Herrar Div.3 (2014/15)

Gruppspel
Herrar Div.3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-09-28 16:00 121300004 WSK Lindesberg B - KFUM Örebro B 3 - 10 Tomas Persson, Håkan Mellblom Stadsskogsskolan
2014-09-28 17:00 121300002 Gropens IF - Örebro FBC 7 - 6 e.förl. Nicklas Mattsson, Martin Thorén Fjugesta Bollhall
2014-09-28 17:30 121300006 Askersunds IBK - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 6 - 7 Tony Wennberg, Oscar Carlsvärd Närlundahallen
2014-10-04 12:00 121300011 Nora IBK - Pålsboda IBF B 17 - 0 Tony Wennberg, Daniel Persson Idrottshuset, Nora
2014-10-04 18:00 121300008 KFUM Örebro B - Gropens IF 6 - 10 Peter Widbark, Tommy Nordin Tegelbruket
2014-10-05 11:00 121300010 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - WSK Lindesberg B 11 - 10 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Odenskolans Sporthall
2014-10-05 19:30 121300012 Örebro FBC - Askersunds IBK 8 - 5 Henrik Zegelsson, Joakim Björnstad Mellringehallen - Örebro
2014-10-10 19:45 121300017 Pålsboda IBF B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 7 - 7 e.förl. Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Alléhallen, Hallsberg
2014-10-12 11:00 121300015 Kumla IBK H3 (B-lag) - KFUM Örebro B 10 - 2 Kumlahallen Viahallen (Stora)
2014-10-12 15:00 121300014 Gropens IF - Nora IBK 6 - 4 Berndt Swärd, Tomas Persson Fjugesta Bollhall
2014-10-19 11:00 121300020 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Gropens IF 11 - 9 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Odenskolans Sporthall
2014-10-19 13:00 121300021 Nora IBK - Kumla IBK H3 (B-lag) 11 - 6 Idrottshuset, Nora
2014-10-19 18:00 121300024 KFUM Örebro B - Askersunds IBK 8 - 7 Oscar Carlsvärd, Tony Wennberg Tegelbruket
2014-10-19 19:30 121300022 Örebro FBC - WSK Lindesberg B 10 - 3 Krister Eklund, Nicklas Johansson Mellringehallen - Örebro
2014-10-24 19:45 121300029 Pålsboda IBF B - KFUM Örebro B 3 - 12 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Alléhallen, Hallsberg
2014-10-25 13:00 121300028 WSK Lindesberg B - Nora IBK 4 - 19 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Stadsskogsskolan
2014-10-25 19:00 121300027 Kumla IBK H3 (B-lag) - Örebro FBC 7 - 8 e.förl. Joakim Björnstad, Henrik Zegelsson Kumlahallen Viahallen (Stora)
2014-11-08 12:00 121300036 Nora IBK - Askersunds IBK 18 - 4 Berndt Swärd, Joakim Björnstad Idrottshuset, Nora
2014-11-09 11:00 121300032 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Kumla IBK H3 (B-lag) 8 - 13 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Odenskolans Sporthall
2014-11-09 18:30 121300035 Pålsboda IBF B - Örebro FBC 7 - 11 Krister Eklund, Nicklas Johansson Alléhallen, Hallsberg
2014-11-11 20:00 121300038 Gropens IF - Pålsboda IBF B 12 - 3 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Fjugesta Bollhall
2014-11-12 21:00 121300042 KFUM Örebro B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 8 - 5 Berndt Swärd, Tomas Persson Tegelbruket
2014-11-16 17:30 121300039 Askersunds IBK - WSK Lindesberg B 9 - 3 Daniel Kallin, Michael Nilsson Närlundahallen
2014-11-10 20:00 121300045 Kumla IBK H3 (B-lag) - Askersunds IBK 16 - 6 Henrik Zegelsson, Krister Eklund Kumlahallen Viahallen (Stora)
2014-11-12 20:00 121300043 WSK Lindesberg B - Gropens IF 5 - 12 Jerry Gray, Marco Juuska Stadsskogsskolan
2014-11-16 19:30 121300047 Örebro FBC - KFUM Örebro B 12 - 6 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Mellringehallen - Örebro
2014-11-22 14:30 121300052 Nora IBK - KFUM Örebro B 7 - 6 e.förl. Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2014-11-22 19:30 121300049 Kumla IBK H3 (B-lag) - Pålsboda IBF B 16 - 8 Stefan Flyktman, Jörgen Grändefors Kumlahallen Viahallen (Stora)
2014-11-23 11:00 121300054 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Örebro FBC 2 - 20 Berndt Swärd, Tomas Persson Odenskolans Sporthall
2014-11-23 18:00 121300051 Gropens IF - Askersunds IBK 6 - 13 Daniel Kallin, Joakim Björnstad Fjugesta Bollhall
2014-11-30 13:00 121300056 WSK Lindesberg B - Kumla IBK H3 (B-lag) 6 - 9 Anders Nordlund, Jörgen Grändefors Stadsskogsskolan
2014-11-30 17:30 121300057 Askersunds IBK - Pålsboda IBF B 11 - 1 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Närlundahallen
2014-11-30 19:30 121300058 Örebro FBC - Nora IBK 10 - 11 e.förl. Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Mellringehallen - Örebro
2014-12-05 19:45 121300063 Pålsboda IBF B - WSK Lindesberg B 4 - 5 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Alléhallen, Hallsberg
2014-12-06 11:00 121300062 Kumla IBK H3 (B-lag) - Gropens IF 6 - 2 Henrik Zegelsson, Tommy Nordin Kumlahallen Viahallen (Stora)
2014-12-06 14:30 121300064 Nora IBK - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 25 - 4 Eddie Pettersson, Daniel Kallin Idrottshuset, Nora
2014-12-10 20:00 121300072 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Askersunds IBK 8 - 9 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Odenskolans Sporthall
2014-12-14 14:00 121300068 Örebro FBC - Gropens IF 9 - 12 Daniel Kallin, Tommy Nordin Mellringehallen - Örebro
2014-12-14 18:00 121300070 KFUM Örebro B - WSK Lindesberg B 18 - 4 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Tegelbruket
2015-01-09 19:45 121300077 Pålsboda IBF B - Nora IBK 8 - 17 Berndt Swärd, Michael Nilsson Alléhallen, Hallsberg
2015-01-10 19:30 121300076 WSK Lindesberg B - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 14 - 6 Jerry Gray, Pontus Grönberg Stadsskogsskolan
2015-01-11 17:00 121300074 Gropens IF - KFUM Örebro B 4 - 7 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Fjugesta Bollhall
2015-01-11 17:30 121300078 Askersunds IBK - Örebro FBC 5 - 13 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Närlundahallen
2015-01-17 12:00 121300080 Nora IBK - Gropens IF 12 - 6 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Idrottshuset, Nora
2015-01-18 11:00 121300083 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Pålsboda IBF B 14 - 4 Jerry Gray, Marco Juuska Odenskolans Sporthall
2015-01-18 19:30 121300081 KFUM Örebro B - Kumla IBK H3 (B-lag) 5 - 3 Tony Wennberg, Christher Johansson Tegelbruket
2015-01-21 20:00 121300088 WSK Lindesberg B - Örebro FBC 3 - 10 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Stadsskogsskolan
2015-01-24 11:00 121300087 Kumla IBK H3 (B-lag) - Nora IBK 5 - 3 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-01-25 13:00 121300086 Gropens IF - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 15 - 12 Stefan Flyktman, Håkan Mellblom Fjugesta Bollhall
2015-01-25 17:30 121300090 Askersunds IBK - KFUM Örebro B 10 - 11 Daniel Kallin, Oscar Söljén Närlundahallen
2015-01-25 12:00 121300094 Nora IBK - WSK Lindesberg B 18 - 1 Christher Johansson, Berndt Swärd Idrottshuset, Nora
2015-01-25 19:30 121300093 Örebro FBC - Kumla IBK H3 (B-lag) 4 - 4 e.förl. Krister Eklund, Nicklas Johansson Mellringehallen - Örebro
2015-01-27 20:00 121300095 KFUM Örebro B - Pålsboda IBF B 18 - 4 Tommy Nordin, Michael Nilsson Tegelbruket
2015-01-31 17:00 121300101 Örebro FBC - Pålsboda IBF B 16 - 2 Berndt Swärd, Joakim Björnstad Birgittaskolan
2015-02-01 15:00 121300098 Kumla IBK H3 (B-lag) - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 19 - 1 Jerry Gray, Marco Juuska Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-02-01 17:30 121300102 Askersunds IBK - Nora IBK 7 - 5 Tony Wennberg, Krister Eklund Närlundahallen
2015-02-13 19:45 121300104 Pålsboda IBF B - Gropens IF 7 - 9 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Alléhallen, Hallsberg
2015-02-15 11:00 121300108 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - KFUM Örebro B 9 - 10 Nicklas Johansson, Michael Nilsson Odenskolans Sporthall
2015-02-15 13:00 121300105 WSK Lindesberg B - Askersunds IBK 6 - 11 Jerry Gray, Marco Juuska Stadsskogsskolan
2015-02-22 13:00 121300109 Gropens IF - WSK Lindesberg B 15 - 2 Tony Wennberg, Daniel Kallin Fjugesta Bollhall
2015-02-22 18:00 121300113 KFUM Örebro B - Örebro FBC 2 - 6 Berndt Swärd, Tomas Persson Tegelbruket
2015-02-26 19:30 121300111 Askersunds IBK - Kumla IBK H3 (B-lag) 4 - 10 Krister Eklund, Nicklas Johansson Närlundahallen
2015-03-01 16:00 121300118 KFUM Örebro B - Nora IBK 5 - 2 Daniel Kallin, Eddie Pettersson Tegelbruket
2015-03-01 17:30 121300117 Askersunds IBK - Gropens IF 7 - 6 e.förl. Krister Eklund, Nicklas Johansson Närlundahallen
2015-03-01 17:45 121300115 Pålsboda IBF B - Kumla IBK H3 (B-lag) 2 - 13 Oscar Söljén, Tommy Nordin Alléhallen, Hallsberg
2015-03-01 19:30 121300120 Örebro FBC - Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 24 - 5 Berndt Swärd, Tomas Persson Mellringehallen - Örebro
2015-03-06 19:45 121300123 Pålsboda IBF B - Askersunds IBK 5 - 12 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Alléhallen, Hallsberg
2015-03-07 11:00 121300122 Kumla IBK H3 (B-lag) - WSK Lindesberg B 9 - 3 Roger Nilsson, Eddie Pettersson Kumlahallen Viahallen (Stora)
2015-03-07 16:30 121300124 Nora IBK - Örebro FBC 12 - 8 Henrik Zegelsson, Oscar Carlsvärd Idrottshuset, Nora
2015-03-14 16:00 121300129 WSK Lindesberg B - Pålsboda IBF B 12 - 7 Daniel Kallin, Björn Svensson Stadsskogsskolan
2015-03-15 11:00 121300130 Stora Mellösa-Åsbyvikens IF - Nora IBK 16 - 15 e.förl. Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Odenskolans Sporthall
2015-03-15 13:00 121300128 Gropens IF - Kumla IBK H3 (B-lag) 4 - 7 Daniel Kallin, Tommy Nordin Fjugesta Bollhall
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. Kumla IBK H3 (B-lag) 16 12 2 (1) 2 153-77 76 38
2. Örebro FBC 16 10 4 (1) 2 175-93 82 35
3. KFUM Örebro B 16 11 1 (0) 4 134-99 35 34
4. Nora IBK 16 9 3 (2) 4 196-96 100 32
5. Gropens IF 16 8 2 (1) 6 135-117 18 27
6. Askersunds IBK 16 7 1 (1) 8 126-131 -5 23
7. Stora Mellösa-Åsbyvikens IF 16 4 2 (1) 10 126-208 -82 15
8. WSK Lindesberg B 16 3 0 (0) 13 84-178 -94 9
9. Pålsboda IBF B 16 0 1 (0) 15 72-202 -130 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis