Damer Div 2 (2014/15)

Gruppspel
Damer Div 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2014-10-04 11:30 211001002 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - WSK Lindesberg D2 15 - 2 Jonathan Eriksson, Felix Carlsson Kristiansborgshallen
2014-10-05 13:00 211001005 Surahammars IBF D2 - Västerås IBS D2 3 - 4 e.förl. William Ringkvist, Marcus Karppinen Mälarenergi Arena Surahammar
2014-10-05 16:00 211001004 Skälby IBK D2 - Askersunds IBK D2 3 - 3 e.förl. Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-10-05 17:00 211001001 IBK Köping Ung D2 - Per-Ols IBF D2 2 - 6 William Ringkvist, Marcus Karppinen Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-10-05 18:30 211001003 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Lillån IBK D2 1 - 6 Linus Andersson, Axel Norin Sala Idrottshall
2014-10-11 14:00 211001009 Västerås IBS D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 9 - 0 Jonathan Eriksson, Felix Carlsson Kristiansborgshallen
2014-10-11 14:00 211001010 Surahammars IBF D2 - Skälby IBK D2 4 - 1 William Ringkvist, Marcus Karppinen Mälarenergi Arena Surahammar
2014-10-12 15:00 211001006 Per-Ols IBF D2 - IFK Arboga IBK D2 1 - 5 Lars Flink, Tomas Karlsson Fagerstahallen
2014-10-12 17:00 211001007 Lillån IBK D2 - IBK Köping Ung D2 12 - 2 Pontus Grönberg, Oscar Söljén Mellringehallen - Örebro
2014-10-12 17:30 211001008 Askersunds IBK D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 1 - 10 Stefan Flyktman, Henrik Zegelsson Närlundahallen
2014-10-18 12:00 211001012 Per-Ols IBF D2 - Lillån IBK D2 1 - 4 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Fagerstahallen
2014-10-18 16:30 211001011 IFK Arboga IBK D2 - WSK Lindesberg D2 14 - 1 William Ringkvist, Marcus Karppinen Vasahallen
2014-10-19 16:00 211001015 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Skälby IBK D2 4 - 0 Roger Nilsson, Andreas Larsson Sala Idrottshall
2014-10-19 17:00 211001013 IBK Köping Ung D2 - Västerås IBS D2 2 - 9 Patrik Lindberg, Daniel Stahre Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-10-19 19:00 211001014 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Surahammars IBF D2 5 - 2 Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Kristiansborgshallen
2014-10-25 16:30 211001018 Västerås IBS D2 - Per-Ols IBF D2 0 - 5 Kristiansborgshallen
2014-10-26 16:00 211001019 Skälby IBK D2 - IBK Köping Ung D2 4 - 3 Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-10-26 17:00 211001016 Lillån IBK D2 - IFK Arboga IBK D2 4 - 3 Jerry Gray, Marco Juuska Mellringehallen - Örebro
2014-10-26 17:30 211001017 Askersunds IBK D2 - WSK Lindesberg D2 4 - 6 Krister Eklund, Nicklas Johansson Närlundahallen
2014-10-26 18:15 211001020 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 4 - 6 Andreas Larsson, Patrik Ådemark Sala Idrottshall
2014-10-27 19:00 211001024 Per-Ols IBF D2 - Skälby IBK D2 5 - 1 Kai Lahtela, Thomas Carlsson Fagerstahallen
2014-10-28 19:00 211001021 IFK Arboga IBK D2 - Askersunds IBK D2 8 - 0 Berndt Swärd Vasahallen
2014-10-28 19:30 211001023 WSK Lindesberg D2 - Surahammars IBF D2 4 - 5 Jerry Gray, Marco Juuska Stadsskogsskolan
2014-10-29 19:00 211001022 Lillån IBK D2 - Västerås IBS D2 3 - 1 Tony Wennberg, Daniel Persson Mellringehallen - Örebro
2014-10-29 20:00 211001025 IBK Köping Ung D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 0 - 5 Linus Viborg, Martin Morén Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-11-02 14:00 211001030 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Per-Ols IBF D2 1 - 5 Anders Hedman, Roger Nilsson Kristiansborgshallen
2014-11-05 19:45 211001026 Västerås IBS D2 - IFK Arboga IBK D2 2 - 2 e.förl. Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Kristiansborgshallen
2014-11-29 17:30 Orsak: lillån har DM 211001028 Skälby IBK D2 - Lillån IBK D2 5 - 7 Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-12-03 20:00 Orsak: krock m DM örebro län
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001029 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - WSK Lindesberg D2 11 - 4 Linus Andersson, Axel Norin Sala Idrottshall
2015-01-18 13:00 211001027 Surahammars IBF D2 - Askersunds IBK D2 5 - 3 Marcus Karppinen, Linus Andersson Mälarenergi Arena Surahammar
2014-11-07 19:30 211001035 WSK Lindesberg D2 - IBK Köping Ung D2 4 - 4 e.förl. Tommy Nordin, Robert Forslind Lovrencic Stadsskogsskolan
2014-11-08 16:30 211001031 IFK Arboga IBK D2 - Surahammars IBF D2 6 - 3 Martin Morén, Martin Dalsgard Vasahallen
2014-11-08 17:00 211001032 Västerås IBS D2 - Skälby IBK D2 12 - 1 Pertti Nikka, Linus Viborg Kristiansborgshallen
2014-11-09 17:00 211001034 Lillån IBK D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 5 - 4 e.förl. Daniel Kallin, Eddie Pettersson Mellringehallen - Örebro
2014-11-09 17:30 211001033 Askersunds IBK D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 4 - 7 Berndt Swärd, Tomas Persson Närlundahallen
2014-11-15 15:00 211001040 Per-Ols IBF D2 - WSK Lindesberg D2 15 - 0 Thomas Kallin, Jari Sivén Fagerstahallen
2014-11-16 09:00 211001038 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Västerås IBS D2 2 - 5 Martin Morén, Martin Dalsgard Kristiansborgshallen
2014-11-16 16:00 211001036 Skälby IBK D2 - IFK Arboga IBK D2 1 - 14 Jonas Ahlin, Axel Norin Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-11-16 16:00 211001037 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Surahammars IBF D2 6 - 2 Linus Andersson, Fernando Rocabado Sala Idrottshall
2014-11-16 17:00 211001039 IBK Köping Ung D2 - Askersunds IBK D2 7 - 2 Ej offentliggjord, Anders Hedman Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-11-22 14:00 211001041 IFK Arboga IBK D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 12 - 0 Anders Ernhjelm, Peter Pettersson Vasahallen
2014-11-22 14:00 211001043 Surahammars IBF D2 - IBK Köping Ung D2 3 - 7 William Ringkvist, Marcus Karppinen Mälarenergi Arena Surahammar
2014-11-23 16:00 211001042 Skälby IBK D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 2 - 3 Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-11-23 17:00 211001045 Lillån IBK D2 - WSK Lindesberg D2 5 - 1 Marco Juuska, Anna Palmqvist Mellringehallen - Örebro
2014-11-23 17:30 211001044 Askersunds IBK D2 - Per-Ols IBF D2 5 - 10 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Närlundahallen
2014-11-28 19:00 211001048 Per-Ols IBF D2 - Surahammars IBF D2 3 - 1 Fernando Rocabado, Jakob Flodell Fagerstahallen
2014-11-29 13:00 211001049 WSK Lindesberg D2 - Västerås IBS D2 3 - 15 Berndt Swärd, Tomas Persson Stadsskogsskolan
2014-11-30 17:00 211001050 Lillån IBK D2 - Askersunds IBK D2 8 - 2 Henrik Zegelsson, Tommy Nordin Mellringehallen - Örebro
2014-11-30 19:00 211001046 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - IFK Arboga IBK D2 3 - 2 Juha Vanninen, Jakob Flodell Kristiansborgshallen
2014-12-20 10:00 Orsak: Sm juniorer.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001047 IBK Köping Ung D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 2 - 7 Ej offentliggjord, Ej offentliggjord Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-12-06 14:00 211001055 Västerås IBS D2 - Askersunds IBK D2 8 - 3 William Ringkvist, Marcus Karppinen Kristiansborgshallen
2014-12-06 15:30 211001051 IFK Arboga IBK D2 - IBK Köping Ung D2 10 - 2 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Vasahallen
2014-12-07 14:00 211001054 Surahammars IBF D2 - Lillån IBK D2 3 - 4 Tobias Söderberg, Patrik Ådemark Mälarenergi Arena Surahammar
2014-12-07 16:00 211001052 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Per-Ols IBF D2 3 - 5 Jonas Ahlin, Axel Norin Sala Idrottshall
2014-12-07 18:30 211001053 Skälby IBK D2 - WSK Lindesberg D2 6 - 5 Lars Flink, Tomas Karlsson Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-12-12 19:30 211001057 WSK Lindesberg D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 1 - 17 Daniel Kallin, Krister Eklund Stadsskogsskolan
2014-12-13 12:00 211001056 Per-Ols IBF D2 - IBK Köping Ung D2 5 - 6 William Ringkvist, Marcus Karppinen Fagerstahallen
2014-12-13 16:30 211001060 Västerås IBS D2 - Surahammars IBF D2 5 - 2 Martin Morén, Martin Dalsgard Kristiansborgshallen
2014-12-14 17:00 211001058 Lillån IBK D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 6 - 0 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Mellringehallen - Örebro
2014-12-14 17:30 211001059 Askersunds IBK D2 - Skälby IBK D2 2 - 3 Nicklas Johansson, Krister Eklund Närlundahallen
2014-12-20 16:30 211001061 IFK Arboga IBK D2 - Per-Ols IBF D2 7 - 4 Martin Morén, Martin Dalsgard Vasahallen
2014-12-21 16:00 211001065 Skälby IBK D2 - Surahammars IBF D2 2 - 3 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2014-12-21 16:30 211001063 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Askersunds IBK D2 3 - 2 Henrik Syversen, Michael Rosenlönn Kristiansborgshallen
2014-12-21 17:00 211001062 IBK Köping Ung D2 - Lillån IBK D2 3 - 2 Peter Skogsberg, Amelin Begovic Karlbergshallen (KB-Hallen)
2014-12-21 18:15 211001064 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Västerås IBS D2 1 - 11 Linus Andersson, Henrik Isberg Sala Idrottshall
2015-01-10 13:00 211001066 WSK Lindesberg D2 - IFK Arboga IBK D2 2 - 12 Per Andreasson, Tobias Jäderqvist Stadsskogsskolan
2015-01-10 17:00 211001068 Västerås IBS D2 - IBK Köping Ung D2 5 - 1 Martin Dalsgard, Martin Morén Kristiansborgshallen
2015-01-11 14:00 211001069 Surahammars IBF D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 0 - 6 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Mälarenergi Arena Surahammar
2015-01-11 16:00 211001070 Skälby IBK D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 1 - 5 Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-01-11 17:00 211001067 Lillån IBK D2 - Per-Ols IBF D2 3 - 4 e.förl. Berndt Swärd, Tomas Persson Mellringehallen - Örebro
2015-01-14 19:30 211001072 WSK Lindesberg D2 - Askersunds IBK D2 3 - 3 e.förl. Tony Wennberg, Daniel Persson Stadsskogsskolan
2015-01-17 15:00 211001071 IFK Arboga IBK D2 - Lillån IBK D2 9 - 1 Amelin Begovic, Roger Nilsson Vasahallen
2015-01-17 15:00 211001073 Per-Ols IBF D2 - Västerås IBS D2 4 - 2 Camilla Eriksson, Kai Kinnari Fagerstahallen
2015-01-17 17:00 211001075 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 8 - 5 William Ringkvist, Marcus Karppinen Kristiansborgshallen
2015-01-18 17:00 211001074 IBK Köping Ung D2 - Skälby IBK D2 7 - 1 Amelin Begovic, Roger Nilsson Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-01-24 10:30 211001078 Surahammars IBF D2 - WSK Lindesberg D2 11 - 6 William Ringkvist, Marcus Karppinen Mälarenergi Arena Surahammar
2015-01-24 14:00 211001077 Västerås IBS D2 - Lillån IBK D2 7 - 2 Patrik Lindberg, Daniel Stahre Kristiansborgshallen
2015-01-25 12:30 211001080 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - IBK Köping Ung D2 1 - 5 Martin Dalsgard, Martin Morén Kristiansborgshallen
2015-01-25 16:00 211001079 Skälby IBK D2 - Per-Ols IBF D2 3 - 5 Martin Dalsgard, Martin Morén Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-01-29 19:00 Orsak: Arboga har inget lag den 24 jan pga att ett stort antal spelare är på skolresa.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001076 Askersunds IBK D2 - IFK Arboga IBK D2 1 - 11 Tony Wennberg, Tommy Nordin Närlundahallen
2015-01-30 19:00 211001085 Per-Ols IBF D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 2 - 3 William Ringkvist, Marcus Karppinen Fagerstahallen
2015-01-30 20:00 Orsak: Vid matchstart 20:00 istf 19:30 så underlättar det för gästande lag att komma i  tid till match.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001084 WSK Lindesberg D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 2 - 5 Marcus Persson, Peter Åhling Stadsskogsskolan
2015-01-31 16:00 211001081 IFK Arboga IBK D2 - Västerås IBS D2 4 - 2 Roger Nilsson Vasahallen
2015-02-01 15:00 211001082 Askersunds IBK D2 - Surahammars IBF D2 6 - 1 Tony Wennberg, Krister Eklund Närlundahallen
2015-02-11 19:30 Orsak: Skälby var drabbade av att ett flertal spelare hade magsjuka och kunde därmed inte få ihop lag.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001083 Lillån IBK D2 - Skälby IBK D2 8 - 3 Christher Johansson, Klas Leidö Mellringehallen - Örebro
2015-02-07 14:00 211001086 Surahammars IBF D2 - IFK Arboga IBK D2 2 - 8 Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Mälarenergi Arena Surahammar
2015-02-08 16:00 211001087 Skälby IBK D2 - Västerås IBS D2 2 - 6 William Ringkvist, Marcus Karppinen Pettersbergsskolan (S:T Ilian Skolan)
2015-02-08 17:00 211001090 IBK Köping Ung D2 - WSK Lindesberg D2 5 - 3 Martin Dalsgard, Martin Morén Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-02-27 20:00 Nytt datum och tid!

Orsak: AIBK spelar DM-final 8 februari.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001088 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - Askersunds IBK D2 2 - 1 Stefan Karlsson, Peter Skogsberg Sala Idrottshall
2015-03-03 19:30 Orsak: Lillån önskade flytta pga DM final samma dag. Det är ok att flytta för Rönnby sålänge vi inte får någon avgift/kostnad för detta. Vi har haft dialog om ny tid och denna ska funka för båda lagen.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001089 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Lillån IBK D2 4 - 3 e.förl. Peter Pettersson, Anders Ernhjelm Kristiansborgshallen
2015-02-10 19:30 Dam 2
WSK Lindesberg - Per Ols torsdag 12/2 måste flyttas pga skolan bokat hallen (går före all annan aktivitet)
Per-Ols har OK tisdag 10/2
211001095 WSK Lindesberg D2 - Per-Ols IBF D2 2 - 7 Tony Wennberg, Nicklas Johansson Stadsskogsskolan
2015-02-12 19:00 Orsak: Köping tycker det blir för sent med matchstart 20.00.
Eniga: Ja
Godkanner: Jag har tagit del av ovanstående information och godkänner villkoren för matchändring
211001094 Askersunds IBK D2 - IBK Köping Ung D2 4 - 5 Tommy Nordin, Klas Leidö Närlundahallen
2015-02-14 17:00 211001093 Västerås IBS D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 8 - 5 Patrik Lindberg, Daniel Stahre Kristiansborgshallen
2015-02-14 17:30 211001092 Surahammars IBF D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 2 - 4 Felix Carlsson, Jonathan Eriksson Mälarenergi Arena Surahammar
2015-02-17 19:30 211001091 IFK Arboga IBK D2 - Skälby IBK D2 13 - 0 Vasahallen
2015-02-20 19:30 211001100 WSK Lindesberg D2 - Lillån IBK D2 0 - 10 Daniel Kallin, Emil Ekelund Stadsskogsskolan
2015-02-21 15:00 211001099 Per-Ols IBF D2 - Askersunds IBK D2 15 - 2 Lars Flink, Tomas Karlsson Fagerstahallen
2015-02-22 16:00 211001096 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - IFK Arboga IBK D2 2 - 10 Fernando Rocabado, Linus Andersson Sala Idrottshall
2015-02-22 17:00 211001098 IBK Köping Ung D2 - Surahammars IBF D2 4 - 8 Peter Skogsberg, Stefan Karlsson Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-02-22 19:00 211001097 Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 - Skälby IBK D2 14 - 4 Patrik Lindberg, Daniel Stahre Kristiansborgshallen
2015-02-28 15:30 211001101 IFK Arboga IBK D2 - Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 7 - 2 William Ringkvist, Marcus Karppinen Vasahallen
2015-02-28 17:30 211001105 Askersunds IBK D2 - Lillån IBK D2 3 - 6 Krister Eklund, Peter Strömbäck Närlundahallen
2015-03-01 12:15 211001102 Sala Silverstaden IBK Ung D2 - IBK Köping Ung D2 4 - 7 Axel Norin, Jonas Ahlin Sala Idrottshall
2015-03-01 14:00 211001103 Surahammars IBF D2 - Per-Ols IBF D2 3 - 3 e.förl. Thomas Kallin, Tobias Söderberg Mälarenergi Arena Surahammar
2015-03-01 16:30 211001104 Västerås IBS D2 - WSK Lindesberg D2 11 - 0 William Ringkvist, Marcus Karppinen Kristiansborgshallen
2015-03-07 15:00 211001107 Per-Ols IBF D2 - Sala Silverstaden IBK Ung D2 6 - 1 Roger Nilsson, Amelin Begovic Fagerstahallen
2015-03-08 16:00 211001109 Lillån IBK D2 - Surahammars IBF D2 6 - 3 Christher Johansson, Klas Leidö Mellringehallen - Örebro
2015-03-08 17:00 211001106 IBK Köping Ung D2 - IFK Arboga IBK D2 0 - 9 Peter Skogsberg, Dan Barthlen Karlbergshallen (KB-Hallen)
2015-03-08 17:30 211001110 Askersunds IBK D2 - Västerås IBS D2 2 - 11 Henrik Zegelsson, Michael Nilsson Närlundahallen
2015-03-08 19:00 211001108 WSK Lindesberg D2 - Skälby IBK D2 5 - 5 e.förl. Berndt Swärd, Daniel Kallin Stadsskogsskolan
Tabell
Plac. Lag S V O (SDV) F GM-IM D P
1. IFK Arboga IBK D2 20 17 1 (0) 2 166-33 133 52
2. Lillån IBK D2 20 14 3 (1) 3 105-59 46 46
3. Västerås IBS D2 20 14 2 (1) 4 133-47 86 45
4. Per-Ols IBF D2 20 13 2 (1) 5 111-54 57 42
5. Rönnby Västerås Utveckling IBK D2 20 13 2 (1) 5 117-65 52 42
6. IBK Köping Ung D2 20 9 1 (0) 10 74-104 -30 28
7. Sala Silverstaden IBK Ung D2 20 9 0 (0) 11 72-104 -32 27
8. Surahammars IBF D2 20 6 2 (0) 12 66-93 -27 20
9. Skälby IBK D2 20 3 2 (0) 15 48-128 -80 11
10. WSK Lindesberg D2 20 1 3 (0) 16 54-180 -126 6
11. Askersunds IBK D2 20 1 2 (0) 17 53-132 -79 5
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis