBC Helsingborg - IK Stanstad 7 - 5 Mikael Björkqvist, Johan Salomonsson Idrottens Hus A
2018-10-30 20:00 1/8-final 2 136006004 IBK Landskrona - Skurups IBK 7 - 9 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Landskrona Idrottshall
2018-10-31 19:30 1/8-final 3 136006005 Willands IBK - Röke IBK 9 - 4 Kevin Prahl, Jonas Karlsson Kristianstad Arena
2018-10-31 19:30 1/8-final 5 136006007 Munka Ljungby IBK Akademi - Åstorp/Kvidinge IBS 4 - 15 Roger Jönsson, Tojje Sildén-Glemark Munkahallen
2018-11-06 20:00 1/8-final 8 136006010 Eslövs IBF - Malmö FBC 2 - 8 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Eslövshallen A
2018-11-08 18:30 1/8-final 7 136006009 IBK Höllviken - IBK Lund Elit 9 - 10 e.förl. David Dornlöv, Fredrik Lundborg Halörhallen
2018-11-26 19:00 Kvartsfinal 3 136006013 FBC Helsingborg - Åstorp/Kvidinge IBS 6 - 10 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Helsingborg Arena A
2018-11-26 19:30 Kvartsfinal 2 136006012 Willands IBK - Munka-Ljungby IBK 5 - 10 Leon Fuchs, Petter Niklasson Kristianstad Arena
2018-12-04 19:30 Kvartsfinal 1 136006011 Skurups IBK - Höllvikens IBF 5 - 9 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Skurups Sparbank Arena
2018-12-04 20:30 Kvartsfinal 4 136006014 IBK Lund Elit - Malmö FBC 3 - 6 Simon Broman, Martin Matti Lunds Idrottshall
2019-01-30 19:30 Semifinal 1 136006015 Munka-Ljungby IBK - Höllvikens IBF 4 - 8 Klas Sjölin, Roger Persson Munkahallen
2019-02-13 19:30 Semifinal 2 136006016 Åstorp/Kvidinge IBS - Malmö FBC 3 - 11 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Åstorps Sporthall
2019-03-29 19:00 Final 136006017 Malmö FBC - Höllvikens IBF 3 - 7 Ola Nilsson, Mattias Sjöstedt Kirsebergs Sporthall

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis