Herrar Division 2 (2016/17)

Gruppspel
Herrar Division 2
Tid Matchnr Match Resultat Domare Plats
2016-09-23 19:00 191121003 Hörnefors IF - Holmsund City IBC 2 - 6 Roger Karlsson, Peter Poopuu Bråvallahallen
2016-09-24 11:00 191121001 IBK Umeå Norr - Täfteå IK 8 - 4 Per-Anders Blind, Johan Krispinsson Ersängshallen
2016-09-24 11:30 191121004 Röbäcks IF - Obbola IK 16 - 3 Jens Marklund, Johan Rönnberg Elofssonhallen
2016-09-25 11:00 191121002 IK SPIF Umeå - Gimonäs Umeå IBF 9 - 2 Jens Marklund, Johan Rönnberg Sporthushallen
2016-09-25 13:30 191121007 Team Thorengruppen Ungdom SK - Spöland Vännäs IF 7 - 4 Jens Marklund, Johan Rönnberg Sporthushallen
2016-09-25 14:00 191121009 IBF Skellefteå - Clemensnäs IF 6 - 10 Andreas Åström, Lasse Ekesryd Eddahallen
2016-09-25 15:30 191121005 Örnsköldsvik IBF - Skellefteå IBS 4 - 12 Mikael Körning, Peder Lövdahl Skyttis Arena
2016-09-30 19:00 191121016 Täfteå IK - Hörnefors IF 6 - 9 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Sävaråhallen
2016-10-01 12:00 191121014 Holmsund City IBC - Örnsköldsvik IBF 11 - 2 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Storsjöhallen
2016-10-01 13:30 191121010 IBF Skellefteå - IBK Umeå Norr 4 - 9 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Eddahallen
2016-10-01 15:00 191121015 Obbola IK - Gullänget-Kroksta IBS 9 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Olasjöhallen
2016-10-02 14:00 191121011 Clemensnäs IF - IK SPIF Umeå 4 - 9 Johan Rönnberg, David Jonsson Eddahallen
2016-10-02 14:00 191121012 Skellefteå IBS - Team Thorengruppen Ungdom SK 5 - 6 Jens Marklund, Patrik Häggström Balderhallen A
2016-10-03 20:30 191121017 Gimonäs Umeå IBF - Röbäcks IF 9 - 10 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Sjöfruhallen
2016-10-06 20:30 191121024 Umeå City IBF - Obbola IK 22 - 3 Tony Cederholm, Manuel Garzon Olasjöhallen
2016-10-07 19:00 191121023 Team Thorengruppen Ungdom SK - Holmsund City IBC 3 - 11 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Ersängshallen
2016-10-09 11:00 191121021 Örnsköldsvik IBF - Täfteå IK 6 - 5 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2016-10-09 13:00 191121019 Hörnefors IF - IBF Skellefteå 18 - 3 Jens Marklund, Johan Rönnberg Bråvallahallen
2016-10-09 13:30 191121022 Gullänget-Kroksta IBS - Gimonäs Umeå IBF 11 - 10 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2016-10-09 16:00 191121020 Röbäcks IF - Clemensnäs IF 12 - 6 Jens Marklund, Johan Rönnberg Elofssonhallen
2016-10-09 16:00 191121025 Spöland Vännäs IF - Skellefteå IBS 8 - 7 Mattias Karlsson, Joni Güzel Hammarhallen Vännäs
2016-10-15 11:30 191121029 IBK Umeå Norr - Hörnefors IF 7 - 7 Jonas Ahlehjelm, Ludwig Broadhall Sporthushallen
2016-10-15 14:00 191121027 IBF Skellefteå - Örnsköldsvik IBF 12 - 10 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Anderstorpshallen
2016-10-15 14:00 191121030 IK SPIF Umeå - Röbäcks IF 8 - 4 Roger Karlsson, Peter Poopuu Sporthushallen
2016-10-15 15:00 191121034 Gimonäs Umeå IBF - Umeå City IBF 7 - 9 Jens Marklund, Patrik Häggström Sjöfruhallen
2016-10-15 15:30 191121031 Holmsund City IBC - Spöland Vännäs IF 7 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Storsjöhallen
2016-10-16 11:00 191121033 Täfteå IK - Team Thorengruppen Ungdom SK 4 - 13 Therese Edin, Frida Nilsson Sävaråhallen
2016-12-04 13:00 191121028 Clemensnäs IF - Gullänget-Kroksta IBS 7 - 7 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Balderhallen A
2016-10-22 12:00 191121039 Spöland Vännäs IF - Täfteå IK 7 - 13 Tony Cederholm, Manuel Garzon Hammarhallen Vännäs
2016-10-22 13:00 191121035 Örnsköldsvik IBF - IBK Umeå Norr 6 - 7 Ivica Matanovic, Göran Norberg Skyttis Arena
2016-10-22 15:00 191121037 Team Thorengruppen Ungdom SK - IBF Skellefteå 15 - 5 Tony Cederholm, Manuel Garzon Sporthushallen
2016-10-22 15:00 191121038 Umeå City IBF - Clemensnäs IF 13 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Vildmannahallen
2016-10-22 15:30 191121036 Gullänget-Kroksta IBS - IK SPIF Umeå 5 - 3 Andreas Nyman, Mikael Körning Skyttis Arena
2016-10-23 13:00 191121041 Skellefteå IBS - Holmsund City IBC 5 - 8 Johan Rönnberg, David Jonsson Balderhallen A
2016-10-28 19:00 191121045 IBK Umeå Norr - Team Thorengruppen Ungdom SK 8 - 9 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Ersängshallen
2016-10-28 19:00 191121047 Hörnefors IF - Örnsköldsvik IBF 11 - 3 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Bråvallahallen
2016-10-28 19:30 191121048 Röbäcks IF - Gullänget-Kroksta IBS 6 - 7 Jon Lundgren, Fredrik Söderholm Elofssonhallen
2016-10-29 14:00 191121043 IBF Skellefteå - Spöland Vännäs IF 2 - 10 Jens Marklund, Patrik Häggström Balderhallen A
2016-10-29 15:00 191121049 Täfteå IK - Skellefteå IBS 6 - 6 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Sävaråhallen
2016-10-30 11:00 191121046 IK SPIF Umeå - Umeå City IBF 4 - 4 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Ersängshallen
2016-11-11 19:00 191121057 Holmsund City IBC - Täfteå IK 11 - 2 Jens Marklund, Patrik Häggström Storsjöhallen
2016-11-11 19:15 191121053 Spöland Vännäs IF - IBK Umeå Norr 10 - 13 Tony Cederholm, Manuel Garzon Hammarhallen Vännäs
2016-11-13 11:00 191121051 Team Thorengruppen Ungdom SK - Hörnefors IF 10 - 8 Tony Cederholm, Manuel Garzon Sporthushallen
2016-11-13 11:30 191121058 Obbola IK - Gimonäs Umeå IBF 9 - 8 Therese Jensen, Anastasia Oberlauf Olasjöhallen
2016-11-13 14:00 191121052 Umeå City IBF - Röbäcks IF 5 - 9 Tony Cederholm, Manuel Garzon Vildmannahallen
2016-11-13 14:00 191121055 Skellefteå IBS - IBF Skellefteå 14 - 2 Johan Rönnberg, David Jonsson Balderhallen A
2016-11-18 19:00 191121063 Hörnefors IF - Spöland Vännäs IF 9 - 1 Roger Karlsson, Peter Poopuu Bråvallahallen
2016-11-20 12:00 191121066 Gullänget-Kroksta IBS - Umeå City IBF 2 - 6 Simon Hedkvist, Ivica Matanovic Skyttis Arena
2016-11-20 13:00 191121059 IBF Skellefteå - Holmsund City IBC 3 - 15 Jens Marklund, Jörgen Lundberg Eddahallen
2016-11-20 14:30 191121065 Örnsköldsvik IBF - Team Thorengruppen Ungdom SK 7 - 13 Ivica Matanovic, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2016-11-20 15:30 191121060 Clemensnäs IF - Obbola IK 12 - 6 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Eddahallen
2017-02-11 14:30 191121061 IBK Umeå Norr - Skellefteå IBS 3 - 7 Mathias Damgaard, Ulf Stödberg Ersängshallen
2016-11-25 19:00 191121072 Obbola IK - IK SPIF Umeå 2 - 13 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Olasjöhallen
2016-11-25 19:30 191121067 Spöland Vännäs IF - Örnsköldsvik IBF 9 - 7 Per Fallbjörk, Tony Cederholm Hammarhallen Vännäs
2016-11-27 13:15 191121071 Holmsund City IBC - IBK Umeå Norr 8 - 10 Mats Erelund, Viktor Grahn Storsjöhallen
2016-11-27 14:00 191121073 Täfteå IK - IBF Skellefteå 10 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Sävaråhallen
2016-11-27 14:30 191121069 Skellefteå IBS - Hörnefors IF 6 - 7 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Balderhallen A
2016-11-27 15:00 191121074 Gimonäs Umeå IBF - Clemensnäs IF 5 - 8 Peter Poopuu, Manuel Garzon Umeå Energi Arena Vatten
2016-11-05 14:00 191121078 Obbola IK - Hörnefors IF 4 - 7 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Olasjöhallen
2016-12-02 19:00 191121076 Gimonäs Umeå IBF - IBK Umeå Norr 3 - 11 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Sjöfruhallen
2016-12-02 19:30 191121077 Holmsund City IBC - Röbäcks IF 6 - 5 Therese Edin, Frida Nilsson Storsjöhallen
2016-12-03 10:00 191121075 Täfteå IK - IK SPIF Umeå 10 - 8 Tony Cederholm, Manuel Garzon Sävaråhallen
2016-12-03 13:00 191121079 Skellefteå IBS - Gullänget-Kroksta IBS 9 - 5 Johan Rönnberg, Anton Nystedt Balderhallen A
2016-12-08 20:30 191121081 Spöland Vännäs IF - Umeå City IBF 3 - 15 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Hammarhallen Vännäs
2016-12-09 19:00 191121089 Hörnefors IF - Gimonäs Umeå IBF 15 - 1 Mathias Damgaard, Magnus Rutqvist Bråvallahallen
2016-12-10 13:30 191121086 Umeå City IBF - Skellefteå IBS 9 - 6 Tony Cederholm, Manuel Garzon Vildmannahallen
2016-12-10 13:30 191121090 Röbäcks IF - Täfteå IK 9 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Elofssonhallen
2016-12-10 14:30 191121088 Gullänget-Kroksta IBS - Holmsund City IBC 6 - 8 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2016-12-10 16:00 191121084 IK SPIF Umeå - IBF Skellefteå 14 - 1 Tony Cederholm, Manuel Garzon Vildmannahallen
2016-12-10 17:00 191121087 Örnsköldsvik IBF - Obbola IK 7 - 5 Ivica Matanovic, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2016-12-11 16:00 191121083 IBK Umeå Norr - Clemensnäs IF 9 - 6 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Ersängshallen
2016-12-16 19:00 191121099 IK SPIF Umeå - IBK Umeå Norr 4 - 8 Roger Karlsson, Peter Poopuu Sporthushallen
2016-12-16 19:30 191121095 Holmsund City IBC - Umeå City IBF 5 - 4 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Storsjöhallen
2016-12-17 12:00 191121091 IBF Skellefteå - Röbäcks IF 4 - 19 Jens Marklund, Jörgen Lundberg Eddahallen
2016-12-17 16:45 191121096 Obbola IK - Team Thorengruppen Ungdom SK 4 - 8 Manuel Garzon, Peter Poopuu Olasjöhallen
2016-12-18 14:00 191121094 Gimonäs Umeå IBF - Örnsköldsvik IBF 5 - 5 Manuel Garzon, Thilip Nadarajah Sjöfruhallen
2016-12-18 15:00 191121093 Täfteå IK - Gullänget-Kroksta IBS 6 - 6 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Sävaråhallen
2017-02-11 14:15 191121092 Clemensnäs IF - Hörnefors IF 7 - 3 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Balderhallen B
2017-01-13 19:00 191121102 Hörnefors IF - IK SPIF Umeå 8 - 3 Tony Cederholm, Manuel Garzon Bråvallahallen
2017-01-13 19:00 191121103 Röbäcks IF - IBK Umeå Norr 7 - 13 Roger Karlsson, Peter Poopuu Elofssonhallen
2017-01-14 11:00 191121107 Umeå City IBF - Täfteå IK 5 - 4 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Vildmannahallen
2017-01-14 12:00 191121104 Spöland Vännäs IF - Obbola IK 11 - 3 Tony Cederholm, Manuel Garzon Hammarhallen Vännäs
2017-01-14 13:00 191121100 Örnsköldsvik IBF - Clemensnäs IF 6 - 6 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2017-01-15 18:00 191121106 Team Thorengruppen Ungdom SK - Gimonäs Umeå IBF 6 - 2 Roger Karlsson, Peter Poopuu Sporthushallen
2017-02-11 17:30 191121101 Gullänget-Kroksta IBS - IBF Skellefteå 18 - 9 Mikael Körning, Peder Lövdahl Skyttis Arena
2016-11-11 19:00 191121110 IK SPIF Umeå - Örnsköldsvik IBF 13 - 6 Therese Jensen, Anastasia Oberlauf Vildmannahallen
2017-01-20 19:00 191121117 Hörnefors IF - Röbäcks IF 8 - 4 Tony Cederholm, Manuel Garzon Bråvallahallen
2017-01-21 11:30 191121114 Gimonäs Umeå IBF - Spöland Vännäs IF 6 - 9 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Sjöfruhallen
2017-01-21 13:00 191121111 IBF Skellefteå - Umeå City IBF 4 - 20 Lasse Ekesryd, Johan Rönnberg Balderhallen A
2017-01-21 13:00 191121112 Clemensnäs IF - Team Thorengruppen Ungdom SK 11 - 16 Jens Marklund, Patrik Häggström Eddahallen
2017-01-21 14:00 191121116 Obbola IK - Skellefteå IBS 5 - 18 Tony Cederholm, Manuel Garzon Olasjöhallen
2017-01-21 15:30 191121109 IBK Umeå Norr - Gullänget-Kroksta IBS 15 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Sporthushallen
2017-01-27 19:30 191121122 Örnsköldsvik IBF - Röbäcks IF 6 - 8 Mikael Körning, Peder Lövdahl Skyttis Arena
2017-01-27 19:30 191121126 Holmsund City IBC - Obbola IK 11 - 6 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Storsjöhallen
2017-01-29 11:00 191121121 Umeå City IBF - IBK Umeå Norr 12 - 5 Tony Cederholm, Manuel Garzon Vildmannahallen
2017-01-29 13:00 191121123 Gullänget-Kroksta IBS - Hörnefors IF 6 - 6 Andreas Nyman, Fredrik Söderholm Skyttis Arena
2017-01-29 15:00 191121124 Skellefteå IBS - Gimonäs Umeå IBF 6 - 5 Lasse Ekesryd, Jens Marklund Balderhallen A
2017-01-29 16:00 191121118 Spöland Vännäs IF - Clemensnäs IF 12 - 6 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Hammarhallen Vännäs
2017-02-01 20:15 191121120 Team Thorengruppen Ungdom SK - IK SPIF Umeå 10 - 9 Tony Cederholm, Manuel Garzon Sporthushallen
2017-02-03 19:00 191121127 Hörnefors IF - Umeå City IBF 5 - 7 Therese Edin, Frida Nilsson Bråvallahallen
2017-02-03 19:00 191121135 Gullänget-Kroksta IBS - Örnsköldsvik IBF 4 - 6 Jon Lundgren, Peter Palander Skyttis Arena
2017-02-04 11:30 191121134 Gimonäs Umeå IBF - Holmsund City IBC 2 - 10 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Sjöfruhallen
2017-02-04 13:30 191121133 Täfteå IK - Obbola IK 10 - 3 Tony Cederholm, Manuel Garzon Umeå Energi Arena Vatten
2017-02-04 15:00 191121128 Röbäcks IF - Team Thorengruppen Ungdom SK 9 - 11 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Elofssonhallen
2017-02-05 14:00 191121130 IK SPIF Umeå - Spöland Vännäs IF 9 - 4 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Sporthushallen
2017-02-06 19:30 191121132 Clemensnäs IF - Skellefteå IBS 8 - 14 Johan Rönnberg, David Jonsson Eddahallen
2017-02-17 19:00 191121144 Gimonäs Umeå IBF - Täfteå IK 7 - 4 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Umeå Energi Arena Öst
2017-02-18 11:30 191121140 Spöland Vännäs IF - Röbäcks IF 4 - 6 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Hammarhallen Vännäs
2017-02-18 11:30 191121142 Team Thorengruppen Ungdom SK - Gullänget-Kroksta IBS 6 - 5 Jonas Ahlehjelm, David Lundberg Sporthushallen
2017-02-18 12:00 191121143 Umeå City IBF - Örnsköldsvik IBF 10 - 8 Per Fallbjörk, Ulf Stödberg Vildmannahallen
2017-02-18 13:00 191121138 Skellefteå IBS - IK SPIF Umeå 6 - 6 Jens Marklund, Patrik Häggström Balderhallen A
2017-02-18 15:00 191121136 Holmsund City IBC - Clemensnäs IF 21 - 5 Jimmy Halldin, Erik Hörnros Storsjöhallen
2017-02-18 15:00 191121137 Obbola IK - IBF Skellefteå 15 - 7 Per Fallbjörk, Ulf Stödberg Olasjöhallen
2017-02-26 16:00 191121146 Gullänget-Kroksta IBS - Spöland Vännäs IF 9 - 4 Andreas Nyman, Johnnie Lundmark Skyttis Arena
2017-02-26 16:00 191121148 Röbäcks IF - Skellefteå IBS 8 - 8 Per Fallbjörk, Morgan Poopuu Elofssonhallen
2017-02-26 16:00 191121149 IBK Umeå Norr - Obbola IK 11 - 5 Bjarne Andersson, Ulf Stödberg Ersängshallen
2017-02-26 16:00 191121150 IK SPIF Umeå - Holmsund City IBC 2 - 7 Tony Cederholm, Manuel Garzon Sporthushallen
2017-02-26 16:00 191121151 IBF Skellefteå - Gimonäs Umeå IBF 10 - 12 Jens Marklund, Patrik Häggström Balderhallen A
2017-02-26 16:00 191121152 Clemensnäs IF - Täfteå IK 5 - 13 Lasse Ekesryd, Jörgen Lundberg Eddahallen
2017-02-26 16:00 191121153 Team Thorengruppen Ungdom SK - Umeå City IBF 3 - 5 Jonas Ahlehjelm, Erik Johansson Vildmannahallen
Tabell
Plac. Lag S V O F GM-IM D P
1. Holmsund City IBC 15 14 0 1 145-62 83 42
2. Team Thorengruppen Ungdom SK 15 13 0 2 136-97 39 39
3. Umeå City IBF 15 12 1 2 146-73 73 37
4. IBK Umeå Norr 15 11 1 3 137-97 40 34
5. Hörnefors IF 15 9 2 4 123-74 49 29
6. Röbäcks IF 15 8 1 6 132-103 29 25
7. Skellefteå IBS 15 7 3 5 129-90 39 24
8. IK SPIF Umeå 15 7 2 6 114-81 33 23
9. Gullänget-Kroksta IBS 15 5 3 7 101-110 -9 18
10. Spöland Vännäs IF 15 6 0 9 101-119 -18 18
11. Täfteå IK 15 5 2 8 102-108 -6 17
12. Clemensnäs IF 15 4 2 9 106-152 -46 14
13. Örnsköldsvik IBF 15 3 2 10 89-131 -42 11
14. Obbola IK 15 3 0 12 82-166 -84 9
15. Gimonäs Umeå IBF 15 2 1 12 84-132 -48 7
16. IBF Skellefteå 15 1 0 14 77-209 -132 3
S
= Spelade matcher,
V
= Vunna matcher,
SDV
= Sudden Death-vinster
O
= Oavgjorda matcher,
F
= Förlorade matcher,
GM
= Gjorda mål,
IM
= Insläppta mål,
D
= Differens,
P
= Poäng

Informationen ovan hämtas från iBIS (Svensk Innebandys Informationssystem)
Läs mer om iBIS på www.innebandy.se/ibis