Skånemästerskapen Herrar (2019/20)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-14 14:00 136001002 IK Stanstad - Munka Ljungby IBK Akademi 5 - 1 Pierre Bergsten, Kevin Prahl Bråhögshallen
2019-09-17 20:00 136001001 Bromölla IBK - Örkelljunga IF 3 - 6 Johan Holmåker, Jens Staaf Tianshallen
2019-09-11 19:30 136001004 Örkelljunga IF - IK Stanstad 6 - 6 Tojje Sildén-Glemark, Roger Jönsson FORUM Örkelljunga
2019-09-21 16:30 136001003 Munka Ljungby IBK Akademi - Bromölla IBK WO (5 - 0) Tojje Sildén-Glemark, Roger Jönsson Munkahallen
2019-09-03 20:00 136001006 Bromölla IBK - IK Stanstad 4 - 9 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Tianshallen
2019-09-04 19:30 136001005 Munka Ljungby IBK Akademi - Örkelljunga IF 9 - 4 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Munkahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Stanstad 3 2 1 0 20-11 9 7
2. Munka Ljungby IBK Akademi 3 2 0 1 15-9 6 6
3. Örkelljunga IF 3 1 1 1 16-18 -2 4
4. Bromölla IBK 3 0 0 3 7-20 -13 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-17 14:00 136002002 IBK Landskrona - Malmhaug IBF 8 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Landskrona Idrottshall
2019-09-13 20:00 136002001 Emmaljunga GOIF - IBK Lund 5 - 6 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Vittsjö Idrottshall
2019-09-01 15:45 136002003 Malmhaug IBF - Emmaljunga GOIF 13 - 3 Martin Morén, Fredrik Pramberg Kulladals Sporthall
2019-09-02 20:00 136002004 IBK Lund - IBK Landskrona 1 - 9 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen ISLK
2019-09-06 20:00 136002006 Emmaljunga GOIF - IBK Landskrona 1 - 7 Pierre Bergsten, Erik Götborg Vittsjö Idrottshall
2019-09-07 13:00 136002005 Malmhaug IBF - IBK Lund 11 - 3 Rickard Nilsson, Fredrik Pramberg Kulladals Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IBK Landskrona 3 3 0 0 24-7 17 9
2. Malmhaug IBF 3 2 0 1 29-14 15 6
3. IBK Lund 3 1 0 2 10-25 -15 3
4. Emmaljunga GOIF 3 0 0 3 9-26 -17 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-09-15 14:00 136000002 Eslövs IBF - FC Cimrishamn 19 - 1 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Sallerupshallen
2019-09-17 20:30 136000001 IBK Stanstad - Palmstaden IK 2 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Uppåkrahallen
2019-08-27 20:00 136000003 FC Cimrishamn - IBK Stanstad 11 - 2 Leon Fuchs, Petter Niklasson Jonebergshallen
2019-09-21 15:00 136000004 Palmstaden IK - Eslövs IBF 7 - 8 Mikael Björkqvist, David Dornlöv Söderslättshallen B
2019-09-12 20:00 136000005 FC Cimrishamn - Palmstaden IK 4 - 11 Tojje Sildén-Glemark, Roger Jönsson Jonebergshallen
2019-09-13 20:00 136000006 IBK Stanstad - Eslövs IBF 2 - 11 Leon Fuchs, Petter Niklasson Uppåkrahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Eslövs IBF 3 3 0 0 38-10 28 9
2. Palmstaden IK 3 2 0 1 23-14 9 6
3. FC Cimrishamn 3 1 0 2 16-32 -16 3
4. IBK Stanstad 3 0 0 3 6-27 -21 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-30 19:30 136004001 Lönsboda IBK - Hjärnarps IBK 4 - 3 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Lönsboda Sporthall
2019-09-12 20:00 136004002 IBK Osby - Bjärreds IBK 2 - 6 Håkan Bondesson, Erik Götborg Osby Sporthall
2019-09-05 19:30 136004003 Bjärreds IBK - Lönsboda IBK 1 - 2 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Bjärehovshallen
2019-09-14 12:00 136004004 Hjärnarps IBK - IBK Osby 2 - 8 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Magnarpshallen
2019-08-28 20:00 136004005 Bjärreds IBK - Hjärnarps IBK 16 - 3 Martin Morén, Fredrik Pramberg Bjärehovshallen
2019-09-19 20:00 136004006 Lönsboda IBK - IBK Osby 1 - 6 Tojje Sildén-Glemark, Roger Jönsson Lönsboda Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Bjärreds IBK 3 2 0 1 23-7 16 6
2. IBK Osby 3 2 0 1 16-9 7 6
3. Lönsboda IBK 3 2 0 1 7-10 -3 6
4. Hjärnarps IBK 3 0 0 3 8-28 -20 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-08-25 13:00 136005002 IBK Höllviken - Lomma FBC 4 - 5 Erik Hindemith, Fredrik Lundborg Gyahallen
2019-09-20 20:00 136005001 IBS Svedala - IBK Genarp 6 - 5 Jonas Karlsson, Kevin Prahl Aggarpshallen
2019-08-31 14:00 136005004 IBK Genarp - IBK Höllviken 4 - 8 Fredrik Pramberg, Martin Morén Genarps Idrottshall
2019-09-14 14:00 136005003 VV-84 SK Bjuv - IBS Svedala 6 - 7 Johan Holmåker, Jens Staaf Brogårdaskolan
2019-08-30 20:00 136005006 IBS Svedala - IBK Höllviken 1 - 8 Rickard Nilsson, Daniel Böcker Aggarpshallen
2019-09-22 15:00 136005005 Lomma FBC - VV-84 SK Bjuv 6 - 5 Mikael Björkqvist, Petter Niklasson Slättängshallen
2019-09-01 15:00 136005008 Lomma FBC - IBS Svedala 6 - 2 Mikael Björkqvist, Erik Höst Slättängshallen
2019-09-17 19:30 136005007 VV-84 SK Bjuv - IBK Genarp 4 - 6 Håkan Bondesson, Isac Bondesson Brogårdaskolan
2019-08-23 19:30 136005009 IBK Höllviken - VV-84 SK Bjuv 10 - 2 David Dornlöv, Hussein Ibrahim Halörhallen
2019-08-23 20:00 136005010 IBK Genarp - Lomma FBC 3 - 3 Måns Gilén, Ali Tourabi Genarps Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Lomma FBC 4 3 1 0 20-14 6 10
2. IBK Höllviken 4 3 0 1 30-12 18 9
3. IBS Svedala 4 2 0 2 16-25 -9 6
4. IBK Genarp 4 1 1 2 18-21 -3 4
5. VV-84 SK Bjuv 4 0 0 4 17-29 -12 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2019-10-07 19:45 1/16-final 1 136006001 Munka Ljungby IBK Akademi - IBK Osby 13 - 2 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Munkahallen
2019-10-08 19:30 1/16-final 2 136006002 Palmstaden IK - Malmhaug IBF 6 - 4 Matti Rouhiainen, Shaban Sadiku Söderslättshallen B
2019-10-21 20:00 1/8-final 6 136006008 IK Stanstad - Röke IBK Leon Fuchs, Petter Niklasson Bråhögshallen
2019-11-10 00:00 1/8-final 1 136006003 Munka Ljungby IBK Akademi - Höllvikens IBF
2019-11-10 00:00 1/8-final 2 136006004 Lomma FBC - Skurups IBK
2019-11-10 00:00 1/8-final 3 136006005 IBK Landskrona - IBK Lund Elit
2019-11-10 00:00 1/8-final 4 136006006 Eslövs IBF - Munka-Ljungby IBK
2019-11-10 00:00 1/8-final 5 136006007 IBK Höllviken - Malmö FBC
2019-11-10 00:00 1/8-final 7 136006009 Bjärreds IBK - FBC Engelholm
2019-11-10 00:00 1/8-final 8 136006010 Palmstaden IK - Åstorp/Kvidinge IBS

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis