Skånemästerskapen Herrar (2016/17)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-05 19:30 136001002 Åby IBK Klippan - Hofterups IBF 5 - 1 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Klippans Idrottshall
2016-09-21 19:30 136001001 IK Stanstad - Göinge IBK 21 - 2 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Staffanshallen
2016-09-10 17:00 136001003 Hofterups IBF - IK Stanstad 2 - 5 Hussein Ibrahim, David Dornlöv Lödde Idrottshall
2016-09-17 15:30 136001004 Göinge IBK - Åby IBK Klippan 6 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Broby Sim- och SH
2016-08-31 20:00 136001006 IK Stanstad - Åby IBK Klippan 12 - 5 Peter Kellgren, Dennie Lind Bråhögshallen
2016-09-13 20:15 136001005 Hofterups IBF - Göinge IBK 7 - 1 Peter Kellgren, Dennie Lind Lödde Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Stanstad 3 3 0 0 38-9 29 9
2. Åby IBK Klippan 3 1 0 2 15-19 -4 3
3. Hofterups IBF 3 1 0 2 10-11 -1 3
4. Göinge IBK 3 1 0 2 9-33 -24 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-15 20:00 136002001 FBC Engelholm - Åkarps IBK 22 - 3 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Kungsgårdshallen
2016-09-17 15:30 136002002 Sofiero FBC - Skurups IBK 5 - 5 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Norrehedshallen
2016-09-11 14:00 136002003 Skurups IBK - FBC Engelholm 3 - 5 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Skurups Sparbank Arena
2016-09-18 15:15 136002004 Åkarps IBK - Sofiero FBC 2 - 11 Kent Fagerberg, Wiktor Kentander Dalslunds Idrottshall
2016-09-08 20:00 136002006 FBC Engelholm - Sofiero FBC 8 - 5 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Kungsgårdshallen
2016-09-25 16:30 136002005 Skurups IBK - Åkarps IBK 20 - 4 Leon Fuchs, Petter Niklasson Skurups Sparbank Arena
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. FBC Engelholm 3 3 0 0 35-11 24 9
2. Skurups IBK 3 1 1 1 28-14 14 4
3. Sofiero FBC 3 1 1 1 21-15 6 4
4. Åkarps IBK 3 0 0 3 9-53 -44 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-09 20:00 136003001 Bromölla IBK - Bjärreds IBK 0 - 4 Håkan Bondesson, Tojje Sildén-Glemark Tianshallen
2016-09-25 14:00 136003002 Örkelljunga IF - Gårdarike IBK WO (5 - 0) Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen FORUM Örkelljunga
2016-09-08 20:15 136003004 Bjärreds IBK - Örkelljunga IF 3 - 4 Leon Fuchs, Petter Niklasson Bjärehovshallen
2016-09-21 20:15 136003003 Gårdarike IBK - Bromölla IBK 12 - 3 Petter Niklasson, Leon Fuchs Vellinge Sporthall
2016-09-16 20:00 136003006 Bromölla IBK - Örkelljunga IF 6 - 4 Erik Höst, Mats Ekblad-Thun Tianshallen
2016-09-23 20:00 136003005 Gårdarike IBK - Bjärreds IBK 7 - 9 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Vellinge Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Örkelljunga IF 3 2 0 1 13-9 4 6
2. Bjärreds IBK 3 2 0 1 16-11 5 6
3. Gårdarike IBK 3 1 0 2 19-17 2 3
4. Bromölla IBK 3 1 0 2 9-20 -11 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-20 20:00 136004002 Eslövs IBF - Palmstaden IK 4 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Sallerupshallen
2016-09-22 19:30 136004001 VV-84 SK Bjuv - Burlöv HIBF 12 - 6 Jürgen Neuenhofen, Christian Olofsson Brogårdaskolan
2016-09-08 19:30 136004003 Palmstaden IK - VV-84 SK Bjuv 7 - 3 Peter Kellgren, Dennie Lind Söderslättshallen B
2016-09-15 20:30 136004004 Burlöv HIBF - Eslövs IBF 4 - 6 Mikael Björkqvist, Matti Rouhiainen Lillevångshallen
2016-09-01 19:00 136004005 Palmstaden IK - Burlöv HIBF 12 - 2 Simon Broman, Martin Matti Söderslättshallen B
2016-09-25 14:00 136004006 VV-84 SK Bjuv - Eslövs IBF 4 - 2 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Brogårdaskolan
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Palmstaden IK 3 2 0 1 22-9 13 6
2. Eslövs IBF 3 2 0 1 12-11 1 6
3. VV-84 SK Bjuv 3 2 0 1 19-15 4 6
4. Burlöv HIBF 3 0 0 3 12-30 -18 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-25 13:00 136005002 Höganäs IBF - FC Cimrishamn 3 - 6 Erik Götborg, Christian Olofsson Höganäs Sportcenter B
2016-08-28 14:00 136005004 Willands IBK - Höganäs IBF 12 - 0 Roger Jönsson, Ola Nilsson Kristianstad Arena
2016-09-20 19:30 136005005 FC Cimrishamn - IBK Höllviken 8 - 11 Kent Fagerberg, Wiktor Kentander Jonebergshallen
2016-09-23 19:30 136005007 IBK Höllviken - Willands IBK 7 - 2 Petter Niklasson, Leon Fuchs Halörhallen
2016-09-09 19:30 136005010 Willands IBK - FC Cimrishamn 13 - 0 Peter Kellgren, Dennie Lind Kristianstad Arena
2016-09-15 20:00 136005009 Höganäs IBF - IBK Höllviken 4 - 20 Roger Jönsson, Ola Nilsson Höganäs Sportcenter B
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Höllviken 3 3 0 0 38-14 24 9
2. Willands IBK 3 2 0 1 27-7 20 6
3. FC Cimrishamn 3 1 0 2 14-27 -13 3
4. Höganäs IBF 3 0 0 3 7-38 -31 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-11 17:00 136006001 IBS Svedala - Hjärnarps IBK 4 - 11 Rickard Nilsson, Jan Lord Svedala Sporthall
2016-09-20 20:30 136006002 Lomma FBC - SS Sofiero 11 - 3 Erik Götborg, Johan Salomonsson Slättängshallen
2016-08-26 20:00 136006004 Hjärnarps IBK - Lomma FBC 1 - 4 Erik Höst, Mats Ekblad-Thun Rantzowhallen
2016-09-24 14:00 136006003 IBK Lund - IBS Svedala 4 - 7 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Vipeholmshallen
2016-09-14 20:00 136006005 SS Sofiero - IBK Lund 3 - 7 Erik Höst, Mats Ekblad-Thun Helsingborg Arena A
2016-09-18 17:00 136006006 IBS Svedala - Lomma FBC 2 - 3 Mikael Björkqvist, Matti Rouhiainen Svedala Sporthall
2016-09-16 19:30 136006008 SS Sofiero - IBS Svedala 9 - 10 Kevin Prahl, Johan Salomonsson Helsingborg Arena C
2016-09-25 14:00 136006007 IBK Lund - Hjärnarps IBK 4 - 8 Peter Kellgren, Dennie Lind Vipeholmshallen
2016-09-11 14:00 136006009 Lomma FBC - IBK Lund 3 - 3 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Slättängshallen
2016-09-17 14:00 136006010 Hjärnarps IBK - SS Sofiero 8 - 1 Fredrik Lundborg, Erik Hindemith Rantzowhallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Lomma FBC 4 3 1 0 21-9 12 10
2. Hjärnarps IBK 4 3 0 1 28-13 15 9
3. IBS Svedala 4 2 0 2 23-27 -4 6
4. IBK Lund 4 1 1 2 18-21 -3 4
5. SS Sofiero 4 0 0 4 16-36 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 7
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-08-24 20:00 136007001 Munka Ljungby IBK Akademi - Frosta IBF 4 - 2 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Munkahallen
2016-09-24 11:30 136007002 IBK Helsingborg - IBK Genarp 21 - 9 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Norrehedshallen
2016-09-09 20:00 136007004 Frosta IBF - IBK Helsingborg 7 - 6 Petter Niklasson, Leon Fuchs Höörs Idrottshall
2016-09-10 14:00 136007003 IBK Genarp - Munka Ljungby IBK Akademi 3 - 6 Mikael Björkqvist, Matti Rouhiainen Genarps Idrottshall
2016-09-04 17:00 136007005 IBK Genarp - Frosta IBF 3 - 3 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Genarps Idrottshall
2016-09-17 12:00 136007006 Munka Ljungby IBK Akademi - IBK Helsingborg 8 - 4 Kent Fagerberg, Wiktor Kentander Munkahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Munka Ljungby IBK Akademi 3 3 0 0 18-9 9 9
2. Frosta IBF 3 1 1 1 12-13 -1 4
3. IBK Helsingborg 3 1 0 2 31-24 7 3
4. IBK Genarp 3 0 1 2 15-30 -15 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-10-27 19:30 1/16-final 2 136008002 Hjärnarps IBK - Åby IBK Klippan 8 - 9 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Rantzowhallen
2016-10-27 20:15 1/16-final 4 136008004 IK Stanstad - Bjärreds IBK 7 - 2 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Staffanshallen
2016-11-01 20:00 1/16-final 3 136008003 Örkelljunga IF - Willands IBK 5 - 7 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen FORUM Örkelljunga
2016-11-02 20:00 1/16-final 1 136008001 Munka Ljungby IBK Akademi - Eslövs IBF 6 - 5 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Munkahallen
2016-11-02 20:00 1/16-final 6 136008006 Palmstaden IK - Frosta IBF 21 - 0 Peter Kellgren, Dennie Lind Söderslättshallen B
2016-11-10 21:00 1/16-final 5 136008005 IBK Höllviken - Skurups IBK 8 - 1 Peter Kellgren, Dennie Lind Halörhallen
2016-11-16 20:00 1/8-final 7 136008013 Lomma FBC - Röke IBK 3 - 7 Leon Fuchs, Petter Niklasson Slättängshallen
2016-11-23 20:00 1/8-final 4 136008010 Willands IBK - IBK Lund Elit 4 - 8 Roger Jönsson, Ola Nilsson Kristianstad Arena
2016-11-23 20:00 1/8-final 6 136008012 IBK Höllviken - SST NET Landskrona IBK 12 - 5 Johan Holmåker, Jens Staaf Halörhallen
2016-11-30 20:00 1/8-final 8 136008014 Palmstaden IK - Malmö FBC Herr A 3 - 2 Kevin Cardell, Jesper Landén Söderslättshallen B
2016-12-01 20:00 1/8-final 2 136008008 FBC Engelholm - Malmhaug KFUM IBF Herrar A 6 - 3 Roger Jönsson, Håkan Bondesson Kungsgårdshallen
2016-12-05 19:30 1/8-final 1 136008007 Munka Ljungby IBK Akademi - Höllvikens IBF A-lag Herrar 1 - 16 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Munkahallen
2016-12-05 19:30 1/8-final 5 136008011 IK Stanstad - Åstorp/Kvidinge IBS 5 - 9 Johan Holmåker, Jens Staaf Uppåkrahallen
2016-12-07 19:30 1/8-final 3 136008009 Åby IBK Klippan - Munka-Ljungby IBK 4 - 16 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Klippans Idrottshall
2016-12-19 20:15 Kvartsfinal 1 136008015 FBC Engelholm - Höllvikens IBF A-lag Herrar 1 - 14 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Kungsgårdshallen
2017-01-11 20:00 Kvartsfinal 4 136008018 Palmstaden IK - Röke IBK 4 - 6 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Söderslättshallen B
2017-01-17 20:00 Kvartsfinal 2 136008016 Munka-Ljungby IBK - IBK Lund Elit 7 - 4 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Munkahallen
2017-01-18 20:00 Kvartsfinal 3 136008017 IBK Höllviken - Åstorp/Kvidinge IBS 7 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Halörhallen
2017-02-01 20:00 Semifinal 2 136008020 IBK Höllviken - Röke IBK 6 - 2 Johan Holmåker, Jens Staaf Halörhallen
2017-02-21 19:30 Semifinal 1 136008019 Munka-Ljungby IBK - Höllvikens IBF A-lag Herrar 5 - 7 Sigge Svensson Martell, Tony Olsson Munkahallen
2017-04-29 15:00 Final 136008021 IBK Höllviken - Höllvikens IBF A-lag Herrar 6 - 12 Johan Holmåker, Jens Staaf Halörhallen

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis