Skånemästerskapen Herrar (2015/16)

Gruppspel
Skånemästerskapen Herrar Grupp 1
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-11 20:00 136001001 Örkelljunga IF - Bjärreds IBK 2 - 9 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Örkelljunga Idrottshall
2015-09-14 20:15 136001002 Malmhaug KFUM IBF - Gårdarike IBK 6 - 7 Simon Broman, Martin Matti Vellinge Sporthall
2015-09-06 16:00 136001004 Bjärreds IBK - Malmhaug KFUM IBF 4 - 5 Kevin Cardell, Jesper Landén Bjärehovshallen
2015-09-07 20:15 136001003 Gårdarike IBK - Örkelljunga IF 11 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Vellinge Sporthall
2015-09-12 15:00 136001005 Gårdarike IBK - Bjärreds IBK 5 - 4 Peter Munthe, Kevin Prahl Vellinge Sporthall
2015-09-19 14:00 136001006 Örkelljunga IF - Malmhaug KFUM IBF 8 - 1 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Örkelljunga Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Gårdarike IBK 3 3 0 0 23-15 8 9
2. Bjärreds IBK 3 1 0 2 17-12 5 3
3. Örkelljunga IF 3 1 0 2 15-21 -6 3
4. Malmhaug KFUM IBF 3 1 0 2 12-19 -7 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-05 15:00 136002001 Genarps IBK - Förslövs IF 8 - 11 Jan Lord, Rickard Nilsson Genarps Idrottshall
2015-09-06 19:00 136002002 Åkarps IBK - Göinge IBK 9 - 4 Mats Ekblad-Thun, Erik Höst Dalslunds Idrottshall
2015-09-09 19:30 136002004 Förslövs IF - Åkarps IBK 3 - 4 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Förslövs Idrottshall
2015-09-12 15:00 136002003 Göinge IBK - Genarps IBK 6 - 6 Anders Jaensson, Roger Jönsson Broby Sim- och SH
2015-09-04 20:00 136002005 Göinge IBK - Förslövs IF 3 - 10 Tojje Sildén-Glemark, Mattias Sjöstedt Broby Sim- och SH
2015-09-20 17:00 136002006 Genarps IBK - Åkarps IBK 5 - 4 Mikael Björkqvist, Hampe Gustavsson Genarps Idrottshall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Åkarps IBK 3 2 0 1 17-12 5 6
2. Förslövs IF 3 2 0 1 24-15 9 6
3. Genarps IBK 3 1 1 1 19-21 -2 4
4. Göinge IBK 3 0 1 2 13-25 -12 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 3
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-12 15:00 136003001 Lönsboda IBK - Hofterups IBF 2 - 2 Tojje Sildén-Glemark, Mattias Sjöstedt Lönsboda Sporthall
2015-09-18 19:30 136003002 Bromölla IBK - IBK Höllviken 2 - 12 Tojje Sildén-Glemark, Mattias Sjöstedt Tianshallen
2015-08-16 15:00 136003003 IBK Höllviken - Lönsboda IBK 3 - 5 Simon Broman, Martin Matti Gyahallen
2015-09-10 20:00 136003004 Hofterups IBF - Bromölla IBK 10 - 3 Mats Ekblad-Thun, Erik Höst Korsbackahallen
2015-09-16 19:00 136003006 Lönsboda IBK - Bromölla IBK 10 - 0 Anders Jaensson, Malena Björnlund Lönsboda Sporthall
2015-09-19 15:00 136003005 IBK Höllviken - Hofterups IBF 5 - 3 Mikael Björkqvist, Erik Höst Gyahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Lönsboda IBK 3 2 1 0 17-5 12 7
2. IBK Höllviken 3 2 0 1 20-10 10 6
3. Hofterups IBF 3 1 1 1 15-10 5 4
4. Bromölla IBK 3 0 0 3 5-32 -27 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 4
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-06 16:00 136004001 IBS Svedala - VV-84 SK Bjuv 3 - 6 Rickard Bjelk, Rickard Nilsson Svedala Sporthall
2015-09-10 20:00 136004002 Eslövs IBF - FBC Engelholm 5 - 2 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Sallerupshallen
2015-08-19 20:00 136004003 FBC Engelholm - IBS Svedala 6 - 5 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Ängelholms Idrottshall
2015-08-30 17:00 136004004 VV-84 SK Bjuv - Eslövs IBF 9 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Brogårdaskolan
2015-09-17 20:00 136004005 FBC Engelholm - VV-84 SK Bjuv 4 - 1 Martin Matti, Simon Broman Kungsgårdshallen
2015-09-20 19:00 136004006 IBS Svedala - Eslövs IBF 1 - 6 Anders Jaensson, Malena Björnlund Svedala Sporthall
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. VV-84 SK Bjuv 3 2 0 1 16-12 4 6
2. FBC Engelholm 3 2 0 1 12-11 1 6
3. Eslövs IBF 3 2 0 1 16-12 4 6
4. IBS Svedala 3 0 0 3 9-18 -9 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 5
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-08-22 15:00 136005002 Palmstaden IK - Skurups IBK 3 - 2 Leon Fuchs, Petter Niklasson Söderslättshallen B
2015-09-20 15:00 136005001 Höganäs IBF - Bara GOIF 4 - 5 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Höganäs Sportcenter B
2015-08-24 19:30 136005003 Skurups IBK - Höganäs IBF 17 - 2 Andreas Jangenmo, Kevin Prahl Skurups Sparbank Arena
2015-09-17 20:00 136005004 Bara GOIF - Palmstaden IK 2 - 13 Mikael Björkqvist, Erik Höst Kuben
2015-08-27 19:30 136005005 Skurups IBK - Bara GOIF 15 - 3 Petter Niklasson, Leon Fuchs Skurups Sparbank Arena
2015-09-05 16:00 136005006 Höganäs IBF - Palmstaden IK 5 - 14 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Höganäs Sportcenter B
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Palmstaden IK 3 3 0 0 30-9 21 9
2. Skurups IBK 3 2 0 1 34-8 26 6
3. Bara GOIF 3 1 0 2 10-32 -22 3
4. Höganäs IBF 3 0 0 3 11-36 -25 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 6
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-09-05 15:00 136006002 IK Stanstad - Lomma FBC 4 - 2 Anders Jaensson, Malena Björnlund Bråhögshallen
2015-09-19 12:00 136006001 Hjärnarps IBK - FC Cimrishamn 5 - 2 Jonas Karlsson, Rikard Ohlin Rantzowhallen
2015-09-17 20:00 136006004 FC Cimrishamn - IK Stanstad 1 - 15 Peter Munthe, Henrik Lott Jonebergshallen
2015-09-18 19:30 136006003 Frosta IBF - Hjärnarps IBK 5 - 7 Petter Niklasson, Leon Fuchs Höörs Idrottshall
2015-08-29 15:00 136006005 Lomma FBC - Frosta IBF 15 - 3 Daniel Bedö, Hampe Gustavsson Slättängshallen
2015-09-10 20:00 136006006 Hjärnarps IBK - IK Stanstad 6 - 11 Jürgen Neuenhofen, Björn Grahn Rantzowhallen
2015-09-11 19:30 136006007 Frosta IBF - FC Cimrishamn 9 - 0 Mats Ekblad-Thun, Erik Höst Höörs Idrottshall
2015-09-14 20:00 136006008 Lomma FBC - Hjärnarps IBK 11 - 7 Hampe Gustavsson, Daniel Bedö Slättängshallen
2015-08-31 19:45 136006009 IK Stanstad - Frosta IBF 15 - 2 Leon Fuchs, Petter Niklasson Bråhögshallen
2015-09-09 20:00 136006010 FC Cimrishamn - Lomma FBC 5 - 16 Erik Höst, Henrik Lott Jonebergshallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. IK Stanstad 4 4 0 0 45-11 34 12
2. Lomma FBC 4 3 0 1 44-19 25 9
3. Hjärnarps IBK 4 2 0 2 25-29 -4 6
4. Frosta IBF 4 1 0 3 19-37 -18 3
5. FC Cimrishamn 4 0 0 4 8-45 -37 0
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Skånemästerskapen Herrar Grupp 7
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-08-26 20:25 136007002 SS Sofiero - IBK Lund 7 - 5 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Helsingborg Arena B
2015-09-20 14:00 136007001 IBK Osby - FBC Ystad 3 - 6 Erik Götborg, Johan Salomonsson Osby Sporthall
2015-08-28 20:00 136007003 Munka Ljungby IBK Akademi - IBK Osby 9 - 2 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Munkahallen
2015-09-05 14:00 136007004 FBC Ystad - SS Sofiero 5 - 1 Rickard Bjelk, Peter Munthe Västervånghallen
2015-09-11 20:30 136007005 IBK Lund - Munka Ljungby IBK Akademi 1 - 21 Hampe Gustavsson, Daniel Bedö Tunahallen, Lund
2015-09-12 14:00 136007006 IBK Osby - SS Sofiero 4 - 4 Mikael Bohman, Per-Ivar Kullman Osby Sporthall
2015-08-23 15:00 136007007 Munka Ljungby IBK Akademi - FBC Ystad 14 - 3 Mårten Högblom, Jonas Pettersson Munkahallen
2015-09-19 15:00 136007008 IBK Lund - IBK Osby 1 - 3 Hampe Gustavsson, Daniel Bedö Tunahallen, Lund
2015-08-19 20:25 136007009 SS Sofiero - Munka Ljungby IBK Akademi 0 - 6 Björn Grahn, Jürgen Neuenhofen Helsingborg Arena B
2015-08-21 20:00 136007010 FBC Ystad - IBK Lund 3 - 3 Andreas Jangenmo, Kevin Prahl Västervånghallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Munka Ljungby IBK Akademi 4 4 0 0 50-6 44 12
2. FBC Ystad 4 2 1 1 17-21 -4 7
3. IBK Osby 4 1 1 2 12-20 -8 4
3. SS Sofiero 4 1 1 2 12-20 -8 4
5. IBK Lund 4 0 1 3 10-34 -24 1
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng
Slutspel
Skånemästerskapen Herrar Slutspel
Tid Omgång Matchnr Match Resultat Domare Plats
2015-10-13 20:00 1/16-final 3 136008003 VV-84 SK Bjuv - FBC Ystad 9 - 8 Roger Jönsson, Håkan Bondesson Brogårdaskolan
2015-10-13 20:30 1/16-final 1 136008001 Åkarps IBK - Skurups IBK 6 - 11 Leon Fuchs, Petter Niklasson Dalslunds Idrottshall
2015-10-21 20:00 1/16-final 6 136008006 Palmstaden IK - Förslövs IF 6 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Söderslättshallen B
2015-10-29 20:00 1/16-final 4 136008004 Lönsboda IBK - FBC Engelholm 7 - 2 Håkan Bondesson, Mattias Sjöstedt Lönsboda Sporthall
2015-11-02 20:00 1/16-final 5 136008005 Lomma FBC - Bjärreds IBK 10 - 5 Leon Fuchs, Petter Niklasson Slättängshallen
2015-11-05 20:00 1/8-final 1 136008007 Skurups IBK - FC Helsingborg 3 - 12 Johan Holmåker, Jens Staaf Skurups Sparbank Arena
2015-11-09 19:30 1/16-final 2 136008002 IK Stanstad - IBK Höllviken 8 - 11 Peter Munthe, Rickard Nilsson Bråhögshallen
2015-11-13 19:30 1/8-final 8 136008014 Palmstaden IK - Höllvikens IBF 3 - 10 Leon Fuchs, Petter Niklasson Söderslättshallen B
2015-11-18 19:30 1/8-final 7 136008013 Munka Ljungby IBK Akademi - IBK Lund Elit 4 - 6 Daniel Bedö, Hampe Gustavsson Munkahallen
2015-11-18 20:00 1/8-final 2 136008008 Gårdarike IBK - Munka-Ljungby IBK 11 - 13 Niclas Eriksson, Robin Jönsson Vellinge Sporthall
2015-11-23 20:15 1/8-final 3 136008009 IBK Höllviken - Röke IBK 4 - 6 Johan Holmåker, Jens Staaf Halörhallen
2015-11-24 20:00 1/8-final 4 136008010 VV-84 SK Bjuv - Malmö FBC 3 - 6 Mattias Linell, Martin Matti Brogårdaskolan
2015-11-26 20:00 1/8-final 6 136008012 Lomma FBC - SST NET Landskrona IBK 3 - 13 Roger Jönsson, Håkan Bondesson Slättängshallen
2015-12-03 19:30 1/8-final 5 136008011 Lönsboda IBK - Åstorp/Kvidinge IBS 3 - 9 Ola Nilsson, Roger Jönsson Lönsboda Sporthall
2015-12-08 19:00 Kvartsfinal 4 136008018 IBK Lund Elit - Höllvikens IBF 1 - 8 Kevin Cardell, Jesper Landén Lunds Idrottshall
2016-01-07 19:30 Kvartsfinal 1 136008015 Munka-Ljungby IBK - FC Helsingborg 5 - 12 Roger Jönsson, Ola Nilsson Munkahallen
2016-01-13 19:30 Kvartsfinal 3 136008017 SST NET Landskrona IBK - Åstorp/Kvidinge IBS 5 - 6 Kevin Cardell, Jesper Landén Landskrona Idrottshall
2016-01-26 20:00 Kvartsfinal 2 136008016 Röke IBK - Malmö FBC 0 - 1 Johan Holmåker, Jens Staaf Tyrs Hovs Sportcentra
2016-02-17 19:45 Semifinal 2 136008020 Åstorp/Kvidinge IBS - Höllvikens IBF 5 - 6 e.förl. Roger Jönsson, Ola Nilsson Åstorps Sporthall
2016-03-02 19:00 Semifinal 1 136008019 Malmö FBC - FC Helsingborg 3 - 8 Simon Broman, Martin Matti Baltiska Hallen A
2016-04-14 19:30 Final 136008021 Höllvikens IBF - FC Helsingborg 5 - 6 e.förl. Simon Broman, Martin Matti Halörhallen

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis